Ukuti v ohni

Ukuti v ohni
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175928/ukuti-v-ohni-175928.gif 4 29 29

Sbírka povídek, v nichž různí autoři zavádějí čtenáře do vesmíru Honor Harringtonové. Jane Lindskoldová v povídce Bezcitní vypráví o únosu dcerky uprchlice z planety, kde vládne teokratická diktatura. Požadovaným výkupným je veřejná kompromitace mantichorského korunního prince Michaela. Válečný akt Timothyho Zahna opět přivádí na scénu podvodníka, jemuž se kdysi podařilo prodat Lidové republice Havenu zcela bezcenné vojenské tajemství. Nyní vládcům Lidové republiky padl znovu do rukou a jeho život závisí na tom, jestli je dokáže přesvědčit o funkčnosti svého plánu na vyprovokování války mezi Mantichorou a další hvězdnou mocností. A konečně povídka Davida Webera Smím prosit? popisuje, jaké následky pro bandu pirátů může mít, když si začnou zahrávat s mladým komandérem jménem Honor Harringtonová. Sbírku doplňuje pojednání o pancéřování válečných hvězdoletů.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Polaris
Originální název:

In Fire Forged , 2011


více info...

Přidat komentář

Hadati
04.06.2024 4 z 5

V této sbírce jsou jen tři povídky. Povídka Bezcitní je akční honička za únosci, kteří se nerozpakují využít dítě k politickým účelům. Hlavními protagonisty jsou korunní princ Michael a Judith, která v předchozí povídce utekla společně s dalšími ženami z fanatické Masady (70 %).

Válečný akt je pak snahou jednoho muže podvést Havenskou vládu a při tom tento podvod přežít. Tahle povídka mi přišla dost nezajímavá a o něco se zlepšila až na konci.

Smím prosit je naopak skvělou povídkou odehrávající se těsně před začátkem série o Honor Harringtonové, kdy Honor se jako komandér zastaralého torpédoborce rozhodne zúčtovat s otrokáři ve Slezské konfederaci, a to navzdory tomu, že z politických důvodů může být z námořnictva vyhozena.

Po povídkách pak následuje technické pojednání o zbraňové technice Honoverse. Pro čtenáře libujících si v technické hantýrce tohoto světa zajímavé počtení, pro ostatní něco, co lze bez výčitek zcela vynechat.

Kobalt
14.11.2023 4 z 5

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Odbočka k povídkám číslo pět: ukuti v ohni

Povídky jsou dobrou věcí, hezky nám doplňují děj, ukazují historii, nebo uvádí nové postavy a zápletky. Bohužel také mají občas kolísavou kvalitu, od nudnějších kousků po legendy hodné zapamatování. Tento díl je lepší než první dva, ale nejspíš trošku horší než trojka a čtyřka.

Bezcitní navazuje na Zemi zaslíbenou a dále doplňuje blízkou historii mantichorské královské rodiny. A také se jedná o méně důležitou minulost vedlejší knižní série.

Válečný akt zase navazuje na Jednou ranou a jednou (méně důležitou) epizodkou odehrávající se za války.

Smím prosit je zas z minulosti Honor, z její první samostatné služby ve Slezsku. Jedná se o incident, který je zmíněn i dřív, aneb Honořino zapletení s Audubonskou tančírnou.

Poslední části je další kus Weberovo technobible, nyní o pancéřování. Pro technika povinnost, pro čtenáře nejspíš zbytečné.

Tento díl nepřinesl žádnou legendu, ale je solidním dílkem v mozaice světa Honorverse.


Kapitán Kobalt, RHN


Luigi1
08.09.2020 4 z 5

No povídková kniha,která mě nějak nenaplnila,ale zatloukla mezeru mezi dalším čtením.

tomas5037
22.06.2017 5 z 5

Knihy z universa HH nehodnotím, protože si myslím že zaslouží všechny 5 hvězd a takové hodnocení je dost subjektivní :). Nicméně tato povídková sbírka si je zaslouží také. Moc nerozumím tomu, proč jako jediná kniha ze série se zde dočkala "modrých čísel". Kdo je fanoušek tak ví, že pan Weber děj značně rozvětvil a doplňuje jej povídkami.

Povídky v této knize nijak neřeší hlavní děj knih, nicméně rozšiřují čtenářovi znalosti universa a krátí čas než vyjdou knihy hlavního proudu příběhu. Z mého pohledu jde možná vytknout absenci povídky zaměřenou na stromové kočky. Neboť v předešlých povídkových sbírkách se objevovaly.

lampernaqui
18.10.2016 3 z 5

Další povídková sbírka za mnou, jenže jsem se do ní pustil zrovna ve chvíli, kdy v hlavní dějové linii - spoiler - začíná velká válka mezi Mantichorou a Solárním svazem. A blíží se velká flotila o několika stovkách lodí.... Takže tři povídky, které jsou celkem průměrné, jsem rychle přelouskal, abych se mohl vrátit do hlavního dějství.

Garik
15.05.2014

Poviedky dobré, ako sme už u týchto autorov zvyknutí. Problém som mal iba s príspevkom Andyho Presbyho, v ktorom fiktívny autor pojednáva o konštrukcii pancierovania vesmírnych lodí, do ktorého sa mi dlho nechcelo, no keď som sa doň konečne pustil, na svoje prekvapenie som zrazu zistil, že ma to celkom baví.