Ladys Ladys komentáře u knih

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Po přečtení této strhující knihy ve mě rezonuje několik otázek a témat, která nejsou pro žádného vnímavého Čechoslováka ničím novým.
Jak je možné, že se vůbec uchytí takový režim, který likviduje vlastní lidi?
Jak je možné, že se z některých jedinců stane zvěř, když jim dají do rukou jakoukoliv moc? Byť i jen střípek moci.
Další, čemu se nevyhnu, je otázka, proč Američané drželi spoustu evropanů v deziluzi, že se chystá další válka. Tentokrát proti bolševismu.
Myslím, že dobře věděli, že poválečné rozdělení Evropy není na týdny, či roky.
A poslední, co bych vypíchl, je dilema českých agentů-chodců, zda jejich úsilí stálo za to, když věděli, že za jejich činnost to odnesli všichni, kdo je znali, nebo jim jen pomohli.
Souhlasím s panem Hasilem, že ano. Že to za to stálo. Že proti zlu se musí bojovat.
Tady se mi chtělo podotknout, že je škoda, že takových Hasilů, nebo jemu podobným nebylo víc. Že neměli větší podporu. Že by se třeba podařilo bolševika porazit.
Jakákoliv pozdější historická událost u které byl bolševik ale bohužel ukazuje, že šance na převrat byly mizivé.
Maďarská vzpoura v padesátých letech a třeba berlínská krize to bohužel jasně dokazují, že bolševik musel uzrát hlavně v Moskvě a pak byla teprve šance na změny ve Východním bloku.
Díky autorovi za jeho až novinářskou píli, díky níž mají lidé této země šanci se dozvědět, jak to bylo s Králem Šumavy doopravdy.
A díky všem lidem, co měli odvahu se vzepřít nelidskému režimu. Vážím si jich.

24.02.2019 5 z 5

Plastic People a český underground Plastic People a český underground Jaroslav Riedel

Jedinečná věc tato kniha bezesporu je.
Spousta fotografií archivních materiálů ji činí o to více zajímavou.
Ale musím se přiznat, že tu jednu hvězdu jsem nedal za drobné zklamání.
Kniha je více-méně suchým podáním faktů o vybraných kapelách. Chybí mi tu podpora textu v rozhovorech s aktéry.
Uznávám ale, že by kniha obohacená o rozhovory se členy a kamarády v podstatě nemohla vzniknout. Protože by pak nemohla být právě tou faktografickou knihou, jak ji autor zamýšlel.

23.02.2019 4 z 5

Vzestup magnáta – Zisk Vzestup magnáta – Zisk Raymond E. Feist

Dávám průměrné za tři a to jen díky slušnější druhé půlce knihy.
Celkem nechápu, proč Feist tuhle sérii napsal. S fantasy to má společného málo, děj je zbytečně natahován, pasáže s Rupem by mohly vydat spíš na historicko-dobrodružnou knížku. Takže kromě toho, že autor umí psát a celkem dobře se kniha četla, nevím, co bych pochválil. Ještěže druhá půle má celkem spád.
Za mě opět zklamání a další díl dám jen proto, že jsem se rozhodl ságu přečíst celou.
už od ní nic super nečekám.

14.02.2019 3 z 5

Jo, bylo to dobré, ale asi jsem byl natěšený moc, protože taková kláda, jak tu všichni píšou, to zase nebyla.
Moje první setkání s autorem a dopadlo to dost slušně.
Miko je polda z masa a kostí, na kterého občas něco padne. Něco dá, něco nedá a to beru. Není to neomylný nejbystřejší a nejšikovnější polda jako Ríša Krauzů od Dominika Dána. I když dánovky teda jinak žeru i s kostma :-)
Jestli ostatní díly budou tak dobré, jako tento, tak to vypadá, že jsem narazil na sérii, kterou si přečtu celou.

