Kory98

19841984G. Orwell (pseudonym)

Tak tento zážitek jsem musela nejprve několik dnů vstřebat, než se odvážím k hodnocení a komentáři. Přemýšlím, zda jsem vůbec kdy četla něco tak silného a nadávám si, že jsem po knize nesáhla daleko dřív. Ale pravdou je, že k této knize by měl podle mě člověk dozrát a asi taky víc zapůsobí na lidi, kteří něco "podobného" byť v malé míře zažili. Nedovedu si představit, jak ji chápou např. dnešní maturanti, kteří o válkách a totalitě bohudík jenom četli nebo slyšeli vyprávět. V anotaci se píše, že Winston Smith je nepříliš statečný člověk - s tím nemohu souhlasit, pro mě byl ten nejstatečnější. Ani nemohu popsat, jak jsem si užívala čtení druhé části a jak jsem radostně "přijímala" všechny nádherné věci a chvíle, které spisovatel Winstonovi nadělil. O to hůř se četla část třetí, které se vlastně bojíte hned od začátku. Pocity jsou nepopsatelné a vyvstává ve mě jediná otázka, zda je to, co Orwel popisuje, ještě dneska sci-fi či antiutopie. Mě připadá, že i v době napsání románu se na světě podobné společnosti či státy našly a bohužel nacházejí dodnes a k naplnění myšlenek závěru knihy stačí velice málo.

24.02.2020

HanaHanaAlena Mornštajnová

Nemám ráda válečné filmy, nečtu ráda knihy o válce a přesto obojí dělám - tedy občas (pak potřebuji čas k regeneraci duše). Stačí mi vidět nebo číst jednou a zůstanou mi hluboké vzpomínky. Nemohu ani říct, že by byl film nebo kniha o válce hezké, protože jak může být hezkého něco o válce? Bohudík jsem válku nezažila, ale v mysli se mi vybavují zážitky mých prarodičů, kteří nám o válce (i když neradi a s odstupem času už chápu proč) vyprávěli. Tuto knihu bych zařadila do povinné četby napříč generacím na celém světě i když věřím, že jsou lidé, se kterými to nehne, ale i kdyby to jenom pár jedinců obrátilo k lepšímu nazírání na mír a svobodu, tak by to nebylo marné úsilí. Díky paní spisovatelce Mornštajnové si o tomto tématu přečetlo spousta lidí a spousta ještě přečte, protože je skoro všemi kladně hodnocena, přestože ji asi většina z nás nečetla s láskou a s nadšením. Přesto děkuji, že takovéto knihy jsou a doporučuji opravdu všem. Navíc myslím, že v rámci líčení válečných hrůz nás spisovatelka ještě šetří.

29.04.2019

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Miluji Elizabeth, miluji pan Darcyho. Ji, protože je hrdá a stojí si za svou pravdou a hájí čest celé rodiny, i když ví, jak často je to zbytečné, protože ostatní stejně vědí své. Jeho, protože přes svůj zpočátku přehlížející a odmítavý postoj dokáže ocenit její kvality a dokáže odpouštět. Moc jsem oběma fandila, že se dokázali kvůli tomu druhému změnit a nakonec se jim podařilo jeden druhého získat. Oduševnělé fráze a dialogy plné nevyřčeného s lehkým náznakem ironie prolínají celou skvělou knihu Jane Austinové, která by neměla chybět v žádné knihovně. Ačkoli čtu poněkolikáté, pořád mě baví a překvapuje.

