Lesní_chodec Lesní_chodec komentáře u knih

Strach nad městem Strach nad městem Václav Jan Nejedlý

Kdo četl autorovu knihu "Pravidla mezidruhových strategií", ví co od textu víceméně očekávat. Útlá brožurka se tentokrát zaměřuje na Francii, respektive Paříž a její šestnáctý obvod, který jako jeden z posledních odolává fujavicím multikulturně globalizovaného světa. V textu autor odhaluje mnoho analogií i s naší domovinou, které si ne každý na první pohled uvědomí.

15.05.2020 4 z 5

Zrazená revoluce: Co je SSSR a kam spěje? Zrazená revoluce: Co je SSSR a kam spěje? Lejb Davidovič Bronštejn

Máte-li zájem se dozvědět jaký byl Stalin reakcionář a jak moc to v SSSR bez Lva Davidoviče Bronshteina dělali špatně, tak je to kniha pro Vás.

11.05.2020 2 z 5

Antagonista Antagonista Sebastián Jahič (p)

Knížka, která rozhodně stojí za přečtení. Pro ty, kteří mají v "téhle oblasti" něčo načteno nepůjde o nic jiného než jakousi syntézu mnoha na první pohled protichůdných autorů a myslitelů. Místy na mě autor působil, že mu až moc jde o to, aby jeho text vypadal co nejvíce intelektuálně. Rozhodně lze vyzdvihnou pasáže, kde Jahić vysvětluje tzv. akceleracionismus (Nick Land). Intelektuálně zajímavé je i nastínění autorovy vize uspořádání společnosti v tzv. omnipluralismu, přestože to osobně nevidím jakkoli proveditelné a ani tak přitažlivé.

Za mě zajímavý počin sympatického nakladatelství Sol Noctis, které opět odvedlo nádhernou práci, co se provedení knihy týče a vůbec poprvé vydalo něco jiného než překlad.

11.05.2020 4 z 5

Hitlerovi Češi Hitlerovi Češi Lukáš Beer

Jen málo co vzbudí takový rozruch jako odlišný výklad démonizovaného období Protektorátu. Lukáš Beer se pokuší zbořit velkou řadu mýtů a vyložených lží, které jsou v naší společnosti desetiletí zažité. I komentáře zde naznačují, že přistoupit k tomuto období čistě racionálně a bez emocí dovede stále jen menšina Čechů.

02.05.2020 4 z 5

Dějiny psané Římem Dějiny psané Římem Vojtech Zamarovský

Takhle nějak si představuju knihu, které má na poměrně omezeném rozsahu stran, vcelku odborně shrnout a převyprávět jeden z největších příběhů dějin lidstva. Už podle ostatních komentářů pod knihami autora je vidět, že se tohle panu Zamarovskému mistrně povedlo. Knížka se čte jako kvalitní beletrie, strany utíkají a utíkají až je vám na konci smutno, že některé období či aspekty nebyly rozvedeny přeci jen více podrobně. Tady se nedá hodnotit jinak než za 5*.

26.04.2020 5 z 5

Posvátná monstra Posvátná monstra Eduard Limonov (p)

Další výborný počin z dílny Délského potapěče! O Edáčkovi jsem poprvé slyšel v souvislosti s Alexandrem Duginem a "nacboli". Vždy pro mě byl spíše podivínem, který je fascinován vším zvláštním okolo lidské sexuality. Podivínem pro mě zůstal i po zhltnutí "Monster". Bláznem, kterého jen stěží zařadíte do nějaké škatulky a kterého nikdy současný šosácký svět nepochopí!

Pochopit jeho domělou iracionalitu však dokáží jen ti, kteří "žiji a myslí jinak". Pro ně bude Limonov jasnou Polárkou na jinak temném nebi. Přesto, že byl Edáček bezesporu egomaniakem, je jeho životní příběh protkán "archetypální nití" hrdiny, který není omezen časovostí a sem tam se v různé podobě zjevuje napříč věky. Prot nás podobní jedinci tolik fascinují!

Závěr knihy, který má na svědomí již tradičně KV, jen potrhává kvalitu celého textu.

