kristy.books kristy.books komentáře u knih

Střípky z moře: Román o síle lásky a naději Střípky z moře: Román o síle lásky a naději Jenny Hale

Autorkina predchádzajúca kniha Rozmarýnová zátoka bol príjemný romantický príbeh a podobné očakávania som mala aj od tejto novinky, čo sa mi aj viac-menej splnilo (hoci musím povedať, že prvá kniha sa mi páčila trošku viac). Střípky z moře bol príbeh o vyrovnávaní sa so stratou blízkeho, nových začiatkov, minulosti, rodine, priateľstvách a samozrejme, aj o láske.

Lauren pred rokom prišla o milovaného muža, s čím sa doteraz nevyrovnala. Nedokáže už vykonávať ani svoju prácu svadobnej koordinátorky, pretože jej pripomína, o čo všetko prišla. Rozhodne sa dať výpoveď a zmeniť prostredie. Bola to sympatická mladá žena a neraz som jej bolesť prežívala s ňou.

Brody bol dobráčisko s veľkým srdcom, ktorý by sa pre svojich milovaných aj rozdal. Aj o Lauren sa hneď od prvého stretnutia pekne staral, hoci ju ešte ani poriadne nepoznal. Tiež oceňujem, že na ňu netlačil, ale ani sa nenechal len tak ľahko odbiť. Bol šikovný, priateľský, dobrosrdečný, jednoducho nebolo ťažké si ho obľúbiť.

Prostredie malého mestečka, v ktorom sa nachádzal penzión, kde začala Lauren vypomáhať, bolo veľmi príjemné a pekne dotváralo celkovú atmosféru príbehu. Žili tu milí ľudia, ktorí držali pri sebe a starali sa jeden o druhého. Tvorili priateľskú komunitu, čo sa mi páčilo.

Je pravda, že niektoré veci boli možno až prehnane optimistické a v skutočnom živote by všetko asi tak ľahko neprebehlo, ale po tom všetkom, čím si Lauren prešla, mi to až tak nevadilo. Už od života schytala tvrdú ranu, nepotrebovala ďalšie drámy.

Prelínajú sa tu dve dejové linky, hoci prím hrala tá zo súčasnosti. Návraty do minulosti nám odhaľovali príbeh, ktorý sa skrýval za náramkom, ktorý na začiatku príbehu dostala Lauren. Postupne sa ukázalo, že prítomnosť s minulosťou boli viac prepletené, akoby sa v úvode mohlo zdať.

28.04.2024

Přenesené hory Přenesené hory Tami Fischer

Štvrtý diel série Fletcherova univerzita nás opäť zaviedol k našej starej známej skupinke kamarátov. Tentokrát dostali priestor Savanna a Chesov brat Maxx, s ktorým sme sa v krátkosti zoznámili v predchádzajúcej časti. Přenesené hory je príbeh nielen o láske, rodine a priateľstve. Autorka sa tu zaoberala viacerými závažnými témami, predovšetkým depresiami, psychickými problémami, panickými záchvatmi a podobne. Nebol to síce môj najobľúbenejší diel z celej série, ale aj tak ho hodnotím kladne, bola to taká emočná nálož.

Savanna bojovala so svojimi ,,démonmi", ktorí vo veľkom ovplyvňovali jej život. Bola tichá, samotárska, bojazlivá, mala nízke sebavedomie, ťažko sa zoznamovala s novými ľuďmi a málokoho si pustila bližšie k telu. Zároveň to bola inteligentná a dobrosrdečná mladá žena, ktorá by pre svojich milovaných urobila prvé i posledné. Keď bola v prostredí svojich kamarátov, uvoľnila sa a ukázala nám aj svoju "odviazanejšiu" časť. Jej rodičia, hlavne matka, boli hrozní a vôbec jej nerozumeli. Málokedy ju pustili k slovu a najradšej rozhodovali za ňu. Miestami mi poriadne dvíhali tlak, nezaslúžila si, aby s ňou takto zametali.

Maxx to tiež nemal jednoduché. Posledné roky si prechádzal náročným obdobím. Urobil chyby, oľutoval ich a teraz sa snažil svoj život nasmerovať správnym smerom. Nebola to však prechádzka ružovou záhradou, stretol sa s predsudkami a niektoré veci, napríklad narušené vzťahy, sa napravovali dosť ťažko. Držala som mu palce, zaslúžil si druhú šancu.

Títo dvaja by na prvý pohľad nemohli byť viac odlišní, no v skutočnosti toho mali veľa spoločného, vďaka čomu vedeli pochopiť, čo ten druhý prežíva. Boli jeden pre druhého oporou a navzájom si pomáhali napredovať, prekonávať prekážky a skúšať nové veci.

Medzi riadkami nám tu autorka taktiež naznačila, o kom bude nasledujúca časť série. Táto dvojica ma už teraz bavila (najmä to ich doberanie), takže som na ich príbeh zvedavá. Snáď vyjde čo najskôr.

28.04.2024 4 z 5

Kdykoliv Kdykoliv Sarah Sprinz

Druhý diel série Akademie Dunbridge skončil za pomerne napätých okolností, preto som bola na trojku veľmi zvedavá. Predpokladala som, že na mňa čaká pomerne emotívny príbeh, a tak sa aj stalo. Autorka sem zaradila viacero závažných tém, takže o emócie naozaj núdza nebola. Kdekoliv síce zostáva mojim doposiaľ najobľúbenejším dielom z celej série, ale aj zvyšné časti rozhodne stoja za prečítanie. Táto akadémia si ma jednoducho čítala.

Požiar, ktorý pred pár mesiacmi zasiahol internát, prevrátil život Olive hore nohami. Utrpela závažné poranenia, kvôli ktorým musela skončiť so svojím milovaným športom. Niekoľko týždňov strávila v nemocnici a doteraz ju trápia bolesti. Musela opakovať ročník a nemohla odmaturovať so svojimi kamarátmi. K tomu sa dozvedela ešte o rodinných problémoch... jednoducho sa to na ňu valilo zo všetkých strán. Rany utrpelo nielen jej telo, ale i duša.

