Kyri Kyri komentáře u knih

Hnev Hnev Zygmunt Miłoszewski

Kniha má poutavý děj, ale pro mě je důležitější hlavní hrdina s jeho vtipnými a cynickými komentáři. Líbí se mi i originální prostředí. Pořád jsem nemohla pochopit, proč si ostatní myslí, že závěr je překombinovaný, ale teď už to vím. Nechápu, co ho vedlo k tomu, že vymýšlel stále složitější konspiraci, až to pak zase nevysvětlil, nedotáhl. Myslím taky, že to trochu přehnal i s tou myšlenkou týraných žen a agresivních mužů. Asi je to teď v módě... Celkově za mě jeho nejslabší knížka. Kdybych se ale znovu rozhodovala, znovu bych četla.

06.12.2018 3 z 5

Nemusíš si ubližovat Nemusíš si ubližovat Sheri Van Dijk

Kniha nabízí praktickou aplikaci DBT. Je to divný mix mindfulness a KBT. Vzhledem k tomu, že KBT vychází z názoru, že když pochopíš své chování, můžeš ho kontrolovat, který považuji za nesmysl, tak jsem byla zvědavá, jak si autorka s touto problematikou poradila v rámci DBT. Nic moc. První část je věnovaná hlavně KBT. Jsou tam vyloženě návodné příběhy, jak se někdo cítil špatně, někdo jiný mu sdělil, že to řeší sebepoškozováním. Sice mu to přišlou divné, ale ve slabé chvíli to zkusil, a ono mu to pomohlo. Takovéhle příběhy pro mládež??? Vydržela jsem, části, která se věnuje mindfulness je výrazně lepší, i když prvky z KBT to trochu kazí. Moc hezké je cvičení laskavosti. Ale nad tím, že v jedné kapitole autorka popisuje, jak se vyhnout hodnocení, a o dvě kapitoly dál uvádí cvičení na rozeznání, co je a co není efektivní chování, mi zůstal rozum stát.
DBT je z mého pohledu směska, která lepí KBT k mindfulness, které fungovalo hezky i bez něj. Dokonce mám pocit, že v podání autorky ty její negativní sugesce a příběhy to mindgulness spíš poškozují.

18.05.2024 1 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Je opravdu zvláštní, když zahraniční autor popisuje naše dějiny. Pro mě je to moc hrozivé čtení.

28.04.2024

Přehled psychoterapeutických technik pro práci s dětmi a rodinou Přehled psychoterapeutických technik pro práci s dětmi a rodinou Filip Caby

Kniha je rozdělená do tří částí.
První je o teoretickém základu přístupu. To je docela nudné čtení, po kterém kloužou oči. Lepší je si přečíst původní zdroje, ty jsou lépe napsané a užitečnější.
Druhá část obsahuje dlouhý seznam technik, které je možné při práci používat. Je to takové "německé": seznam, standardní struktura, každý detail popsaný. Nicméně jde to projít jen povrchně a zastavit se u toho, co člověk nezná, nebo si chce zopakovat. Je to srozumitelné a užitečné.
Třetí část mi přijde taky dost technická a trochu divná z hlediska účelu. Je to opět seznam, tentokrát seznam obtíží, se kterými mohou mladí nebo děti přijít. Každá obtíž je popsaná a následně autoři udělali soupis technik z druhé části, které je možné terapeuticky používat. V lepším případě lze říci, že si začátečník osvěží, co v takové situaci dělat.
Celý text je proložený různými kazuistikami, které jsou zajímavé. Je vidět, že autoři jsou zkušení.

15.04.2024 4 z 5

Sedmá polnice Sedmá polnice Peter Tremayne (p)

Historická kniha, která mě docela otravovala větami typu: "použila x, což je předmět, který se používal na...., vyráběl se z ..... a obvykle ho vlastnila .... skupina obyvatelstva." Fidelma je hlavní hrdinka, která se prezentuje přemoudřele a často arogantně, ale nedocházejí jí věci, které by si uvědomilo dítě (např. když se utábořím na opuštěném místě s neznámým člověkem, a mám s sebou vojenský doprovod, rozdělím hlídky, nebo když vidím podezřelou pevnost, o které jsem ve své vzdělanosti ještě neslyšela, obyvatelé vypadají podezřele, nelezu tam, jestli je vrah patrně mezi námi, nepouštím nikoho bez doprovodu k člověku, kterého se pokusil zabít a mnoho jiných). Je pravdou, že nebýt těchto mentálně opožděných skopičin, v knížce by se nic nedělo. Musím ale připustit, že kniha je napsaná čtivě, děj docela běží, takže se to dá ze toufalství přečíst.