09.06.2019

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Moje druhá kniha od autorky. Velice pěkně napsaný román líčený retrospektivně dcerou a otcem. Poutavý životní příběh jedné obyčejné rodiny, silně ovlivněný ideologií komunismu. Co převládne v srdci zapáleného komunisty - víra a oddanost pro věci strany a morálního kodexu společnosti nebo otcovská láska, která dokáže milované dceři odpustit všechno na světě? Silné dilema, které ovlivní povahu a další život jednoho z hlavních hrdinů Svatopluka Žáka a stane se téměř prokletím pro jeho druhou dceru, která je rázem chtěná-nechtěná, milovaná-nemilovaná a lidskou lásku místo u svého otce nachází u jiných - jeho druhé manželky Běly (bezdětné učitelky) a později svého manžela, kteří nevnímají negativně její handicap - mlčení. Otec jakoby jí nemohl odpustit všechna díky jemu nevyřčená slova. Bohdana dostala do vínku tiché roky čekání na pravdu, která změní její život a odpoví na všechna její nevyslovená proč. Na knize se mi navíc velice líbilo, jak jedna kapitola končí a druhá začíná stejnými slovy. Za mě velice hezká kniha, kterou jsem přečetla za dva večery, nejde srovnávat s Hanou, protože každá líčí jiný příběh a jiné životní osudy a zapadá do jiné doby. Spisovatelka má podle mě dar vykreslit lidské příběhy a podat je čtenáři k "ochutnání" a vybízí k dalšímu přemýšlení nad životem...

02.08.2019

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Tak za mě zase jedna srdcovka, která si získá své místo u mě v knihovně. Zánik lidské civilizace, tedy potažmo záchrana "vyvolených" je moje oblíbené téma. V něčem mi připomněla Malevil od Merleho. Téma uchopené zase za jiný konec, ale podstata stejná. Já prostě fandím člověku do posledního dechu.

23.04.2019

Kytice baladKytice baladKarel Jaromír Erben

Kytice těch nejkrásnějších baladických květů, které se Karlovi Jaromírovi Erbenovi podařilo svázat do jedné sbírky pro nás čtenáře. Je to další z knih, do které čtenář dozraje časem, alespoň dle mého názoru. V době, kdy jsme se museli spoustu z těchto balad učit nazpaměť a vůbec je číst, se nám do toho nechtělo. Určitě rozhodujícím prvkem je v tomto jazyk, kterému děti nerozumí a sama tématika vesměs pochmurných balad. Ale o tom právě balady jsou... Příběhy, které si lidé vyprávěli, aby byly pro mnohé varováním před zlem a nebo již jako ohlas cizích neštěstí, vždyť to klevetivé jazyky láká vždy více, než když bude někdo šťastný a spokojený. Hodně je zapojeno i téma víry v Boha, který může mnohá nebezpečí a tresty odvrátit.
Pamatuji si, když jsem poprvé uslyšela slovo umrlec, tak jsem měla husí kůži a dnes když si přečtu Svatební košili, tak vlastně seznávám, že ta, jako jedna z mála balad vlastně dobře dopadne. Naopak Vodníka jsem v dětství vnímala jako tu normální pohádkovou postavu, která přece nic tak zlého nedělá, jen si šije při měsíčku a tleská si radostí. Teď je tomu už více než 10 let, kdy jsem Kytici četla naposledy a některé balady doteď přednesu zpaměti, jiné jako třeba Poklad, Lilii nebo Záhořovo lože si skoro vůbec nepamatuji. Takže neškodilo si znovu oživit.

17.02.2021

DášeňkaDášeňkaKarel Čapek

Kdo by si nepamatoval: "Když se to narodilo, bylo to takové bílé nic, do hrsti se to vešlo...". Milé vyprávění ze života psího, nejen pro děti. I mě po tolika letech od dětství udělalo radost a vyloudilo úsměv na tváři, když jsem si představila, jak takový uzlíček chlupů držím v dlaních. Ne nadarmo je pes přítel člověka a naopak. Jako plemeno sice foxteriéry zrovna neobdivuji, ale oni za to nemohou, přesto jsou příběhy o malé psí slečně Dášeňce příjemným počtením.

11.04.2021

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

Co napsat o knize, která byla přečtena tisíci čtenářů a nejméně stovkami hodnocena ? Snad jen, jak mě mrzí, že jsem po ní nesáhla již dříve. V mých očích je to velké dílo, nejen svými 800 stranami, kterým může málokterá kniha konkurovat, ale je velké i svými myšlenkami. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla "žít" egyptským životem, ale pak jsem se do něho ponořila. Až mi bylo líto, že jsem dočetla do závěru, a přála si, aby pokračoval, protože v každé z 15 knih se něco dělo, co mě jako čtenáře udržovalo v napětí a neměla jsem pocit, že se ztrácím v nějakém marném zdlouhavém popisu čehosi. Těch 800 stran uplynulo jako voda v Nilu ke svému konci a můj čtenářský rozhled je zase o jednu knihu, která zůstane mojí srdeční bohatší.