Priznám sa, že ku Colinovi som si hľadala cestu celkom dlho. Najskôr som ho vôbec nemusela, pôsobil na mňa ako rozmaznaný bohatý synáčik, ktorý nevedel, čo so sebou a myslel si, že si môže dovoliť čokoľvek. V niektorých momentoch by som ho najradšej prefackala, aby sa konečne spamätal.

Bolo však jasné, že pod touto arogantnou maskou sa skrýva zlomený chlapec, ktorému chýba rodičovská láska. Čím viac sme ho spoznávali, tým viac mi preňho pukalo srdce. Topil sa vo všetkých problémoch a nutne potreboval, aby mu niekto podal pomocnú ruku a doprial mu kúsok lásky. Jeho rodičia boli hrozní, predovšetkým matka, ktorá mu pri každej príležitosti ešte viac poskákala po jeho už tak dosť polámanom srdci. Takéto správanie si nezaslúži žiadne dieťa.

Olive a Colin sa najskôr vôbec nemuseli, čo dávali aj otvorene najavo, no zároveň ich to však k sebe i priťahovalo. Ich vzťah nebol jednoduchý, vždy, keď sa trochu zblížili, stalo sa niečo, kvôli čomu boli zasa na nože. Obaja mali dosť vlastných problémov, s ktorými sa najskôr potrebovali vyrovnať. Neraz boli jeden pre druhého veľkou oporou a pomáhali si prekonať náročné obdobia. Inokedy boli zasa príčinou trápenie toho druhého. Život si pre nich prichystal nejednu prekážku a o svoju lásku museli poriadne zabojovať.

28.04.2024 4 z 5

Ne že bychom to nečekali Ne že bychom to nečekali Meghan Quinn

Nastal čas zoznámiť sa s posledným bratom z rodiny Cane. Tému od priateľstva k láske by som zrovna nezaradila do svojej TOP 3 romantických príbehov. Áno, táto téma je fajn a takéto knihy si rada prečítam, ale oveľa radšej mám, keď v knihe môžem sledovať, ako sa pár spoznal a postupne zbližoval. Musím však povedať, že v tomto príbehu bola téma najlepších priateľov spracovaná fakt dobre a príbeh som si užila viac ako som čakala. Táto zelená, takmer 500-stranová bichlička, bola príjemným zakončením celej série. Pri niektorých hláškach som dobre pobavila.

Huxley bol hundroš, JP taký šašo a Breaker zasa nerd. Hoci bol každý iný, zbožňovala som ich súrodeneckú dynamiku. Nesmierne ma bavilo, ako využili každú príležitosť, aby sa navzájom podpichovali a robili si jeden z druhého srandu. Keď však išlo do tuhého, stáli pri sebe, pomáhali si a podporovali sa. Breakera nebolo ťažké si obľúbiť, bol to sympaťák so zmyslom pre humor a srdcom na dlani.

Čo sa týka Lie, povedala by som, že sme spoznali hneď niekoľko jej stránok. Keď bola s Breakerom (a ľuďmi, s ktorými sa cítila dobre), bola uvoľnená, bláznivá, vtipná, tak správne drzá, jednoducho sa na nič nehrala. Pri matke svojho snúbenca sa však tak trochu menila na ustráchanú myšku, ktorá si nechala skákať po hlave. Ani sa jej však nečudujem, jej budúca svokra bola hrozná, všetko muselo byť podľa jej predstáv a jej synáčik jej nikdy nedokázal odporovať. Lia si rozhodne zaslúžila niekoho iného, kto by ju bral takú aká bola.

Lia a Huxley boli najlepšími kamarátmi už 10 rokov a naozaj toho mali veľa spoločného, od vášne pre stolové hry a vedomostné programy až po obľúbené filmy či jedlá. Občas však ľudia nevidia to, čo majú rovno pod nosom... až kým sa nestane niečo, čo môže všetko zmeniť. Aj im dvom docela dlho trvalo, kým si priznali svoje skutočné city. Mňa táto dvojica veľmi bavila, mala medzi sebou skvelú chémiu, či už kamarátsku alebo neskôr tú mileneckú. V druhej polovici sme sa dočkali aj poriadne horúcich momentov.

14.04.2024 5 z 5

Tíživá lehkost lásky Tíživá lehkost lásky Lena Kiefer

Máme tu ďalšiu sériu od novej nemeckej autorky, ktorú som si nemohla nechať ujsť. Tíživá lehkost lásky bola vlastne takou modernou verziou príbehu ,,Rómea a Júlie". Už keď som si prečítala anotáciu, vedela som, že ma čaká pomerne emotívny príbeh. Začiatok bol trochu pomaly, ale keď sa naši hrdinovia konečne stretli, dej sa rozbehol a aj čítanie som si začala viac užívať.

Heleny mi bolo v niektorých momentoch veľmi ľúto. Jej rodina rozhodovala o nej bez nej a bolo im úplne jedno, čo si o tom myslí ona. Aj keď ich poslúchala na slovo, ani tak stále nebolo dobre. Vynechávali ju zo všetkých dôležitých rozhovorov a veľa jej toho zatajovali. V ťažkých časoch ju radšej poslali samu ďaleko od domova. Miestami ma jej rodina (predovšetkým matka) poriadne štvala a mala som chuť knihu od nervov niekam zahodiť. Stále som dúfala, že raz si Helena konečne dupne a nenechá si už tak skákať po hlave.

Jessiah na tom nebol o nič lepšie, jeho mama snáď bola ešte väčšia potvora než tá Helenina. Stále na ňom hľadala chyby a vyčítala mu aj to, za čo nemohol. Ešte ho cez mladšieho brata aj vydierala. Jessiah by preňho urobil prvé i posledné, bol to veľmi dobrý starší brat. Vyrastal v plyvnej rodine, ale vôbec ho to neovplyvnilo. Bol to pracovitý, inteligentný a skromný mladý muž.

