Kyri Kyri komentáře u knih

Kniha o mužství Kniha o mužství Steve Biddulph

Dost slabé. Autor se rozhodl, že by mohl vydělat ještě knížkou o tématu, na které dělá semináře. Jeho přístup mi blízký není, ani mi nepřijde čímkoliv podložený, asi spíš jeho pocitem nebo osobní zkušeností. Musím přiznat, že jsem to nedokázala dočíst.

09.09.2022 1 z 5

Mýty o sebevraždě Mýty o sebevraždě Derek de Beurs

Knížku jsem si přečetla po doporučení. Přijde mi na ní fajn, že je tam spousta informací z výzkumů, které jsou i diskutovány, takže je možné, udělat si vlastní názor (např. seriál Proč? 13x proto autora neskutečně míchá a vidí v něm zlo, ale ve skutečnosti nikdo neprokázal, že by kvůli němu narostla sebevraženost). Čtení je to lehké, celkem stručné a často jsou to zajímavé informace. Bylo mi trochu líto, že když jsem chtěla jít po zdrojích a přečíst si něco víc, většinou jsem narazila na publikaci, která není dostupná anglicky.

30.08.2022 4 z 5

Poslední anglická královna Poslední anglická královna Steve Robinson

Tahle knížka mě zklamala. Má parametry Browna, kterého moc nemusím, navíc v ještě slabším provedení. Vlastně mi to přišlo dějově celé jako nesmysl. Zlý genealog, který se svým zlounstvím super živí, mi přijde asi jako podvodný fotograf, který vydělává na tom, že retušuje (nebo co). Magoři, co se snaží zdiskreditovat království nespravedlnostmi, co někdo udělal několik set let předtím??? No hlavně, že něco podobného zabralo na katolickou církev :). A vraždit kvůli tomu? Ekonomický, mocenský nebo jakýkoliv motiv, kromě snahy našroubovat genealogii na detektivku, nenacházím. Psychologie postav vůbec nedává smysl...

30.08.2022 1 z 5

Jak se uklidnit bez jídla - 50 cvičení Jak se uklidnit bez jídla - 50 cvičení Susan Albers

Z knihy jsem nadšená. Po přečtení recenzí jsem se obávala, že najdu 50 návodů na jedno kopyto. Ale není to tak. Je vidět, že autorka je kvalifikovaná, zkušená a sečtělá, takže návody pocházejí z různých teoretických i filosofických rámců. Akceptují různé pohledy na realitu i různé osobnosti.
Jediné, co je špatně, je určení čtenářů. Kniha je podle mého názoru užitečná spíš terapeutům, než široké veřejnosti. Případně ji může ocenit někdo, kdo podobnou terapií už prochází.
Pokud chcete seberozvojovou knihu na toto téma, asi bude lepší vybrat autora, který rozpracuje jedno téma do bezvědomí. To pomůže zaměřit pozornost, motivaci i důvěru daným směrem. Chápu, že 50 návodů, které mohou pomoci, snadno vyvolá dojem, že nepomůže nic...

10.08.2022 5 z 5

Sherlock Holmes a  Krvavá zrada Sherlock Holmes a Krvavá zrada Mark A Latham

Detektivky se S. Holmesem normálně nečtu. Tuto jsem zvolila až po doporučení a přečtení recenzí. Teď jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Kombinace Sherlocka Holmese a hraběte Drákuly je opravdu zajímavá, styl je čtivý. Knížka mě potěšila. Doporučuji.

08.08.2022 5 z 5

Architektura vnitřního světa člověka : začínáme chápat sami sebe Architektura vnitřního světa člověka : začínáme chápat sami sebe Artho S. Wittemann

Je to taková německá pečlivá a strukturovaná kniha. Autor se snaží poctivě popsat teorie Freuda, Junga, Assagioliho, Reicha a navázat tím, jak to on sám vylepšil. Pokročilejší čtenář ale základní psychologické teorie zná a může další text o nich vidět jako nadbytečný. Hlavní část knihy se zaměřuje na práci se subosobnostmi. Autor knihu velmi pěkně doprovází kazuistikami, což pomáhá dobře pochopit, jak to celé myslí a jak pracuje s klienty. Z mého pohledu se autor snaží být až dogmaticky strukturující, až jsem se nemohla vyhnout myšlence, že má pocit, že objevil jakousi Pravdu, kterou je nutné prosadit, jako tu nejlepší, nebo jedinou. Na konci dokonce probírá jiné podobné přístupy a vysvětluje, proč nejsou tak dobré jako ten jeho...
Nicméně jeho pojetí práce se subosobnostmi (ať už jim říkáme jakkoliv), je zajímavé. Ukazuje svůj způsob práce, takže knihu vnímám jako inspirující.

