Leonor Leonor komentáře u knih

Na život a na smrt – Román o Anně Boleynové Na život a na smrt – Román o Anně Boleynové Sandra Byrd

Moc hezké čtení na dva dny vánočních prázdnin. Líbilo se mi vykreslení charakterů i uvěřitelnost Anniny povahy, myšlenek a motivů. Trochu mě zarazil rodokmen na začátku knihy, neboť na internetu jsem podle něj hodně věcí nemohla dohledat, ale to mi dojem nepokazilo. Naštěstí autorka sama v závěru mnohé vysvětluje.

02.01.2020 5 z 5

Levandulová princezna Levandulová princezna Hana Parkánová-Whitton

Moje první kniha od autorky a tehdy jsem byla nadšená, možná kvůli mé slabosti pro Blanku z Valois. Zpětně ji vnímám jako o trochu horší než jinou autorčina knihu - Karel IV. Hodnotím mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.

02.01.2020 4 z 5

Anna Česká: Dcera Karla IV. na anglickém trůnu Anna Česká: Dcera Karla IV. na anglickém trůnu Hana Parkánová-Whitton

(SPOILER) Nečetlo se nejlépe, chvílemi mi kniha připadala nudná. Setkání před zásnubami aniž by věděli jeden o druhém bylo velmi předvídatelné a jak vystřižené z červené knihovny.

02.01.2020 3 z 5

Karel IV. Karel IV. Hana Parkánová-Whitton

Zatím bezkonkurenčně nejlepší autorčin román. Kniha měla spád, četla se dobře, postavy byly hezky vykresleny.

Královnina sokyně Královnina sokyně Carolly Erickson

Jeden z lepších historických románů od autorky, ale možná je to tím, že o životě Letticie jsem před začátkem čtení příliš nevěděla a nemohu tedy hodnotit historickou věrnost. Kniha se čte velmi rychle a lehko, ale asi jsem už po předchozích románech natolik předpojatá, že nemohu dát vyšší hodnocení.

02.01.2020 3 z 5

Tudorovci - Králové a královny Tudorovci - Králové a královny Alex Woolf

Pěkně napsané, čtivé, ideální pro uvedení do problematiky tudorovské Anglie.

Sisi - Osamělá císařovna Sisi - Osamělá císařovna Allison Pataki

Autorka pokračuje ve stejném duchu jako v předchozí knize. Hezký sloh a barvité líčení bohužel zaniká kvůli neskutečným historickým nesmyslům, nemožným dobovým zvykům a nemyslitelnému chování lidí v 19. století.

30.12.2019 2 z 5

Císařovna Sisi a její milovaná místa Císařovna Sisi a její milovaná místa Katrin Unterreiner

Kniha se trochu hůře četla, ale musím ocenit krásnou obrazovou přílohu. Český název je trochu zavádějící, autorka se zabývá pouze císařovninými pobyty v Solné komoře. Anotace to však napravuje.

30.12.2019 4 z 5

Rituál Rituál Sergej Djačenko

Povedená kniha, ačkoliv film se mi líbil více. Za otevřený konec strhávám jednu hvězdičku, asi na to nemám dost fantazie. Ocenila bych nějaký epilog. Přesto doporučuji.

30.12.2019 4 z 5

Královská revoluce: Kate a Meghan Královská revoluce: Kate a Meghan Anastázie Harris

Po předchozí knize o Alžbětě II. je toto velkým sklamáním. Kniha se sice dobře a rychle čte, ale nepřináší žádné nové informace a více méně jen znovu propírá vše, co projelo bulvárem v souvislosti s královskou rodinou za poslední dva roky. Navíc si sama nejsem jistá, co autorka chtěla vyjádřit a jaký je tedy její pohled na Kate, Meghan a monarchii obecně. A když už mluvíme o Kate, její jméno je v názvu téměř zbytečné, objevuje se pouze v pár kapitolách v Meghanině stínu (jaký to paradox, když se podíváte na obálku).

