Kutcho Kutcho komentáře u knih

Hrabě Monte Cristo. Díl 1 a 2 (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo. Díl 1 a 2 (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Kniha ma prekvapila vo viacerých veciach.
Za prvé, ako rýchlo došlo k Dantesovmu zatknutiu. Za druhé, ako pomerne rýchlo došlo k jeho k úteku. Za tretie posledná časť, kedy sa príbeh viac venoval iným postavám a Gróf Monte Cristo bol iba občas vystupujúca postava. Rozumiem tomu, že to bola príprava na ďalšie udalosti v príbehu a v konečnom dôsledku sa mi táto časť páčila, len je to trochu rušivé, keď čítate o nejakej postave, pripravujete sa spolu s ňou na pomstu a zrazu sa pozornosť obráti k iným ľuďom, ktorí zo začiatku nemajú s hlavnou postavou nič spoločné.
Gróf Monte Cristo je výborná postava, jeho prerod bol urobený precízne a až ma zarážalo, aký zostal Dantes, predtím milý a priateľský mladý muž, vypočítavý a chladnokrvný.
Samozrejme pasáž z väzenia, plánovanie úteku ako aj samotný útek boli najlepšie časti knihy, a trochu som si prial, aby to trvalo dlhšie, ale na druhej strane kniha neobsahuje vatu a zbytočne sa nezdržiava nepodstatnými vecami.
Teším sa na ďalšie diely.

18.06.2021 5 z 5

Pán Mrzút Pán Mrzút Machado de Assis (p)

Takmer až po záver knihy ma príbeh bavil a čítal sa dobre. Zvrat na záver bol celkom prekvapením, ale kniha neponúkla nič viac a po dočítaní knihy som mal pocit, že vlastne nič moc ani nepovedala.
Oceňujem, že bol príbeh svižný a nezdržiaval sa vatou. Rovnako sa mi páčil štýl písania, ale ako som už písal, dokopy to nie je nič výnimočné. Čakal som niečo viac na záver.

10.06.2021 4 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Tolstoj je majster v opisovaní ruskej spoločnosti, avšak ja zostávam obdivovateľom Dostojevského, ktorý je zasa majstrom v psychológii postáv a vykreslovaní charakterov.
Anna Karenina je iná, ako som očakával. Má veľa postáv a veľa odbočiek, a pritom sa tam toho veľa nedeje. Dielo je napísane výborne a neobsahuje vyslovene nudnú pasáž, no aj tak mi prišlo, že sa autor zbytočne rozpisuje.
Najviac ma bavila časť po úmrtí hlavnej hrdinky, kedy konečne dostali viac priestoru filozofické pasáže. Tie ale boli sekané jedná za druhou bez nejakého zmysluplnejšieho deja. Keď Tolstoj, tak radšej Vojna a Mier, inak radšej Dostojevskij.

04.06.2021 4 z 5

Návrat kráľa Návrat kráľa J. R. R. Tolkien

Príbeh Pána prsteňov ako taký je dobrý, avšak myslím si, že rozdelenie na tri knihy nie je dobrý nápad. Konkrétne tento diel mi prišiel dosť slabý oproti jeho predchodcom. Spoločenstvo prsteňa mala detailný úvod do sveta, stalo sa tam, vymyslím si, desať vecí, a všetky boli primerane opísané. V dvoch vežiach sa stalo 5 vecí a všetky boli opísané zbytočne obšírne na to, že neboli až tak zaujímavé. Prišlo mi, že sa autor zbytočne zdržuje. Návrat krála obsahuje 2 veci, ktoré sú navyše popísané veľmi skratkovito. 230 strán dobieha ešte dej z Dvoch veží, potom je 100 strán nejakého podivného dobrodrúžstva z domova Hobitov a potom 100 strán dodatkov, ktoré mi prišli najzmysluplnejšie z celej knihy. Kľudne mohol byť takýmto štýlom napísaný celý príbeh, a vôbec by mu to neuškodilo.
Hlavne postavy mi prišli oproti filmovej predlohe slabo vykreslené. Frodo 75% príbehu prespal alebo bol omdletý a nebyť Glooma, tak ani nesplní poslanie. To Sam mal byť hlavná postava. On bol výborne prepracovaný a stále Froda zachraňoval.
Gandalf bol ešte celkom fajn, Aragorn taktiež do príbehu mnoho nepriniesol a Legolas s Gimli ani neviem, že tam boli. Tí mali 3 rozhovory medzi sebou a koniec.
Asi je to skvelou filmovou predlohou a možno neschopným prekladateľom (Otakara Kořínka fakt nemám rád ako prekladateľa), ale podľa mňa ten príbeh nie je ničím výnimočný. Postavy sú fakt nezaujímavé a ploché a keby som nevidel filmy, tak mi na nich ani nezáleží.
Oceňujem ale, že si dal spisovateľ námahu a vytvoril kalendár, jazyk, piesne, históriu a všetko možné, aj keď si myslím, že to nebolo potrebné.
Ako celok Pán prsteňov možno má význam, ale takto porozdelovaný nie.

