Kobalt Kobalt komentáře u knih

Stín vítězství Stín vítězství David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl devatenáctý, čtvrtý díl vedlejší série: Stín vítězství

Tento díl je bohužel řazen k těm horším v této sérii. Jistě, jsou zde věci a části co stojí za to. Jenže to pouze částečně vyrovnává ten zbytek. Kniha je zbytečně dlouhá, navíc na to, že se děj zas tak moc neposune. Příběh je roztříštěný a občas trošku zmatený, děj se odehrává na dlouhém časovém úseku, na spoustě planet a míst a z pohledu spousty postav. Děj se tak prolíná s předchozím dílem této série a navíc doplňuje aktuální dění pro hlavní sérii i špionážní vedlejší sérii. Velká váha je dána fanouškům z Polska a Čech, kteří dostali vlastní planety a postavy. Snad to nevezmou osobně, ale když ty lidi znám, tak mě ty jména v knížce spíše ruší.

Příběhy revolučních hnutí, které shazují okovy Solárního svazu samostatně špatné nejsou, každá planeta má svůj styl a své řešení. Vše od krvavé revoluce, kdy z měst zbydou jen krátery až po skoro mírumilovné řešení. Divokou kartou jsou zde Mantichořani a "Mantichořani", pak také Solariáni s jejich loděmi a mírovými sbory. Často tak výsledek stojí na tom, kdo na místo dorazí první. Zde rozhodně platí, že kdo má vesmírnou nadvládu, nemá problém zvítězit i na planetě pod sebou.

Kniha je pěkným kouskem skládačky celého Honorvese. Doplňuje pozadí a rozšiřuje děj, masivně také rozšiřuje samotný vesmír. Až na pár částí zde ale nevidím důvod jí číst někdy znovu (tedy potřetí). Její technická důležitost totiž převažuje nad zábavností čtení. A také zde nejsou žádní Havěňaně...
Je to široká zastávka na cestě k finále, chtěl jsem mít tuto knihu už za sebou, abych se konečně dostal k Nekompromisní Honor.

07.05.2024 3 z 5

Mise na planetě Mise na planetě Michael Mammay

Příjemné čtení na nedělní odpoledne, děj ubíhá rychle a ještě rychleji je tu konec. Vyšetřování zde nejčastěji vypadá jako souboj s armádní byrokracií nebo jako sbírání informací, ze kterých by se snad mohlo vyklubat něco použitelného. A čekání. Na nové informace, na průlom, na povolení, na lidi, ... To je asi to nejrealističtější pojetí práce v armádě. Málokdo mluví pravdu a každý tu má své vlastní zájmy, které musí hájit. Třeba svůj krk a kariéru. Plukovník, který by v této chvíli už měl být v důchodu, který dostane volnou ruku a rozkaz ať situaci vyřeší, se tady stává divokou kartou. Protože vyšetřování zmizení prominentního důstojníka není tak jednoduché jak se zdá a stopy se plazí všude po vesmírné stanici i okupované planetě.

Přes písek Přes písek Hugh Howey

Přečteno týden po druhém díle, je to plnohodnotné pokračování. Čas skoro žádný neutekl, jdeme rovnou na věc. Svět se více otevírá, dostává se nám i pohledu z druhé strany barikády. Část toho co jsme se dověděli (a co si všichni myslely) není tak úplně pravda. A tak vše směřuje k druhému kolu souboje o budoucnost této písečné enklávy, opět to bude stát převážně na sourozencích.
Více se zapojí gangy i politika, víc je také akce a násilí. Protože kdo použil bomby jednou se nebude zdráhat je použít i podruhé. Děj se sice na konci uzavře, dostáváme ale spoustu dalších otázek a jen málo odpovědí.

Písek Písek Hugh Howey

Přečteno na jeden zátah, i když přeskakujeme mezi postavami tak se jedná o jeden uzavřený příběh. a vlastně docela komorní. On i ten svět tak působí, jak jedna oáza v zemi nikoho, dvě městečka uprostřed písku, bez minulosti a asi i bez budoucnosti. A i přesto je zde trocha optimismu.
Svět je to zajímavý, já mám tyhle nápady rád. Technologie jsou jedinečné, relikty minulosti kterým nikdo nerozumí. Ani se vlastně nedovíme, co se v dávné minulosti stalo. Protože tady se žije okamžikem. Současně ani na všechny otázky nedostaneme odpovědi, což je v knížkách skoro osvěžující. Víme jen to, co hrdinové.
Akční finále už je pak očekávané, vše k němu směřuje. A vítězství musí být zasloužené.

Stín svobody Stín svobody David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl osmnáctý, třetí díl vedlejší série: Stín Svobody

Tento díl navazuje na ten předchozí, je tedy mnohem podobnější druhému dílu této vedlejší série, než tomu prvnímu. Pokračuje tak Talbottská situace pod vedením admirálky Henke a s podporou komodora Terekhova. Mesa tahá za nitky a Solariáni se snaží Mantichoře zatopit pod kotlem.

