LadyCotton LadyCotton komentáře u knih

Princip hokejky Princip hokejky Bobby Martin

Bohužel kniha mne moc neoslovila - je to kniha hlavně pro ty, kteří chtějí začít podnikat formou start-upu. Třeba pro začínající živnostníky tam toho moc není, respektive něco málo si z knihy odnést můžete ale myslím si, že už to budete stejně vědět. Nic světoborného a ještě je to psáno, takovým tím americkým "machr stylem".

10.04.2021 2 z 5

Přepišme pravidla úspěchu Přepišme pravidla úspěchu Ivanka Trump

Mě se kniha poměrně líbila - možná proto, že jsem od ní nic nečekala a díky tomu mne mile překvapila.
Je pravda, že některé kapitoly jsem u nás v ČR hůře aplikovatelné, ale bylo jich pár. Líbilo se mi jak IT zařazovala do každé kapitoly svoje vlastní zážitky, zkušenosti a postřehy.
Knihu bych doporučila přečíst manažerkám, maminkám na MD, které se chtějí vrátit do pracovního procesu, ženám, které uvažují o dráze podnikatelky ale i ostatním, které tápou nad tím jak vybalancovat profesní a rodinný život.
Kniha je o tom, aby ženy pracovaly - na každém aspektu svého života. Aby přistupovaly k životu jako k jedinečné příležitosti a vytvořily si vlastní pravidla úspěchu.
Asi nejvíce jí vystihuje citát Estée Lauder: "Nedostala jsem se tam tak, že bych si to přála nebo v to doufala nebo o tom snila... VYPRACOVALA JSEM SE".
A o tom to je... Nečekejte přesný a jednoduchý návod - dostanete rady, tipy, inspiraci a hlavně povzbuzení.

23.03.2021 4 z 5

Chamtivost Chamtivost Marc Elsberg (p)

Pro mě zatím nejslabší kniha od autora. Nebylo to špatné, ale chybělo mi tam napětí a dychtivost rychle otáčet každou stránku jako to bylo u Blackout a Zero. Což možná bylo způsobené tím, že ty ekonomické popisy, detaily a samé počítání bylo možná až moc složité. Nicméně těším se na další autorův román (Případ prezident), který si určitě ráda přečtu.

13.03.2021 3 z 5

Bylinky - Krok za krokem k vlastnímu bylinkovému ráji Bylinky - Krok za krokem k vlastnímu bylinkovému ráji Renate Hudak

Šikovná knížka pro někoho kdo už má nějaké pěstitelské zkušenosti a chystá se na pěstování bylinek. Pro úplné začátečníky to může být možná takové "letem světem" ale určitě se v knize dozvíte věci od kterých se lze odpíchnout.
Informace jsou psané srozumitelně a stručně, k názorným ukázkám slouží bezpočet fotografií. Dozvíte se prakticky vše od začátku (jak si naplánovat a připravit záhon, jak je zasít, sklízet, jak a čím o ně pečovat od jara do zimy apod.).

24.02.2021 4 z 5

Bylinkopedie Bylinkopedie kolektiv autorů

Kniha mě bohužel moc neoslovila. Má krásné zpracování, fotografie. To ano. Rostliny jsou řazené podle abecedy, u každé naleznete název, její léčivé účinky, malý popis (jak vypadá, kde se vyskytuje) a na co jí lze použít (např. na odvary, do kosmetiky apod.).
V knize mi chyběly ale dost podstatné informace, jako např. kde a jak je možné dané rostliny pěstovat, kdy a jak je sázet/sklízet či jak je zpracovat (ne každou bylinku lze třeba sušit).
Takže jako encyklopedie ano, ale jako praktická příručka nikoliv.

24.02.2021 2 z 5

Miroslava Němcová - První dáma české politiky Miroslava Němcová - První dáma české politiky Johana Hovorková

Není to klasický životopis, ale knižní rozhovor o její životní a politické cestě + její články a projevy. Kniha obsahuje i pěkné fotografie, s citem vybrané.
Paní Němcová pro mě vždy byla "paní politička" a to i přes to, že jsem nikdy její stranu nevolila. Ona totiž jako jedna z mála českých politiků má i po více jak 20ti letech konzistentní názory a postoje. Ctí pravidla parlamentní demokracie. Líbí se mi na ní, že se nikdy netajila proč nemá ráda Zemana či Babiše - ale vždy, s grácií sobě vlastní, sdělí co je špatně a proč. Stejně i v této knize.
Kniha se zaobírá politikou od 90. let až po současnost.
Možná se může někomu na první pohled zdát, že kniha je tzv. antibabišovská... ale jak je u pí. Němcové známo - vždy vysvětlí co a proč. A kdo ví, třeba časem (až emoce opadnou) jí dáme/nedáme za pravdu.

