Knihomolkajá Knihomolkajá komentáře u knih

Divotání Divotání A.G. Howard (p)

UPOZORNĚNÍ pro všechny, kteří o tom ještě nevědí. Je vážně důležité si nedělat mezi prvním a druhým dílem moc velkou pauzu. Každý detail z prvního dílu budete potřebovat i ve druhém!
Říká se, že druhé díly jsou jen trapná vycpávka mezi prvním a třetím. Ano, mají pravdu a tohle nebyla výjimka. Ale i přesto, že se v této knize prakticky nic nestalo, to bylo plné akce a opravdu mě to chytlo.
Šklíba konečně dostala větší roli. Jen Kloboučník mě stále mrzí. Chyběl mi tam.
Co musím vyzdvihnout, je konec, protože ten je prostě úžasný. Trochu depresivní, ale perfektní. Velmi mě zaujal a pozdvihl v mých očích knihu ještě o trochu výš. Dočtěte ji, opravdu ten konec stojí za to.
Co k tomu dodat? Přesto, že se nic nedělo, se vlastně pořád něco dělo a opravdu jsem zjistila, že jsem první díl vlastně četla zbytečně. To, co jsme se dozvěděli v prvním díle, naprosto popírá ten druhý. Ale s tím asi čtenář musí počítat, když se společně s Alyssou rozhodne bezhlavě skočit do králičí díry.

28.08.2018 4 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Docela pěkně napsaná kniha. Začetla jsem se hned a po celou dobu jsem nepřestávala být napjatá.
Bohužel jsem znovu v knize viděla něco víc. Něco, co mi asi žádná nikdy nedopřeje. Tím něčím je plné využití nápadu. Myšlenka toho, že se na vzpomínky malé dívenky nemůžeme úplně spoléhat a že Říše divů je vlastně v celku temné, smrt přinášející místo, je přece skvělá. No, tak bohužel. Z temného místa se nám nic zvláštního nevyklubalo, hlavní postavy příběhu se v knížce jen párkrát mihly a celé to na mě ke konci začínalo působit až trochu nudným dojmem. Navíc speciálně mé oblíbené postavy (Kloboučník a Šklíba) měli za celou knihu dohromady asi tři věty. To mě zklamalo.
Abych pořád jen nekritizovala, naprosto mě dostal bílý Vzteklíček. To je prostě geniální.
Kniha skončila happy endem, ale podle toho, kolik dílů mě ještě čeká, mi je jasné, že to takhle asi neskončí. Snad se ke druhému dílu brzy dostanu a třeba změním názor na věc, ale prozatím vyhodnocuji jako v celku průměrnou knihu s dobrým vyprávěním.

19.08.2018 4 z 5

Caraval Caraval Stephanie Garber

Jo, tak tohle bylo divné. Je toho vážně hodně, co bych chtěla říct, ale zkusím se co nejméně rozvášnit, protože byste jinak všichni utekli.
Nejdříve nějaké ty nepovedené stránky knihy:
No tak zaprvé bych ráda vyzdvihla celý můj problém s potenciálem knihy. Na začátku jsem v tom viděla takový potenciál. Byl to úžasný svět a úžasná myšlenka a ze začátku to ve mně vyvolávalo mé dětské já, které chtělo být ostražité i při každém kroku po chodníku a věřit v magii kolem hlavní hrdinky. Až později jsem si uvědomila, že o tom ta kniha vůbec není a k mému zklamání nám vyrašila zápletka s pohřešováním sestry hlavní hrdinky. V tu chvíli jsem ztratila o knihu zájem, neboť jsem v tom viděla něco, co by se dalo zpracovat do motivu hororu a místo toho jsem dostala spoustu lásky na ostrově, na kterém bych nikomu nevěřila ani dobrý den.
A zadruhé, to, co jsem tu již nastínila, a to hlavní zápletka. Skoro jakákoli zápletka mě v souvislosti s tím světem napadne, je lepší, než ta se ztracenou sestrou.
Co mě ještě napadlo, jako zatřetí, je naprosto neschopná překladatelka. Spousta slov byla po celou dobu trvání knihy gramaticky nesprávná a spousta slov byla tak zmotaná, že jsem ani nepochopila jejich význam. Za překladatelku palec dolů.
Teď ve zkratce pozitivní:
Co hodnotím kladně, je začátek a konec knihy. To bylo čtivé a nejlepší. Zbytek byla jen nic moc výplň. Také mě hodně bavila měna. To, že zaplatíte tajemstvím či svými dny života, byl hodně zajímavý nápad. Krásně to knihu ozvláštnilo. Ten ostrov a systém jeho fungování jsem si oblíbila, jen si myslím, že nebyl využit celý potenciál nápadu.
I tak velmi dobrá kniha, při které jsem se vcelku uvolnila a odpočinula si. Je to psané nenásilnou formou a pokud chcete věřit na magii a tmou zahalené nadpřirozeno, knihu si užijete. Zároveň ale přiznávám, že příběh asi nebude pro každého.

