Stín vítězství

Občas věci nevyjdou tak, jak se plánují. Mesanský blok má plán, na kterém pracuje už celá staletí. Plán na přeměnu galaxie a genetické vylepšení – svým způsobem – lidské rasy. Až donedávna šlo všechno jako po másle, pak ale Blok narazil na menší překážku na cestě zvanou Hvězdné království Mantichora. Vyřešilo to tak, že zinscenovalo válku se Solarním svazem, největší a nejstrašnější mezihvězdnou silou v lidské historii. A aby věci urychlilo, podniklo ničivý záludný útok, kterým zničilo průmyslovou infrastrukturu Královského námořnictva Mantichory. Pak pomocí diverzní operace Janus podnítilo revoluce na planetách spravovaných Mantichorou. To dohromady utvrdilo Solární svaz v odhodlání zničit Hvězdné království jednou pro vždy a zdiskreditovat ho po celé galaxii. I ty nejdůmyslnější plány ale mohou mít nezamýšlené důsledky a jedním z nich je v tomto případě nová naděje na svobodu pro utiskované národy v celém vesmíru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423082/big_stin-vitezstvi-Bal-423082.JPG 4.223

Ostrov Saganami 4.

Romány, Válečné, Sci-fi

Vydáno: , Polaris

Shadow of Victory, 2016

Kniha Stín vítězství

Garik

Kvôli počtu a roztrieštenosti dejových liniek a priam extrémnemu množstvu postáv išlo o skutočne náročné čítanie. Ale nesťažujem sa – opäť to stálo za to!
Keďže všetko podstatné už bolo zmienené inými čitateľmi v predchádzajúcich komentároch, nebudem to tu ďalej rozvádzať a pridám už iba jeden citát zo str. 81:
„Společnost je v každé podobě požehnáním, zatímco vláda je ve své nejlepší podobě jen nutným zlem; v té nejhorší podobě pak zlem nesnesitelným. Na rozdíl od utrpení v zemi bez vlády, pokud jsme vystaveni stejné bídě díky vládě, naše neštěstí je zvýšeno vědomím, že sami poskytujeme prostředky, kterými trpíme. Vláda je stejně jako oblečení znakem ztracené nevinnosti. Paláce králů vyrostly na troskách ráje. Kdyby impulzy svědomí byly jasné, jednotné a lidé by se jimi vždy řídili, člověk by nepotřeboval žádného jiného zákonodárce. Tak tomu bohužel není. Člověk shledává nezbytným vzdát se části majetku, aby si zajistil ochranu toho zbytku, a to koná ze stejného zvyku, který mu i ve všech ostatních případech radí vybrat si ze dvou zel to menší. Jelikož je poskytování bezpečnosti pravým účelem a smyslem vlády, plyne z toho, že jakákoli její forma, která se zdá býti nejúspěšnější v zajišťování co největší bezpečnosti s co nejmenšími náklady, pak je tou najvýhodnější formou před všemi ostatními.“

lampernaqui
30.10.2020

Bál jsem se hlavně jedné věci - už je to hodně dávno, kdy jsem četl poslední román z tohoto světa. A vzhledem k tomu, že nás autor zásobuje desítkami (ba stovkami) postav a politických uskupení, myslel jsem, že budu od první stránky ztracený. Naštěstí jsem se chytil a mohl si román užít. Ano, hodně dlouho se v něm nic moc neděje, ale přesně takový ten klid před bouří si já užívám víc, než když se do sebe všechno pustí. A autor je pořád čtivý - myslím, že by se mi od něj líbil o tisícistránkový nedějový popis obyčejného dne kdesi v Mantichoře.

Hadati
04.08.2020

Orientovat se v téhle knize bylo pro mě velmi obtížné. Fanoušci honorverse si jistě už zvykli na mnoho postav a mnoho podrobností, ale v téhle knize mi přišlo, že už to Weber opravdu přehání. Jde mi hlavně o to, že opět tu jsou jakési povstalecké skupiny z různých planet, které si mylně myslí, že jim Mantikora pomůže se svržením režimů. A když takto sledujete asi tak pět příprav převratů či povstání, tak už to trochu ubíjí, protože je to víceméně podobné tomu, co se dělo v předchozí knize série Saganami. To je pro české čtenáře trochu vyváženo tím, že jeden z těchto světů se jmenuje Chotěboř, kde vystupují postavy s českými jmény převzatých od skutečných českých fanoušků (v Chotěboři se každoročně koná Festival fantazie, na kterém byl David Weber už několikrát hostem). Když se nakonec děj po několika stovek stran stane více akční a revoluce se začnou na všech těch planetách rozjíždět, začne to být konečně více zajímavé.

Hlavní problém této knihy ale vidím v tom, že už značně zasahuje do dění hlavní série Honor Harringtonové. Musíte si tedy upamatovat, co se dělo v poslední knize této série a paralelně pak postupovat v čase. Pak se dostanete tam, kde děj knihy z jiné série skončil, ale pokračujete ještě o několik měsíců dále. A to mi přijde už velmi nepřehledné a kontraproduktivní. Bylo by vhodnější, kdyby Weber tyhle dvě série spojil, protože jen opravdu ti nejzarytější fanoušci se dokáží v ději orientovat.