28.05.2021 3 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

S detektívkami nemám moc veľké skúsenosti, takže táto kniha bola pre mňa spestrením v mojej čitateľskej rutine. Musím pochváliť autora za celkom originálny námet ale najmä, že sú všetky tie udalosti logické a že sa v tom mišmaši nestratil a nezamotal. Od začiatku až po koniec som bol zvedavý, kto a prečo stojí za všetkými udalosťami. Kniha je napisana dobre a pútavo, všetko je zrozumiteľné a pochopiť čo sa tam deje a kto čo robí vôbec nie je zložité.
Nehovorím, že som s rozuzlením úplne spokojný, ale bolo to pestré, originálne a dostačujúce. Keby som bol ale vášnivý čitateľ detektívok, neviem, či by by som bol úplne uspokojený. Takto som spokojný a mám od detektívok na dlho pokoj.

14.05.2021 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Všetko, čo bolo rímske mi prišlo snové a pútavé, kresťanstvo mi to zasa kazilo.
Podľa môjho názoru tam náboženskej tematiky bolo primnoho, a nakoniec prevalcovala aj tu rímske impérium.
Páčil sa mi ale stret týchto dvoch svetov, no a postavy boli výborné. Či už to bol Nero, Vinicius alebo excelentný Petronius.
Kniha mohla byť o niečo kratšia a menej nábožensky zameraná, ale inak zaujímavá kniha, ktorá obsahuje napätie, lásku, krv, poéziu, zradu a mnohé iné.

07.05.2021 5 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Kniha kladie veľký dôraz na detail a precízne vykresľuje pomery v Španielsku a v Japonsku na prelome 16. a 17. storočia.
Celá záležitosť s náboženstvom, politikárčením a obchodom bola podaná zrozumiteľne, pútavo a čo najpresnejšie. Autor si skutočne musel danú látku naštudovať.
Príbeh je síce jednoduchý, ale všetko dôležité sa deje v správaní a myšlienkach jednotlivých postáv, avšak predovšetkým v dialógoch.
Je to určite zaujímavá kniha, pre niekoho, kto sa moc nezaujíma o veci ako politika, náboženstvo alebo japonská kultúra, to asi nebude moc pútavé čítanie, ale aj ako pokus o nazretie do histórie stojí táto kniha za pozornosť.

23.04.2021 4 z 5

Kvety pre Algernona Kvety pre Algernona Daniel Keyes

Veľmi precízna práca s hlavnou postavou a premenou jej inteligencie, nazerania na svet, novovzniknutých problémov a zmeny vzťahov. Príbeh zaujímavý, no napriek tomu mi spracovanie námetu neprišlo až tak pútavé, ako by som očakával, a skutočne išlo iba o Charlieho a jeho vnútorné prežívanie daných okolností, ktoré je, ako som už písal, na bravúrnej úrovni.