09.08.2018 4 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Celou knihu nádherně shrnuje: https://www.fantasymag.cz/snih-popel-spatna-kniha-dvanactilete-holky/
Skvěle jsem se při čtení recenze pobavila a doporučuji každému, kdo dal maximálně čtyři hvězdy. :)

02.07.2018 3 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Skvělé, jako minulý díl, až na těch pár chybiček, které jsou ale vcelku pochopitelné. Rimeho dějová linka mě spíše zklamala, což bylo ale očekávatelné, když jsem toho kluka neměla ráda již v prvním díle. Hirce ke konci knihy bohužel nějak moc stouplo sebevědomí a bratři měli na to, že se na světě nacházeli již pár tisícovek let, vcelku málo rozumu. Nějak se mi nechce věřit, že by je šestnáctiletá puberťačka dokázala takto přechytračit.
Kniha je ale jinak velmi dobrá a vyhodnocuji ji jako jednu z nejlepších fantasy trilogií vůbec.

22.06.2018 4 z 5

Tajemství koruny Tajemství koruny Adam Jay Epstein

Stejně, jako v prvním díle... Skvěle napsaný děj, který mě před pár lety opravdu chytl. Škoda, že pokračování knihy odmítá nakladatelství vydat.
Pro každé dítě vřele doporučuji. Mě v dětství kniha naprosto fascinovala. Jen je po dočtení druhého dílu těžké, se s tak skvělou sérií předčasně rozloučit.

08.05.2018 5 z 5

Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi The Oatmeal (p)

Taková klasická oddechová, vtipná kniha, která dokáže zaujmout.
Vřele doporučuji pro každého, kdo má rád kočky, nebo jen humor.

08.05.2018 4 z 5

Stačí jen chtít Stačí jen chtít Joelle Charbonneau

Kniha nebyla vůbec špatná. Všude byla nějaká akce, autorka se nikde nezdržovala více rozvinutým popisem. Bohužel mě opravdu zklamal konec knihy. Já jsem se na vyvrcholení tak těšila a ona nám tam předložila toto? Vážně? Vysvětlení účelu celé sociální sítě bylo na konci psáno tak, že jsem z toho měla pocit, že autorka nutně potřebovala všechno vysvětlit a tak to všechno nechala záporačku vykecat své zajatkyni na konci klasickým stereotypem. I tak byla kniha velmi dobře napsaná, škoda jen toho na můj vkus ukvapeného závěru.

30.04.2018 3 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Třetí díl nezklamal. Dějová linka Rimeho mě už bavila o trochu víc než v druhém díle a Hirčiny kapitoly mě opravdu chytly.
Trochu se mi ale pletly dohromady postavy. Každý díl na sebe nabaloval další a další. A v posledním jsem již neměla šanci si je všechny pamatovat. Ke konci jsem občas ani nevěděla, s kým se to ta Hirka vlastně baví.
Co dodat? Skvělá trologie, která mi bude chybět.

28.09.2018 5 z 5

Zrození hrdinů Zrození hrdinů Brandon Mull

Za mě ne a pokud chcete něco s podobnou tématikou, pak sáhněte po Spřízněncích čarodějů. Je to mnohem lepší a nestřídají se u toho autoři. Tohle mě tedy upřímně ani trochu nezaujalo a ke čtení jsem se musela přemlouvat. To je potom již hodně špatné. Čtení jsem nedokončila a asi se k ní již nikdy nevrátím. Tohle bylo zklamání.

18.06.2018 odpad!

Nové Pompeje Nové Pompeje Daniel Godfrey

Kniha mě pravdu zaujala. Měla opravdu hodně nedokonalostí, ale za tím vším se skrýval neuvěřitelně talentovaný autor. Občas jsem se ale v ději ztrácela. Kniha mi sedla a vyhodnocuji ji jako jednu z nejlepších, co jsem kdy četla.
Všem se zájmem o toto téma vřele doporučuji.

08.05.2018 5 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Kniha byla lehká na přečtení a spíše oddechová. Jako u každé knihy podobné této, jsem se tak nějak nebyla za celou dobu schopná smířit s milostným trojúhelníkem, který tam skoro po celou dobu trvání knihy figuroval. Děj, ani styl vyprávění mi nesedl a počet stránek nesouhlasí množství děje, který by v knize měl být. Vzhledem k tomu, že je to prvotina autorky, jsem v hodnocení mírnější, ale běda, jestli bude druhý díl stejně dětinský. Autorka byla opravdu velmi mladá, když tuto knihu psala, takže byla průměrnost knihy předvídatelná. Uvidíme, zdali mě mile překvapí druhý díl. (Později dopsáno.... nepřekvapil. Jen si můj komentář nejděte. ;))

30.04.2018 3 z 5