Návrat do Borga Sud

Dvě sestry, které v dětství neměly ani tušení o existenci té druhé. Ač k sobě naleznou cestu až v období dospívání, utvoří se mezi nimi velmi silné pouto. V dospělosti si každá jde svou cestou, z jedné je univerzitní profesorka italské literatury, ta druhá – divoká a nezkrotná – střídá domovy i nekvalifikovaná zaměstnání. Setkávají se znovu, když mladší Adriana jedné temné noci zazvoní u domu své sestry a drží v náruči dítě. Od koho utíká, je v nebezpečí? Jedna druhé vpadne do života a způsobí v něm zemětřesení. Donatella Di Pietrantonio je zpět s novelou z abruzzského kraje, tentokrát se nezaměřuje na bohem zapomenutý venkov, ale na svéráz Borga Sud, starého přístavu na okraji Pescary a jeho obyvatel. Prožijete silný příběh, který vás hluboce zasáhne....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467419/big_navrat-do-borga-sud-EfT-467419.jpeg 416
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Argo

Borgo Sud, 2020

Kniha Návrat do Borga Sud

Knihomolka544

Moc se mi libily popisy prostredi, hlavne pristavni ctvrti Borgo Sud, clovek mel opravdu pocit, ze je tam, mezi temi jednoduchymi domy a citi vuni cesneku na oleji a ryb.
Bohuzel byla jinak kniha pro me ale spis zklamani. Chybela mi jakakoliv pointa, spousta veci nebyla vubec vysvetlena a konec takovy nijaky. Navic mi sestra hlavni hrdinky svou sebestrednosti a sobectvim strasne lezla na nervy, nechapala jsem, proc se hlavni hrdinka (jmeno nebylo v cele knize zmineno) od ni necha takhle zneuzivat.
Skoda, od knihy s tak plasticky vykreslenym prostredim jsem cekala vic.

Lucienka220

Výborně napsaná kniha o komplikovaném vztahu sester. Jsem moc ráda, že jsem se opět setkala s "Navrátilkou" a Adrianou a že jsem se dověděla, jak žily v dospělosti. Docela by mě zajímalo, jak knihu vnímali lidé, kteří předtím nečetli Navrátilku.

Předchozí kniha vypráví o jejich vztahu v dětství: z knihy Návrat do Borga Sud jako by vyplývalo, že Adriana je tak trochu závislá na své sestře, ovšem v dětství to bylo jinak, díky Adrianě a její lásce a obdivu se "Navrátilka" dokáže přizpůsobit novému životu.

Také si kladu otázku, jak dětství "Navrátilky" ovlivnilo volbu jejího manžela Piera. Možná si, jak byla šťastná, že o ni někdo stojí, nevšimla varovných znaků (ona byla vidět jeho nevyváženost už v té situaci, kdy hodlal vzdát studium).

A ani v této knize jsme se nedověděli, jak se vypravěčka, "Navrátilka" jmenuje křestním jménem.

alibaba72

Skvělé, excelentní, čtivé, návykové :-) pevně doufám, že autorka píše dál :-)

bosorka

Připadá mi, že skoro každá kniha italských autorů je přímo prošpikována atmosférou místa, umí dokonale vystihnout vůně, chutě, barvy, člověk jako by na místě sám byl. I Donatella di Pietratonio umí přenést do samotného dění, mezi rybáře do horkého přístavního města nebo třeba i do švýcarských hor. Pak se kniha čte jedna báseň, neboť zaujme všechny smysly.
Volné pokračování Navrátilky, která mě vcelku sebrala, se zdá být klidnější, ač i v dospělosti obě sestry musí řešit složité vztahy. Ta divoká mladší má vše divoké, nedokáže zústat v klidu. Ale i tu starší klidnou a rozumnou pochroumané vztahy doběhnou. 4 a půl, přeci jen předchozí kniha se mě dotkla ještě o krapet více. Každopádně autorku zařazuji mezi oblíbence.

Dela111

Z tohoto příběhu život přímo sálá, má dokonale vykreslenou atmosféru. Jsou z něj cítit vůně italského přístavu, mísí se tu vůně typických jídel s vůní květin, moře a pachu ryb.

Hlavními postavami jsou dvě sestry, které snad nemůžou být odlišnější - jedna vzdělaná, žijící akademickým životem, druhá naopak bez vzdělání, žijící ze dne na den životem, který přitahuje i děsí.
Námětem knihy jsou vztahy mezi nimi, velmi složitý vztah s jejich matkou a především jejich partnerské vztahy. Obě sestry se nešťastně připoutaly k partnerům, se kterými zažívaly pokřivené lásky, odsouzené k zániku, ale zároveň se nikdy nedokázaly zcela od nemocných vztahů odpoutat a to ani kdyby to některou z nich mělo zničit...
Kniha je plná emocí, z příběhu je cítit život a opravdovost.

Za problém této knihy považuji přeskakování mezi časovými rovinami. Autorka celkem svižně střídá ve vyprávění různá období a ačkoli mně to nikdy v knihách nevadí, tady mi občas trvalo, než jsem se zorientovala.

Donatella di Pietrantonio mě zaujala už svojí první knihou vydanou u nás a moc jsem si přála vydání dalších jejích knih, takže Návrat do Borga Sud mě potěšil. Ráda bych si přečetla další její knihy, ty příběhy jsou o nevšedních osudech, čiší z nich syrovost a skutečný život.