Ich súrodenci boli pred pár rokmi zasnúbení, no potom obaja, bohužiaľ, prišli o život, čo ešte viac rozvrátilo vzťahy medzi ich rodinami, ktoré sa neznášali a viedli spolu vojnu. Vzťahu Heleny a Jessiaha naozaj nebolo dopriate a vždy sa objavilo niečo ďalšie, čo celú situáciu ešte viac skomplikovalo.

Helena sa ešte k tomu počas celého príbehu snažila zistiť pravdu o tom, čo sa vlastne v osudnú noc stalo, aby mohla očistiť meno svojej sestry, na ktorú všetci hádzali vinu. Som veľmi zvedavá, ako sa celá situácia nakoniec vyrieši.

Vedela som, že ide o sériu, ale myslela som si, že každý diel bude o inom páre, preto som na konci zostala trochu prekvapená. Samozrejme, že príbeh musel skončiť v tom najhoršom možnom momente.

08.04.2024 4 z 5

Pojízdná čajovna splněných snů Pojízdná čajovna splněných snů Rebecca Raisin

Priznám sa, že autorkina predchádzajúca kniha Obchůdek s knihami ma až tak nenadchla, no rozhodla som sa, že jej dám ešte šancu... a vyplatilo sa. Pojízdná čajovna splněných snů mi rozhodne sadla viac.

Áno, aj tu by sa našla pár detailov, na ktorých by sa ešte dalo popracovať (napríklad v niektorých momentoch sa mi zdalo, že sa určité veci dejú až príliš rýchlo), ale inak to bola príjemná romantická oddychovka o nových začiatkoch, druhých šanciach, životných zmenách, hľadaní seba samého, priateľstve a, samozrejme, láske.

Rosie mala rada naplánované všetko do poslednej bodky. Všetky jej plány sa však zrútili v momente, keď jej manžel oznámil, že odchádza. To bolo pre ňu impulzom, aby urobila vo svojom živote veľké zmeny. Kúpila si karavan, s ktorým cestovala z miesta na miesto, predávala čaj a piekla rôzne dobroty.

Bola to v podstate fajn baba. Je pravda, že nie vždy som úplne súhlasila s jej konaním (občas som nad jej správaním pretáčala očami), ale zároveň som jej držala palce, aby si konečne našla svoj kúsok šťastia, lebo doteraz nemala zrovna na ružiach ustlané.

Páčilo sa mi, že sme dostali možnosť nahliadnuť do ,,kočovného" spôsobu života a spoznať mnoho zaujímavých ľudí, ktorí veľkú časť svojho života strávili cestovaním po celom svete. Spoločne s Rosie sme navštívili rôzne miesta, ktoré boli pekne popísané.

Samozrejme, že nemohla chýbať ani dávka romantiky. Rosie mala hneď dvoch nápadníkov a autorka nás trochu ponapínala. Dlhší čas nebolo úplne jasné, ktorý z nich si nakoniec získa jej srdce.

04.04.2024 4 z 5

Nádherně krutý Nádherně krutý J. T. Geissinger

Od autorky som už čítala jej sériu Vzplanutí, ktorá sa mi dosť páčila, takže som si nemohla nechať ujsť ani prvý diel z jej novej série Nádherně krutý. Age gap, grumpy & sunshine, prostredie mafie (ktoré však nebolo až také výrazné)... toto je kombinácia, ktorú ja môžem, takže v tomto ohľade sa mi autorka trafila do noty a čítanie som si užila. Je pravda, že na plný počet hviezdičiek to u mňa nebolo, z niektorých vecí som mala trochu zmiešané pocity, ale inak som bola spokojná.

Tru bola taká neriadená strela, ale v dobrom slova zmysle. Vyžarovala z nej pozitívna energia a všade, kam prišla, priniesla dobrú náladu. Bola to síce introvertka, ale vedela aj vystrčiť rožky a postaviť sa sama za seba. Občas tiež mala pekne podrezaný jazyk. Ja som si ju obľúbila.

Liam bol od začiatku opradený rúškom tajomstva. Veľa toho nehovoril, súkromie si strážil ako oko v hlave a takmer nikoho si nepustil bližšie k telu. Predchádzala ho jeho povesť a každý s ním chcel byť radšej za dobre. Postupne sme sa o ňom dozvedali viac a hoci som si myslela, že viem, kto to je, na záver ma celkom prekvapil. Rozprávanie o jeho minulosti mi zlomilo srdce, bol to jeden z najemotívnejších momentov z celého príbehu.

Romantická linka v sebe skrývala viacero vecí, ktoré mám rada - pomerne veľký vekový rozdiel medzi postavami, muž a žena, ktorí by na prvý pohľad nemohli byť viac rozdielni, no pritom sa pekne dopĺňali, vzájomná chémia a viac-menej ,,zakázaný" vzťah. Najviac som si užívala prvú fázu ich "vzťahu", keď sa spoznávali a doberali, potom to bolo dosť o sexe a trochu to stratilo svoje počiatočné čaro a záver som si opäť užila.

Mali sme možnosť v krátkosti spoznať aj Liamovho brata Killiana, ktorému bude venovaný ďalší diel. Označila by som ho za vtipného pohoďáka, ktorý určite ešte prekvapí (vzhľadom na jeho povolanie), takže sa na jeho príbeh už teraz teším.

24.03.2024 4 z 5

Zjizveni Zjizveni Emily McIntire

Príbeh inšpirovaný Levím kráľom? To som si nemohla nechať ujsť! Navyše, prvý diel tejto série sa mi dosť páčil, a to ma tiež navnadilo na prečítanie dvojky. Kniha Zjizveni nie je žiadna rozprávka, je to drsný príbeh o zrade, pomste, intrigách, strate blízkeho človeka, no i druhej šanci a láske. Opäť som si čítanie užila, aj keď musím povedať, že jednotka mi sadla o niečo viac.

Sara nebola žiadna krehká kvetinka, a to sa mi na nej páčilo. Navonok mohla pôsobiť nevinne, ale keď bolo treba, vedela vytiahnuť pazúriky a mnohých poriadne prekvapiť. Je však pravda, že v prítomnosti Tristana sa z nej skôr stávala taká krotká mačička, ktorá sa nechala opantať jeho vplyvom.

