Měnitelka světů

Měnitelka světů https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8912/menitelka-svetu-8912.jpg 4 54 7

Třetí sbírka povídek z vesmíru Honor Harringtonové. První povídka zavede čtenáře na samý začátek její kariéry, kdy se Honor během kadetské praxe účastní boje proti pirátům, kteří nejsou tak docela to, čím se zdají být. Ve druhé povídce se schyluje k okamžiku, kdy má vyjít najevo tajemství, které se stromové kočky už tolik set let snaží před svými lidskými přáteli utajit... a kdy se od základů změní vztah mezi oběma druhy. Honor nemůže být všude, a proto v případu pokusu o atentát na Zemi zasahuje manžel jedné z nejuznávanějších vojenských mučednic Hvězdného království Anton Zilwicki a využívá příležitosti k vyrovnání starých účtů. Poslední povídka pak zachycuje dění v mocenských kruzích Lidové republiky. Esther McQueenová a Oscar Saint-Just se chystají k rozhodující konfrontaci.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Polaris

Changer of Worlds , 2001

Hadati
29.11.2023 4 z 5

Součástí této sbírky jsou čtyři povídky. První a jediná se týká čistě Honor Harringtonové, kterou můžeme sledovat, jak si vedla jako kadet ve své skutečně první ostré akci v námořnictvu.

Druhá povídka je o stromových kočkách, kde je vysvětleno, co předcházelo rozhodnutí stromových koček ohledně toho, že se jako inteligentní rasa rozhodli osídlit svým druhem nový svět. Je to vyprávěné zcela z pohledu stromových koček.

Třetí povídka se týká únosu Helen Zilwické, díky kterému se poprvé setkává skupina postav, která později bojuje na straně Protiotrokářského hnutí proti Mese. Možná je vhodnější přečíst si nejprve Válku cti z původní série o Honor, pak teprve tuhle povídku.

Čtvrtá povídka pak více odkrývá pozadí převratu, o který se pokusila McQueenová, a které se jí téměř podařil.

První povídka je nejzajímavější, protože se týká přímo Honor a jejích začátků. Vyskytuje se zde i Elvis Santino, který se v hlavní sérii „proslavil“ tím, že nechal svou eskadru zcela zbytečně vyhladit Havenským námořnictvem.

V druhé se pak více dozvíme o národu stromových koček, který má velký význam hlavně pro tuto rasu. Pokud máte rádi stromové kočky, užijete si i tohle, i když je povídka jen o diskuzi, ne o akci. Dostatek akce je pak v dalších dvou povídkách.

Ve třetí se blíže seznámíme s Helen Zilwickou, jejím otcem, ale také s hraběnkou Montagenovou a s několika dalšími zajímavými postavami jako je liďácký agent Viktor Cachat nebo vůdce Audubonské tančírny Jeremy X.

Poslední povídka je nejméně zajímavá, protože je jen o zákulisí převratu McQueenové. Přináší tedy jen dokreslení osobních zážitků Saint-Justa, Rob Pierra a McQueenové z této neúspěšné akce.

Kobalt
14.11.2023 5 z 5

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Odbočka k povídkám číslo tři: Měnitelka světů

Povídky jsou dobrou věcí, hezky nám doplňují děj, ukazují historii, nebo uvádí nové postavy a zápletky. Bohužel také mají občas kolísavou kvalitu, od nudnějších kousků po legendy hodné zapamatování.

Kadet Harringtonová nepřekvapivě mapuje jeden z dílků Honořiny služby v nižších hodnostech. Ukáže se pár postav, které se mihly i v hlavní linie, dotváří se minulost hlavní hrdinky.

Soumrak je povídkou o dalším z Havenských převratů, tato opravdu vypadá že chybí z hlavní série, protože tam se dostáváme až k výsledku. Je to škoda, protože je to důležitý kousek moderní historie Havenu. A opět to tady bouchá.

Titulní Měnitelka světů je opět o stromových kočkách, tentokrát ale o Nimitzovi a Samantě. Střípek, jehož výsledek už jsme viděli v hlavní sérii, jedná se totiž o budoucnosti tohoto druhu.

To nejlepší na konec, s poeticky přeloženým názvem Až se Vysočina propadne, tuhle povídku nemůžete minout. Za prvé protože představí dvě velmi důležité postavy, které zasáhnout kromě vlastní celé vedlejší série také do knih v té hlavní. Zadruhé, protože dostává legendární status. Vítejte na Zemi, na bojišti mantichorských občanů, civilistů, Havenské státní bezpečnosti, žoldáků, otrokářů z Mesy a protiotrokářských teroristů. Z prvních třech povídkových sbírek je tohle ten nejdůležitější dílek.

Kapitán Kobalt, RHN

Luigi1
02.09.2020 5 z 5

Jsou zde krásně popsané osudy hrdinů kteří jsou nejen známí ale i ty méně známí.

lampernaqui
21.07.2016 4 z 5

Konečně, třetí kniha povídek mi přinesla zatím to nejlepší z povídkového Honorverse, co jsem měl čest číst. Pro mě nejzajímavější poslední povídka, která popisuje událost zmíněnou v hlavní sérii jen v pár větách. A naštěstí příběhy Stromových koček už ustoupily dalšímu typu povídek, což je jednoznačně plus.

lanusinka
24.02.2014 5 z 5

První představení mého oblíbené dua Victor a Anton....

Eigis
11.02.2014 5 z 5

Na rozdíl od předchozích dílů, je třetí porce povídek ze světa H. H. většinovým dílem D. Webera, autorem té čtvrté je Eric Flint, který s Weberem spolupracuje na sérii Solární svaz. Vzhledem k tomu není divu, že povídky jsou více provázané z ústřední sérií. Všechny jsou velice zdařilé, ačkoliv u Měnitelky světů bych snesl větší rozsah.

vic11
24.08.2011 5 z 5

Všechny povídky zapadají do komplexního světa "Honorverse", ukazují nám důležité a zlomové okamžiky v životech známých i neznámích hrdinů.

válečné sci-fi

Část díla