10.02.2019 4 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Klasická dánovka.
Má slušný děj, spád a i časová rovina románu je zajímavá. Toť ale vše.
Přestože se kniha četla opět dobře, nějak mi nepřijde ničím překvapivá, nebo jak to říct.
Není se ostatně čemu divit. Při množství titulů, co už má autor za sebou, ani nemůže být každá zápletka kriminální "bomba".
Knihu smlsnete za pár hodin které stojí za to, ale nic extra nečekejte. Přesto je to pořád D. Dán a už se těším na další kousek.

05.02.2019 4 z 5

Rychlé šípy ve Stínadlech (komiks) Rychlé šípy ve Stínadlech (komiks) Jaroslav Foglar

Vměstnat dva tak slavné a dobrodružné romány do cca 60 stran je prostě málo.
Klidně bych o pár stran přitlačil. Komiks je moc zkratkovitý. Ale to je tak jediné, co můžu vytknout.
Jinak jsem rád, že existuje, protože dcerka si může přečíst knihy, ale synek ještě neumí číst a tak ho komiksy moc baví. Bubliny mu čtu já a kolikrát ani nepotřebuje, protože tak nějak ty příběhy zná.
I já jsem si sešit přečetl rád a rozhodně bude často kolovat naší rodinou.

02.02.2019 4 z 5

Tajemství Velkého Vonta (komiks) Tajemství Velkého Vonta (komiks) Jaroslav Foglar

Je mi 45 let a komiks jsem přečetl, spíše zhltl za chvíli. A stálo to za to.
Setkání s Rychlými šípy, proradným Bratrstvem kočičí pracky, Uctívači Ginga a dalšími Vonty mě potěší vždy, všude a jakákoliv forma.
Scénář byl napsán citlivě, takže komiks se čte jedna báseň bez žádných zádrhlelů.
Kupujte a čtěte, plantážníci :-)

01.02.2019 5 z 5

Vzestup magnáta – Risk Vzestup magnáta – Risk Raymond E. Feist

Tak to je moc.
Po rozpačitých prvních dvou dílech, kde se alespoň něco dělo a člověk měl pocit, že je tu nějaký úvod do ságy, přichází šok v podobě třetího dílu, u kterého vůbec nechápu smysl vzniku.
O fantasy nemůže být řeč, protože děj je o obyčejném životě v Krondoru.
Abych jen nekritizoval. Je to opět čtivě napsáno, to se musí uznat.
Tragedie tohoto dílu tkví ale v tom, že to málo, co stojí za posunutí děje ságy, by vystačilo na třicet stran. A to bez legrace!
Psal jsem, že Hadí ságu chci přečíst celou a tak právě tedy beru do ruky čtvrtý díl. Doufám, že konečně bude stát za to.

28.01.2019 2 z 5

Stín temné královny – Žoldáci Stín temné královny – Žoldáci Raymond E. Feist

3.4. 2015
Tak ti vám nevím, jak knihu zkritizovat.
Dobře se čte, má celkem i spád, od cca třetiny se začnou dít zajímavé věci a člověk začne rozplétat klubka motivů jednání hlavních tahounů bitvy za staré dobré pořádky.
To by všechno bylo prima. Jenže...
Nějak mám pocit, že je mi to celé povědomé a ještě ke všemu se mi stalo, že mě žádná z postav neoslovila natolik, aby mě zajímaly její další osudy.
Místy jsem se přistihl při pocitu, že je mi to jedno, co a jak dopadne. A to se u dobré knihy stát nemá.
Za mě průměrné 3/5 a to jen proto, že se kniha celkem dobře čte a přeci jen je to pořád Feist. A pokračování ještě zkusím. Třeba si to lepší autor šetřil na další díly.
23.1. 2019
Chci se pokusit přečíst Hadí ságu celou a tak jsem si musel připomenout i druhý díl.
Byl bych v kritice trošku shovívavější, ale ne o moc.
Dočetl jsem, ale jen proto, abych mohl dát třetí díl.
Ten právě čtu a modlím se, aby se už konečně něco dělo. Začínám mít pocit, že autor už byl vyčerpán a nakladatel ho nutil k vydání "ještě něčeho", dokud to "frčí".
Doufám, že se pletu.

