Knihomolka544 Knihomolka544 komentáře u knih

K hranici K hranici Ondřej Štindl

Nechapu, jak se kniha mohla tak zvrtnout. Prvni a druhy pribeh zajimave, strhujici, nadherne, originalni lyricke popisy Prahy a treti pribeh uplne o nicem, autor libujici se v nesmyslnych preplacanych metaforach. Absolutne jsem nepochopila, co chtel autor tretim pribehem a zaverem sdelit. Obrovska skoda.

05.04.2023 3 z 5

Moc pekna kniha, ktera se me dotkla, mozna i proto, ze sama mam male dite a bolest hrdinky z dlouheho odlouceni si ani neumim predstavit.

Az na par popisu k politickemu vyvoji, ktery je cloveku duverne znam, a tudiz se tyto pasaze trochu tahnou a pusobi jako vycet udalosti z ucebnice dejepisu, me dej, hlavne v druhe pulce, chytnul a nemohla jsem se odtrhnout.

Kvituji, ze dej i postavy jsou uveritelne, nic nepusobi prehnane nebo cernobile. Linde jsem, i pres fakt, ze mi pred vezenim obcas prisla trosku hystericka, moc drzela palce a jeji vnitrni vyrovnanost, i kdyz ne dokonalost, mi imponovala.

Zajimavy namet, ktery cloveka nuti premyslet, co by delal na miste Lindy.

29.06.2022 4 z 5

Klikař Beny Klikař Beny Simona Bohatá

Moje druha kniha od Simony Bohate a taky se mi libila, i kdyz bohuzel uplne na "Vsichni sou trapny" nemela.

Styl a prostredi opet super, smekam, kde autorka bere tu autenticitu a presne informace, jak to v detailu chodilo treba v CKD.

Prvni cast jsem byla napjata jak struna a moc jsem Benymu a jeho parte drzela palce. V druhe casti se napeti bohuzel zacalo trochu vytracet, nekde tam by se hodil nejaky zajimavy zvrat, i kdyz sama nevim jaky, protoze postavam jsem neprala nic spatneho. Ale takova ta nostalgie predchozi knihy tam chybela.

Nicmene dalsi autorcinu knihu si opet nenecham ujit.

07.06.2022 4 z 5

Má mě ráda, nemá mě ráda Má mě ráda, nemá mě ráda * antologie

Kdybych se mohla rozhodnout jeste jednou, knizku bych si uz nekoupila. Cekala jsem od ni daleko vic. Vetsina povidek je ale prilis kratkych na to, aby se v nich vubec neco udalo, spis takova lyrika, pripominajici basne.

Nejvic se mi libily povidky od Borise Docekale, Alice Nelis a Ireny Hejdove. Naopak, moje oblibena Alena Mornstajnova naprosto zklamala.

Jako pozitivni vnimam, ze si clovek muze udelat obraz o stylu ruznych soucasnych ceskych autoru a tim padem zjistit, jestli by jeho knihy byly neco pro nej. Treba Bianca Bellova nebo Jaroslav Rudis stoprocentne nebudou muj salek kavy, nicmene jsem vdecna za moznost, to takhle nekomplikovane zjistit.

18.08.2021 3 z 5

Mlsná huba Mlsná huba Magda Váňová

(Obsahuje spoiler.)

Tohle byla moje treti knizka od pani Vanove a druhe zklamani.
Jako ostatni knihy od ni se cte dobre, lehce, ale jen to po me sklouzlo, neprimelo me to k zamysleni a nezanechalo zadny dozvuk nebo dojem.

Naopak, uplne me vytacelo nelogicke chovani osob a takovy nemastny-neslany zaver.
Proc se Laura rozhodla mstit restauraci Mlsna huba a Jitce, kdyz mela policeno na chlapy? A proc se prave tam tak urputne drzela? Vzdyt tam pro ni na rozdil napriklad od nabizeneho vztahu s Davidem, ktery ji sliboval financni zabezpeceni, neplynul zadny zisk. A pokud ji neslo o zisk, ale jen o jakousi iracionalni pomstu, tak proc hned odcupitala k Arnostovi, ktery ji v podstate nabidnul jen praci pecovatelky?To ji Enzo opravdu predstavil matce, bez toho, aby mezi nimi padla jedina pusa? A prestoze je sarmantni milionar, matka ho chce co nejrychleji udat a sice uplne nezname zenske z cizi zeme (jenom kvuli tomu, ze ma kufr s pouzitym zenskym pradlem)? O co slo Norbertovi? Takhle bych mohla pokracovat jeste dlouho.

Muj zaver: Zadne umelecke dilo to neni, maximalne na zpestreni dlouhe chvile a i to jsem si rikala, jestli jsem ten cas nemohla vyuzit lepe. 2,5 hvezdicky (tady se mi nespravne zobrazila 1).

18.06.2020 1 z 5

Město žen Město žen David R. Gillham

(SPOILER) Me se kniha prekvapive docela libila. Moc jsem od ni necekala, nasla jsem ji mezi knihami, ktere moje mamka chtela darovat knihovne.
Ale byla prekvapive ctiva a hlavne v druhe polovine i opravdu poutava, tak, ze clovek nemohl prestat cist (vcera jsem cetla do tri do rana). Zvraty jsem nepredvidala, tudiz jsem zazila i par prekvapeni. A jsem rada i za ten ruzovy konec, vetsinou ctu knihy, kde to tak neni, tak je to vyjimecne prijemna zmena.

