Sirotci z Brooklynu

od:

Sirotci z Brooklynu

Tato poutavá variace na klasický detektivní román je dílem jednoho z nejnápaditějších současných amerických spisovatelů Jonathana Lethema, kterého poprvé představujeme v České republice. Lionel Essrog je brooklynskou bizarní „hříčkou přírody“, sirotek, postižený Tourettovým syndromem, který nekontrolovatelně vyštěkává vulgarity, přepočítává předměty, dotýká se lidí, porcuje slova na atomy a skládá z nich nová. Spolu s dalšími třemi odchovanci chlapeckého sirotčince pracuje pro dopravní agenturu alias detektivní kancelář známého gangstera Franka Minny. Život bez tohoto charismatického Krále Brooklynu by byl pro něj nepředstavitelný, a tak co na tom, že zakázky, které jim zadává, nejsou zrovna zcela v rámci zákona. Když je však Frank smrtelně pobodán, Lionelův život je zničehonic vzhůru nohama a tento vyděděnec, který je sotva schopný konverzace, se pustí do rozplétání nitek složitého případu. Kniha Motherless Brooklyn je nejen výjimečně originální poctou klasické detektivce od jednoho z nejuznávanějších autorů své generace, ale zároveň strhujícím lidským příběhem Lionela Essroga, jedné z nejzajímavějších postav moderní americké literatury. Kniha získala prestižní cenu amerických kritiků National Book Critics Circle Award v kategorii fikce a také výjimečné ocenění Gold Dagger Award za nejlepší detektivku roku. V současnosti se chystá její filmová podoba, kterou by měl režírovat a zároveň v ní hrát hlavní roli Edward Norton. 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/5113/sirotci-z-brooklynu-5113.jpg 3.610
Originální název:

Motherless Brooklyn (1999)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Štrob, Širc & Slovák
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Boogeyman
08.11.2013

Netradiční marloweovka kde hlavní hrdina trpí Tourettovým syndromem. Problém je, že samotný syndrom a jeho projevy v jednání hlavní postavy působí občas samoúčelně, nepodstatně pro příběh a především jsou ony tourettovské myšlenkové pochody víceméně nečitelné. Příběh je zpočátku docela nezáživný, ale postupně skvěle graduje, bohužel v úplném finále je dost nešetrně zaříznut.

vnimat_Krasu
14.12.2010

Hlavní hrdina je stejně ukecaný, jako je upovídaný styl autora. Přesto takto niterní a přitom originální kriminálku nenajdete běžně na poličkách regálů. Příběh, tu připomínající Kingova/Bachmanova Blaze, tu film Spáči, zaujme svými charaktery, minimalistickou atmosférou a vygradovaným závěrem. Přelouskání prvních stránek a navyknutí si na hrdinův Tourettův syndrom je sice oříšek, ale fandové netradičních detektivek si zde rozhodně přijdou na své. Mistrnost.