Tristan bol pekný hajzlík, miestami by sa dalo povedať až psychopat a rozhodne by ste ho nechceli naštvať. Nemal problém zabiť človeka a mnohé vraždy si aj dosť užíval. Taktiež na to využíval dosť drsné praktiky, pri opise niektorých som sa necítila zrovna najlepšie. Ale, zároveň mal v sebe niečo, čo ma k nemu priťahovalo... nebezpečný, tajomný, krutý, no i zlomený a milujúca... jednoducho kombinácia, ktorej sa ťažko odvoláva. Zároveň rozumiem tomu, že táto postava nemusí každému sadnúť.

Medzi týmito dvoma to od začiatku iskrilo a ja som si užívala, ako sa postupne zbližovali a ako sa Sara dostávala Tristanovi pod kožu a nechcene ho prinútila zmeniť pohľad na niektoré veci. Ona v ňom zasa našla ochrancu, na ktorého sa vždy mohla spoľahnúť.

Samozrejme, nechýba tu ani, nazvime to, akčná zápletka. Boj o kráľovstvo, vzbura, snaha o zlepšenie podmienok na život, túžba po pomste, démoni z minulosti, intrigy na kráľovskom dvore, zbavovanie sa nepriateľov a ľudí, ktorí stáli v ceste plánom... miestami to bolo fakt drsné, ale vôbec mi to nevadilo, práve naopak. Mám rada takúto kombináciu s romantikou.

14.03.2024 4 z 5

Strach Strach Olívia Sweet

V tvojich rukách (pôvodný názov príbehu) bol jeden z najlepších príbehov, aké som čítala na Wattpade. Neraz som sa k nemu vrátila, aby som si opätovne prečítala svoje obľúbené kapitoly. Už som ani nedúfala, že by sme sa niekedy dočkali aj knižného vydania, no nakoniec sa to predsa len podarilo. Keď som sa túto správu dozvedela, skákala som od radosti a už som sa nemohla dočkať, kedy budem Strach konečne držať v rukách.

Zasa som si pripomenula, prečo tak milujem príbeh Annie a Harryho. Knihu som prečítala v priebehu pár hodín, stránky mi len tak ubiehali pod prstami, nedalo sa od nej jednoducho odtrhnúť. Autorka má skvelý štýl, takže mi čítanie išlo ako po masle. Príbeh je podaný hneď z pohľadov niekoľkých postáv, ale vôbec to nepôsobí rušivo.

Annie zo začiatku pôsobí ako také typické mladé 18-ročné dievča, ktoré má síce prísneho brata, čo ju drží na uzde, ale inak sa nelíši od svojich rovesníkov. Postupne sa však ukazuje, že má svojich démonov, ktorí jej narušujú jej pokojný život a v mnohých veciach ju obmedzujú. Keď sa dozviete, čo jej tieto, nazvime to stavy, spôsobuje, bude sa vám otvárať nožík vo vrecku.

Harry, náš tajomný hrdina, ktorý si málokoho pripustí k telu, neprejavuje takmer žiadne emócie, nebojí sa použiť silu a svoje súkromie si chráni ako oko v hlave. Napriek tomu mi tento "gangster" prírastol ku srdcu.

Milujem aj Neila, nášho šaša. Niekedy sa správa ako také veľké decko, no práve to na ňom zbožňujem. Neraz dokázal odľahčiť neľahkú situáciu a svojimi hláškami ma pobaviť. Často som sa sama seba pýtala, ako môžu byť on a Harry takí dobrí kamaráti, veď sú to presné protiklady, no prekvapivo sa skvelo dopĺňajú. Ich doberanie som si maximálne užívala.

Romantická linka bola jemná a vyvíjala sa fakt pomaly a mne to absolútne sadlo. Bavilo ma sledovať, ako sa postupne mení vzťah únoscu a jeho zajatkyne, ako sa Annie maličkými krôčkami dostáva Harrymu pod kožu a ako sa oň pre ňu stáva z niekoho nebezpečného niekým, u koho hľadá ochranu.

Príbeh sa odohráva v určitom gangsterskom prostredí a hoci tu neboli žiadne veľké akčné scény, temná atmosféra bola citeľná.

Vedela som, že príbeh je rozdelený na dve časti, no myslela som si, že časti budú také, ako boli uverejnené na Wattpade, preto ma koniec trochu prekvapil. Dúfam, že pokračovania sa dočkáme čo najskôr, pretože práve v druhej časti príbehu nás čaká to najlepšie z romantiky.

05.03.2024 5 z 5

Už nikdy tvá Už nikdy tvá Merit Niemeitz

Máme tu novú sériu od nemeckej autorky, ktorú som si nemohla nechať ujsť... a ani tentokrát som nebola sklamaná. Už nikdy tvá bol pomerne emotívny príbeh o zlomených srdciach, druhých šanciach, strate blízkeho, rodinných problémoch, odpustení, priateľstve a, samozrejme, aj o láske.

Páčil sa mi nápad, že skupina vysokoškolákov bude namiesto klasického internátu bývať v starom anglickom sídle, ktoré má postupne rekonštruovať. Škoda, že sme nemohli viac nahliadnuť do tejto samotnej prerábky, skôr sme o nej počúvali len niekde v pozadí.

Avery si prechádzala náročným obdobím - v uplynulých rokoch stratila dvoch milovaných ľudí, aj keď každého iným spôsobom. S ich stratou sa vyrovnávala veľmi ťažko a dosť sa to podpísalo aj na jej psychike. V niektorých momentoch mi jej bolo veľmi ľúto, valilo sa to na ňu zo všetkých strán.

Eden sa nám nepredstavil zrovna v najlepšom svetle, no bolo jasné, že za touto jeho tvrdou maskou sa niečo skrýva. Bola to tak trochu tajomná postava. Držal si odstup, chránil si súkromie, málokoho si pustil bližšie k telu. Až postupne nám odhaloval kúsky zo svojho života, ktoré nám pomáhali lepšie pochopiť, prečo sa chová tak, ako sa chová.

