knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Trénink pro úpravu chování Trénink pro úpravu chování Grisha Stewart

Autorka v podstatě "vykradla" různé styly trenérů (netají se tím, všechny poctivě zmiňuje, že co si od koho půjčila), všechno krapet vylepšila a pojmenovala po svém a celkově představuje jako komplexní metodu, jak zvládnout psy, kteří neúměrně reagují na jiné psy nebo na lidi. Především založeno na přirozeném učení se psa, nikoliv na odvádění pozornosti apod. Nejdůležitějším principem metody je, aby pes během pomalého setkávání se spouštěčem nežádoucího chování nebyl vůbec ve stresu, což je trénováno na simulovaných situacích, a pes se díky nim zvládne přiblížit ke spouštěči čím dál blíže bez reaktivity. Zároveň se majitel učí vnímat jemné signály psa značící, kdy se začíná dostávat do stresu.

Metoda jako taková asi může fungovat, nicméně autorka ji podává tak rozvláčně a složitě, že to působí příliš složitě, nebo spíš to i odrazuje :-) Taky neustále zdůrazňuje, jak je potřeba se učit od certifikovaného trenéra, který se učil přímo od ní, jinak nezaručuje, že trenér nebude dělat chyby. Bez aspoň výukového videa to zřejmě nezvládnete.

No a ty její zlepšováky jdou docela na nervy O:-)

21.04.2024 3 z 5

Zahrada je pro radost Zahrada je pro radost Ferdinand Leffler

Autor nyní vsadil na atmosféru různých typů již vzrostlých zahrad, na jejichž tvorbě se v minulosti podílel. Hlavně spousta velkoformátových fotografií, jen střídmě textu a u každé zahrady samozřejmě její plánek, a na dvoustraně i popsáno osázení viditelné na zvolené fotografii. Jako bonus obsahuje kniha i stručný zahradníkův rok a rozsáhlejší zásady pro tvorbu zahrad.

Jako jo, jen na mě to úplně nepůsobilo, takže nemůžu zařadit mezi top knihy na téma tvorby zahrad...

25.03.2024 4 z 5

Emoce - Zbavte se zlosti, žárlivosti a strachu Emoce - Zbavte se zlosti, žárlivosti a strachu Osho

Jako obvykle jde jen o výbor z Oshových promluv tak, ze vyzobali vše, co se týká tématu Emocí. Na tento styl už si pomalu zvykám, i když mi přišlo, že někdy si to lehce odporovalo O:-) Zaměření bylo jen na nekolik konrétních emocí, s tím, že vždycky bylo dodáno, že to analogicky platí i pro ostatní. Většinou to pro mě bylo spíš opakování, než něco vyloženě přínosného, nicméně i opakovat je potřeba. Bohužel nesouhlasím s Oshovým tvrzením, že zlost nelze mít bez druhé osoby, to mi celý dojem kazilo, protože mě to nutilo přemýšlet, kde všude ještě takto zjednodušuje.

30.12.2023 4 z 5

Pravda o lécích Pravda o lécích kolektiv autorů

Ten přechytralý lékárník mě neskutečně lezl na nervy. Všechno ví nejlíp, vnucuje svým zákazníkům své názory o alternativní medicíně a pořád si stěžuje na vychladlý čaj. Pokud jde o obsah knihy, uvítala bych méně beletristickou formu a vhodné by byly i nákresy, protože ne všichni porozumí mechanismům fungování léků tak, jak to popisuje. Hlavní rady by bylo vhodné shrnout na jednom místě. Slouží k tomu sice vlastně názvy kapitol, ovšem ty jen tak obecně nadhodí téma se slovy "proč je dobré atd.".