Prvním dílkem je krize v Saltashi. A já tleskám, protože celé řešení situace z rukou mantichorského kapitána Zavaly je prvotřídním příběhem dosahujícím vrcholů menších Honorverse konfliktů. Poté se zase vrháme na celogalaktickou úroveň...

Pod útlakem solariánské OFC úpí spousta systémů na okrajích Solárního Svazu. Jsou minimálně ekonomicky vysávané, pravděpodobně také utlačované a ovládané. S mesanskou podporou tu tak vznikají centra odporu, rozhoří se ohně revoluce. A tyto revolucionáři žádají Mantichoru o slíbenou pomoc. ...Jakou pomoc?

Tenhle díl je kratší, o to je svižnější. Dobře odsýpá, pořád se něco děje. Já jsem spokojen. Hezký návrat k akčnosti dávných dílů, bez stovek stránek politiky. Jenže... další díl této vedlejší série (Stín vítězství) se odehrává s většiny času současně s touto knihou (a dalšími dvěma nebo třemi), rozšiřuje její pozadí a doplňuje spoustu vaty. A je dvojnásob tlustý. Ve výsledku je pak tato série trochu nevyrovnaná.

27.02.2024 5 z 5

Sílící bouře Sílící bouře David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl sedmnáctý, třináctý díl hlavní série: Sílící bouře

Možná jsem u sedmnácté knihy v řadě už trošku znaven, ale tento díl mi nepřijde tak zábavný. Je víc roztahaný a trvalo mi dlouho se jím znovu prokousat.

Většinu času se řeší události a následky posledního dílu - konflikt Mantichory se Solárním Svazem. Solariáni zbrojí své tisíce lodí, náhodou už mají nějaký čas také připravenou invazní flotilu. A Mantichora se také připravuje, například stahuje své obchodní loďstvo a blokuje křižovatky červích děr.

K hlavním hrdinům se konečně dostávají zprávy z Mesy, v podobě Antona a Viktora. To celý Havenský kvadrant galaxie obrací vzhůru nohama. Vzniká tak Grand Alliance - aliance států spojujících se proti Solariánům a Mese. Aliance Mantichory, Havenu, Graysonu, Andermanů, stromových koček, ale vlastně i Pochodně a Beowulfu, ...

Admirál Filareta se plánovaně dostaví na schůzku v Mantichorském systému, Honor jako CO domovské flotily (a v podstatě nové Grand Alliance Grand Fleet) je na něj připravena. Jak je ale zvykem, nic nejde podle plánu ani jedné ze stran. A pak, pak přichází politika, která vyplní většinu zbytku knihy.

Plus je, že se toho dozvíme hodně ze strany Solariánů. Další plus je GA, jejíž formování je stěžejním stavebním kamenem do budoucna. Plusem je, že tato kniha spojuje dějové linky hlavní linie, vedlejší špionážní linie a částečně i vedlejší Talbottské linie. Jenže mám prostě pocit, že to všechno nějak dlouho trvá. A že kromě několika akčních chvil se toho "tolik" neděje. A tak ke konci dostaneme třeba královskou svatbu nebo zasedání Solariánského parlamentu.

Samostatně (ale i společně s dalšími třemi díly vedlejších sérií) je tento díl velkým úvodem závěru série a budu základ pro Nekompromisní Honor.

09.02.2024 4 z 5

Honořina mise Honořina mise David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl šestnáctý, dvanáctý díl hlavní série: Honořina mise

Vedlejší linie se nám tady dotýkají té hlavní, navíc konec předchozího dílu byl dost výbušný. Flotily obou stran války byly víceméně zdecimované, pokud ale Mantichora zvládne vyslat do boje své nové technologie, je nejspíš konec války. Nový systém FTL řízení střel totiž revolucionizuje vesmírné bitvy a extrémně mění rovnováhu sil. Na Mantichoře je ale překvapivě zvolen jiný postup a Honor je vyslána na misi vyjednat konec této dlouhé války.

Na Mese to bouchá a Viktor s Antonem jsou prozatím nezvěstní. Do toho se objevují náznaky, že s vypuknutím Mantichorsko-Havenské války to nebylo úplně tak, jak se předpokládalo. A do Talbottu míří Solariánská flotila, vytrestat Mantichoru a Mike Henke za jejich činy. Vše se ale podělá jak je to jen možné, když Mesa spouští operaci Oyster Bay. Těchto několik kapitol patří k tomu nejlepšímu a zároveň nejhoršímu, co jsme tu za dlouhou dobu četli. (v této době se také odehrává jediná povídka z této moderní éry, Obligated Service.)