Romantická linka bola dosť emotívna. Avery a Eden spolu pred pár rokmi chodili, no potom sa Eden rozhodol zo dňa na deň ich vzťah ukončiť a ani poriadne nevysvetlil prečo. Bolo medzi nimi veľa nevypovedaného, kvôli čomu dochádzalo k dosť vypätým situáciám. Stále však bolo cítiť, že ich vzájomné city neochladli. Ich vzťah sa obnovoval dosť pomaly, celý čas som čakala, kedy sa konečne dozvieme, čo sa pred troma rokmi naozaj stalo. Držala som im však palce, obaja si po tom všetkom zaslúžili byť konečne šťastní.

Obľúbila som si aj ich spolubývajúcich, všetci to bolo sympaťáci. Teším sa na ich vlastné príbehy.

03.03.2024 4 z 5

Dohazovačka spřízněných duší Dohazovačka spřízněných duší Lynda Cohen Loigman

Táto kniha ma na prvý pohľad zaujala svojou krásnou obálkou. Anotácia tiež neznela zle a keď som na ňu počula viacero pozitívnych ohlasov, bolo rozhodnuté. Pod krásnou obálkou sa ukrýval aj veľmi pekný príbeh o rodine, láske, silných ženách i životných strastiach.

Príbeh sa odohráva v dvoch časových linkách a sledujeme v ňom príbehy babičky a jej vnučky. Sara mala už od detstva dar, vďaka ktorému dokázala vidieť spriaznené duše. Tejto ,,práci" sa však nemohla otvorene venovať, keďže v židovskej komunite žijúcej v New Yorku to bolo vyslovene mužské povolanie. Častokrát pracovala v tajnosti, aj tak bola neustále v konflikte s týmito mužmi, ktorí sa ju snažili zastaviť. Nemala to jednoduché (pridali sa k tomu ešte aj finančné problémy jej rodiny), ale páčilo sa mi na nej, že sa nevzdala, ďalej pomáhala párom a nakoniec sa postavila sama za seba.

Jej vnučka Abby mala úplne opačné povolanie - bola rozvodovou právničkou. S babičkou mali blízky vzťah, ale nikdy s ňou nezdieľala jej názory na lásku. Po škaredom rozvode rodičov na lásku a vzťahy tak nejak zanevrela a málokoho si pustila bližšie k telu. Čoskoro sa však ukázalo, že má s babičkou oveľa viac spoločného, ako by si kedy myslela. Abby si počas príbehu prešla určitou ,,premenou", prehodnotila pohľad na niektoré veci vo svojom živote a priznám sa, že potom mi bola ešte viac sympatická (nie, žeby som si ju už predtým neobľúbila).

Užívala som si obe časové linky. Na tej z minulosti ma zaujala tradícia ohľadom ,,dohadzovania" partnerov, pretože v tejto židovskej komunite zohrávala dôležitú úlohu. V časovej linke z minulosti sme mali niekoľko párov, ktoré riešili už trochu iné partnerské patálie a bavilo ma sledovať, ako im Abby (ne)vedome pomáhala.

26.02.2024 4 z 5

Kráľovstvo podsvetia Kráľovstvo podsvetia Leshiana Višňovská

Už som mala možnosť čítať jeden z autorkiných príbehov, ktorý bol skvelý, preto som sa do tejto novinky púšťala s megaveľkými očakávaniami... a nebola som vôbec sklamaná, práve naopak. Autorka nám dopriala temný mafiánsky príbeh plný prekvapení, ktorý som si užila od prvej po poslednú stránku.

Síce to bol jej debut, ale je cítiť, že písaniu sa venuje už dlhší čas, pretože má super štýl písania, vďaka čomu sa mi jej príbehy čítajú ľahko a rýchlo. Keď sa raz začítate, nedokážete knihu pustiť z rúk. Aj Kráľovstvo podsvetia som "zhltla" v podstate na jedno posedenie.

Vivian bola dobrosrdečná, priateľská mladá žena, ktorá síce vyrastala v mafiánskej rodine, no na jej povahe sa to nejak extra nepodpísalo. Bola citlivá a nevedela skrývať svoje emócie, čo bolo v tomto prostredí skôr nevýhodou. Občas však ukázala aj svoju "rebelskú" stránku a za veci, na ktorých jej záležalo, bojovala ako levica.

Kasian, už dávno som z hlavnej mužskej postavy nemala také zmiešané pocity. Na jednej strane na ňom bolo niečo, čomu sa nedalo odolať a v niektorých momentoch ma mal totálne omotanú okolo prsta. Najviac ma dostali scény s jeho štvornohým kamarátom. Títo dvaja mala medzi sebou taký blízky a krásny vzťah, že ma pri tom vždy zahrialo pri srdci. Amudis bol proste výnimočný pes.

V niektorých momentoch by som ho však najradšej prefackala alebo nakopala do citlivých partií. Tento chlap mi tak vedel zdvihnúť tlak! Nikdy som si nebola istá, čo od neho môžem očakávať. Všetko mal pod palcom a neraz som zostala stáť s otvorenými ústami nad tým, kam až siahajú jeho plány.

Mafiánske prostredie ja môžem, takže mi sadla aj táto časť príbehu. Táto zápletka nebola ani tak založená na akčných scénach či krviprelievaní, skôr na intrigách, manipulácii, plánoch pomsty a tajomstvách, čo sa mi veľmi páčilo. Autorka to všetko mala premyslené naozaj dobre.

Záverečné odhalenie ma až tak neprekvapilo, keďže toto som očakávala. Epilóg ma však úplne dostal. Po jeho dočítaní som si nebola už istá ani tým, ako sa volám. Len som zostala stáť s otvorenými ústami a hovorila si, že takto to predsa nemohlo skončiť! Mám asi milión otázok a súrne potrebujem pokračovanie, takže dúfam, že sa ho dočkáme čo najskôr.

19.02.2024 5 z 5

Nové šance Nové šance Lilly Lucas

Na návrat do Green Valley sa vždy veľmi teším a ani tentokrát ma autorka nesklamala. Nové šance síce nie sú mojim naj dielom z celej série, ale ich čítanie som si užila, zhltla som ich za pár hodín.

