Víc než čest

Víc než čest https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8908/vic-nez-cest-8908.jpg 4 58 8

Povídková sbírka, v níž vás tři autoři provedou vesmírem Honor Harringtonové. Dozvíte se, jak vznikl vůbec první svazek mezi stromovou kočkou a člověkem, octnete se na dobrodružné výpravě za archeologickými památkami dávno zmizelé mimozemské civilizace a stanete se svědky pokusu o mocenský převrat v porevolučním Havenu. V obsáhlém dodatku najdete informace o historii i politickém uspořádání tohoto vesmíru.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Polaris

More Than Honor , 1998

Kobalt
14.11.2023 4 z 5

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Odbočka k povídkám číslo jedna: Víc než čest

Povídky jsou dobrou věcí, hezky nám doplňují děj, ukazují historii, nebo uvádí nové postavy a zápletky. Bohužel také mají občas kolísavou kvalitu, od nudnějších kousků po legendy hodné zapamatování.

Nádherné přátelství vypráví o prvním setkání se stromovými kočkami a uvádí na scénu Stephanii Harringtonovou. S tou se potkáme ještě v dalších povídkových knížkách a také dostala celou vlastní sérii zaměřenou spíše na mladší čtenáře.
Velký výlet je samostatná dobrodružná jednohubka. Hezky rozšiřuje nějakou tu mytologii světa, ale není vlastně dál vůbec důležitá.
Výbuch šrapnelu je povídka na vysoké úrovni, který jako by vypadla z nějaké knihy hlavní série. Pojednává totiž o jednom z Havenských povstání, o kterém byla v knihách jen zmínka. A bude to bouchat.
Bonusem je Weberova technobible, která bez shrnuje dost důležité Honorverse technologie a jejich historii. Po technické stránce excelentní, pro technika nutnost, pro obyčejného čtenáře pravděpodobně nuda.

Pokud bych měl něco doporučit, tak Šrapnel který doplňuje hlavní sérii a Vesmír, který přidává background světa.

Kapitán Kobalt, RHN

Hadati
30.07.2023 4 z 5

Tato první povídková sbírka z Honoverse obsahuje tři povídky a také podrobný přehled tohoto světa.

První povídka je o prvním setkání dvou inteligentních ras na Sfinze lidí a stromových koček. Jak už bylo naznačeno v sérii Honor Harringtonové, o tento první kontakt se zasloužil samotný předek Honor. Povídka je velmi zajímavá, protože poprvé můžete hlouběji nahlédnout do kultury stromových koček i do intimního spojení, které stromové kočky a lidé mezi sebou občas navazují. Zejména si uvědomíte, že stromové kočky jsou inteligentnější, než si většina lidí myslí, a to nejspíš i včetně těch, co nějakou tu stromovou kočku vlastní. Hodnocení 100 %.

Druhá povídka je dost nudná, ale hlavně mi vůbec nesedí do světa Honoverse. Přijde mi, že autor této povídky o tomto světě ví jen kusé informace, protože v rámci tohoto světa mi tento příběh nedával moc velký smysl. Pokud ji vynecháte, nic tím neztratíte. Hodnocení 40 %.

Třetí povídka se týká celkem důležitého úseku, který je zmiňován od sedmého dílu série Honor Harringtonové. Jedná se o pokus o puč v Republice Haven, kdy se klika Rovnostářů pokusila svrhnout vládu Rob S. Piera. Dozvíte se zde podrobnosti, jak tento pokus o puč probíhal, takže budete mít lepší náhled na celou situaci, která je v sérii Honor Harringtonové jen v náznacích. Hodnocení 80 %.

Podrobný přehled světa Honor Harringtonové je pak pojat ve stylu literatury faktu. Dozvíte se zde zejména historické pozadí tohoto světa soustředěného na Mantichoru, Haven a Solární svaz, stejně tak i ekonomickou stránku věci, ale také technické podrobnosti o cestování vesmírem, které z celého Honoverse dělají skutečnou hard sci-fi. Hodnocení 100 %

Luigi1
31.08.2020 5 z 5

Povídky určitého ražení můžu,ale v tomto podání bych bral román

Claudius
09.07.2020 4 z 5

První povídka - Nádherné přátelství - je asi nejhorší. Zaprvé je jasné, co se stane, zadruhé to působí, že se v celé Mantichoře nikdy nic nestane bez nějakého Harringtona.
Velmi mě potěšil Velký výlet - konečně trochu civilního života, poznávání cizích kultur, historie. Lahůdka.
Výbuch šrapnelu je asi nejlepší číst před V rukou nepřítele, jinak budete vědět, co se stane. Ovšem ani to nevadí, aspoň si doplníte mezeru v příběhu.
Závěrečný výklad je zajímavý - autora už asi začalo nudit vsouvat všechny ty informace o pozadí světa do myšlenek postav. Byť mnoho z informací se dá pochytit z hlavní série, hlavně v prvních dílech je např. technologie mezihvězdného cestování a plachet Warszawské docela podrobně rozebrána.

lampernaqui
21.06.2016 3 z 5

První povídkové sbírko ze světa Honorverse. Překvapivě nejhorší byla podle mě povídka hlavního autora o prvním setkání stromových koček s lidmi. Jako kdybych četl vesmírnou Tarzanovku. Další dvě povídky se mi líbily více a konečné informace ze světa zajímavé, většina z nich pro mě nepředstavitelné vědecké pojmy, o kterých nemám ani páru. Takže raději něco, co má více děje.

yerry
21.02.2016 4 z 5

Poviedková zbierka z Honoverza ale bez Honor Harringtonovej. Zdá sa mi, že obaja spoluatori tu tak trochu predčili Webera. Drake o kúsok a Stirling o riadny kus, teda ak neberiem do úvahy Weberov záverečný tutoriál.

Výbuch šrapnelu je jednoznačne najlepšia poviedka zbierky. Velký výlet zasa priniesol ný pohľad na Weberovo Honoversum v trochu odľahčenejšom štýle. Tá prvá poviedka o stromových kočkách od Webera bola určená viac detskému čitateľovi, preto mi možno až tak nesadla.

Eigis
31.01.2014 4 z 5

První povídka nabízí velmi zajímavý pohled na stromové kočky. Druhá je vcelku nezajímavá epizoda ze začátku války mezi LRH a Mantichorou. Třetí nabízí podrobný popis pokusu o puč, o kterém se Weber ve své sérii pouze zmiňuje. Poslední povídka je popis vesmíru Honor H. včetně politiky, historie, fungování červých děr atd. Celkově je tato kniha určena pro ty, kteří znají hlavní sérii.

lanusinka
02.08.2013 4 z 5

Povídky pěkné, hlavně se mi líbili reálie z Honorverse, ale přeci jen, romány jsou romány...

válečné sci-fi

Část díla