lavash lavash komentáře u knih

Na konci cesty Na konci cesty John Barth

Barth hledá opodstatnění kauzality a kde končí rozumový myšlení. Děj je na druhý koleji. Nejde ale kafkoidní absurdum (jakmile kafka stanoví svoji absurdní premisu, jsou jeho postavy konzistentní v jednání).

Bohužel ke konci knížka ztrácí drive.

15.02.2021 3 z 5

hrozivej brak. nenacházim slov.

10.02.2021 odpad!

Nepojmenovatelný Nepojmenovatelný Samuel Beckett

vycházím z překladu.

nepojmenovatelný je tvrdě solipsistický text. beckettovo (vypravěčovo) zápas je jazyk. pojmenovaní sebe sama. vypravěč není charakter (jakožto osoba), ale je vazalem svýho jazyka.

kdo má teda bejt čtenářem? posluchačem beckettovo slov?

mlčení.

obsah řeči zbavenej všech svejch aspektů, negace vlastní negace, proces zbavování významnosti, leptání do samý svý dřně, to pak zůstává

mlčení

totiž, každej s tím má zkušenost, ale nikdo to neslyšel

10.02.2021 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

O tajtrlíkovi, co páli jednu za druhou, bojí se vyrůst, a každej je pro něj tajtrlík. Ohavnej charakter. Není to rebel, ke kterýmu by mělo jakýkoliv dítě vzhlížet.

Próza v pohodě, ale nuda.

09.02.2021 2 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

jedno z prozaických veledíl dvacetýho století.

03.01.2021 4 z 5

Chtěl jsem napsat ráj Chtěl jsem napsat ráj Ezra Pound

pound je pozdní joyce nebo eliot na steroidech. spojuje je: bez jejich vzdělání, zkušeností se dají číst jenom s anotacema. (za ty autorům dík).

poundovo teorie, jak nabít text významem: fonopoeia, malopoeia, logopoeia. jeho logopoeia ignoruje významy a hledá spojení jinde. tahle souřadnost ale paradoxně (občas) funguje.

třeba v cantu iv jede přes ílias, horatiovo ódy, trubadúra giullema da cabestanha (kterýmu srdce snědla jeho milenka) atd. nejeví se proto spíš jako na intelektu zranitelnej unterwassermann?

pound není pro běžnýho čtenáře. jeho poezie je přesto srozumitelná a taky místama nudná

28.12.2020 3 z 5

Stébla trávy Stébla trávy Walt Whitman

walte, já rozumím, co mi chceš říct: stojíš, vidíš. jsi portýr, jsi diapason světa v člověku, člověku bez ega a v uvědomění si přítomnosti. mluvíš a vnímáš jeho postavení v bohu.

"jsem jako zbavený těla, vítězný, mrtvý." na shledanou až budu starší, walte

11.12.2020 3 z 5

jambický tetrametře (ba-DUM ba-DUM ba-DUM ba-DUM), shledávám, nejsi pro mě. v ruštině to musíš bejt jiná liga.

příběh, a jeho vyprávění, je nuda, dovršená ba-DUM ba-DUM ba-DUM ba-DUM.

05.12.2020 2 z 5

O věcech obecných čili Zóon politikon O věcech obecných čili Zóon politikon Karel Čapek

nádherný myšlenky. nechalo by se říct, pokračování ideálů humanitních.

na rozdíl od masaryka je pro čapka mravnost v člověku, ne v autoritě (bohu, náboženství).

04.12.2020 5 z 5

Dělnice Dělnice František Halas

nedocenitelná práce matek

01.12.2020 4 z 5

Ideály humanitní Ideály humanitní Tomáš Garrigue Masaryk

takovej průlet a shrnutí k moderní filosofii.

jedná se ale o klasickýho masaryka. začne rozvíjet problém (filosofickýho směru), ale už se nikdy nedostane k jeho řešení.

27.11.2020 4 z 5

Tisíc a jedna noc Tisíc a jedna noc neznámý - neuveden

jako vstup do těhle pohádek dobrý. 9 pohádek dostačujících k počátečnímu rozhodnutí, jestli přečíst zbytek.

ano má to náboženskej podkres (který rozsáhlý dílo západní civilizace ve středověku ho nemá?), kvůli kterýmu to ale neohodnotím jako brak.

nejsem idiot, dokážu se s tim srovnat.

27.11.2020 4 z 5

12 nejmenších pohádek 12 nejmenších pohádek Dagmar Urbánková

12 knížeček/pohádek. ilustrace nádherný, pro každou pohádku jedinečný. některý technikou opravdu náročný.

minus je nepraktičnost. většina pohádek má text na první straně, zbytek knížky jsou ilustrace

27.11.2020 3 z 5

Chudá rodina z Heřmaně Chudá rodina z Heřmaně Jan Čarek

myslím, že před čarkem jsem ruralismus četl. nikoho slova ale neměly takovej dopad.

čarkovo slova fungují na principu ledovce. až to, co je pod jeho špičkou mě zasáhlo. nostalgie k místům, na který jsem stihnul zapomenout. hrubín nelže.

27.11.2020 5 z 5

Deník (1959–1974) Deník (1959–1974) Pavel Juráček

o matce mluví úkosem, fotr se na něj jako malýho vysral. dětství se na něm, jako na každým z nás, podepsalo (jedničku jsem nečetl).

potřeboval odbornou pomoc. dřív tomu lidi řikali lenost a sentimentalita. je to pro něj omluvou?

místama je ho vám líto, místama jste to vy, místama se řikáte, že skvěle píše, místama víte, co bude dál, místama vás sere.

komu čest, tomu čest. díky pavle

26.11.2020 4 z 5

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

nemám rád tyhle self-help knížky. jestli potřebuješ slova, aby ses cejtil líp, tak budeš do konce života obětí těch slov. ironický co? life experience je to, co hledáš (bratrance slov).

pro frajera přijede loď, všichni sou smutný, ptají se ho na věci, a on jim poetickým způsobem odpovídá.

přečti si bibli, ti dá víc

25.11.2020 1 z 5

Čejčí pláč Čejčí pláč Oldřich Mikulášek

je to tak sladký, až je to nepříjemný. navíc mi vadí mikuláškův rytmus

první mikulášek, takovej je furt?

24.11.2020 3 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

burroughs je filosof.
a hodně vtipnej. obhajoba post-modernou pro jeho slova funguje?

když mi bylo 16 a byl jsem posedlej beat gen, tak jsem tohle nedal. po x letech, co beat gen už není taková, je nahý oběd literár skvost. ať jako brak nebo ne.

místama je to joyce (kdyby teda nechal on místama proniknout svýmu fetiši k prdům a hovnům)

23.11.2020 4 z 5

Anna Livia Plurabella Anna Livia Plurabella James Joyce

literární opagnum, nebo honimířovina, nebo strašlivá otrava a fail?

"Joyceho čtu do dnes, to je úkol, abyste ho viděl jako celek, Joyce je úkol na celý život." bóďa

"Joyce, who is a pain in the ass, a snob, a narcissist. "Finnegans Wake" is horrible. He acknowledged that he wrote it so that literary critics would have four hundred years of work. Fuck you! I do not mess with that for one day. Beckett was the real genius." žižek

21.11.2020 3 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

(SPOILER) a ti, kteří měli přijít, nepřišli. nadčasový beckett

21.11.2020 3 z 5