Moudří blázni

Moudří blázni https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2573/bmid_moudri-blazni-2573.jpg 4 86 7

Výbor seznamuje s postavami nejslavnějších taškářů, šprýmařů, moudrých bláznů - hrdinů světově proslulých i méně známých děl. Vyprávění o Palečkovi, Kacafírkovi, Enšpíglovi, Švejkovi a dalších je provázeno informacemi o době, autorech (H. Ch. Andersen, P. Bischel, L. Carroll, A. P. Čechov, J. Hašek, J. Haussmann, I. Herrmann, V. Chlebnikov, Ch. Morgenstern, I. Olbracht, K. Poláček, J. Reeves, J. Thurber) a vzniku. Oblíbená čítanka českého a světového humoru. 4. vydání... celý text

Kyri
04.10.2023 4 z 5

Moc se mi líbila první část knihy, kde jsou vybrané příběhy tricksterů neboli šprýmařů. Je to moc hezký a užitečný přehled. Zaujal mě i úvod, který je chytrý a vtipný. Komentáře k jednotlivým částem knihy asi musely vykoupit publikaci knihy u komunistů, takže je tam hodně hlášek o zlých pánech a chytrých kmánech. Nějak jsem nepochopila, proč je tam část o humoru. Přišlo mi, že tam autor protlačil texty, které asi jinak nemohly vyjít, nebo se mu prostě líbily. To mně taky... Dohromady to ale moc nejde.

anonymní.Ilja
08.11.2022 4 z 5

Skvělá kniha; sestává ze tří částí zakončených pokaždé diskuzí na dané téma. Zabívá se humorem v literatuře a životě samotném. Na relativně malém prostoru nabízí pobavení, zamyšlení ale také nabídku různých děl, která by na základě jejich zmínění v této knize mohl chtít navštívit. Například já po jejím přečtení začal znovu uvažoovat o tom, že se pustím pořádně do Švejka.

los
23.07.2018 3 z 5

to byla moje povinná školní četba, výborná, nápaditě sestavená a zábavná knížka, doporučuju

EvikU.
09.04.2017 3 z 5

Četba k maturitě. Celkem vtipná kniha.

Makoves
20.03.2013 5 z 5

Knihu vlastní můj bratr, protože jsem mu ji koupil k dvacátým narozeninám. Teď toho lituji, ne snad,že by si ji nezasloužil, ale proto že já sám ji chi a nemohu ji sehnat.

Mikiem
09.02.2012 5 z 5

Mám ji rozečtenou a zatím mě baví:o)

eraserhead
07.09.2011 5 z 5

Tuhle knihu prostě miluju, už nějakých 20 let. Pro její chytrý, inteligentní, moudrý a lidský humor. Nádherný lyrický výsměch vší lidské nenasytnosti, nabubřelosti, namyšlenosti, nadřazenosti, povrchnosti a hlouposti. Krásná schopnost, plasticita, dvojsmyslnost a košatost jazyka. Jední slovem - nádhera.