25.06.2019

Jane EyreováJane EyreováCharlotte Brontë

Perla světové literatury, bez které si svoji knihovnu nedovedu představit. Proč je svět nespravedlivý? Proč se najednou malá holčička, které zemřeli rodiče a která se nikdy ničím neprovinila (leda tím, že si schovaná tajně četla) ocitá v místech, kde se nikdy neměla ocitnout? Doba dětství a mládí zocelily Jane natolik, že v dospělosti zvládá čelit ranám osudu a i na ni se jednou usměje štěstí. Pohnutý historický román od jedné z nepřekonatelných autorek a jednom úžasném dívčím charakteru.

04.06.2019

ListopádListopádAlena Mornštajnová

A zase se dostavily stejné pocity, už počtvrté, protože to je čtvrtá knížka, kterou jsem od autorky četla. Jakmile se začtete, jde vše kolem stranou a Vy musíte příběh dočíst, pokud ne za jeden den, tak za hodně krátkou dobu. Jazyk knih Aleny Mornštajnové je jednoduchý, nezáludný, proto se tak dobře čte a velkému spektru čtenářů. Příběh sám o sobě by nebyl nijak zvláštní, ale jak ho dočtete, je to tady. Začnou vyvstávat otázky a musíte přemýšlet. Na některé najdete odpovědi, na některé ne a marně si lámete hlavu. V duchu to pokračuje mnoha jinými směry. Já bych nazvala knihu jednoduchou a cituplnou, ale to jí neubírá na kráse, ba naopak. Často jsem si při čtení vybavila Orwelovo 1984. I když měl být příběh smyšlený, myslím si, že sice ne takto celý, ale mnoho jeho částí samostatně se v naší historii odehrálo, ať to bylo po roce 1948 nebo 1968, a že to tak nedopadlo po listopadu 89 můžeme být jedině vděční. Pro mě spisovatelka opět udržela laťku na nejvyšších příčkách, ani ne za to, jak je kniha napsaná, ale co ve mně vyvolává, tak jako její ostatní díla. A to je pro mě tím, co na knihách nejvíc obdivuji, že si jejich příběh vybavím i po letech, i kdybych jej měla charakterizovat jednou větou. Navíc myslím, že je to kniha, která bude zrát jako víno, s každým dalším přečtením v ní objevíte něco nového, čeho jste si předtím nevšimli, nebo něco, co Vás upoutá zase z jiného úhlu pohledu.

09.05.2021

Harry Potter a kámen mudrcůHarry Potter a kámen mudrcůJ. K. Rowling (pseudonym)

Nádhera... prostě nádhera. Moje čtenářská duše milující fantasy a pohádky i v mém nedětském věku zaplesala. Na Harryho Pottera jsem si pořád nemohla udělat čas i když jsem si na něj pořád "brousila zuby". Viděla jsem pár dílů filmu, ale děj už si pamatuji mlhavě, jen snad podobu herců, která pak při čtení knihy obohatila moji představu o konkrétní obraz tváře. Pro mě samozřejmě byla kniha lepší, ale myslím, že filmoví tvůrci se toho zhostili také se vší parádou. Věřím, že děti musí knihu milovat. Mě vlastně k přečtení posunul můj malý osmiletý kamarád, který dostal první díl pod stromeček a za měsíc ho přečetl a ptal se mě, zda nemám dvojku. Tak jsem se zastyděla a začetla se - zpříjemnila jsem si víkend a budu pokračovat :-) Určitě mohu doporučit všem věkovým kategoriím.