Leonie bola pivovarníčka, čo je pre ženu pomerne netradičné povolanie, aspoň v knihách som sa s ním (myslím) doteraz nestretla. Bolo to také príjemné spestrenie, aj keď je mi trochu ľúto, že sme tu z nej práce nemali viac, rada by som ju videla ,,v akcii". Bola to priateľská a dobrosrdečná mladá žena, nebolo ťažké si ju obľúbiť.

Sama sme stretli už v predchádzajúcich častiach, kedy na mňa pôsobil ako veľký sympaťák a tešila som sa, že teraz sa o tomto slobodnom oteckovi dozviem viac. So svojou dcérkou mal veľmi pekný vzťah a urobili by pre ňu prvé i posledné. Bol to taktiež veľmi šikovný kuchár, neustále vyváral samé dobroty, až som tiež zostala hladná.

Títo dvaja si padli do oka už pri prvom stretnutí a ich vzájomná príťažlivosť bola citeľná. Celé situácia medzi nimi však bola dosť komplikovaná. Leonie cez Green Valley len prechádzala a jej čas tu bol obmedzený. Sam zasa musel v prvom rade myslieť na svoju dcérku, preto skôr túžil po vzťahu, ktorý má nejakú perspektívu do budúcnosti. Dlho váhali, či majú poslúchnuť hlavu, alebo srdce.

Samozrejme, nechýbali tu ani naši starí známi z predchádzajúcich častí. Vždy ma poteší, keď sa s nimi opäť stretneme a vidím, ako sa im darí po určitom časovom odstupe.

Určitú výhradu by som mala ku koncu, na mňa bol taký moc rýchly. Chýbal mi tu epilóg, ktorý by ukázal, ako Leonie a Sam vyriešili celú situáciu. Snáď o nich ešte budeme počuť v ďalších častiach a ja tak dostanem odpovede na svoje otázky.

18.02.2024 4 z 5

Všechno je jednou poprvé Všechno je jednou poprvé Nina Kenwood

Všechno je jednou poprvé je YA príbeh o dospievaní, prvých láskach, životných zmenách, rodine a priateľstve. Je síce písaný takým "pohoďáckym" štýlom a číta sa rýchlo, no autorka tu zakomponovala naozaj veľa závažných tém.

Natalie bola sympaťáčka, hoci to v svojom mladom živote doposiaľ nemala jednoduché. Keď prišla do puberty, začalo ju trápiť extrémne akné (nielen na tvári, ale aj chrbte či iných častiach tela), kvôli čomu mala bolesti, no vo veľkej miere to zasiahlo hlavne jej vzhľad a psychiku. Začala sa uzatvárať, odmietala chodiť von, čo najviac sa zahaľovala, všetkých si držala od tela a neraz ju zasiahli negatívne myšlienky. Keď som čítala o jej ťažkom dospievaní, bolo mi jej veľmi ľúto.

V súčasnosti sa jej podarilo túto situáciu viacmenej stabilizovať, no aj tak sa stránila veľkých davov a najradšej trávila čas len s jej dvomi najlepšími kamarátmi. Lucy a Zach zohrávali v jej živote dôležitú úlohu, práve vďaka nim značne vyliezla zo svojej ulity.

Aby toho nebolo málo, rodičia jej oznámili, že sa budú rozvádzať, na čom ju najviac bolelo, že jej to dlhý čas tajili a klamali ju. S rodičmi mala inak veľmi dobrý vzťah, v ťažkých časoch boli pre ňu veľkou oporou a vždy sa im mohla so všetkým zdôveriť.

Randenie bolo pre ňu tiež náročné. Akné zanechalo na jej tele (i duši) jazvy, a tak si neverila a bála sa, že ju nikto nebude chcieť. Niekto sa však predsa len našiel... Romantická linka bola milá, neraz som mala na tvári úsmev. Natalie a jej nápadníkovi som držala palce, zaslúžila si šťastie a lásku a možnosť konečne si začať užívať všetko, čo toto obdobie mladým ľuďom prináša.

Každopádně láska Každopádně láska R. J. Scott

Vianočné a zimné príbehy väčšinou čítam len v (pred)vianočnom období, kedy to má pre mňa tú správnu atmosféru, no k tejto jednohubke s rozkošnou obálkou som sa, bohužiaľ, minulý rok už nedostala, preto som po nej siahla aj teraz (nechcelo sa mi čakať do ďalších Vianoc).

Každopádně láska bola taká nenáročná romantická MM jednohubka, ktorú prečítate v priebehu pár hodín.Wow efekt sa u mňa síce nekonal, ale ako oddychovka to bolo fajn.

Nebol to taký klasický vianočný príbeh, ako by sa podľa obálky dalo čakať, Vianoce boli skôr v pozadí a dotvárali celkovú atmosféru.

Priznám sa, že k Derekovi som si hľadala cestu dlhšie. Nepáčilo sa mi jeho správanie v niektorých situáciách, ako keby bol niečo viac než ostatní. Keď sme ho však lepšie spoznali a dozvedeli sa, čím všetkých si prešiel a ako sa to na ňom podpísalo, vedela som mu už lepšie porozumieť. Niekedy stačí vedieť len lepšie komunikovať a zistíme, že to, čo sa nám predtým zdalo ako obrovský problém, sa dá vyriešiť za pár minút.

Luke bol veľký sympaťák, toho som si obľúbila hneď. Bol to proste chlap s hlavou i srdcom na správnom mieste. Bolo mi ľúto, čo sa mu stalo a že už nemohol vykonávať prácu, ktorú tak miloval. Páčila sa mi aj jeho rodina, mal v nej veľkú oporu a on by tiež pre svojich blízkych urobil prvé i posledné.

Tému predstieraného vzťahu (ktorý časom prerastie do niečoho viac) mám rada, takže toto mi sadlo. Knižka je naozaj útla, takže som dopredu vedela, že tu nebude veľa miesta na nejaké veľké zvraty a drámy, no aj tak musím povedať, že som od príbehu mala trošku väčšie očakávania. Všetko sa dialo v takom rýchlejšom tempe. Osobne by mi vôbec nevadilo, keby mal príbeh o niečo viac strán.