24.02.2021 4 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Není to čtení vhodné ke kafíčku (spíš k panáku něčeho ostřejšího). Je to zcela syrová zpověď člena sonderkommanda (jeho příběh je v podobě rozhovoru, kde autorka jen "naťukne" nějaké téma a Shlomo Venezia vypráví - velice dobře se kniha čte), který nic netají, nic si nepřikrášluje. A to jak dobu před, během a i po válce.
Vyprávění je doplněno o obrázky (ilustrace) francouzského malíře D. Oléra, taktéž člena sonderkommanda, které názorně zobrazují peklo plynových komor.
Pokud vás téma sonderkommanda zajímá, doporučuji knihu Svědkové z továrny na smrt (kde jsou i zmínky o Shlomo Veneziovi).

23.02.2021 4 z 5

Zaklínač a jeho svět Zaklínač a jeho svět Marcin Batylda

I šest let po vydání je tato kniha báječná. Nutno ovšem podotknout, že to je kniha převážně o herním Zaklínači (nečekejte tam zmínku o seriálu nebo knihách). Nicméně právě ke knihám (potažmo i seriálu) je tato "encyklopedie Zaklínače" skvělým doplňkem.
Průvodcem knihou není nikdo jiný než Marigold :-)
Je bohatě ilustrovaná a nabízí detailní rozbor jak příběhu Geralta z Rivie, Ciri a Yennefer tak i celkově světa Zaklínače (naprosto úžasná je kapitola věnovaná stvůrám).
Pokud jste nebo máte doma fanouška Zaklínače, vřele tuto knihu doporučuji.

16.02.2021 4 z 5

Zahradničení den po dni Zahradničení den po dni Franz Böhmig

Není to špatná kniha pro začátečníky. Je obsáhlá, ale měla jsem pocit, že rady se docela často opakují (i v jednom měsíci).
Kniha je rozdělená do dvou částí. Ta první je věnovaná tipů a trikům, a je seřazena podle měsíců v roce. Ta druhá je ve formě tabulek. Moc se mi líbí tipy na zahradničení šetrné k přírodě (nejsou to takové ty moderní eko/bio žvásty).

08.01.2021 4 z 5

Manikúra a pedikúra Manikúra a pedikúra Rosie Watson

Kniha už je 11 let stará a je to znát. Nicméně základ zůstává stále stejný, takže v tomto směru má kniha stále co nabídnout.
Při čtení jsem ovšem měla rozporuplné pocity, jelikož chvíli byla psána pro domácí použití a chvílemi pro profi manikerky/pedikerky. Je to takové chaotické, ale nějaké poznatky si z četby určitě odnesete...

05.12.2020 3 z 5

Takoví jsme byli. Vzpomínky na Dianu Takoví jsme byli. Vzpomínky na Dianu Paul Burrell

Za mě tato kniha skutečně ne.
Kniha je napsaná ve stylu: já, já, jenom já (a to já není Dianino, ale autorovo).
Pokud si chcete přečíst opěvovací ódu na princeznu Dianu směle do toho, ale moc faktů se z knihy nedozvíte. Jedná se spíše o zpověď bývalého zaměstnance, který za každou cenu z tohoto postu chce něco "vydělat" takže finále stejně zjistíte, že vlastně nemá pořádně co říct. Navíc jeho naivní zaujatost Dianou vám dřív nebo později začne lézt na nervy (kniha vůbec není objektivní).

25.11.2020 1 z 5

William & Kate - Příběh lásky - Svatba století William & Kate - Příběh lásky - Svatba století Robert Jobson

Kniha obsahuje málo fotografií a i z toho mála jsou tam některé zcela mimo (např. fotka autora s britským premiérem Cameronem, či několik stran fotek Charlese a Diany).
Při čtení mi vadilo, že kapitoly na sebe chronologicky nikterak nenavazují.
Kniha je to obsáhlá, psaná na můj vkus možná až zbytečně strohým (nezáživným) stylem, navíc spousta informací se i několikrát opakovala. Takže dojem, že čtu "strhující román" jsem skutečně neměla.

25.11.2020 3 z 5

Prokletí rodu Windsorů Prokletí rodu Windsorů Ulrike Grunewald

Kniha německé autorky je sice pečlivě připravená, ale nešlo si nevšimnout několika do očí bijících nepravdivých informacích (např. autorka uvádí, že bitva o Falklandy proběhla v roce 1992, ale ve skutečnosti proběhla o 10 let dříve).
Při čtení mi vadilo, že kapitoly na sebe chronologicky nenavazují (např. po kapitole věnované královně Viktorii je hned kapitola o princi Charlesovi, která mi mimochodem přišla docela přitažená za vlasy - z textu byla cítit autorčina averze vůči Camille, takže je v knize popisována jako "ona ta zlá".).
Nicméně pokud si potřebujete udělat nějakou základní představu o tomto panovnickém rodě (nebo si připomenout), tak to není zase až tak špatná kniha (nesnaží se být bulvárně-populistická).

24.11.2020 3 z 5

Léto s vůní čerstvého chleba Léto s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Odpočinková, nenáročná četba. Příběh celkem fajn (nečetla jsem první díl) ale myslím si, že se bez dalšího dílu v pohodě obejdu.