26.11.2023 3 z 5

Nacvičujeme přivolání psa Nacvičujeme přivolání psa Claudia Toll

No já nevím, jestli podle toho někdo vychová psa. Snaha byla, autorka se věnuje zvlášť nácviku u štěňat, zvlášť u dospělých psů, upozorní i na pubertální neposlušnost, ale... vyznívá to jako běh na velmi dlouhou trať s nutností procvičovat celý život, což docela bere chuť se do toho pustit. Jinak fajn že jsou zakomponovány i reálné příběhy. Fotky se sem tam opakují, to jich měli tak málo?

28.05.2023 3 z 5

Překážka jako výzva Překážka jako výzva Ryan Holiday

Z nějakého důvodu mi knížka nesedla. Nebavila mě číst, i když v ní samozřejmě jsou zajímavé rady a shrnutí. Autor zcela propadl teorii stoicizmu :-) A těch osobností, co vyšťoural, aby nám je dal za příklad :-) No nějak si stejně neodnáším, jak prakticky na to.

25.09.2022 3 z 5

Naslouchejte! Naslouchejte! Dale Carnegie

Zavádějící obálka hrající si s velikostí nápisů - takže když si včas nevšimnete, dojdete až při čtení úvodu toho zklamání, že autorem knížky ve skutečnosti není pan Carnegie, ale až jeho "pokračovatelé".

Knížka se sice dobře čte a interaguje se čtenářem formou dotazníků a jejich vyhodnocováním, nicméně víc se zaměřuje na to přesvědčit čtenáře, že ve skutečnosti není tak dobrým posluchačem, jak si možná myslel. Podrobně rozebírá všechny aspekty, které naslouchání ovlivňují, rozškatulkovává je do kategorií... Ale pak jen velice vágně naznačí, jak to zlepšit. Takže si nemyslím, že "po přečtení dokážete efektivně naslouchat lidem", jak slibuje, ale pochopíte, jak je naslouchání těžké a možná se začnete trochu snažit.

05.07.2022 3 z 5

Osudný cizinec Osudný cizinec Janice Kaiser

Tak tímto asi končím s těmito krátkými nenáročnými příběhy. Za mě to bylo slabě. Vždyť ta ženská byla prakticky celou knížku nešťastná! A jaký věci se řešily ke konci, to už trochu připomínalo třetí díl deníku Bridget Jonesové. Žádný pohodový čtení.

18.06.2022 2 z 5

Mysl léčí tělo Mysl léčí tělo David R. Hamilton

Anotace vystihuje přesně, co v knížce najdete. Je vidět, že autor moci vizualizace věří a nadšeně šíří tuto myšlenku dál, zároveň však upozorňuje, že tato metoda nemá nahradit konvenční léčbu, nýbrž ji doplňovat. No koncept to bude asi dobrý, vhodný hlavně pro lidi, kteří o sobě vědí, že na ně působí placebo. Nutnost častého praktikování je docela náročná na čas a vnitřní disciplínu, ale když má člověk vážnou nemoc, jistě to zvládne.

Přínosem této knihy je hlavně množství příběhů lidí, kteří popisují způsob svého uzdravení a konkrétní vizualizace, které praktikovali. Fajn je i dodatek pro ty méně kreativní, co si konkrétně můžou představovat pro léčbu konkrétního problému. Zde mě trochu zklamalo navrhované řešení nespavosti.

Jináč to základní povídání bylo pro mě spíš takové opáčko - studie jak funguje placebo, neuroplasticita mozku a jak s tím souvisí vizualizace.