21.03.2020 4 z 5

Od zámku k zámku Od zámku k zámku Louis Ferdinand Céline (p)

...těžko hledám slova, kterými bych tuhle knihu hodnotil. Pro mnohé to jistě bude jen nudná snůžka nekonečně dlouhých odstavců a krátkých křiklavých vět, které se hrnou z úst jednoho žlučovitého doktora, který se cítil být hodně moc ukřivděný. Když ale Célina trochu znáte a dáte si od přečtení knihy menší časový odstup směrem k hodnocení, nejspíš příjdete na to, že velká část jeho "jedovatých plivanců" nejsou jen výkřiky ješitného a uraženého chlapa. Zjistíte, že tak nějak všechno míří tím správným směrem a má v sobě určitou hloubku a atmosféru, která se jen velmi těžko popisuje.

Nicméně, kniha se minimálně mě četla opravdu velmi těžko. A oproti "Cestě" mě ani tak nepohltila. Přesto si pár týdnů po přečtení dost silně vybavuju některé pasáže a především tu atmosféru jeho pocitů, které Céline mistrně zachytil.

09.03.2020 4 z 5

Evoluce svým vlastním tvůrcem: Od velkého třesku ke globální civilizaci Evoluce svým vlastním tvůrcem: Od velkého třesku ke globální civilizaci Miroslav Veverka

První polovina knihy absolutně úžasná! Druhá část či spíše poslední třetina na mě nepůsobila už tak čtivým dojmem. Přesto smekám pomyslný klobouk za autorovi neskutečné znalosti napříč tématy. Napsat knihu, která bude mít od začátku takto promyšlenou strukturu, která se svým způsobem pokouší o konsilienci současné vědy je víc než úžasné. O to víc, když je autorem Čech (a jedná se o jeho prvotinu).

20.02.2020 4 z 5

Kladivo na dvounohý hmyz Kladivo na dvounohý hmyz Rudolf Jičín

V české literární kotlině, která je doslova přesycená laciným egalitářstvím, které je mnohdy pouze pohodlnou přetvářkou ku prospěch všemožných pisálků, je tato kniha úkazem. Ve spousta ohledech lze nalézt analogii s velkým Nietzschem či méně známějším Ladislavem Klímou.

04.02.2020 4 z 5

Poctivost a kreativita: Kapitoly z buranské sociologie a volné úvahy Poctivost a kreativita: Kapitoly z buranské sociologie a volné úvahy Petr Hampl

V pořadí druhá Hamplova kniha, která "nevšedním" způsobem hledí na současnou společnost (sociologie) a nabízí vysvětlení jevů, které v ní probíhájí.

Chcete vědět proč se politické elity chovají proti vůli většiny obyvatelstva? Proč se podporuje kdejaký nesmysl, který by obyčejný člověk se selským rozumem shodil okamžitě ze stolu? Tak sáhněte po této knize, která je sborníkem autorových článků, které jsou vždy doplněny aktuálním komentáři. Na české poměry opravdu velice zajímavá kniha!

19.12.2019 5 z 5

Pravidla mezidruhových strategií Pravidla mezidruhových strategií Václav Jan Nejedlý

Sborník autorových textů, které byly vydány napříč českým internetem plus pár nových zamyšlení jako bonus. Pro mě velice inspirativní četba, která se zaobírá vážnými tématy našeho národa, ale i naší evropské civilizace, která pod vedením dnešních neomarxistických moci pánů směřuje mílovými kroky někam na úroveň zemí blízkého východu. Je pro mě potěšující vidět, že i v naší kotlině máme autory, kteří pohlíží na věci z trochu jiných perspektiv, než je dnes běžné!

10.12.2019 4 z 5

Třicet let na zlatém severu Třicet let na zlatém severu Jan Welzl

Z počátku mě to severské putování bavilo natolik, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout. S přibývajícími stránkami to nadšení postupně opadalo(příběhy ze Sibiři mě bavily nějak víc). Přesto že je tam dost věcí zveličených a spousta příběhů asi přifouknutých, jedná se o pozorohudný životní příběh českého člověka, který u nás nemá obdoby. Takže knížka bezesporu stojí za přečtení. Letos (2019) byla navíc znovu vydáná.

05.12.2019 3 z 5

Chůze lesem Chůze lesem Ernst Jünger

Minimalistická esej, která se i v dnešní době může stát "příručkou" pro všechny, kteří tak nějak vnitřně tuší, že svět a společnost, ve které žijeme není tak úžasná jak se nám současné elity snaží sdělit. Přestože má text pouze pár stran, je pro své účely až vyčerpávající, co se obsahu týče!