Mesa po svém úspěchu spouští další fáze plánu a Solární svaz cítí slabost Mantichory. Hrozí tak propuknutí otevřené války se Solariány, kteří jak všichni ví vlastní tisíce a tisíce nejtěžších lodí. A nezastaví se před ničím. Jak toho ale využijí Haveňané, když válku se zatím nepovedlo ukončit? I to je velké překvapení, které bude rýsovat politiku Galaxie příštích několik knih a let.

Pro pořádné užití se této knížky už je opravdu nutné zároveň sledovat i děj z vedlejších sérií. Bez toho je tato knížka skoro osekaná. Od velkých špalků minulých dvou dílu jsme zpět u středně velkého špalku, o to víc je ale tenhle díl nadupán dějem. A že se jedná o děj hutný.

Navíc si zde opravdu užijeme Haveňanů i Havenu, což je něco na co se již dlouho čekalo. Jak se podaří urovnat roky nepřátelství? Ono opravdu pomáhá, že nová Havenská vláda opravdu s těmi minulým má pramálo společného. O to víc to vypadá, že jsou zde společní nepřátelé, jako třeba pletichařící Mesa.

Tento díl si nenechte vyspoilerovat, ten si musíte přečíst.

18.01.2024 5 z 5

Pochodeň svobody Pochodeň svobody David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl patnáctý, druhý díl Koruny otroků: Pochodeň svobody

Vedlejší špionážní série je zpátky a větší než kdy dřív. Rozbíhá se nám tady několik linek, některé osudovější než jiné. Hlavní příběh se nepřekvapivě točí okolo superšpiónského dua Zilwicki a Cachat, kteří si dali úkol rozkrýt celé Mesanské spiknutí. A kde jinde to provést, než přímo na Mese, pro naše hrdiny možná nejnebezpečnější planetě. Do toho se začíná odvíjet příběh Jacka McBryde, který je sice loajálním vojákem Mesanského spiknutí, ale začíná mít city a svědomí.

Vedlejšími linkami jsou pak třeba lidé ze stanice Parmley, která funguje jako neutrální překladiště pro otrokáře. Nebo beowulfská protiotrokářská jednotka, která si tuto stanici vyhlédne pro svůj další projekt. Nepřekvapivě jsou tak obě strany zataženy ještě do záležitostí Pochodně a do Viktorovi mise.

Zapomenout nesmíme tedy na Pochodeň, kde se Berry učí jak být královnou a také se snaží aby to celé vůbec fungovalo. Zde se zase roztáčí jeden z plánů Mesy, jak vytrhnout tuto osinu ve svém pozadí. Je totiž v módě využít Havenské dezertéry a bojovníky z minulého režimu jako svaly. A v cestě k Pochodni jim stojí pouze Luiz Rozsak a pár jeho lehkých lodí. Prostě Havenští záporáci jak ze starých knih, kteří plánují omylem sterilizovat otrockou planetu několika jadernými hlavicemi.

Není snad překvapivé, že žádná z těchto linek nevyjde přesně podle plánu. Bude se pletichařit, ale i bojovat. Snad každý z hrdinů minulé knihy zde dostane nějaký prostor a kdo ne, ten ho dostane příště. Špionážní linka zde hraje prim a odvíjí události dějící se v pozadí galaktických událostí. Podobně jako v druhé z vedlejších sérií, dozvídáme se mnohem více informací na které jinde není čas, ale které budou ještě hodně důležité. A konečně se dostaneme do dalších vrstev cibule.

17.01.2024

Úder ze stínů Úder ze stínů David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl čtrnáctý, druhý Saganami série: Úder ze stínů

To co jsem vychvaloval u prvního dílu, tedy návrat ke kořenům, se tady bohužel zase ruší. Situace v Talbottu se mění a vzrůstá na důležitosti i naléhavosti. A tak zatímco doma zuří válka, někdo se musí postarat i o tento kousek vesmíru. Jedna loď na to nestačí, hrstka je pořád málo. Dostáváme tedy první sólový příběh admirálky Mike Henke, která má za úkol stabilizovat místní lokalitu a vybudovat novou flotilu.

Na druhé straně je tady Mesa a Manpower. Plán se systémem Monica sice nevyšel, nikdo z Mantichořanů ale netuší, že další plán (ehm, další asi tři plány) už jsou dávno v pohybu. Novým prostředkem je systém Nové Toskánsko, poslední lokální systém nevstoupivší do Mantichorského království.. tedy už myslím císařství. A prostředníkem tady nejsou pod rukou předané křižníky, ale přímo celý Solariánský svaz. Protože co se asi stane, když to výbušné politické situace v Novém Toskánsku pošlete Solariánského admirála, který nesnáší Mantichoru a má velice popudlivou a vztahovačnou povahu? Bum.

A tak zatímco válečná situace s Havenem se na domácí frontě přiostřuje, v Talbottu hrozí konflikt se Solárním svazem. A my se na to můžeme podívat i ze strany Mesy, protože se nám odhaluje náš nový nepřítel a jejich plány. Plány, které mají být pro Mantichoru devastující. Tím se vlastně tato kniha stává i úvodem do dalšího dílu hlavní série, pokud čtete i ty vedlejší, máte náznaky co vše se bude řešit.