V jednom z dodatků autor představí i svou metodu kvantového léčení, kterou nejspíš podrobně rozebírá v jiné své knížce, ale s tématem souvisí. Přijde mi to jako vyšší level vizualizace, takový duchovnější :-)

24.02.2022 4 z 5

Jak získat sebedůvěru a překonat nesmělost Jak získat sebedůvěru a překonat nesmělost Marie-France Muller

Nějak mě to nechytlo. Autorka se dušuje, že když si dáme tu práci a budeme se šest týdnů řídit přesně jejími radami (jsou taky do jednotlivých týdnů rozdělené), zaručuje se za výsledek. No a ty rady? V podstatě jde o kompletní změnu životního stylu. Začíná čímsi, co by se dnes označilo za techniku mindfullness, přes něco, co bychom dnes nazvali afirmacemi, trénink pevné vůle, rétoriku, až po změnu životosprávy. Jedna kapitolka se věnuje též tomu, jak podpořit sebedůvěru u svých potomků. Autorka stále zdůrazňuje, čím konkrétně si pomohla ona. No říkám, něco na té knížce je mi nesympatického; nemám chuť její víc jak měsíční kúru absolvovat.

01.02.2022 3 z 5

Příběhy léčitelky Příběhy léčitelky Eva Kalivodová Štichová

Verze knihy v naší knihovně má překlep na titulní straně :-) Tolik první dojem... Autorka napsala stručně, jak se k svému řemeslu dostala (škoda že jen na pár stran, tyhle příběhy bývají nejzajímavější), poté následují "případy" - jednotlivé příběhy, jak probíhala sezení s klienty, seřazené tématicky. Nevycházelo to původně v časopisu na pokračování? Styl by tomu odpovídal. Příběhy mají jednotnou strukturu: Informace o počasí, roční době, popis prvního dojmu z klienta, vlastní sezení a nakonec nějaké to moudro pro čtenáře, případně že mezi sebou vítáme novou čarodějku nebo přejeme jí hodně štěstí do dalších let. Autorka píše, že klientům změnila jména, no převážná většina žen má v knížce jméno Jana :-) Po příbězích následuje info o magii svíček a kamenů. Nemůžu si pomoct, nějak mi tato knížka nesedla.

30.01.2022 3 z 5

Uzdrav se sám Uzdrav se sám Amy B. Scher

Další americký zázračný návod na sebeuzdravení těla, začínající jako obvykle příběhem autorky, kterak se nakonec sama vyléčila a nyní se dělí s ostatními, jak na to. Ovšem musíte věřit tomu, že svalové napětí těla umí odpovídat pravdivě na všechny otázky, které si položíte, a musíte uznávat meridiány a čakry. To je tak ve zkratce, o čem kniha je.

Zaujala mě část sebezpytování, hledání v hloubce své minulosti, kde by mohl mít náš zdravotní problém kořeny. Autorka podává srozumitelný návod i zdůvodnění. Kéž by to bylo tak jednoduché. Nicméně nedokážu souhlasit s tím, že svá chybná přesvědčení nebo špatné zážitky lze jednoduše vymazat nějakým proklepáváním energetických drah. Autorka to v závěru také uvádí na správnou míru, když najednou popisuje, jak u někoho může trvat ozdravný proces dlouhodobě či kolísavě.

No vyzkoušejte a dejte vědět, zda to funguje. Doporučuji tu první část, ve které je velice podrobný mustr, jak zkoumat, kde se ve skutečnosti nachází problém.

25.01.2022 4 z 5

Columbo mezi dveřmi Columbo mezi dveřmi Richard Ulman

Drobná knížečka překvapivě od českého autora, která má být holdem slavnému detektivovi. Slibovala jsem si od ní víc. Sice se v ní dozvíte, jak Columbo vznikl a názvy všech epizod, ale už ne jejich stručný děj. Výborným autorovým počinem bylo, že pozorným sledováním všech dílů a toho, co v nich detektiv prozradil, složil jak jeho životopis, povahu, záliby, informace o jeho autu, psovi i plášti a samozřejmě i vše, co šlo zjistit o legendární paní Columbové. Ovšem druhá polovina knihy je nějak mimo mísu - autor vybral pojmy, které se tak porůznu v seriálu vyskytly, a encyklopedicky je vysvětluje. Ehm...