Musím ale přiznat, že mé potíže vyznat se v ději mě vedly k zamyšlení, zda si nepřečíst všechny ty knihy z honorverse znovu, čemuž jsem se kvůli počtu knih i stran doteď bránil. Ale ani by mě nepřekvapilo, kdyby toto někoho naopak otrávilo natolik, že by se rozhodl ve čtení této série (Saganami) už raději nepokračovat.

kokrokr
23.05.2020

Náš milý autor se v tom začal už moc plácat. V poslední době co nový díl, to víc stránek a popisu. Celou ságu jsem četl několikrát a doufám, že ji Weber dokončí. Dávám tři a půl bodu.

Tazz1
06.03.2020

Nuže...
Dlouhé čekání a konečně ofiko e-book.
Jinak nám Weber začíná sklouzávat někam, kam jistě fandové žánru nechtějí. V první polovině jsem občas myslel, že to nedočtu a i tak jsem některé nudné pasáže přeskakoval. Hromada různých jmen, co kde kdo komu šlápl na kuří oko, ale absolutně nezáživné. Korunu tomu nasadila ta polská pojmenování, to už jsem se se vůbec neorientoval, kdo je kdo. Od poloviny se autor konečně začal vracet k tomu, co od něj čekáme, zabojoval a ač to na začátku nevypadalo nijak optimisticky, nakonec přišel jen o jednu hvězdu hodnocení. Proč mají někteří autoři potřebu odvracet se od toho, co od nich čtenář chce? Snad to nebude v příští knize ještě horší. Podobně jako třeba Robert Fabian. Po naprosto famózních Mariňácích vypustil paskvil Ides Irae. Chvíli jsem si říkal, že to snad ani nemohl napsat on.
Tak teď jen nezbývá doufat, že nebudeme zase roky čekat na další knihu, že se Weber neinspiroval v tomto u Martina. Že i nadále zůstanou podobni jen postavou :-)
Takže mistře...prosím návrat ke kořenům...

Marsoa
22.02.2020

První polovina knihy byla pro mě nudná, spousta nových postav a prostředí, jediný světlý bod je jedna z planet s českou stopou. Až v druhé polovině se začínají objevovat známá jmená a kniha dostává spát. Děj se konečně taky pohne dopředu a neopakuje pouze děj známí z předešlích knih.

Med-věd
26.01.2020

Za mě dobrý. I proto, že ji lze, z Weberových řad konečně, zakoupit i jako e-knihu.

Souhlasím s předchozím recenzentem v tom, že se vyplatí připomenout si knihu minulou. Některé události jsou totiž, díky časové posloupnosti, z této knihy vytrženy do knihy minulé.

Návrat do minulosti mi vadí, neboť se, zhruba do poloviny knihy, opětovně probírají i věci již několikrát popsané. Naštěstí zdaleka ne v celém rozsahu této poloviny, spíše je rozvinut vývoj na planetách z minulého dílu, a dvou nových.

Kniha je čtivá, a jedna z planet by mohla českého čtenáře potěšit... byť její název jsem si musel najít na mapě, neb se mi nezdál jeho původ.

Celkově se děj moc dopředu neposunul, a mesanské rejdy pouze nabraly grády. A jak se zdá, tak ani v další knize hlavní řady mesani moc neutrpí.

Ládja
25.01.2020

Tak trochu si za parafrázuji ze Žhavých výstřelů...Co to čteš? Velké čekání. A jaké to je? Ne tak dobré, jak jsem čekal...

Dále komentář může obsahovat spoilery.

Skutečně dlouho jsem na tento díl čekal a skutečně jsem nedostal to, co jsem očekával. Měl jsem nějak pořád v podvědomí, že to má být další díl z hlavní řady a ne Saganami. Chápu(aspoň myslím) co celým tímto dílem chtěl autor říci a ukázat, ale dalo se to možná předvést na jedné soustavě a ne na několika(kdy to všude dopadne skoro stejně). Politikaření mi nevadí, ale tady tomu nějak pořád něco chybělo. I když se člověk dostane až ke konci, tak je mu odměnou menší bitva, ale přijde mi, že ji tam autor dal právě a jen kvůli tomu, že ji budou všichni čekat. Zároveň jsem trochu doufal, že se více otevřou stavidla kolem Bloku a člověk se dozví mnohem více...ale to je právě to velké čekání po takové době.
Možná by to vše dávalo větší smysl, víc by to do sebe zapadalo, kdybych předchozí díl nečetl před xy lety a nepamatoval jsem si jen základní události. Před přečtením doporučuji přečíst minimálně předchozí díl.
Ale i přes většinou negativní průpovídky dávám 4* Weber je prostě Weber.

A teď už jen čekat a čekat na další díl...(to bude zas dlouhých pět let:()