07.08.2022 3 z 5

Přerámování v terapii (Umění vidět jinak) Přerámování v terapii (Umění vidět jinak) Mark Tyrrell

Rozhodně je to užitečná inspirace pro terapeuty, kteří chtějí pracovat s metaforami. Občas mi metafory přijdou trochu brutální a okatě manipulativní, ale jejich autor byl s klientem a věřím, že předkládá metafory, které byly někomu užitečné.
Přestože je to knížečka velmi tenká, překvapivě jsem ji četla velmi pomalu. Asi proto, že je zábavná, jako když poctivě čtete telefonní seznam (občas má někdo opravdu nezvyklé nebo vtipné příjmení....).

24.07.2022 4 z 5

Zázračná metoda Zázračná metoda Insoo Kim Berg

Kniha je velmi srozumitelná. Má formu seberozvojové publikace. Nicméně mi to připomnělo, nebo dovysvětlilo pár kroků a principů, na které jsem pozapomněla. Text vnímám jako dobře propracovaný a užitečný. Toho opakovaní je trochu víc, než bych potřebovala.

05.07.2022 5 z 5

Loď skupiny Loď skupiny Zdeněk Rieger

Je to poměrně těžká knížka o skupinové psychoterapii. Je to pestré, autor vychází z velkého množství zdrojů. Kdo je nezná, může se zcela ztrácet. Má smysl číst, pokud máte nastudované "klasické" publikace o skupinové terapii učebnicového typu a můžete o sobě říct, že jste zorientovaní. Pokud to tak není, je zbytečné se trápit.
K anotaci bych dodala, že to není pro budoucí, ale pro stávající a zkušené lodivody.

22.06.2022 3 z 5

Zmena: Ako jednoducho meniť veci, keď to nie je jednoduché Zmena: Ako jednoducho meniť veci, keď to nie je jednoduché Chip Heath

Je to spíš marketingová věc o tom, jak manipulovat lidi k něčemu, co by si sami nevybrali, ale vy si myslíte (aspoň doufám), že je to pro ně dobré. Když pominu etický aspekt celé téhle úvahy, tak se zarazím na populárním pojetí. U uvedených výzkumů a experimentů chybí citace, takže není možné si "fakta" nikde ověřit, přesto se autor snaží tvářit odborně. Z mého pohledu jde o povrchní povídačky, kterých je na trhu tuny. Jen záleží, jestli je to pro Vás první z té tuny (pak to může být zajímavé), nebo x... tá.

04.06.2022 1 z 5

Zlá žena Zlá žena Marc Pastor

Tak váhám, co napsat. Archaický jazyk mi přijde pro vytvoření atmosféry fajn. Hlavní hrdinka (záporná) byla trochu moc, hlavní hrdina (policajt) byl taky trochu moc. Když čtu, že to bylo podle skutečné události, váhám, nakolik fakta sedí, protože to pro mě nebylo moc důvěryhodné. Napínavé to taky moc nebylo, až na konci, kdy mě zajímalo, jak to dopadne. Konec jsem nečekala, což mě potěšilo.

01.06.2022 3 z 5

Holanďanův hrob Holanďanův hrob Monica Kristensen

Přečetla jsem kousek a pořád jsem měla pocit, že to znám. Teď, když si čtu recenze, tak si říkám:"Proboha, proč jsem tohle kupovala?" a ještě k tomu, že jsem to už četla. A bylo to hrozné. Už od začátku plné klišé, nepravděpodobné...

24.04.2022 2 z 5

Ostrov rodiny Ostrov rodiny Zdeněk Rieger

Pan doktor Rieger je legenda v rodinné terapii. Nicméně knížka je opravdu velmi těžká. Obsahuje spoustu teoretických konstruktů, které nejsou převedeny do praktického kontextu, takže si celou dobu nejste jistí, o čem přesně to čtete, resp. jak se to váže ke světu klientů. Ke konci je naštěstí praktická část, která tomu trochu pomáhá. Většina autorů propojuje kazuistiky s teorií pro lepší pochopitelnost. Tady je bohužel kazuistická část na sudých a teorie na lichých stranách, a plynou si zcela různým tempem... Po přečtení teorie jsem si zvykla být lichočtenářem... Obávám se, že tahle kniha od přístupu dr. Riegra mnohé odradí, což je škoda.

