lenka.g lenka.g komentáře u knih

Já, voják v Afghánistánu Já, voják v Afghánistánu Pavel Stehlík

Jak výstižně napsala Veronika, je to v podstatě diplomová práce.
- Poznámek pod čarou je téměř tolik, co textu
- Na základě vyprávění samotného autora jsem čekala rozhovory s veterány, jejich ucelené výpovědi... marně. Autor zdlouhavě vypráví, že dělal rozhovory a toto své tvrzení občas doloží citací z rozhovoru, ale jestli čekáte, že si přečtete deset rozhovorů s deseti veterány, budete zklamáni.
- Spojení "orální historie" se objevuje ještě častěji, než sebechvála autora, a to je co říct.
Jsem přesvědčena, že nebýt úspěchu autorovy první knihy, tahle diplomka by nikdy knižně nevyšla.

05.06.2017 1 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Velmi podmanivý příběh z okupované Francie, příběh sester Vianne a Isabelle, příběh o válce a lásce, o lidských osudech a volbě, o odvaze a strachu...
Napínavá, ale i dojímavá kniha, která rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.

01.05.2017 5 z 5

Limassol Limassol Jišaj Sarid

No, nenadchlo. Popisek knihy je mnohem přitažlivější, než kniha samotná.
Jednak bych vůbec nemluvila o thrilleru. Ani napínavém. Pozitivní je, že myšlenku to má a autor zbytečně nenatahoval děj. Přesto nevím o nikom, komu bych knihu mohla doporučit.

01.05.2017 2 z 5

Blesková povodeň - Nestačí jen umět plavat Blesková povodeň - Nestačí jen umět plavat Chris Ryan (p)

Knížka to není špatná, ale jednak to není typický Chris Ryan, takže když očekáváte vojáky SAS, budete zklamáni. Druhou hvězdičku jsem strhla kvůli hlavnímu hrdinovi, jímž je třináctiletý Ben. A právě jeho věk ve mně několikrát vyvolal otázku, jestli nečtu dětskou knížku.

15.04.2017 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Nečekala bych, že mne uhrane příběh odehrávající se v podstatě na jednom místě, ještě k tomu na místě, kde je skoro pořád tma a padesát stupňů pod nulou. Ale uhranul, nutil mne pořád se na něj těšit.
Ovšem nedávám plný počet hvězdiček, protože mne trochu zklamal konec knihy. Každopádně knížka stojí za přečtení!

09.04.2017 4 z 5

Váleční štváči: ve službách smrti Váleční štváči: ve službách smrti Chris Ryan (p)

Kniha čtenáře zaujme a připoutá už od první věty a nepustí až do posledního řádku.
Napínavý akční příběh, který ovšem taky ukazuje smutnou pravdu, a to nejen v případě válkou ničených životů, ale taky tu, že peníze a moc jsou ceněny mnohem víc než lidské životy.

09.04.2017 5 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Na téhle knížce oceňuju otevřenost, s jakou autor popsal svůj boj s nemocí. A druhou hvězdičku dávám za to, že se s ní porval a vyhrál.
Jinak velké zklamání. Má to asi být české "Nejsem hrdina" nebo jiná podobná knížka popisující život příslušníka elitní jednotky, ale podle mne je to výsměch skutečným hrdinům. Těm, kteří se netváří jako mistři světa, kteří nekecají, skutečně bojují, jejichž život v armádě je podstatně zajímavější, delší, nabitější, drsnější. Je sice pravda, že autor dokáže i cestu do Střešovic prolíčit tak barvitě, že máte dojem, že se s ním brodíte deltou Mekongu, ale jinak je celý ten příběh vojáka nafouknutá bublina.

06.01.2017 2 z 5

Katova komnata Katova komnata Petr Vala

Nejsem fanouškem tohoto žánru, přesto tohle bylo nejhorších 80 stran mého života. Aspoň že je to krátké:)

06.01.2017 odpad!

Zpověď inkvizitora Zpověď inkvizitora Michael Weber

Mně se knížka nelíbila. Trápila jsem se s ní šest dní, nechtělo se mi číst a dočetla jsem to jen proto, že ji jedna knihovnice velice vychválila. Je pravda, že sama od sebe bych knížku nečetla, baví mne jiný typ literatury, a hodnocení knihovnice tak knížce v mých očích paradoxně ublížilo, protože jsem od ní čekala něco jiného.
Podle mne je kniha je zdlouhavá a nic zásadně nového nepřináší, děj nestrhává, negraduje. Ano, Zpověď ukazuje hnusnou realitu při procesech s čarodějnicemi, ale už udělalo čtivější Kladivo na čarodějnice.
Milovníky historických románů patrně potěší, s fanoušky thrillerů si do oka nepadne.

06.01.2017 1 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Mne první půlka knihy docela otrávila, rozhodně se mi nelíbila. Ale protože nerada odkládám knihy nedočtené, zatnula jsem zuby... a část Běsy mne naopak bavila hodně.
Rozhodně to není knížka pro každého a nejde číst jen Běsy bez Osudů (nebo jde, ale nebude to mít tu hloubku). Za mne by Osudy mohly být poloviční a pak bych tuto knihu hodnotila tak 85%.

28.12.2016 3 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.
Jsem knihovník a když někdo bloumá po knihovně a neví, co by si přečetl, Černobílý svět je knížka, kterou doporučím mezi prvními a ještě nikdo nebyl zklamaný.

28.10.2014 5 z 5

Podivuhodná cesta  fakíra, který uvízl ve skříni z IKEY Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z IKEY Romain Puértolas

Stručně:
- srovnání se Stoletým staříkem Fakír nesnese ani omylem
- vcelku chápu, proč autor nemohl prorazit. Teď se mu to povedlo jen proto, že nakladatel se domníval, že se sveze na vlně nadšení rozpoutané Jonasem Jonassonem
- slibovaný humor není přítomen, pokud jsem si to nespletla s pocity trapnosti, které jsem měla pokaždé, když v knížce došlo na vyslovování jmen
- sečteno podtrženo: nečíst, ztráta času.

28.10.2014 1 z 5