Tenhle díl nic revolučního nepřinese. Na jedné straně jde o opakování povedených věcí z minulého dílu ve větším měřítku, na druhé ho již dostihla velkolepost a osudovost hlavní linie. Řemeslně je to odvedené na jedničku a vyplatí se hned skočit na další díly. Nejobjevnější částí knihy se asi stane pohled nových (i když spíše naopak starých) záporáků a celý úvod problémů, do kterých se tato část galaxie hrne.

Dva malé mínusy jsou tedy nedostatek Haveňanů v této knížce a drobné opakování předchozího děje. Plusy jsou zde na napínavost v Novém Toskánsku, za šílené Solariány a slizké Mesany.

16.01.2024 4 z 5

Za každou cenu Za každou cenu David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl třináctý, jedenáctý díl hlavní série Za každou cenu

Hned na začátku můžu říct, že v téhle knížce je toho nálož. Ono už předchozím dílem se knížky staly pěknými špalky, zatímco ta minulá ale děj startovala, tady už se jede na plné obrátky. A tak v průběhu děje prožijeme skoro celou obnovenou válku. Aby toho nebylo málo, současně s hlavní sérií už běží dvě vedlejší série, takže se toho děje v tomto vesmíru dost.

Tento díl je nepřekvapivě Honor-centrický. Honor a rodina, Honor a Grayson, Honor a Mantichora, Honor a námořnictvo. A hlavně tedy Honor a flotila. Mírová vláda padla a u kormidla jsou staří známí. Honor tak dostává svůj vysněný post, velení hlavní flotily celé aliance. A je jejím úkolem otravovat a zpomalovat postup Havenu jakýmikoliv prostředky. Protože Haven má víc lodí a taky je chrlí mnohem rychleji. A ne vždy dokáže technologická převaha překonat tu množstevní.

Civilní, politické a rodinné záležitostí jsou tady nedílnou součástí knihy, vyplňují mezery. Chvílemi to může nudit, ale je to takové vydechnutí mezi boji a mezi žehlením problémů. Stalo se to ale součástí tohoto stylu, hlavní linie je prostě sága o Honor. Jenže je tady ta válka a ta jen tak nezmizí.

Tedy, válka se blíží vyvrcholení. Objevují se totiž možnosti jak ji ukončit. Bude to mírovou konferencí? Nebo totálním vítezstvím loďstva? Kdo vyhraje? A koho po cestě ztratíme? To všechno jsou otázky, na které kniha snad odpoví. Překvapení je zde brutální součástí děje a ne vždy vše vyjde podle plánu...

Havenu si tady chvílemi užijeme taky, je to přeci jenom druhá strana války. Války, kterou nikdo vlastně nechtěl. Je tedy těžké tady ukazovat, která válčící strana je ta hodná a která ta zlá. Takhle to totiž ve světě nefunguje...

Je těžké napsat více bez spoilerů, tak jen krátce. Tahle knížka je jízda, kterou se vyplatí si přečíst a vyplatí se k ní probojovat minimálně desítkou předchozích knížek. Střely budou lítat, ještě lepší střely se budou vracet. Lodě budou vybuchovat a lidé umírat. A my budeme u toho.

15.01.2024 5 z 5

Ve stínu Saganamiho Ve stínu Saganamiho David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl dvanáctý, první díl série Ostrov Saganami: Ve stínu Saganamiho

Druhá z vedlejších Honorverse sérií je tady, na rozdíl od špionážní Koruny otroků je tato typicky námořní military scifi. Dokonce se přímo u tohoto dílu jakoby vracíme ke kořenům série s Honor, dostáváme totiž jednodušší příběh, jednoho kapitána a jednu loď. Také pár nových tváří a několik staronových, které známe již z předcházejících povídek a knih. Přivítejme tak kapitána Terekhova, Ginger Lewis a Aubreyho Wandermana, Abigail Hearns a kadeta Helen Zilwickou.

Kniha velice blízko navazuje na události z Války cti (a odehrává se skoro současně s Za každou cenu), Mantichorské království se rozšiřuje směrem skrz nové vyústění křižovatky červích děr do hvězdokupy Talbott. Všechny místní státy, ohrožené rozpínačskou politikou Solariánské Frontier Security, by se rády spojily pod benevolentnější Mantichorskou vládou. Na poměry Mantichory se jedná o zaostalý kus Galaxie, který ale může být vítanou ekonomickou posilou, už počtem svým obyvatel. Všichni tyto obyvatelé ale samozřejmě nechtějí to samé, někteří se uchylují i k ozbrojenému násilí. Tito teroristé budou ještě problém.