Bod ztrhavam za to, ze pribeh nebyl uplne uveritelny, popis zivota a zpusob mluvy byl prilis dnesni a hlavne postava Sigrid mela reakce casto jako muz- mozna proto, ze to psal autor a ne autorka.

29.02.2024 4 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

(SPOILER) Po vytecne Pande v nesnazich a prumernem Lososi v kaluzi byla tohle pro me treti kniha od autorky a vic jich cist nemusim. V Pande se mi moc libila dejova linka Marie a prekvapivy zaver, smala jsem se autorcinu humoru, ve Vlastovce z toho bohuzel nebylo temer nic.

Dej mi prisel relativne nudny a predvidatelny, popis budoucnosti naivni a neverohodny (jako kdyby to psal zak ve skole ve slohovce), hlavni postava sebestredna a zvraty nelogicke (jako ze Bara zapomene, co chtela ohledne manzela overit i kdyz to ma byt jeji zivotni laska nebo ze Petr sice strasne miluje sve deti, ale roky se jim neozval a pak je najednou uplne hrr do setkani).

Skoda, ze jsem to cetla, mohla jsem si uchovat hezkou iluzi o Markete Lukaskove.

23.04.2023 2 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

(SPOILER) Me se knizka moc libila a uplne nerozumim tomu, proc ma tady tak spatne hodnoceni.

Pribeh byl verohodny, poutavy (zhltla jsem jej jako malinu ctenim pozde do noci) a psani z pohledu patnactilete holky bylo osvezujici. Libily se mi i male detaily z kazdodenniho zivota v 80-tych letech.
Taky mi prislo fajn, ze vsechny dejove linky mely rozuzleni, to dnes v dobe mody otevrenych koncu neni samozrejmost. Zaver s odkazem na clanek na zacatku, na ktory jsem v prubehu cteni jiz zapomnela, je taky docela originalni.

Drobnejsi vytky mam k nasledujicim bodum:

1. Dynamika ve tride Jany mi prisla zidealizovana- neznam zadnou tridni mrchu, ktera by ve skutecnosti byla jen zranena holka, touzici po pratelstvi s temi min "cool".
Stejne tak ve tride Janiny maminky- ze cela trida svorne stoji za ne moc oblibenou spoluzackou a da to "sezrat" Kiljovi mi prislo trochu pohadkove.

2. Uplne jsem nepochopila, proc Olda cekal na shledani tolik let, kdyz mu rodina tak chybela. Hlavne se sestrou Pavlou, se kterou se nerozesel ve zlem, se klidne mohl pokusit setkat driv, jakmile trochu "vychladl".

3. Kdyz uvazim, jak se v 50-tych letech pronasledovali i "obycejni" katolici (treba umuceni kneze Toufara, vezeni pro reholniky, uranove doly), tak mi potrestani Pavlinych az temer extremnich rodicu prislo az neuveritelne mirne. Za neposileni deti do skoly by meli problemy se socialni peci i dnes...

Ale vsechno spis mensi veci, ktere me vyznamne nerusily.

05.09.2022 4 z 5

Návrat do Borga Sud Návrat do Borga Sud Donatella di Pietrantonio

Moc se mi libily popisy prostredi, hlavne pristavni ctvrti Borgo Sud, clovek mel opravdu pocit, ze je tam, mezi temi jednoduchymi domy a citi vuni cesneku na oleji a ryb.
Bohuzel byla jinak kniha pro me ale spis zklamani. Chybela mi jakakoliv pointa, spousta veci nebyla vubec vysvetlena a konec takovy nijaky. Navic mi sestra hlavni hrdinky svou sebestrednosti a sobectvim strasne lezla na nervy, nechapala jsem, proc se hlavni hrdinka (jmeno nebylo v cele knize zmineno) od ni necha takhle zneuzivat.
Skoda, od knihy s tak plasticky vykreslenym prostredim jsem cekala vic.

05.10.2021 3 z 5

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Tohle nebyl muj salek kavy. Na knizku jsem se tesila, mam rada splet ruznych osudu, ale moje ocekavani se bohuzel nenaplnilo.
Dej mi prisel takovy nijaky a lyrika a ruzne metafory, kterymi je kniha prospikovana na me pusobily strasne umele, navic na ukor plynulosti deje. Skoda.

09.09.2021 1 z 5

Jiskra se nebojí života Jiskra se nebojí života Dáňa Homolková

Tahle knizka napsana v obdobi prvni republiky je takove pohlazeni na dusi. Ctive, krasne naivni, vyzdvihujici hodnoty jako pratelstvi, cest a odvaha. I kdyz znacne zidealizovane, cist tuhle knizku je jako nakouknout do okenka zaslych casu...

18.06.2020 5 z 5

Ako voda v čokoláde Ako voda v čokoláde Laura Esquivel

Toto je moja uplne najoblubenejsia knizka na svete! Fascinuje ma na nej krasne zakomponovanie mexickych receptov do struktury knihy, postavy, z ktorych ani jedna nie je ciernobiela, ako i jemne vykreslenie sexualneho napätia medzi Pedrom a Titou. Knizka ma v sebe nieco melancholicke, co vas prinuti nad nou premyslat aj po precitani a obsahuje prvky magickeho realizmu, ktore na mna posobia zvlastnym kuzlom. Navyse - na rozdiel od knih cervenej kniznice - dej a postavy nie su predvidatelne.

Uzasna kniha, do ktorej sa clovek ponori a uz nikdy sa z nej uplne nevymani...

09.06.2020 5 z 5