30.12.2019 1 z 5

Eliška Přemyslovna Eliška Přemyslovna Hana Parkánová-Whitton

Ve svém žánru - historická romance, nikoliv historický román - to není špatné, ale vytáčelo mě neustálé užívání ukazovacích zájmen a obratů typu „chodit kolem horké kaše“.

03.07.2019 2 z 5

Vnučky královny Viktorie na evropských trůnech Vnučky královny Viktorie na evropských trůnech Julia P. Gelardi

Naprosto úžasná kniha, podrobná, s výňatky z dopisů a deníků. Skvělá práce.

30.01.2019 5 z 5

Evropa je rodu ženského Evropa je rodu ženského Iwona Kienzler

Snůška nepodložených bulvárních informací... Velké zklamání. Taky je třeba vzít v potaz autorčinu národnost - medailonky pro nás neznámých osobností polských dějin.

30.01.2019 1 z 5

Poslední dny královen Poslední dny královen Jean Sévillia

Knížka není špatná, ale některé kapitoly nejsou objektivní a je z nich cítit autorův názor na osobnost, i když by měl být nestranný (např. Charlotta Belgická). Kapitola o císařovně Alžbětě je plná dávno překonaných mýtů.

06.01.2019 3 z 5

Arcivévodkyně Žofie: Silná žena na Vídeňském dvoře Arcivévodkyně Žofie: Silná žena na Vídeňském dvoře Anna Ehrlich

Velmi pěkné a přehledné zpracování osudů „jediného muže na vídeňském dvoře“.

08.07.2018 5 z 5

Tajný deník Marie Antoinetty Tajný deník Marie Antoinetty Carolly Erickson

Nelíbí se mi, jak autorka nakládá s historickými fakty a charaktery. Samozřejmě, že historický román dává velké možnosti smyšlených scén a dialogů, ale přece není možné zcela pozměnit běh událostí a povahy postav. Jistě, Marie Antoinetta je jednou z nejkontroverznějších postav historie, nicméně její vylíčení v tomto románu neodpovídá té opravdové ani v těch nejzákladnějších bodech.

08.07.2018 1 z 5

Paměti Marie Stuartovny Paměti Marie Stuartovny Carolly Erickson

Stejně jako u knihy Carevnina dcera mám pocit, že autorka má nějaké postavy z historie v oblibě a jiné naopak upadly v nemilost, což se přesně odráží v románovém zpracování. Výsledkem jsou pak černobílé charaktery. Nelíbilo se mi vylíčení Kateřiny Medicejské, hraběte Bothwella, královny Alžběty ani samotné Marie Stuartovny. S historií má společné tak možná jména postav a místa děje. O to více mě mrzí, že toto napsala vysokoškolská profesorka historie.

08.07.2018 1 z 5

Alexandra: Tragédie poslední carevny Alexandra: Tragédie poslední carevny Elisabeth Heresch

První opravdová biografie, kterou jsem četla. Knížka čtivá, jen trochu staré informace vzhledem k datu vydání. Jinak skvělé.

24.11.2017 5 z 5

Charlie a tajuplná truhlička Charlie a tajuplná truhlička Jenny Nimmo

Srdcovka mého dětství...

11.11.2017 5 z 5

Sny císařovny Sisi Sny císařovny Sisi Allison Pataki

Uf. Tak tahle kniha ve mně vyvolala dva naprosto odlišné pocity. Musím přiznat, že pokud bych o Sisi nic nevěděla, byla bych nadšená. Autorka má rozhodně spisovatelský talent, knížka mě rychle vtáhla do děje. Ale jelikož se o tuto tématiku již nějaký pátek zajímám, nemohu opominout hrubé faktické chyby. Postavy vůbec neodpovídají skutečnosti, dobové zvyky jsou jako z jiného století. A myslím, že císařovnu Alžbětu bych „císařovno Alžběto“ oslovila jen jednou...

11.11.2017 2 z 5