Do této situace se dostává HMS Hexapuma a její již zmíněná posádka s úkolem patrolovat místní cesty, likvidovat piráty, ukazovat mantichorskou vlajku a hasit požáry a problémy. Už díky zmíněným teroristům to tak jednoduché nebude, navíc když se ukazuje, že je možná něco spojuje. V pozadí se pak řeší politické vyjednávání o vstupu celé hvězdokupy pod Mantichorskou správu, některé místní státy jsou ale možná také zapojeny do pro vznikajících problémů.

Dostáváme excelentní příběh, jak ze starých dobrých dob Honorverse, ve stylu Stanice Bazilišek, Čest královny a Mezi piráty. Možná škoda že už u dalšího dílu tento více komorní styl opět opustíme, situace v Talbottu si vyžádá pozornost více než jedné lodi.

Koruna otroků Koruna otroků David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl jedenáctý, první díl série Koruna otroků: Koruna otroků

První z vedlejších Honorverse sérií je tady, kormidla se chopil nedávno zesnulý Eric Flint. A dostali jsme legendu, velmi odlišnou od hlavní série. On se příběh dá popsat jako špionážní román, s prvky politiky i military. Vzniká tak mnohem civilnější příběh, bez válečných lodí a soubojů flotil. Místo toho jsou tady pláště a dýky, pak ale také pulsery a kulomety. Důraz již není na technologie, vše podstatné už musíte znát z hlavní série, stejně tak jako aktuální politickou situaci.

Většinu času strávíme na Erewhonu, již málo nadšeném svým členstvím v mantichorské alianci. Haven se přeci změnil a není hrozbou, možná by nebyl špatným spojencem spíše on. Z Mantichory sem tak míří neoficiální delegace se superšpionem Zilwickým a jeho dcerou Berry, s princeznou Ruth a profesorem Havlem, bývalým genetickým otrokem. Za Haven je tady bývalý fanatik Victor Cachat se svou tajnou oficiální společnicí Ginny Usherovou. Ze solárního svazu se potkáváme s novou skvadrou - například guvernér Oravil Barregos, kapitán Luis Rozsak a poručík Thandi Palane. A k tomu se do věci zapletou ještě žoldnéři z Masady nebo Jeremy X a jeho pistolníci.

Protože kromě delikátní politické situace na Erewhonu se ke slovu dostane i genetické otroctví, atentáty a únosy. V těsném sousedství Erewhonu i blízkého svazového sektoru se nachází Kongo, planeta ovládaná otrokáři z Mesy kde genetičtí otroci pracují a umírají ve velkých počtech. Výsledkem je kombinace nečekaných spojenců, kteří ač na opačných stranách barikády, pracujících dohromady proti Mese s šíleným plánem na ovládnutí Konga. Cílem je vznik prvního svobodného státu uprchlých genetických otroků a bez prolité krve to rozhodně nepůjde.

Tato kniha je výtečná jako samostatný díl i jako první díl série. Je to odklon od military scifi, který je svěží a akční. I když to na začátku nevypadá, že by místní události nějak výrazně ovlivnili hlavní děj světa, opak je pravdou, semínka byla zaseta.

Válka cti Válka cti David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl desátý: Válka cti

Druhá fáze Honorverse série začíná. Od finále minulého dílu uběhlo asi pět let, ale situace není jednoduchá. Válka ještě oficiálně neskončila, vyjednávání se táhnou. A zatímco Haven se potají celých pět let věnoval tajnému vývoji lodí srovnatelných s Mantichorou a upevnění revoluční vlády, nové politické vedení Mantichory se věnovalo rozhazování válečných financí civilním projektům a zajištění vlastní prosperity. A také hádáním se s vlastními spojenci, takže Grayson a Erewhon, největší přispěvatelé do aliančních sil se flákají doma. Není tak překvapivé, že oblíbenci předchozího režimu Honor i Hamish jsou odloženi na lavičku. Tohoto chaosu využívají i Andermané, kteří si nárokují své místo ve Slezsku.

Zatímco se tedy většinu knihy věnujeme domácí politice (hlavně Mantichory, ale podíváme se i na Haven a Grayson) a mírovému vyjednávání, z vojenského hlediska začíná být nebezpečné právě Slezsko. Honor je tedy povolána zpátky ke kormidlu a poslána na nejnebezpečnější místo, přímo k sudu se střelným prachem kterým se tato lokalita stává. Premisa je jednoduchá, když zdejší situaci Honor uklidní, dobře pro Mantichoru. Když slezská situace vybouchne, hodí se to za vinu Honor a možná to ještě v průběhu i schytá.

Mezitím Havenu dochází trpělivost s politickým vyjednáváním a plánuje se i možná vojenská odpověď. Vždyť válka ještě neskončila, trvá pouze příměří. V plánu je tedy přinutit Mantichoru, aby vyjednávala s cílem válku ukončit, je ji jen donekonečna protahovat. Když ale i toto ztroskotá, ke slovu se opět dostávají lodě. Na konci knihy tak flotily míří po letech opět do boje... A mě nezbývá nic než fandit Havenu, který nyní vypadá jako ten rozumnější z dvojice.