23.01.2022 3 z 5

Jezero záhad Jezero záhad Lisa Harris (p)

Tuto literaturu nevyhledávám, ale poslední dobou se ke mně několik Harlequinek dostalo. A tahle je z nich nej. Taková sladká, plná vášně, s vcelku fajn příběhem, okořeněná portorickým původem hlavního hrdiny z FBI. Ale porád je to jen Harlequinka.

16.12.2021 4 z 5

Pánův hlas Pánův hlas Stanisław Lem

Oproti první Lemově knížce, kterou jsem nedokázala dočíst (nějaké bláznivé cesty Tarantogy), bylo toto vcelku překvapivě čtivé. Tedy pokud měly povídky nějaký děj a nebylo to jen samé filozofování. Takže povídky byly tentokrát fajn, až na Pánův hlas a Tarantogu :-) Více se vyjadřuju u jednotlivých částí.

11.12.2021 4 z 5

Tančím v dědečkově zahradě Tančím v dědečkově zahradě Phyllis Brooks Licis

Tenká knížka obsahuje životní historii autorky, která žila dlouhou dobu příliš rozumově a potlačovala v sobě svou ženskost a mateřskost. A nakonec prozřela a s pomocí hlubinné imaginace (a Irska) uzdravila své nitro a tuto zkušenost nám předává. Knížka rozhodně není nějakým návodem, spíš zpovědí, inspirací a povzbuzením.

03.12.2021 4 z 5

Frekvence: Moc osobních vibrací Frekvence: Moc osobních vibrací Penney Peirce

Kniha dává přesně to, co slibuje v anotaci. Akorát mě chytla až od čtvrté kapitoly (z deseti), protože do té doby šlo vlastně o vědecké (na základě kvantové fyziky) zdůvodňování teorie, že vše je tvořeno energií a vibracemi a zavádění a vysvětlování pojmů, se kterými kniha pracuje. Až potom následuje něco praktického, tedy jak žít v souladu se svými vibracemi.

Přestože knížku nepovažuju za "bombu", protože mi neřekla nic nového, zaujala mě její vibrace. Popisovala místama tak pěkně a živě, jak úžasně se nám bude žít, když se sladíme s vibracemi, že to nadšení bylo až nakažlivé. Moc pěkný život, kde netlačíte na pilu, ale přitahujete si to nejlepší čistě jen svými vibracemi, jakoby mimochodem. Takže určitě si někdy přečtu znovu, už jen pro to povzbuzení.

29.11.2021 4 z 5

Barvy a čísla Barvy a čísla Louise L. Hay

Asi jsem čekala něco trochu jiného. Tady si jen spočítáte své osobní číslo na každý den a pak žijete podle toho, k čemu je daný den podle čísla nejlepší. Barvy jsou zde jen přiřazeny těm číslům, samostatnou symboliku nemají. Takže knížka je tím pádem jen něco na způsob horoskopu, odkládám.

20.11.2021 3 z 5

Stalo se zítra Stalo se zítra Ivo Železný

Soubor 39 povídek domácí tvorby lišících se délkou, kvalitou i naladěním. Po několika prvních povídkách jsem váhala, zda to není ztráta času. Moc mě to neoslovovalo. Nakonec jsem dočetla celé a sem tam se našlo i něco zajímavého. Často jsem se ale nechytala na pointu :-(

20.11.2021 3 z 5

Klíč ke všem vztahům Klíč ke všem vztahům Esther Hicks

Učení skupiny duchovních bytostí, které si říkají Abraham. A jsou značně ukecané :-) Základní myšlenku, že na co zaměříme pozornost a své myšlenky, to si k sobě vibračně přitáhneme, rozvíjejí v celé knize, takže pak už je to takové monotónní. Jo a taky myšlenku v duchu hesla "žít a nechat žít". Nevím proč, ale při čtení mi neustále chodilo na rozum vnitřní varování, že ani duchovní bytosti nejsou neomylné...

07.11.2021 4 z 5