16.04.2021 4 z 5

Assail Assail Ian Cameron Esslemont

Celkom uspokojujúci záver Esslemontovej série, pričom sa viacero vecí vyjasnilo. Skončilo to síce tak, že by mohol byť ešte aj ďalší diel, čiže podobne ako aj predchádzajúce knihy, a stále tvrdím, že Esslemontové knihy nemali takú epickosť a zapamätania hodné momenty ako Eriksonová pôvodná séria Malazskej knihy padlých. Ak by som mal odporúčiť jednu, tak je to rozhodne tá od Eriksona. Esslemontové knihy sú skôr pre extra vášnivých fanúšikov, ktorí nemajú čo iné čítať.

14.04.2021 4 z 5

Dve veže Dve veže J. R. R. Tolkien

Dve veže boli napísané rovnako dobre a pútavo ako Spoločenstvo prsteňa, avšak pri tejto knihe bolo až moc očividné, že sa jedná o časť celku, pretože kniha nemala ani začiatok a ani koniec. Iba niekde začala a niekde skončila. Samozrejme Pán prsteňov ako príbeh je výborný, ale táto kniha sama o sebe nemá takú silu, a nie sú v nej ani také silné emócie, príbeh a dobrodružstvo, ako napríklad aj pri už spomínanom Spoločenstve prsteňa. Najmä v prvej polovici knihy pri Gandalfovi a spol. mi pripadalo, že sa tam udiali 2 väčšie veci, inak to bol iba slabší odvar. Príbeh Sama a Froda bol trochu pestrejší, ale tomu tiež dopomohol záver a samozrejme postava Glocha. Pri čítaní som taktiež rozmýšľal nad tým, prečo je Frodo hlavná postava. Pripadalo mi, že viac prestoru tu dostáva Sam, a rozhodne je aj zaujímavejšou postavou s väčšou hĺbkou. Frodo by sa dal ospravedlniť ťarchou prsteňa, ktorý so sebou nosí ako aj pár zraneniam, ale aj tam nepríde, že by toho veľa urobil. Stále mu pomáhajú ostatní, najmä Sam.
Kniha bola ale fajn a som zvedavý, aký bude záverečný diel.

13.04.2021 4 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Veľmi príjemný a napriek veľmi vierohodnému opisu zimného prostredia aj hrejivý príbeh. Jediné, čo ma mrzelo, že sa v posledných 100 stranách vytratilo tajomno a kúzlo okolo Fainy. Záver bol ale opäť fajn a trochu opäť zvýšil celkový dojem z knihy.

10.04.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha podľa môjho názoru vďačí za veľmi dobré hodnotenia a obľúbenosť predovšetkým pútavému štýlu, akým je napísaná, stále ešte pre mnohých príťažlivej téme 2. svetovej vojny a koncentračných táborov, a najmä excelentnému rozdeleniu kapitol. Práve vďaka ním je kniha každou stranou napínavejšia a šokujúcejšia. Keby išiel dej napríklad chronologicky a skončil tak, ako aj prvá časť knihy, teda Mirou, tak by to nemalo taký efekt. Čiže musím pochváliť v tomto ohľade neviem či iba autorkin talent alebo aj prácu prípadného korektora, ale práve toto pozdvihuje knihu úrovňovo vyššie.

31.03.2021 5 z 5

Kapitula: Duna Kapitula: Duna Frank Herbert

Priame pokračovanie piateho dielu. Tieto posledné dve knihy mi však pripadajú dosť vzdialené od pôvodnej Duny, a keby tam nebol Duncan, tak nemajú už takmer nič spoločné. Kapitula: Duna navyše obsahuje dosť málo príbehu Duncana, takže je to viac o postavách z päťky. Nie je to zlé a záver bol veľmi dobrý, avšak pre mňa to už nie je tá pravá Duna.

25.03.2021 4 z 5

Nikola Tesla Nikola Tesla Marc J. Seifer

Skvelá biografia podľa môjho názoru najvýznamnejšieho vynálezca a objaviteľa minimálne 19. a prvej polovice 20. storočia. Táto kniha mapuje dopodrobna všetky úspechy aj pády N. Tesly, jeho osobnosť a pozadie mnohých významných technologických udalostí. Ak máte radi fyziku a nebodaj aj Teslu, táto kniha je povinnosť.