31.03.2024 2 z 5

Dva světy Dva světy Pavlína Brzáková

Velmi působivý román, který zahrnuje reálie ze světa na Sibiři po rozpadu Sovětského svazu.

26.03.2024 5 z 5

Klasztor / Návrat Klasztor / Návrat Petr Sagitarius

Čtivé a uvěřitelné. Ráda tyhle detektivky čtu.

29.02.2024 5 z 5

Bílá jako sůl Bílá jako sůl Vladimír Šlechta

Je mi to líto, ale já to nedala. Krvavé pohraničí bylo moje oblíbené, ale tohle je nastavovaná kaše mixnutá space-operou. Opravdu mi to nesedlo :(. Přiznávám, že jsem nedočetla.

15.02.2024 2 z 5

Příspěvek k psychologii, psychoterapii a prevenci schizofrenní psychózy Příspěvek k psychologii, psychoterapii a prevenci schizofrenní psychózy Eva Syřišťová

Jsem velká obdivovatelka této autorky a hlavně psychoterapeutky. Kniha je po odborné stránce výborně napsaná. Knížka, která vyšla v 70. letech minulého století, čerpá ze světové literatury a je stále aktuální. Autorka si dala práci a rešerše se týkají speciálně psychotické problematiky. Zároveň uvádí několik velmi zajímavých a poučných kazuistik. Sama dokáže dělat závěry, které až dnes potvrdily výzkumy. Je prostě skvělá.

15.02.2024 5 z 5

Antropoložka na Marsu Antropoložka na Marsu Oliver Sacks

Zajímavá kniha plná příběhů o lidech, kteří mají různé neurologické potíže. Příběhy jsou doplněné odbornými informacemi a jsou čtivé.

20.01.2024 5 z 5

Zakletý klášter Zakletý klášter Juraj Červenák

První třetina mě moc nebrala. Měla jsem pocit, že nebrala ani autora, prostě to nějak neplynulo hladce. Ten westernový kontext tak nebyl pro mě.
Od druhé třetiny jsem to četla jedním dechem. Napínavé, dobře napsané. Nečekaný epilog byl taky fajn.

03.01.2024 4 z 5

Puklý čas Puklý čas Eva Syřišťová

Velmi originální text. Na jedné straně přístup inspirovaný Watzlawickem, práce s utilizací. Je zdát, že autorka opravdu umí to, o čem píše. Je velmi inspirativní to číst. Na druhé straně mi úplně nesedí zdlouhavý lyricko-epický text plný silných emocí. Nutno ale uznat, že obsah drží pohromadě a má vyústění.

28.12.2023 4 z 5

Jak žít s psychózou Jak žít s psychózou Kamil Kalina

Publikace je docela stará, 1987. Přesto jsou tam informace, které stále platí. Autor má zjevně přesah nad běžnou psychiatrii, jsou znát velké zkušenosti a aktivní snaha hledat cesty, jak lidem s touto diagnózou pomoct. Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.
Jedinou nevýhodou je, že autor má těch informací a zkušeností opravdu hodně, a snažil se je všechny do knihy dostat. Proto se někomu může zdát složitější, nebo méně přehledná. Asi by měla být hlavně určená pro pomáhající profesionály, pro pacienty a jejich rodiny až v druhé řadě.

24.12.2023 4 z 5

Schizofrenie Schizofrenie Lucie Bankovská Motlová

Mnohými odbornými články podložená publikace. Přijde mi zpracovaná velmi zodpovědně a komplexně. Nejzajímavější mi přišly informace o metastudiích, které ukazují odraz schizofrenie na mg mozku (jen mi chybí srovnání s jinými chorobami, takže neumím posoudit, nakolik je to závažné). Chybí mi tam zmínka, nebo lépe diskuse, o přístupu vycházejícím s open dialog.