07.02.2021

MájMájKarel Hynek Mácha

Je tomu už 24 let, co jsem jej četla naposled - k maturitě. Některé verše mi vyvstaly z paměti i teď, ale přiznám se, že děj a hlavní zápletku jsem už nevěděla. Dva pohledy umně spletené v jeden celek - na jedné straně básník opěvuje krásy přírody a vlasti a do toho zapadá vynucená smrt člověka, který miloval život i tu okolní přírodu. S něčím krásným přicházívá ruku v ruce i to smutné... je to prostě klasika.

21.07.2019

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Nikdy jsem si ke knihám podobného charakteru neuměla najít tu správnou cestu, ale s postupem věku a také s přibývajícím počtem kvalitních českých spisovatelů, se mi to daří. Co k tomuto dílu dodat - je čtivé, nemůžete se ho nabažit, zasáhne Vás na těch správných místech. Před paní Karin Lednickou smekám a hned sahám po druhém dílu. A všem samozřejmě mohu jenom doporučit.

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Když si člověk pomyslí, co všechno se skrývá za obyčejnou pohádkou, která ale není pro děti, možná se tak má jenom tvářit... Orwelova odvaha mě nikdy nepřestane překvapovat. Je to vlastně celé smutné i proto, že je to odrazem skutečnosti. Kniha, která donutí člověka přemýšlet.

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Tak dočteno a nedostává se mi slov. Příběh je tak silný, že se mi chvílemi nechtělo pokračovat, ale zvědavost mi nedala. Asi pro mě nebylo jednoduché číst ho v této době, kdy člověk vidí, že ke spoustě toho, co se v příběhu odehrává, je zase jenom krůček, protože lidé jsou nepoučitelní. Je pravda, že historie se ráda opakuje. Ráda jsem přijala pozvání autorky a podívala se do míst, která vůbec neznám, natož jejich pohnutou historii a opět jsem si trochu rozšířila obzory. Těším se na pokračování.

Harry Potter a Relikvie smrtiHarry Potter a Relikvie smrtiJ. K. Rowling (pseudonym)

Bitva byla dobojována... Před několika dny jsem dočetla a ještě pořád ve mě doznívá celý příběh. Skláním se před autorkou, že se jí podařila vymyslet tento myslím nepřekonatelný svět kouzelníků. Těch postav a stovky zápletek, aby to pak došlo k jedinému závěru, ale přitom, aby byl zajímavý každý díl zvlášť. V závěru mě spousta věcí překvapila, spousta byla nečekaných stejně jako u předchozích dílů. Vůbec nelituji, že jsem se do čtení pustila, protože jsem po mnoho večerů prožívala s Harrym a jeho přáteli jak jinak než kouzelné chvíle.

15.03.2021

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Příběh o dvou úplně odlišných povahách, které si navzájem přinášejí štěstí. Jak málo k tomu stačí, aby byl člověk "nepostradatelným" pro druhého. I když jsou možná psychicky labilnější jedinci náchylnější k tomu, aby si zamilovali lidi, kteří s nimi hezky jednají, tak takový vztah určitě obohatí i toho druhého člověka. George měl jistě k Lenniemu hlubší vztah, než by si možná sám před sebou dokázal přiznat. A rozuzlení, kde byl hlavním vykonavatelem ortelu, ho muselo stát hodně sil. Tak to alespoň vnímám já. Možná kdyby kniha pokračovala, tak by mi spisovatel vzal iluze. George každopádně viděl, že jejich společné sny se již nenaplní a navíc myslím nechtěl, aby Lennie trpěl víc než bylo nutné, což v tehdejší době nebylo nic neobvyklého.