07.11.2019 4 z 5

Evropská nová pravice: Proti liberalismu a egalitářství Evropská nová pravice: Proti liberalismu a egalitářství Tomislav Sunić

Kniha pro všechny, kteří se zajímají o fenomén tzv. "Evropské nové pravice", která je původně Sunićovou disertací. Díky tomu, že jde o (závěrečnou) vysokoškolskou práci, má text místy dosti deskriptivní (akademickou) formu. Čte se ovšem velice snadno. A pro úvod do problematiky ENP je ideální.

Překlad od pana Šebesty je opět na vysoké úrovní, taktéž grafické zpracování knihy. Sol Noctis nasadil pomyslnou laťku opravdu vysoko! V dodatcích knihy lze nalézt "Manifest Nové pravice", který na začátku milenia sepsala (především) vůdčí postava Alain de Benoist. "Manifest" byl již vydán v rámci de Benoistova "Totalitarismu" v podání Délského potapěče. Vše je tedy náležitě "opoznámkováno" perfekcionistickou rukou Karla Velikého.

07.11.2019 5 z 5

Tolkien a jeho (knižní) svět je vždy zarukou kvality! Koho by nebavilo se ponořit do úžasného fantasy světa, který má po trošku hlubším zamyšlením s tím reálným mnoho společného. Knihu jsem přečetl již před lety, ale přesto ve mě do dnešních dnů zůstává upřímné nadšení a napětí, které mě provázelo po většinu stran. Tolkiena bych rozhodně neváhal zařadit dnes už mezi "klasiky" evropské literatury!

31.10.2019 4 z 5

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Texty pana Kechlibara mám velice rád. Když jsem zjistil, že chystá vydat svojí první beletrii, která se bude odehrávat v scenériích "občanské války" na jihu Francii, neváhal jsem a knihu si předobjednal. Kniha mě svými příběhy nezklamala, opět zde byl znát osobitý styl autora. Na druhou stranu musím upřímně dodat, že "Zapomenuté příběhy" řadím o třídu výš a proto "jen" tři hvězdy v hodnocení.

01.10.2019 3 z 5

Český Mythus Český Mythus Emanuel Vajtauer

Když jsem knihu dostal prvně do ruky, čekal jsem jen a pouze protektorátní "propagandu". Jakým milým překvapením byla vědeckost knihy, která se v historickém výkladu opírá především o starší studie legendárního profesora Pekaře. Po Rádlově Válce Čechů s Němci další výborná kníha, která doslova trhá Palackého vybájený výklad české historie. Škoda, že český vzdělávací systém tohle po tolika letech nebyl ještě schopen reflektovat...

30.08.2019 5 z 5

Cesta na konec noci Cesta na konec noci Louis Ferdinand Céline (p)

Jeden z nejlépe napsaných románů co jsem kdy četl! Především druhá polovina knihy mě neskutečně bavila. Stylistika a skladba vět pro mě byla velkým osvěžením. Stěží si představit jaký údiv musela kniha zaznamenat při svém prvotním vydání. Nesmíme zapomínat i na mistrný překlad Anny Kareninové, který patří opravdu k tomu nejlepšímu. Jistě to pro mě nebyla poslední kniha, kterou si od Celiného přečtu.

28.06.2019 5 z 5

Zapomenuté příběhy 2 Zapomenuté příběhy 2 Marian Kechlibar

Opět pan Kechlibar nezklamal. I druhé pokračování knihy přineslo řadu nevšedních a velezajímavých příběhů, o kterých většinová společnost skoro jistě nemá páru. Styl psaní je opět více než příjemný, škoda jen, že kniha vždy tak rychle "uteče"...

01.06.2019 4 z 5

Být pohanem Být pohanem Alain De Benoist

Těžko budete hledat knihu, která na necelých třista stranách nabídne tak rozsáhlé informace a odkazy, které přemýšlivější čtenáře přivedou k řadě dalších autorů a myšlenek. De Benoistovi se podařilo vytvořit úžasnou vědeckou práci, které je s určitými znalostmi reálií velmi dobře čitelná.

Původně jsem měl obavy o kvalitu překladu, ale musím s naprostou upřímností smeknout před prací pana Šebesty. Kniha je i po tiskařské stránce velice zdařilá. Jediné co bych mohl vytknout, je absence vlastního poznamkové aparátu, který by méně znalým čtenářům značně usnadnil místy náročnou četbu.

26.04.2019 4 z 5