23.01.2019 3 z 5

Stín temné královny – Vrazi Stín temné královny – Vrazi Raymond E. Feist

28.3. 2015
Pomalý rozjezd a náznaky velkých věcí, co teprve přijdou.
To by mi ani nevadilo, ale nějak se mi zdá, že na těch skoro 300 stran se v knize stalo pomálu toho, co by stálo za vyprávění. Hlavně, že jsem ale věděl, co měla jaká postava na sobě a jak se tvářila. To bych ale skoro oželel.
Samozřejmě, že kdybych býval četl tuto ságu hned po Trhlinových válkách a Sáze o Impériu, bylo by to lepší, protože jsem skoro zapomněl postavy, které zde autor připomíná, ale i tak se mi tento díl i přes drobné výhrady líbil a pustím se do dalšího.
17.1. 2019
Zkouším Hadí ságu podruhé.
Oba přečtené díly se mi nějak vykouřily z hlavy a tak jsem po nich sáhl znovu. A už chápu, proč jsem si nemohl nic vybavit.
Skoro celou první knihu se nic zásadnějšího neděje. První díl bych klidně zkrátil na sto stran. Ale i tak se těch tři sta četlo paradoxně dobře.
Tak teď tedy čtu podruhé druhý díl....

17.01.2019 3 z 5

Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana 2: Příběhy psané střelným prachem Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana 2: Příběhy psané střelným prachem Vlastislav Toman

Při koupi první Zlaté knihy jsem se těšil jako malej Jára na Kruanova dobrodružství.
Pak vyšla druhá Zlatá kniha.
Přiznávám, že původní série Příběhů psaných střelným prachem mě časově minula a když vycházela druhá série v osmdesátých letech, tak jsem už měl pubertální starosti, takže i když jsem občas o nějaký příběh zavadil, tak mě to už nebralo.
Když jsem si tedy koupil druhou Zlatou knihu, tak jsem sám byl zvědavý, jak mi sedne. A přišlo velké překvapení. Příběhy psané střelným prachem sebrané v jedné knize mají své kouzlo i dnes.
To, že jsem si knihu kupoval především proto, že v ní jsou komiksy ze staré školy, byla samozřejmá věc. Ale to, že ať komiksy, nebo povídky, mě budou opravdu bavit i v dospělém věku??? To je prostě plus a radím každému, kdo má Tomanovu tvorbu rád, aby si Zlatou knihu komiksů II koupil. Nebo alespoň přečetl.

04.01.2019 5 z 5

Žiješ jenom dvakrát Žiješ jenom dvakrát Dominik Dán

Co ještě napsat ke všem těm pochvalným recenzím tady?
Opět solidně zvládnutý příběh, kde nechybí čtivost, spád, napětí a novinka. Překvapení.
Podstatné je řečeno v popisu knihy a nemá cenu tu něco prozrazovat.
Přečtěte si to a za pět jsem nedal jen proto, že si to šetřím na opravdové klády. Ale bylo to těsné. Dal bych tak čtyři a půl.

15.12.2018 4 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Kniha mi nepřišla dobrá, ani vtipná. Autorka si více méně pořád stěžovala na život v Japonsku a co jí tam chybí a o pár stránek dál zas házela kritiku na život v Česku. A ty drsné komentáře vztahu se svým japonským partnerem. Buď jsem moc úzkoprsý a nemám smysl pro humor, nebo si autorka měla vybrat jiného partnera. Ale ta její věčná nespokojenost mi šíleně vadila. Jediné, co mě na knize pobavilo, byly části vyprávěné japonským partnerem. Odlišnosti kultur. I v maličkostech. A odpad jsem nedal jen proto, že tam byly tyto jeho postřehy a zážitky.

08.12.2018 1 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Tak mám Propast času za sebou. A byla to super záležitost.
Poslednímu dílu se dá vytknout snad jen to, že byl krátký. Na takové množství zajímavých postav by se hodil minimálně ještě jeden díl. Vlastně se autorovi vůbec podařilo vystavět svět, na který by se dalo dívat z různých úhlů pohledu a rozšířit tak trilogii na solidní ságu.
No, jsem zvědav, s čím se pan Bureš vytáhne v budoucnosti.