Jako úvod další fáze celé série tato kniha funguje na jedničku. I když se věnuje převážně politikaření, ekonomice a dohadům, pozornost čtenáře bez problému udrží. Konec je jako obvykle akčnější a zvládá navnadit na další díly. A nyní je možnost pokračovat vícero směry...

Zatímco další kniha hlavní série je Za každou cenu, před jejím začátkem začínají ještě dvě další knihy. Někdy v průběhu Války cti proběhne celý příběh Koruny otroků, špionážního románu kde jsou hlavními postavami naši známí z několika povídek. V posledních měsících děje této knížky se odpojuje druhá série s knihou Ve stínu Saganamiho, většina jehož děje se pak odehrává přibližně v době dílu Za každou cenu... Záchranou budiž alespoň, že v době třech knižních sérií se alespoň odehrává absolutní minimum povídek, které by jasnost ještě ztěžovali.

Ukuti v ohni Ukuti v ohni David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Odbočka k povídkám číslo pět: ukuti v ohni

Povídky jsou dobrou věcí, hezky nám doplňují děj, ukazují historii, nebo uvádí nové postavy a zápletky. Bohužel také mají občas kolísavou kvalitu, od nudnějších kousků po legendy hodné zapamatování. Tento díl je lepší než první dva, ale nejspíš trošku horší než trojka a čtyřka.

Bezcitní navazuje na Zemi zaslíbenou a dále doplňuje blízkou historii mantichorské královské rodiny. A také se jedná o méně důležitou minulost vedlejší knižní série.

Válečný akt zase navazuje na Jednou ranou a jednou (méně důležitou) epizodkou odehrávající se za války.

Smím prosit je zas z minulosti Honor, z její první samostatné služby ve Slezsku. Jedná se o incident, který je zmíněn i dřív, aneb Honořino zapletení s Audubonskou tančírnou.

Poslední části je další kus Weberovo technobible, nyní o pancéřování. Pro technika povinnost, pro čtenáře nejspíš zbytečné.

Tento díl nepřinesl žádnou legendu, ale je solidním dílkem v mozaice světa Honorverse.

Světy Honor Harringtonové Světy Honor Harringtonové David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Odbočka k povídkám číslo dva: Světy Honor Harringtonové

Povídky jsou dobrou věcí, hezky nám doplňují děj, ukazují historii, nebo uvádí nové postavy a zápletky. Bohužel také mají občas kolísavou kvalitu, od nudnějších kousků po legendy hodné zapamatování. A tady bohužel žádná z těch legend není.

Zatoulánek je historickou jednohubkou z počátku vztahů mezi lidmi a stromovými kočkami. Pro celou sérii nedůležitý, vcelku ale zábavný.

Královnin gambit stručně doplňuje kapitolu ze života královny Elizabeth a vyjasňuje i její nedůvěru k Havenu. Důležitý dílek, ale není potřeba ho číst někdy znovu.

Svízelná cesta domů je jednou z kapitol Honořiny služby před první knihou. Velmi příjemná svým odlišným prostředím, pomáhá doplnit legendu o Salamandrovi. A také ukáže pár známých jmen.

Přepad je o válce na nedůležité planětě. A stejně tak nedůležitá se mi jeví i tato povídka.

Asi žádná z nich neláká k opětovnému přečtení, jsou to ale použitelné střípky tohoto světa.

Měnitelka světů Měnitelka světů David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Odbočka k povídkám číslo tři: Měnitelka světů

Kadet Harringtonová nepřekvapivě mapuje jeden z dílků Honořiny služby v nižších hodnostech. Ukáže se pár postav, které se mihly i v hlavní linie, dotváří se minulost hlavní hrdinky.

Soumrak je povídkou o dalším z Havenských převratů, tato opravdu vypadá že chybí z hlavní série, protože tam se dostáváme až k výsledku. Je to škoda, protože je to důležitý kousek moderní historie Havenu. A opět to tady bouchá.

Titulní Měnitelka světů je opět o stromových kočkách, tentokrát ale o Nimitzovi a Samantě. Střípek, jehož výsledek už jsme viděli v hlavní sérii, jedná se totiž o budoucnosti tohoto druhu.

To nejlepší na konec, s poeticky přeloženým názvem Až se Vysočina propadne, tuhle povídku nemůžete minout. Za prvé protože představí dvě velmi důležité postavy, které zasáhnout kromě vlastní celé vedlejší série také do knih v té hlavní. Zadruhé, protože dostává legendární status. Vítejte na Zemi, na bojišti mantichorských občanů, civilistů, Havenské státní bezpečnosti, žoldáků, otrokářů z Mesy a protiotrokářských teroristů. Z prvních třech povídkových sbírek je tohle ten nejdůležitější dílek.