25.10.2020 3 z 5

Letopisy dračích jezdců Letopisy dračích jezdců Nicole Conway

I když už je mi přes 30, s velkou chutí jsem se začetla do této knihy a nemohla se odtrhnout. Čte se velmi dobře, děj rychle odsýpá. Je to báječná oddechovka, která vás odvede do zcela jiného světa. Příběh mi přišel jako velmi zajímavý mix Harryho Pottera s Eragonem. Doufám, že budou v Česku dostupné i další díly. Mimochodem: Letopisy dračích jezdců mě bavilo číst mnohem víc než salodlouheho Eragona.

27.08.2020 5 z 5

Rallye Dakar: Peklo na zemi Rallye Dakar: Peklo na zemi Monika Nikodemová

Nemohu si pomoct ale té knize NĚCO chybělo. Popis jednotlivých etap Dakaru 2018 fajn, nastínění dopravy a přepravy jezdců a strojů na Dakar... fajn. Kniha má krásnou grafickou úpravu, krásné fotografie. Vyprávění je čtivé.
Ale tak nějak mi chyběl ten příběh před tím - jak dokázala sehnat tolik sponzorů, jak se dostala do Dukly, její mistrovské tituly apod.
Při čtení jsem totiž měla pocit, že je jako princezna jejíž jedinou starostí je si ráno sednout na čtyřkolku a jet etapu (z vyprávění jsem měla i pocit, že není schopna si čtyřkolku ani sama opravit kdyby šlo do tuhého, protože jí vždycky někdo pomohl) a večer po dojetí ji zase odevzdat a napsat si maximálně road book na další den...
Přitom to zajisté není pravda. Jinak by nevyhrála mistrovství Evropy na čtyřkolce a nedojela (jako první Češka) nejnáročnější závod na světě.
Myslím, že její příběh by si zasloužil něco o fous lepšího...

28.07.2020 3 z 5

Obchůdek na rohu Obchůdek na rohu Nicola May

Nenáročné čtení na dovolenou popř. na dlouhé zimní večery.
Hlavní hrdinka mi byla cca prvních 120 stránek velmi nesympatická (na můj vkus značně hulvátská), ale potom jsem si na ni už zvykla :-)
Příběh se čte dobře, jen mě občas zarazila nelogická chyba (např. Truhlíky macašek na terase v lednu) a ten konec byl hodně alá červená knihovna :-)
Jak už to tu zaznělo: pokud se potřebujete odreagovat klidně si ji přečtěte ale nemyslím si, že byste ji chtěli číst vícekrát...

19.07.2020 3 z 5

Princezna Kate a její styl Princezna Kate a její styl Caroline Jones

Po knize jsem sáhla i když mi byl "proti srsti" její název, jelikož ona (ještě ani v roce 2020) NENÍ PRINCEZNA. Přitom stačilo jediné - držet se anglického originálu.
Kniha je dnes relativně stará - obsahuje fotky max. z roku 2012, tedy dobu před svatbou a těsně po ní. Ale i přesto je to pěkná kniha, inspirativní. I když se může zdát, že to je návod "jak vypadat jako Kate" tak to tak není. Kniha je spíš návodem jak si najít svůj vlastní styl a cítit se v něm dobře (stejně jako to udělala vévodkyně) a je fuk jestli jste britská aristokratka nebo holka z maloměsta.
Záleží tedy jen na vás, jak knihu pojmete. Buď jí prolistujete jako časopis (budete si prohlížet pěkné šaty a šperky) a nebo se do ní ponoříte, necháte se inspirovat a zamyslíte se nad svým vlastním stylem.
Pokud by autorka napsala novější knihu, ráda bych po ní sáhla.

04.07.2020 4 z 5

Máta Máta Lenka Tréglová

Pěkná malá knížečka, ideální jako dárek. Kniha má krásnou grafiku. Je prakticky totožná s druhou knihou autorek o levanduli. Takže: dozvíte se jak a kde jí pěstovat, do čeho všeho mátu použijete, vymalujete si antistresovou (a mátovou) omalovánku, inspirujete se mátovými doplňky do bytu či jak vytvořit mátový outfit.

23.06.2020 3 z 5

Levandule - Vše, co nutně potřebujete vědět... Levandule - Vše, co nutně potřebujete vědět... Lenka Tréglová

Roztomilá malá knížečka, věnována levanduli. Kniha je pěkně graficky zpracovaná, dozvíte se pár zajímavostí, upecete si levandulové sušenky, budete vědět jak vystrojit levandulovou svatbu apod.
Nicméně při četbě jsem měla pocit, že čtu nějaký časopis-kniha obsahuje sice relativně dost informací, ale je to takové hodně "letem světem". A hlavně: obsahuje jen samé fotky z Depositphotos (proto to evokuje časopis).
Jako dárek pro milovníci levandule proč ne, ale pokud si chcete založit na zahrádce levandulový záhon...

09.06.2020 3 z 5