12.02.2024

Polib mě ještě jednou Polib mě ještě jednou Stella Tack

Polib mě ještě jednou je tretím a zároveň najdlhším dielom zo série Osobní strážce. Okrem príbehu Eve a Kingsleyho obsahuje na záver ešte jednu bonusovú novelu.

Hlavný príbeh je rozdelený na dve časti, medzi ktorými je časový odstup 2 rokov. Prvá časť sa odohrávala v kráľovskom prostredí a dozvedeli sme sa v nej, ako sa Eve a Kingsley spoznali. Prevládala v nej milá romantická linka.

Druhá časť príbehu nás zobrala do elitnej internátnej školy pre šľachtické deti. Táto škola mala osobité pravidlá a panovala v nej taká zvláštna atmosféra (človek musel byť neustále v pozore, pretože nikdy nevedel, čo môže od svojich spolužiakov čakať), no mne sa táto dejová linka páčila, spestrilo to klasický romantický kráľovský príbeh, na aký to zo začiatku vyzeralo. Čo ma prekvapilo, bola krimi zápletka, ktorá túto druhú polovicu príbehu ovládla. Nečakala som, že sa to až takto zvrtne a najmä záver bol poriadne akčný. Romantika tu išla trochu do úzadia, no nevadilo mi to.

Eve sme spoznali už v predchádzajúcej časti. Bola to taká rebelka, ktorá sa neraz ocitla v problémoch. Dosť na ňu vplývala jej rodinná situácia, keďže rodičia sa sústredili hlavne na hádky medzi sebou a dcére sa až tak nevenovali. Tieto jej excesy teda boli skôr volaním o pomoc a pútaním pozornosti. Niekedy ma svojím správaním hnevala, inokedy mi jej bolo veľmi ľúto. Páčilo sa mi však, ako postupne dozrela a stala sa z nej mladá žena so srdcom i hlavou na správnom mieste. V druhej časti mi veľmi prirástla k srdcu.

Kingsley síce pochádzal z úplne rozdielnych pomerov, no aj jeho trápili rodinné problémy, predovšetkým chladný vzťah s otcom. Priala by som si, aby dostali viac času medzi sebou napraviť aspoň niektoré veci. Toto bol jeden z najemotívnejších momentov celého príbehu. Kingsley bol dobráčisko a som rada, že nakoniec nespadol na temné chodníčky, kam ho eventuálne mohli stiahnuť jeho najlepší kamaráti.

Čo viac dodať, mne sa tento diel páčil a milo ma prekvapil svojou zápletkou.

Naše vina Naše vina Mercedes Ron

V druhej časti série Viníci sa pokazilo všetko, čo sa dalo, preto som sa na záver tejto trilógie tešila, no zároveň sa ho aj bála. Potrebovala som vedieť, ako to medzi Nickom a Noah po tom všetkom skončí. Dokážu si opäť nájsť k sebe cestu a odpustiť si, alebo sa ich cesty rozídu. Vedela som, že ma čaká emočná bomba, a tak to aj bolo. V niektorých momentoch som mala slzy v očiach.

Trojka sa odohráva niekoľko mesiacov po záverečných udalostiach druhej časti. Celý tento čas boli Noah a Nick odlúčení a snažili sa spracovať všetko, čo sa v osudnú noc stalo. Aj keď sa môže zdať, že za túto dobu sa pohli vpred, nebolo tomu tak. Stále mysleli jeden na druhého a trápili sa. Nevedeli byť od seba, no ani spolu. Bolo cítiť, že ich city neochladli, ale na určité veci sa jednoducho nedá zabudnúť. Niekedy som si už fakt začínala myslieť, že to, čo bolo kedysi medzi nimi, sa im už nepodarí zachrániť.

Noah aj Nick od prvej časti dosť dospeli a dozreli. Áno, v niektorých situáciách sa nezachovali zrovna najmúdrejšie, ale nikto nie je dokonalý. Vo svojich pomerne mladých životoch si toho zažili naozaj veľa, osud im obom hádzal pod nohy jednu prekážku za druhou, čo ich na jednej strane dosť poznačilo a spôsobilo jazvy na duši, no zároveň ich to posilnilo.

Je pravda, že druhý diel bol tak trochu "vypchávkový", len aby mohla autorka z príbehu vytvoriť trilógiu (mne osobne by kľudne stačila aj len jednotka, ktorá mala uzatvorený koniec), no trojka (mi) to vynahradila a celkovo príbeh Nicka a Noah hodnotím pozitívne. Určite si v budúcnosti rada prečítam aj ďalšie autorkine knihy.

12.02.2024 5 z 5

Pozdrav z Itálie Pozdrav z Itálie Jules Wake (p)

Pozdrav z Itálie bola príjemná romantická oddychovka, aj keď musím povedať, že od autorky som už čítala aj lepšie knihy.

Laurie bola dobrá duša, čo niektorí zneužívali, predovšetkým jej priateľ. Celý čas som si priala, aby konečne otvorila oči, uvidela, ako ju využíva, ako zle sa k nej správa a pošle ho tam, kam patrí. Tento človek ma nesmierne vytáčal, vždy, keď sa v príbehu objavil, sa mi otváral nožík vo vrecku.

Na Laurie sa dosť podpísala aj jej minulosť, keďže matka odišla, zobrala so sebou aj jej mladšiu sestru a nechala ich s otcom samých. Aj po rokoch boli ich vzťahy dosť naštrbené a vlastne ani jedna sa ich nesnažila nejak napraviť. To bola ďalšia postava, ktorá mi bola vyslovene nesympatická. Laurie tak vo svojom živote nemala veľa ľudí, na ktorých by sa mohla spoľahnúť.