23.04.2021

Metráček I + II.Metráček I + II.Stanislav Rudolf

K přečtení knihy mě inspirovalo shlédnutí filmu, který mám velice ráda z dob dětství a kdykoli mohu, tak se na něj ráda podívám. Vůbec jsem nevěděla, že jsou dva díly. První se orientuje na odlišnost hlavní hrdinky a druhý je pak pokračováním, kdy Jitka už je studentkou, zamilovanou a nešťastnou holkou, ale nadváha ji provází dále. Jak dospívá, uvědomuje si, že jsou na světě důležitější věci, než jak kdo vypadá. A ruku na srdce, kolik z nás mělo v dětství či dospívání nějaký handicap, který byl v našich očích neodstranitelný. Vždyť to nemusí být jenom tloušťka, dnes už možná i pravý opak - problémy anorexie, křivé zuby, pupínkovatá pleť... Kniha je také o další důležité věci a tou je přátelství, jak už spolužáků ve škole nebo ve sportovním oddíle. Zkrátka pokud máte ty správné kamarády, kterým nevadí nějaká ta vaše "kosmetická" vada, tak jste nejšťastnější a nejbohatší člověk na světě a to platí i v dospělosti. A ti ostatní, kterým takové věci vadí za to nestojí, jenže to člověk musí nejdříve pochopit.

17.03.2021

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Pro mě zatím nejlepší kniha od autorky. Má něco z Hany, něco z Tichých roků, takto jsem to přečetla v pořadí. Samozřejmě je to věc názoru. Tím, že se děj zabývá životem tří generací žen je popisovaný časový úsek delší a odehraje se toho víc. Každý čtenář si může vybrat, které období mu připadá "nejméně zlé", protože zlá byla určitě všechna. Zda období válek nebo totalitního režimu. Mě kniha nadchla tím, že je tam prostě od každého kousek a pro mě podané velice čtivou formou. Těším se na další knihu.

03.01.2020

Harry Potter a Tajemná komnataHarry Potter a Tajemná komnataJ. K. Rowling (pseudonym)

Tak mě Harry Potter chytil a nepouští a začetla jsem se i do druhého dílu. Nejdřív se mi zdálo, že není tak dobrý jako první, opakovalo se tam spousta věcí, které už byly popsány dřív, ale pak jsem si uvědomila, že to asi byl záměr. Ne všichni čtenáři budou mít možnost nebo chtít přečíst všechny díly, takže se myslím dá v pohodě přečíst každý zvlášť, aniž by měl čtenář pocit, že musí děj na sebe navazovat, i když trochu tomu tak samozřejmě je. Jak kapitoly přibývaly, zase se děj tak nádherně zauzlil, že jsem s napětím čekala, jak to všechno dopadne. A jsem nadmíru spokojená, těším se na pokračování.

09.02.2021

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Tak z tohoto díla jsem se mírně řečeno posadila na zadek. Myslím, že bych ho směle přirovnala k vychvalovaným zahraničním fantasy příběhům. Člověk si řekne, že vymyslet smyšlený příběh přece nemůže být tak těžké, ale udělat to tak, aby zaujal velkou většinu čtenářů to už je horší a vybrousit ho do posledního detailu, to je věc obdivuhodná. Miluji sci-fi a fantasy a v dnešní době to začíná být stále populárnější žánr a myslím, že tyto knihy jsou daleko dostupnější a čtenář má z čeho vybírat. Když jsem četla anotaci tohoto příběhu, tak mě nijak zvlášť nezaujala i když jsem si říkala, že na něj jednou dojde. Ale vysoká hodnocení čtenářů mě přesvědčila o tom, abych začala číst dříve. Recenze předem nečtu. Takže musím dáš všem hodnotitelům za pravdu. První díl jsem "zhltla na posezení" a už se zakusuji do druhého. Před autorkou hluboce smekám a už vím, že tyto knihy si najdou trvalé místo v mojí knihovně.

27.08.2021

Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)J. R. R. Tolkien

Tolkien je pro mě prostě famózní, má můj hluboký obdiv. Já od něj beru a věřím mu úplně všechno, i to, co ostatní čtenáři třeba nehodnotí až tak pozitivně. Zajímavé je srovnat knihu s filmem. U mě skoro vždy vede kniha, protože bez ní by film nikdy nevznikl. Ale je působivé, jak se s materiálem popasovali filmaři. Přiznám se, překvapilo mě, že oproti třem dílům Pána prstenu, ze kterých vznikl z každého jeden díl filmu a spousta z knižní předlohy bylo vynecháno, tady je jedna kniha předlohou částečně pro tři filmy všechen námět je použit. To ale není výtka, vždyť kdo by se nerad znovu podíval na hobity, trpaslíky, elfy a čaroděje....Moje další srdcovka :-)

