lencin lencin komentáře u knih

Slečny Slečny Barbora Baronová

Slečny, aneb ženy neprovdané. Zajímavé životní příběhy několika žen ve 20. a 21.století. Některé mě nadchly, některé jen mírně zaujaly. Celkově jsem ráda, že jsem si mohla přečíst....

19.11.2023 4 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Vtipné, milé a výstižné!

14.11.2023 4 z 5

Introvertka chodí na terapii Introvertka chodí na terapii Deborah Tung

Velmi bolestné a upřímné čtení. Doporučuji všem, nejen introvertům

11.11.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Silné a děsivé v mnoha aspektech.

11.11.2023 5 z 5

Veľké leto Veľké leto Ewald Arenz

Jemné a silné vyprávění o létě, kdy se z dospívajících vlivem okolností stávají dospělí. Autor byl mým oblíbencem, už po první knize Staré odrůdy, a nyní ještě víc.

31.10.2023 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Mrazivý příběh, kde se neděje nic a přitom se děje vše. Síla.

19.10.2023 4 z 5

Co ti svírá hrdlo Co ti svírá hrdlo Chimamanda Ngozi Adichie

Silné povídky. Zasáhlo mě.

14.10.2023 5 z 5

Proč jsme tak naštvané? Proč jsme tak naštvané? Šárka Homfray

Přehledné a shrnující. Snad tato kniha pomůže k rozproudění celospolečenské debaty a následným změnám.
Díky!

14.10.2023 4 z 5

Nebe Nebe Mieko Kawakami

Brutální šikana dvou outsiderů.
Síla. Velký smutek.

06.10.2023 4 z 5

Cíťa Cíťa Lenka Blažejová

Přesné popisy mých pocitů a stavů. Výborná kniha. Díky!!!

04.10.2023 5 z 5

Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu Lenka Kapsová

Za mě 3,5*.
Líbilo se mi téma i způsob zpracování (osobní příběhy mnoha žen a průvodní slovo autorky v každé kapitole), ale trochu mi vadila určitá rozvláčnost a opakování se (hlavně ke konci knihy). Co mi nevyhovovalo byla míra křesťanského zaměření, což je asi dáno autorčiným zázemím. Spiritualita je mi blízká, ale ke katolictví mám velké výhrady a v této knize na mě hodně trčelo.
Celkově jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla a děkuji autorce za úctyhodnou a určitě i mravenčí práci.

03.10.2023 3 z 5

Pašerák srílanských snů Pašerák srílanských snů Jan Pavelka

Příběh ze zákulisí práce humanitárních pracovníku. Srí Lanka během občanské války. Zajímavé.

23.09.2023 4 z 5

Dvě slova jako klíč Dvě slova jako klíč Josef Formánek

Laskavá kniha o životě, a hlavně o umírání.

09.09.2023 4 z 5

Zpíváš, jako bys plakala Zpíváš, jako bys plakala Zuzana Kultánová

Vnitřní život Andrey. Nepřikrášleně, pravdivě a místy na dřeň.
Zajímavé a silné, ale něco mi na zpracování drhlo.

04.09.2023 3 z 5

V noci je každá krev černá V noci je každá krev černá David Diop

Uf. Tak to byla hodně silná kniha. Série několika se opakujících se vět spolu s válečnou hrůzou, to vše vedlo k velmi silnému zážitku.

17.08.2023 5 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Kniha se mi velmi líbila . Díky za námět k přemýšlení.

14.08.2023 4 z 5

Bylo to náročné čtení. Při této náročné profesi je velmi snadné vyhořet. Díky za každou tetu, každého strejdu a za každého pečovatele, který dává dítěti lásku a přijetí.

01.08.2023 4 z 5

Nejlepší kandidát Nejlepší kandidát Stanislav Biler

Na začátku jsem se opravdu dobře bavila, ale po sto stranách už mi začal chybět nějaký vývoj.....
Ale některé popisy české reality jsou velmi výstižné.

12.07.2023 3 z 5

Cesty zármutku Cesty zármutku Julia Samuel

Téma smrti mám já osobně zatím velmi nezpracované, i proto jsem po knize sáhla. Pomohlo mi některé věci si utřídit a pochopit, že zármutek je proces, který se skládá z cesty, kterou je nutné projít (každý jinak rychle) kterou nelze přeskočit.
Pro mě přínosné. Děkuji.

07.07.2023 4 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Silná kniha. Příběh jedné mormonské rodiny ve státě Idah na konci 20.století a snaha hlavní hrdinky o osamostatnění.

05.07.2023