25.11.2018 4 z 5

The Cure The Cure Eduard Svítivý

Krátká, útlá knížka, která mi ale o kapele a Robertu Smithovi řekla to nejpodstatnější.
A hlavně v pravý čas.
Jako skalní fanoušek jsem o kapele četl kde co, ale tahle knížečka pro mě zůstala už nepřekonaná. Možná i tím, že byla první. Těžko říct.
Překlady textů velice potěšili, protože i přes jasně danou atmosféru tvorby kapely mi dovysvětlily přes mou špatnou angličtinu, že zklamání se nekoná. Frustrace, strach, běsi a kostlivci tečou z každého textu kapely a to je přesně to, v co jsem doufal.
A rozhovor se Smithem na závěr mě přesvědčil, že to není jen popová loutka.

11.11.2018 5 z 5

Tetovaná konkubína Tetovaná konkubína Laura Joh Rowland

Zatím nejlepší díl série.
Nástup Sanovi manželky je jistým oživením.
Jinak klasika. Vraždy, intriky, pikle. Ale to k japonskému středověku prostě patřilo.
A tentokrát měl Sano co se otáčet a vyšetřovat a poulet očima a nevycházet z údivu a nakonec to dopadlo jak? No to si přečtěte! :-)

25.10.2018 5 z 5

Cesta zrady Cesta zrady Laura Joh Rowland

Tento díl je postaven na exotičnosti vyšetřování vraždy v Nagasaki.
Sano Ičiró je konfrontován se světem evropanů, jejich svobodným rozhodováním, lékařským pokrokem a samozřejmě ho jeho myšlení dostává do potíží s japonským systémem bezvýhradné služby.
Vše prolézající korupce japonské společnosti mu ztěžuje vyšetřování a tak se paradoxně sám dostává do smrtící smyčky.
Smyčky, do které mu zásadním způsobem pomohla Bakufu (zpátečnická administrativa japonského šógunátu) a Sanova zvídavost a otevřenost.
Máme tu román, ve kterém se díky namíchanému kokteilu osob a událostí z počátku nenápadně, ale s přibývajícími stránkami stupňuje tempo děje tak, že mi, čím jsem byl blíže ke konci, vadilo, že neumím číst rychleji :-)

05.10.2018 4 z 5

Prízraky na Devíne Prízraky na Devíne Juraj Červenák

K dvojici Černého a Gorii už tu bylo napsáno tolik, že to nebudu rozvádět a jen dodám, že tento díl byl vynikající a doufám, že o této dvojce ještě autor něco napíše.

20.09.2018 5 z 5

Bundori Bundori Laura Joh Rowland

Psát hodnocení u 16 let staré knihy je trochu nošení dříví do lesa, ale i tak ji rád vychválím.
Čtu sérii od prvního dílu, takže se pro mě postupně odkrývá život hlavního hrdiny, svázaného tradicemi a přitom snažícího se myslet svobodně a samostatně, což ve feudálním Japonsku bylo naprosto nejaponské.
Autorka má dar vykreslit atmosféru tehdejší doby, zvyklosti, zvyky, svazující tradice, myšlení a i krimi zápletky jsou solidní. Což je u byť historické krimi důležitý základ.
Pro mě je to lehčí, odpočinková a příjemná četba u které se člověk nechá rád vtáhnout do děje.
Série je pro mě milým překvapením a rozhodně budu číst i další díly.

05.09.2018 4 z 5

Šinjú Šinjú Laura Joh Rowland

Chtěl jsem něco o feudálním Japonsku a tak jsem sáhl po Šinjú. Dobrá volba.
Vyšetřování vraždy v době absolutní poslušnosti k nadřízeným a nadřazeným, tehdy přirozené kastování lidí, politika, intriky, další vraždy, pomalá atmosféra čajových obřadů, tradiční divadlo a vůbec slušně vykreslená atmosféra tehdejšího Japonska.
To jsou klady, díky kterým stálo za to po knize sáhnout.
A určitě si přečtu i další díly.

24.08.2018 3 z 5