Cameron bol zo začiatku na zabitie. Na Laurie stále robil nejaké podrazy, choval sa k nej, ako keby bola úplne neschopná a blbá, až som mu mala chuť jednu vylepiť. Našťastie, ona sa len tak ľahko nedala a neraz mu vytrela zrak, čo ma zakaždým potešilo. Postupne, ako ju viac spoznával, sa začal chovať lepšie a ja som si ho celkom obľúbila. Bavilo ma to ich podpichovanie i postupné spoznávanie a zbližovanie.

Veľká časť príbehu sa odohráva počas cestovania Európou na starom a poriadnej drahom ferrari. Táto časť príbehu sa mi fakt páčila, pretože autorka proste vie opísať miesta tak, že doslova cítite ich atmosféru a máte chuť zbaliť sa a ísť si ich pozrieť na vlastné oči. Nielen, že sme tak mohli navštíviť rôzne zaujímavé miesta, no Laurie taktiež dostala príležitosť na chvíľu odísť zo svojho stereotypu, spoznať niečo nové, prehodnotiť určité veci vo svojom živote a urobiť zmeny, ktoré boli už tak dlho potrebné.

12.02.2024

Tři něžná slůvka Tři něžná slůvka Nikki Sloane

Máme tu už šiesty diel série Klub zavázaných očí a za mňa bol jeden z naj. Sadla mi téma bývalých partnerov, ktorí sa po rokoch opäť stretli a obnovili vzájomnú príťažlivosť z minulosti.

Kyle bol bratom Payton, s ktorou sme sa stretli už v predchádzajúcich častiach. So sestrou si neboli až takí blízki, no na svojom vzťahu pracovali a postupne sa to medzi nimi zlepšovalo. Pracoval ako právnik, no keďže v jeho práci došlo k určitým problémom, bol nútený vrátiť sa do rodinnej právnickej firmy, z čoho nebol moc nadšený, keďže s otcom dobre nevychádzal.

Ruby bola tiež právničkou. Mala celkom temperamentnú povahu a podrezaný jazyk, čo sa prejavilo najmä vtedy, keď stretla Kylea. V jeho blízkosti si jednoducho nedávala servítku pred ústa.

Na tejto časti sa mi páčilo, že ani Kyle, ani Ruby neboli v oblasti dominancie a submisívnosti veľmi skúsení, a tak spoločne skúšali nové veci a učili sa, čo majú v sexuálnej oblasti radi. Kyle už síce predtým podobné praktiky skúšal, no nedopadlo to zrovna najlepšie, preto bol teraz opatrný, bál sa dať najavo svoje najtajnejšie túžby a neustále sa Ruby pýtal na jej pocity. Mnohokrát bola ona tou odvážnejšou, ktorá iniciovala skúšanie niektorých vecí. Ako sme už pri tejto sérii zvyknutí, ani tentokrát nechýbali poriadne pikantné scény.

Keďže Kyle a Ruby spolu pred pár rokmi chodili a nerozišli sa práve v dobrom, bolo to medzi nimi dosť emotívne vyhrotené. Síce sa ukázalo, že vtedy došlo len k nedorozumeniu, no škoda už bola napáchaná a oboch to poznačilo. Bolo cítiť, že chémia medzi nimi stále funguje a ani ich city neochladli, no zároveň bola medzi nimi určitá bariéra, ktorú nebolo možné len tak ľahko zbúrať. Bavilo ma sledovať, ako si postupne k sebe opäť hľadali cestu a učili sa znovu jeden druhému dôverovať.

Nedokončený příběh Nedokončený příběh Rebecca Yarros

Túto autorku teraz všetci poznajú najmä vďaka Štvrtému krídlu, no na svojom konte má mnoho kníh a jedna z nich nedávno vyšla v češtine. Nedokončený příběh v sebe kombinuje dve romantické linky - jednu zo súčasnosti, druhú z obdobia druhej svetovej vojny. Bol to krásny príbeh, ktorý dal mojim emóciám celkom zabrať.

Georgia bola láskavá, priateľská, dobrosrdečná a inteligentná mladá žena, ktorá to však vo svojom živote nemala jednoduché. Najskôr ju sklamala matka, ktorá sa o ňu nikdy poriadna nestarala, neskôr manžel, ktorý ju len využil a podvádzal na každom kroku. Našťastie, mala aspoň skvelú prababičku, ktorá ju vychovala a bola pre ňu veľkou oporou. Bohužiaľ, pred pár mesiacmi zomrela, a tak teraz musela Georgia zvládať rozvod a mediálny rozruch viac-menej sama. Mala problém dôverovať ostatným ľuďom, čomu sa po tom všetkom nemožno čudovať.

Noah sa predstavil ako poriadny kretén, no našťastie, postupne som ho mala možnosť lepšie spoznať a zistila som, že je to sympaťák a obľúbila som si ho. Bol tvrdohlavý a jeho ego bolo tiež dosť veľké, no bol to muž s hlavou i srdcom na správnom mieste. Páčila sa mi jeho sestra, bolo to celkom číslo a brata vedela rýchlo ,,schladiť". Títo súrodenci mali medzi sebou veľmi pekný vzťah.

Bavilo ma sledovať, ako sa vyvíja ich vzťah, ako sa mu darí dostávať sa jej po malých krôčikoch pod kožu a získavať si jej dôveru. Ona mu tiež v mnohom otvorila oči a primäla ho zmeniť pohľad na určité veci.

Druhá romantická linka z minulosti sa venovala Jamesonovi a Scarlett. Oboch som si hneď obľúbila. Scarlett bola milujúca sestra a má môj obdiv za to, že počas vojny sa aktívne zapájala do pomoci svojej krajine. Jameson bol zlatíčko, ani sa Scarlett nečudujem, že ju tak rýchlo pobláznil, ja by som mu tiež neodolala. Z ich listov a príbehu bolo cítiť, ako veľmi sa ľúbia. Vojna im pod nohy hádzala rôzne problémy, no aj napriek tomu si dokázali vždy k sebe nájsť cestu. Ich láska ma chytila za srdce, takáto veľká a čistá láska sa len tak nevidí. Od začiatku som však tušila, že táto linka ma emočne vyžmýka...

Za seba vám môžem tento príbeh len a len odporučiť.

08.01.2024 5 z 5