22.03.2021 5 z 5

Krev a kosti Krev a kosti Ian Cameron Esslemont

Prekvapivo celkom pútavý príbeh, a aj keď sa zo začiatku zdalo, že to bude o menej známych postavách, viacero tých z hlavnej série sa tu ukázalo. Určite jeden z tých lepších dielov Esslemontovej série, ale stále to nedosahuje kvality Eriksonových kníh.

11.03.2021 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Úžasne nadčasová kniha z ktorej srší sloboda a túžba po nespútanosti a dobrodrúžstve. Príbeh je celkom jednoduchý, ale stále zaujímavý, kvalita je konštantná, pričom výlet do Mexika považujem za vrchol celej knihy. Jazyk je zrozumiteľný, vďaka čomu sa kniha číta pomerne jednoducho.

09.03.2021 5 z 5

Spoločenstvo prsteňa Spoločenstvo prsteňa J. R. R. Tolkien

Príjemný úvod do série, ktorý slúži najmä na zoznámenie sa so svetom, postavami a mytológiou. Určite by som mal z knihy väčší zážitok, keby som nevidel filmy, ale aj tak má čo ponúknuť a prináša veľa dodatočného príbehu.

08.03.2021 5 z 5

Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy David Hatcher Childress

Pre mňa pôsobila táto kniha ako mišmáš všetkého možného bez nejakého uceleného posolstva, ktorý chcel autor docieliť.
Samotný život Nikola Tesly je veľmi zaujímavý a nespochybniteľne bol najväčším vynálezcom minimálne 19. a 20. storočia, no táto kniha obsahuje prostredníctvom článkov iba zlomok jeho života, niektoré udalosti sa opakujú, a niektoré články sa dokonca nevenujú ani priamo Teslovi.
Kniha ako taká zaujímavá je, ale nie vďaka autorovi, ale vďaka príbehu a odkazu Nikola Tesly. Určite sú na trhu aj lepšie knihy o živote tohto génia, takže touto konkrétnou by som sa neobťažoval. Určite lepšia je Muž, který vynalezl 20. století od Roberta Lomasa.

24.02.2021 3 z 5

Kacíři Duny Kacíři Duny Frank Herbert

Musím uznať, že tento diel bol oproti Božskému imperátorovi Duny pestrejší, dobrodružnejší a možno aj do určitej miery zaujímavejší, no bolo tu už veľa nových postáv (aj keď opäť dobre vykreslených) a v podstate iba jedna z pôvodného osadenstva, a mňa to jednoducho bavilo menej.
Nie, že by to bolo zlé a je fajn sledovať, čo sa s Dunou deje toľko rokov po pôvodnom príbehu, ale už mi príde, že sa autor posúva až moc ďaleko. Pritom je vidieť jeho technologickú neoriginalitu už od prvého dielu, kedy tisícky rokov od teraz pôsobia takmer všetky prístroje a technika zastaralo a ide iba o nejaké digitálnejšie veci toho, čo poznal v tej dobe Herbert.
Stále ale obdivujem autora, že dokázal vytvoriť takýto svet a že to všetko dobre funguje aj keď je dej už tak ďaleko od pôvodných postáv.

23.02.2021 4 z 5

Normálni ľudia Normálni ľudia Sally Rooney

Školácky napísaný príbeh o láskových útrapách mladých ľudí určený predovšetkým pre násťročných. Veľmi sa mi páčil spôsob rozprávania, ako autorka posúvala dej v mesiacoch a potom sa vracala a objasňovala pocity a správanie ústrednej dvojice.
Koniec bol celkom slabý, resp. nedošlo k nejakému vyvrcholeniu a obsahoval iba mierny záchvev drámy a napätia, ktoré bolo rýchlo zahnané. V podstate som rád, ako to dopadlo, ale mohlo to byť viac dramatické.

18.02.2021 4 z 5