08.10.2019

Pět neděl v balónuPět neděl v balónuJules Verne

Verneovky jsou prostě literární skvosty určené snad pro všechny věkové kategorie. S radostí jsem si oživila v paměti příběh, který jsem četla naposledy jako náctiletá. I po letech mě neskutečně bavil a prožívala jsem s cestovateli každý úsek jejich cesty, navíc jsem si jako dospělá přímo "užila" jazyk - tedy přesněji bravurní překlad pana Františka Pelikána. Ta nádherná zvukomalba staré češtiny a úplně odlišný význam některých slov jako např. soudruh, oproti tomu, jak je vnímáme dnes. Po celou dobu čtení jsem si přála, aby mi bylo zase 12 let, já hltala každé spisovatelovo slovo a strávila s touto knihou klidně i pět neděl...

18.02.2020

LakomecLakomec. Molière (pseudonym)

Krásná divadelní hra. Už jsem si vůbec nepamatovala zápletku, člověku se spíš vybaví jen scéna Harpagona a jeho milovaných penízků, ale zbytek ne. Pěkně se celý ten spletenec rozpletl :-) Ráda bych tento klenot někdy viděla v divadle. V paměti mi utkvěl "lakomec" Harpagon v podání pana Viktora Preisse nebo Josefa Laufera. Myslím, že pro všechny herce, kteří si tuto hlavní roli mohli zahrát to byla veliká čest a také veliká výzva. Vůbec nelituji, že jsem si e-knihu stáhla a přečetla, i když zde přece jen divadlo je divadlo.

18.05.2021

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Já se asi budu vymykat většině, ale mě kniha nadchla, asi proto, že přes všechny "rány" života zůstávám pořád nebetyčný romantik :-), alespoň ve skrytu duše. Velice mě oslovil ten nádherný jazyk, v takovém vyslovené věty úplně jinak znějí. Kdyby byla slova hudbou, byla by pro mě tato kniha koncertem, který začíná radostnými melodiemi, přechází do rozjásaných trylků a končí tklivými tóny. Když si člověk vezme, v jaké době byla napsána, ani se nepozastaví nad tím, že byla i zakázanou. Návod k sebevraždě pro podobně smýšlející mladé nešťastníky. Dnes je plno takových knih, kde najdete návod k čemukoli, jen si vybrat. Myslím, že v současné době je pojetí lásky prostě trochu jiné, proto se nám takové čtení po několika stoletích hůře chápe nebo je nechápeme vůbec. V knize je spousta zajímavého a i když je tak krátká, že by ji člověk přečetl za několik hodin, doporučuji si ji vychutnat a mít víc času na to zamyšlení, pak se bude možná jevit v úplně jiném světle.

16.04.2021

Má cesta za štěstímMá cesta za štěstímKarel Gott

Přenádherná kniha. Mistr Karel Gott nám zanechal nejen svoje hudební dárky v podobě písniček, ale i tuto krásnou autobiografii. Doslova jsem ji zhltala i když je tak objemná a už teď se těším na další pomalé čtení a to přiznávám, že nejsem jeho skalní fanoušek. Spousta nádherných fotografií a jiného obrazového materiálu a mnoho krásných vzpomínek. Vždyť to také byl člověk, který něco za svého života dokázal, navštívil mnoho míst v celém světě, setkal se s mnoha významnými lidmi a který nám má co vyprávět. Kdybych mohla, dám i 10 hvězd, natolik myslím, že se kniha povedla. A když mám hodnotit všechno, tak si myslím, že i cena je velice úměrná tomu, co dostanete do ruky. Jsem ráda, že bude v mojí knihovně jako hezká památka na úžasného nejen zpěváka, ale i člověka. Knihu jsem použila i jako dárek a radost byla převeliká.