14.11.2023 5 z 5

Ve službách Meče Ve službách Meče David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Odbočka k povídkám číslo čtyři: Ve službách Meče

Povídky jsou dobrou věcí, hezky nám doplňují děj, ukazují historii, nebo uvádí nové postavy a zápletky. Bohužel také mají občas kolísavou kvalitu, od nudnějších kousků po legendy hodné zapamatování. O to víc je tento sborník, jehož kvalita šla prudce nahoru.

Země zaslíbená je nečekanou exkurzí do blízké minulosti Graysonu a Masady, do které se zaplete i mantichorská královská rodina. Rozhodně se zde vystaví základy, které ještě svět Honor ovlivní.

Jednou ranou je příběh ze Slezska, z doby mezi prvními knihami. Honor se svým křižníkem zde má jednoduchou misi, která nejspíše tak jednoduše nepůjde.

Loď jménem Francis je legendární specialitou. I když (a právě proto), že se tato povídka nebere vážně, dostaneme něco nečekaného. Humorný příběh o nové Graysonské lodi, na kterou jsou odloženy nejrůznější existence, takový Honorverse Down Periscope. Nepřemýšlejte, čtěte.

Zaletíme si do Prahy - pro české čtenáře asi povinnost, špionážní příběh z Mantichorsko-Havenské války. Protože když poletí mantichorští špioni na opušťák domů, bude to za jejich peníze a nemůžou se chlubit svou prací. Zato když si zaletí do Prahy, můžou obléct uniformy důstojníků státní bezpečnosti a utrácet erární peníze... Premisa velice slibná, provedení stojí za to.

Fanatik je další legendou mezi Honorverse povídkami. Z minulé knihy se vrací Victor Cachat a Mantichorsko-Havenská válka se chýlí ke konci. Důležité pro další pochopení Viktora, jeden ze základních kamenů pro vedlejší Honorverse sérii. A navíc představení dalších Havenských postav. Opět nutnost přečíst, je to geniální kousek.

Ve službách Meče dalším z důležitých dílků, protože představí postavy pro druhou z vedlejších knižních sérií. Není tak legendární jako předchozí povídka, povedená ale je, stejně tak nečekaná.

První sborník Honorverse povídek, který hodnotím za plný počet hvězd.

14.11.2023 5 z 5

Víc než čest Víc než čest David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Odbočka k povídkám číslo jedna: Víc než čest

Nádherné přátelství vypráví o prvním setkání se stromovými kočkami a uvádí na scénu Stephanii Harringtonovou. S tou se potkáme ještě v dalších povídkových knížkách a také dostala celou vlastní sérii zaměřenou spíše na mladší čtenáře.
Velký výlet je samostatná dobrodružná jednohubka. Hezky rozšiřuje nějakou tu mytologii světa, ale není vlastně dál vůbec důležitá.
Výbuch šrapnelu je povídka na vysoké úrovni, který jako by vypadla z nějaké knihy hlavní série. Pojednává totiž o jednom z Havenských povstání, o kterém byla v knihách jen zmínka. A bude to bouchat.
Bonusem je Weberova technobible, která bez shrnuje dost důležité Honorverse technologie a jejich historii. Po technické stránce excelentní, pro technika nutnost, pro obyčejného čtenáře pravděpodobně nuda.

Pokud bych měl něco doporučit, tak Šrapnel který doplňuje hlavní sérii a Vesmír, který přidává background světa.

Popel vítězství Popel vítězství David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl devátý: Popel vítězství

Na rozdíl od předchozích knížek, tady nemusíme čekat a vrháme se rovnou do pokračování minulého děje. A můžu říct, že návrat mrtvé hrdinky rozvíří hodně vod. Také by to nebyla mantichorská monarchie, aby se po zásluze nerozdalo pár povýšení, vyznamenání a šlechtických titulů. A zatímco galaxie se dozvídá, co se v Havenu děje za zavřenými dveřmi, Honor zjišťuje co vše promeškala.

Mantichorsko-Havenská válka zuří dál, Haven sice úspěšně postupuje, Mantichora zase chystá ultimátní protiútok. Jenže Honor potřebuje oddech, takže my jsme svědky hlavně politického kolbiště a o válečné vřavě se dozvídáme jen méně přímo. Další mantichorskou odbočkou je pak rekonvalescence Nimitze, díky které se vlastně kočky dostávají na světlo jako inteligentní civilizace.

Na pár skoků se podíváme i na Haven, kde více a více lidí není spokojeno s despotickou vládou triumvirátu. Tady se sice obměnila část vedení, rozhodně tady ale nepanuje důvěra. Admirálka McQueen má své ambice, jenže zbytek to ví také, je to tedy o balancování na hraně užitečnosti režimu. Případně o dalším z převratů a nějakém tom střílení v Noveau Paris. A co bylo zapojení Havenu bez nějakého toho atentátu, v tomto duchu Saint-Just schvaluje operaci proti Mantichorské královně.

