Liturgievpatek Liturgievpatek komentáře u knih

Miliónový jeep Miliónový jeep Jan Novák

Je to vlastně dost dobrodružný román o tom, o čem mnoho lidí snilo, ale buď neměli odvahu nebo měli smůlu nebo j to ani nenapadlo. Skvělá kniha.

Osudný pád Osudný pád Christina McDonald

Je to oddychovka o vztazích a o rodině, čte se to dobře, dočteno zhruba za tři dny. Hlubší pocity kniha ve čtenáři nezanechá, ale při čtení je poutavá.

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Souhlasím s komentujícími, kteří poukazují na obtížnost rozklíčování autorova stylu, respektive nasávání textu. Jibnak se ale jedná o strhující příběh, kterému právě onen styl sluší, protože textu dává určitý rymus, který vlastně vyžaduje a pomáhá nám se taktéž přenést do doby autorovy tvorby, kdy se dělo všechno mnohem více pomalu. Miluju to tajemno i možnost projít si a na vlastní oči vidět místa, o kterých autor píše.

Dům pod náměstím Dům pod náměstím Markéta Hejkalová

Kniha je poměrně dobře napsaná, celkově je hezky zpracovaná, radost pohledět.

30.04.2024 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Má milovaná kniha, k niž je možné se vracet v každé dekádě života. Dělám to opakovaně, dojímám se, tleskám, raduji se. Je to o životě se vším, co k němu patří, a proto si myslím, že tahle kniha bude navždy stálicí v tzv. literárním kánonu.

14.03.2024 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

K této knize se můžu stále vracet. Dětství kluka, který se nebojí, učí se, objevuje. Srdeční záležitost.

29.11.2023 5 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Jsem rád, že u nás tahle kniha konečně vyšla a může se tak dostat k mnoha čtenářům. Je to podivuhodné dílo, ve kterém se neodehrává nic mimořádného, přesto se Plath povedlo do textu dostat všechno. Marasmus, bídu, zkázu člověka, strach ze smrti, obavy z neúspěchu, nepochopení společnosti a nenalezení smyslu života. Jde o vrcholně depresivní text, který vás ale nutí, abyste ho dočetli celý a trpěli společně s hrdinkou, přestože s ní nemáte nic společného.

21.02.2022 5 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Byl to slibný příběh se slibným začátkem, ale nerozjel se.

18.02.2022 2 z 5

Napoleon Bonaparte Napoleon Bonaparte Albert Zacharovič Manfred

Asi by se v textu našlo pár historických nejasností, ale musím text hodnotit kladně, protože je velmi obsáhlý a pdorbný a netřeba tady chytračit. Kniha může posloužit jako dobrý podklad k výuce na VŠ, protože obsahuje spoustu evropských historických milníků, navíc se dobře (a tedy i rychle) čte.

14.02.2022 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Blbý je, že jsem nejdřív viděl film a bavil mě víc než kniha, to ale nic nemění ma její kvalitě.

16.12.2021 5 z 5

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Já mám tuhle knihu a jehí české překlady tak rád. Nejen proto, že je předobrazem mnoha a mnoha jiných děl, ale i proto, že její básnický jazyk a rytmus je tak dokonalý, že bych ji mohl číst stále a stále dokola.

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Fascinující kniha, fascinující autorka. Knmiha téměř nemá děj, nejsou tam překvapivé zvraty nebo propracovaná psychologie postav - tedy alespoň na první pohled/přečtení. Přestože se nikomu v knize neděje nic strašného, začne vás během četby obklopovat podivná tíseň, která bude nabírat na síle s každou další stránkou. Kniha, myslím, poskytuje skvělý náhled do duše nešťastné Plathové, je skvěle napsána, ale její přečtení doporučuji spíš v létě, kdy je všechno sluníčkové a nic vás netrápí.

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Knihu jsem měl doma asi deset let a pokaždé mi dělalo problém překloenout prvních padesát stran, zkrátka se začít. Jakmile jsem to ale minulý měsíc dokázal, četl jsem a četl, nechal se omámit cizí rodinnou historií i jednotlivými postavami a hlavně vypravěčeským stylem autora, který je naprosto jedinečný. Dozvěděl jsem se spoustu detailů o Indii a Pákistánu, místech, která jsem dosud nikdy nenavštívil. Knihu doporučuji na dlouhé zimní večery.

Cestou špendlíků nebo jehel Cestou špendlíků nebo jehel Zuzana Říhová

Ta kniha se mi moc líbilal, ale musel jsem si na ni nejprve uvyknout. Nejdřív mi vadila všechna ta klišé, ale potom jsem se jim podvolil. Připadá mi fascinující myšlenka, že manželský pár prožívá krizi, a tak se odhodlá odstěhovat se do zapadákova, kde nebude skoro žádný vzruch, a tudíž se manželská krize může jedině prohloubit. Nicméně se mi ve výsledku na textu líbila jeho citlivost, hravost a nápaditost, knihu hodnotím velmi kladně.

07.12.2021 5 z 5

Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Giovanni Boccaccio

Krása vpuštěna na návštěvu a návštěva to byla vskutku lahodná. Renesanční poezie, alespoň některá, stále nezestárla, a tak dochází k oblažení našich duší i po stovkách let.

14.03.2024 5 z 5

Toulky s Charleym Toulky s Charleym John Steinbeck

Jaká tehdy byla Amerika a jak ji vnímali její obyvatelé? Existuje něco jako americká duše? Na tyto a mnohé další otázky autor tohoto moderního "road movie" románu dává vnímavým čtenářů odpovědi.

Krásná kniha s duší a nádherným obsahem.

30.09.2023 5 z 5

Vražda v salonním coupé Vražda v salonním coupé Zdeněk Svěrák

Vždy, když se potřebuji uklidnit, nasát něco pozitivního o světě - sáhnu po Svěrákovi. Dělám to už 30 let a skvěle to funguje.

24.09.2023 5 z 5

Zbytečná kniha. Pojďme na tyhle zbytečné lidi zapomenout. Proč si je a jejich malost pořád připomínat? A ještě navíc dobrovolně?

14.02.2022 odpad!

Velká kniha o dřevě Velká kniha o dřevě Martin Patřičný

Krásná kniha.

15.12.2021 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Líbila se mi ta divná vymlnutost a nezařaditelnost hlavní hrdinky! Doporučuji všem, kteří Třeštíkovou jako autorku ještě neznají, čte se to lehce, jako pěna.

11.12.2021 5 z 5