31.03.2022 3 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Autorka napsala několik rozhodně lepších knih. Když bych vyprávěla příběh, je vlastně netradiční a zajímavý. Problém pro autorku byl nic moc neprozdradit a zároveň udržet děj. Výsledek byl poněkud rozvláčný, na mě nudný. Četla jsem to nekonečně dlouho, aby pak byla celá zápletka vysvětlená na posledních 5% knihy.

06.03.2022 3 z 5

Fenomén Hypnóza Fenomén Hypnóza Jiří Zíka

Takové lehké, dobře stravitelné čtení o hypnóze. Autor si dal práci a dohledal zajímavé kazuistiky a informace o historii hypnózy. Hypnotizovat paní, která má zjevně bludy mi nepřijde jako dobrý nápad. Podpora regresní hypnózy je trochu moc marketingová a málo odborná. Odžívání traumatu kdekoliv vč. tranzu nevidím jako uznávaný postup. Pro pobavení určitě, jako odborná kniha je to zklamání.

17.02.2022 3 z 5

Můj hlas půjde s tebou. Naučné příběhy Miltona H. Ericksona Můj hlas půjde s tebou. Naučné příběhy Miltona H. Ericksona Sidney Rosen

Jsem moc ráda, že tohle existuje v češtině a mohu si to pohodlně přečíst, protože čtení podobných textů anglicky je docela náročné i díky hraní se slovy a jejich významy a zacházení s konfuzí. U některých kazuistik je patrné, že se paradigma změnilo a dnes by musel být přístup jiný. Ericskona nevnímám jako laskavého pána, spíš jako potměšilého a velmi chytrého hráče. Nicméně, co dokázal, je úchvatné, a je skvělé si to moci přečíst. Doslov pana Barbariče mi přišel poněkud nadbytečný, ale naprosto chápu, že se chce taky trochu zviditelnit.

10.02.2022 4 z 5

Obejměte svého vnitřního kritika Obejměte svého vnitřního kritika Hal Stone

Kniha je určitě užitečná pro seberozvoj a podporuji názor, který tu už padl, že na rozdíl od mnohých opravdu k něčemu je. Když to vezmu pragmaticky z odborného hlediska, tak je to jen jeden z možných přístupů. Některé techniky bych neupoužívala, protože mi přijde zbytečné se moc vrtat v příčinách a projevech, zjišťovat, kdo za to může. Naopak část, která se věnuje řešení, je opravdu stručná. Nenašla jsem tam nic pozoruhodného, nového a nebylo to ani moc užitečné díky stručnému pojetí.

22.01.2022 3 z 5

Tourettův syndrom Tourettův syndrom Howard I. Kushner

Velmi dobrá publikace o vývoji názorů na vznik a terapii Tourettova syndromu. Zároveň to ukazuje vývoj postojů ve společnosti a je to trochu i sociologická sonda. Dozvěděla jsem se spoustu užitečných i zajímavých informací.

22.01.2022 5 z 5

Sirotci z Brooklynu Sirotci z Brooklynu Jonathan Lethem

Zpočátku tam na mě bylo moc popisu a ke čtení jsem se spíš přesvědčovala. Postupně jsem si na styl autora zvykla. Navíc to postupně začalo mít víc styl detektivky. Zpočátku to bylo víc o popisu vztahů a seznámení s hlavním hrdinou. Vlastně mě na tom nejvíc bavily situace, které hlavní hrdina dokázal vytvářet díky svému tiku. Bylo to prostě takové lehké a vtipné zároveň. Konec mě moc nepotěšil, protože je všechno vysvěleno slovy ženy, která to hlavnímu hrdinovi všechno vysvětlí. Nevím, jestli už to chtěl mít autor za sebou, tak to takhle zkrátil....

27.11.2021 3 z 5

Podivuhodná výprava z pokoje až na kraj světa Podivuhodná výprava z pokoje až na kraj světa Norton Juster

Není to můj šálek kávy. Je to určitě vtipné a moudré, ale prostě ne pro mě.

04.11.2021