Mezím se nám už rozjíždí operace Buttercup, kdy celá Mantichorská aliance vytáhne ze skříně schovávané lodě nové generace a rozsévá zkázu na příme lince k Havenu, likvidujíc jednu nepřátelskou flotilu za druhou. A do toho se zamotá již zmíněný atentát. Zatímco je tak politická situace na Mantichoře v chaosu, z Havenu přichází návrh na příměří, válka je nejspíš u konce...

Na jednu stranu je v tomto díle Honor opět nohama na zemi a stranou od největší akce, zapojuje se hlavně politicky a diplomaticky. Na stranu druhou tu máme vyvrcholení několika posledních knih a několika let děje, poslední fázi války. Takže to ve výsledku stejně stojí za to.

Tímto dílem nám také končí první etapa Honorverse, jednodušší část děje. Protože za chvíli už to nebude tak kompaktní, zároveň s dalším dílem hlavní série se začínají odpojovat další dvě vedlejší knižní série. Teď je také ideální čas doplnit si mezery a přečíst si sborníky povídek. Nebo alespoň pár konkrétních kousků. Některé povídky totiž stojí opravdu za to, navíc jsou i docela důležitými úvody do vedlejších linek nebo hezkým doplněním právě dočtených knih. "A Whiff of Grapeshot" a "Nightfall" nám tedy doplňují děj několika Havenských převratů a mohli by skoro být součástí hlavních knih. "Let's Go To Prague" nám ukáže špionážní stránku Honorverse, "A Ship Named Francis" zase tu humornou, nejsou ale dále důležité. Zato "Promised Land"/"Ruthless", "The Service of the Sword", "From the Highlands" a "Fanatic" v podstatě představují postavy, které se v dalších Honorvese knihách dostanou do popředí (kdy Vysočinu a Fanatika považuji za opravdu nejpovedenější široko daleko). Případně se dají doplnit nějaké epizody z minulosti Honor, jako "Ms. Midshipwoman Harrington", "The Hard Way Home" a "Let's Dance!"

13.11.2023 5 z 5

Ozvěny cti Ozvěny cti David Weber

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl osmý: Ozvěny cti

Aneb tak trochu druhý díl dvoj dílu. Pokud si ale myslíte, že se hned dozvíte, jak to s Honor pokračovalo po výbušném finále minulého dílu, tak máte smůlu. Mám pocit, že asi první polovinu knihy se za Honor vůbec nepodíváme. Místo toho je celá ta polovina věnovaná Mantichoře.

Honor byla popravena a dočkala se veřejného pohřbu. Mantichora totiž potřebuje hrdiny, protože válka se rozhodně nevyvíjí přesně podle plánu. Havenské námořnictvo se vzchopilo, neschopní legislativci už jsou dávno pryč a důstojnický sbor motivovaný svými komisaři se snaží odvést tu nejlepší práci. A začíná se jim to i dařit. Mohli by snad otočit i celý průběh války. Do toho Grayson ztratil svou ikonu, ale jsou to tvrdohlavci. Ti nenechají Alianci padnout.

Ve víru války byl náhodou dotažen jeden koncept, nosič LAC vycházející z dnes již legendární (během několika krátkých let, ale to je showbyznys) Honořiny mise ve Slezsku. Díky dvěma vlastně převratným technologiím získaným ze "zaostalého" Graysonu je dovedena do bojeschopnosti nová generace rychlých torpédových člunů a jejich hyperprostorového nosiče. A dojde i na test bojem, neboli chudák Diamato.

Honor si mezitím už asi rok užívá tropického letoviska v pekle, na vězeňské planetě Hades. Sbíraly se síly, mapovala nepřátelská komunikace, pozorovali se vězni a dozorci. Díky znalosti jejich postupů se tak vrháme do víru ovládnutí celého vězení, následované ovládnutím i vesmírných sil. Protože prostý útěk z vezení by Honor nestačil. Místo toho vzniká Elysejské námořnictvo, které má za cíl udělat Havenu co největší škody a odvézt z pekla všechny jeho vězně.

V mezidobí dostaneme například i trošku právničiny, když přítomní důstojníci založí vojenský soud a hodlají se vypořádat se všemi zbytky státní bezpečnosti, kteří jim padli do rukou. Nebo také dostaneme příjemné překvapení v podobě objevení dávno mrtvého Amose Parnella. Jeho zmrtvýchvstání je pro mě takovým pomyslným milníkem, kdy se Havenské námořnictvo a Státní bezpečnost definitivně ocitají na opačných stranách, i když ti první o tom ještě úplně neví.

No, můžeme to shrnout, že Honořino objevení na světle se zakousne Havenu do zadku, takový šok nikdo nečekal. Ale pořád tu zbývá válka, kterou je potřeba dotáhnout do konce, to ale zas v příštím díle. Tento končí dojemně, s tou trochou vítezství i optimisticky. Příběh je to silný a v rámci série ho řadím k vrcholu.

10.11.2023 5 z 5