21.07.2021

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

(+ SPOILER) Úžasná kniha, která mě úplně pohltila a vím, že bude jednou z těch, ke kterým se budu často vracet. Určitě se jedná o jedno z kultovních děl sci-fi, ale když tak přemýšlím o Bradburyho díle, tak se dnes v některých ohledech stává i skutečností. Možná, že by se sám divil.

A pár hezkých vět, které mě zaujaly:
"Slovo "intelektuál" se stalo nadávkou, jak si také zasloužilo."

"Kniha je jako nabitá puška v nejbližším sousedství. Spal ji - vyndej ze zbraně náboj. Vlámej se do lidské mysli! Kdo ví, kdo se může stát terčem sečtělého člověka?"

"Tak a teď se vydáme proti proudu", řekl Granger. "A mějte na mysli jedno: nejste důležití. Nejste všechno. Jednou snad náklad, který s sebou vláčíme, někomu pomůže. Ale vždyť ani tenkrát, když jsme měli knihy po ruce, nevyužívali jsme toho, co jsme z nich získávali. My jsme doslova uráželi mrtvé. My jsme doslova plivali na hroby všech těch, kteří zemřeli před námi. V příštím týdnu, měsíci, roce potkáme spoustu osamělých lidí. A když se nás zeptají, co děláme, můžeme říct: pamatujeme si. Tímhle nakonec zvítězíme. A jednoho dne si toho budeme pamatovat tolik, že zkonstruujeme největší bagr v dějinách, vyhrabeme největší hrob všech dob, hodíme do něho válku a zaházíme ji. Teď pojďte, nejdřív vystavíme továrnu na zrcadla, celý příští rok nebudeme vyrábět nic než zrcadla a pořádně se do nich budeme dívat."

Petr a LuciePetr a LucieRomain Rolland

Vděčné a zároveň věčné téma lásky na pozadí války. Vnímavost a zvýšená citlivost lidí pro ten nejstarší cit - lásku, v období, kdy si nejsou jisti ani vlastními životy je pochopitelná. A čas - kolik ho mají, aby se na sebe usmáli, políbili se, objali...stihnou to i zítra? Jeden z nesmrtelných příběhů se špatným koncem? V očích mnoha lidí snad ano, vždyť na konci číhala smrt. Ale přišla nečekaně, když srdce a duše byly plné lásky a přítomnosti milované osoby - co je víc než zemřít ruku v ruce a bok po boku se svojí láskou... Kdo z nás může soudit.

02.05.2019

Smrt na NiluSmrt na NiluAgatha Christie

Klasická detektivka - moc hezké čtení, od kterého se jen tak neodtrhnete. Agatha Christie nemá potřebu dělat ze svých detektivek horory ani thrillery, ale i tak dokáže mistrnou zápletkou udržet pozornost čtenářů v napětí až do úplného závěru, kdy Hercule Poirot "posbírá vavříny" za rozuzlení svého vyšetřování. Ač se během čtení jejích knih všemožně snažím uhodnout, kdo je vrahem, málokdy se mi to podaří, ale ráda to paní spisovatelce odpouštím .-)

11.02.2020

Harry Potter a vězeň z AzkabanuHarry Potter a vězeň z AzkabanuJoanne Rowling

Třetí setkání s Harrym a opět velice působivé. Tentokrát je téma dílu vážnější, ale neubírá mu to na přitažlivosti a z Harryho se začíná stávat opravdu velký kouzelník. Navíc v tomto díle získá další spřízněnou duši, ve kterou ani nedoufal a jeho život se stane alespoň na pár chvil o mnoho šťastnější. S velkou lítostí si musím dát Potterovskou pauzu, protože 4. a 5. díl nemám, takže vzhůru do e-shopu, abych mohla pokračovat.

Knihu jsem si zařadila do témat Čtenářské výzvy - jako knihu z prostředí, ve kterém bych se nechtěla ocitnout. Její velká část pojednává o vězni a o vězení, i když ve světě fantasy. Ale vězení je vězení a pro mě se neliší v reálném světě ani v tom pohádkovém (každé má své mozkomory) a vím, že bych se tam nikdy nechtěla ocitnout a pokud, tak jen náhledem v knížkách.

12.02.2021