13.12.2023 4 z 5

Pandořina skříňka Pandořina skříňka Lauren Slater

Nejsem úplně objektivní, protože jsem četla jen tu část, která se zabývá schizofrenií: "Slyším hlas. Říká:"Žuch."" Byla jsem ráda za popis experimentu i za jeho zopakování v současné době. Za mě je ale text moc beletristický. Prokousávala jsem se spoustou nepodstatných informací, abych našla fakta. Ta tam ale občas chyběla.

10.12.2023 3 z 5

Nejlepší britské krimipovídky Nejlepší britské krimipovídky * antologie

Mám to rozečtené už opravdu dlouho. Zatím se mi opravdu nelíbila jediná z povídek, tak nevím, jestli jsou to opravdu "nejlepší krimipovídky". Většinou to otevřu, když nemůžu spát. Mám to v čtečce, a když mám rozečtenou papírovou knihu, nechce se mi rozsvítit lampičku. Tak asi tak....

10.12.2023 2 z 5

Ztracená vládkyně Ztracená vládkyně Steve Robinson

Knihu jsem sice dočetla, ale důvodem byla spíš snaha dokončit, co jsem začala. Hlavní hrdinka byla neuvěřitelně naivní a kvůli ní pořád někdo umíral. Navíc to má otravně romantický nádech - slabé ženy, muži, co je chrání - je to černobílé a postavy jsou ploché, úplně bez psychiky. Opravdové zklamání.

16.11.2023 2 z 5

Setkání s drakem - Jak ukončit utrpení vstupem do vlastní bolesti Setkání s drakem - Jak ukončit utrpení vstupem do vlastní bolesti Robert Augustus Masters

Z knihy mám rozpolcené pocity. Autor má určitě nameditováno a ví, o čem píše. Přijde mi ale, že knížku píše, jako by šlo o mindfulness, jenže ono nejde o všímavost, ale je určená pro lidi, kteří mají za sebou mnoho set hodin meditace (nemyslím to řízené cosi, co lidé dnes nazývají meditací, ale vážně meditaci). Takže to lehké povídání, že se máte s bolestí nejdřív odvážit setkat, že utrpení a bolest není totéž a je potřeba to oddělit, i to, že osvobozující je, se dostat za bolest, vypadá moc hezky. Ale opravdu toho dokáže dosáhnout jen málokdo. Tak mám trochu pocit, že by měl autor věnovat pár stran tomu, aby tyhle okolnosti čtenáři vysvětlil a taky nabídl, co dělat, když těch několik set hodin nameditovaných nemá. Řeči o tom, jakou barvu, tvar... má bolest, mi přijdou nadbytečné a ryze individuální.

14.10.2023 3 z 5

Probouzení tygra Probouzení tygra Peter A. Levine

Moc se mi líbí myšlenka práce s traumatem jen po fyzické stránce. Inspirace Genlinem a mindfulness mi přijde fajn. Občas, zvlášť na začátku a na konci opakuje ohrané věci jako o útoku a útěku apod. Úplně mě nepřesvědčila snaha přehrávat trauma imaginativně a citace van Kolka. Myslím, že nikdo nedokáže odhadnout, kdy tenhle pokus vede k vyléčení a kdy k retraumatizaci. Takže mi to nepřijde jako zodpovědný přístup.

09.10.2023 4 z 5

Moudří blázni Moudří blázni Emanuel Frynta

Moc se mi líbila první část knihy, kde jsou vybrané příběhy tricksterů neboli šprýmařů. Je to moc hezký a užitečný přehled. Zaujal mě i úvod, který je chytrý a vtipný. Komentáře k jednotlivým částem knihy asi musely vykoupit publikaci knihy u komunistů, takže je tam hodně hlášek o zlých pánech a chytrých kmánech. Nějak jsem nepochopila, proč je tam část o humoru. Přišlo mi, že tam autor protlačil texty, které asi jinak nemohly vyjít, nebo se mu prostě líbily. To mně taky... Dohromady to ale moc nejde.

04.10.2023 4 z 5