kktnk kktnk komentáře u knih

Pirátská odysea Pirátská odysea Michael Crichton

Prima oddechová literatura se kterou se vrátíte do dětství, ale bude vás to bavit i jako dospělého. Piráti (a privatýři), poklad, karibik, ... Nechybi tomu nic, co do žánru patří. A pusobi to mnohem opravdověji než načinčaný Johnny Depp na filmovém plátně.

25.04.2018 4 z 5

Paměti plavčíka Záhady Paměti plavčíka Záhady Michail Iljin (p)

Jako zvídavého kluka mě tahle knížka ohromně bavila. Dověděl jsem se v ni hodně o zeměpisných, geologických, kulturních a kdovijakých zajímavostech z velkého světa tam někde předaleko. Samozřejmě odpovídá době vzniku a sovětskému původu, ale i pres to ji i dnešním klukům, u kterých vidim tutéž zvídavost, doporučuju a půjčuju. A dodneška čekám na přislíbený druhý díl, sepsaný společně s kolegou Nápadou!

03.06.2022 4 z 5

Sex není zadarmo Sex není zadarmo Chester Brown

Komix o tom, ze sexbyznys je vlastně jen ten byznys a kdyby to tak brali všichni, svět by byl jednodušší. V lecčems se dá souhlasit, v lecčems ale ne - třeba v autorově rezignaci na vztahy, jak je vnímá společnost dnes. Nicméně čtenář se zamyslí, a to je plus.

22.03.2020 3 z 5

Azazel Azazel Isaac Asimov

Takova nenarocna sbirka povidek, ktere spojuje jedno tema.

povidky jsou vtipne, maji napad, ale slovy klasika, ta knizka, kdyby byla z pulky tak dlouha, jak je dlouha, tak by porad jeste byla prilis dlouha. To tema je zkratka vycerpane mnohem driv, nez by se sluselo. Kdyby tech povidek byla ctvrtka nebo pulka, bylo bylo by to akorat, po case se to zacne opakovat a prestane to ctenare bavit. Pritom samy o sobe jsou velmi dobre.

SPOILER:
jak se dobre umysly promneni v prusvih, kdyz si na pomoc berete bytosti z vyssich sfer
KONEC SPOILERU.

25.01.2020 3 z 5

Smrt svatého Vojtěcha Smrt svatého Vojtěcha Vladimír Körner

Tohle je těžká lyrika, neni to úplně snadné čtení, ale je to i zajimavý vhled to tehdejší reality. Jak již někdo psal níže, je to materiál jako dělaný pro Vláčila.

15.05.2018 3 z 5

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Pro lidi se zájmem o biologii a evoluční zvláště povinná četba. Je dobré před tím mít přečtený Sobecký gen od Dawkinse, člověk se naučí přemýšlet v tom evolučním kontextu a čte se to pak mnohem snáze.

25.04.2018

Vlastní životopis Vlastní životopis Charles Darwin

Docela zajimave cteni, dovite se neco i o Darwinovi jako cloveku, nejen ze je tvurcem evolucni teorie.

30.12.2016 4 z 5

Proč je v noci tma? Proč je v noci tma? Peter Zamarovský

Ctive podana historie a nakonec i vysvetleni Olbersova paradoxu.

26.08.2015 4 z 5

Poslušnost vůči autoritě: Experiment, který zpochybnil lidskou přirozenost Poslušnost vůči autoritě: Experiment, který zpochybnil lidskou přirozenost Stanley Milgram

Tenhle experiment známe asi všichni. Teda dokud se nezeptáte na podrobnosti. A o těch je právě tahle kniha. Dozvíte se, že experiment měl mnoho variant (a proč), jaké závěry z něj Milgram vyvozuje, jaká kritika experimentu byla a spoustu dalšího. Zkrátka kdo chce jít do trochu větší hloubky, než je obvyklá jedna kapitolka v pop-science knížce o psychologii, tady může začít.

21.10.2022 3 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

(SPOILER) Povedená dystopie, celkem tradičně není nijak zvlášť vyřešeno, jak se lidstvo (nebo jen USA?) dostalo do tak podivného stavu. Na tu zápletku, která je velice jednoduchá a dala by se zpracovat mnohem kratším textem, je to překvapivě zajímavé čtení, které mě bavilo až do konce a nijak se to netáhlo. Čtenáře to nechá zamýšlet se nad spoustou témat, neni to jen o tom, jak šli kluci o život. Za to urcitě plusové body autorovi, řemeslně zkrátka dobře odvedená práce. Co mě ale zklamalo byl závěr, tam bych čekal něco víc než konec jak z rodinného (když pominu všechny ty postřílené kluky) filmu na odpoledne.

29.08.2022 3 z 5

Výprava na Mauritius Výprava na Mauritius Patrick O'Brian

Četl jsem vlastně proto, ze jsem zahlédl upoutávku na filmové zpracování a zjistil, ze existuje knižní série. Protože jsem ale suchozemec, který nerozezná spinakr od kosatky, i kdyby mu jedno z toho spadlo na hlavu a druhy na nohu a u vody byl nejdál na Kanárech (a ještě Boeingem) mám z toho nejspíš jen třetinový zážitek. I tak to bylo stravitelné dobrodružství, které by si zcestovalý námořník nejspíš parádně užil. (A nebo taky ne, ja to vlastně nepoznám.)

03.06.2022 3 z 5

Adam Ondra: lezec tělem i duší Adam Ondra: lezec tělem i duší Martin Jaroš

Ze zacatku trochu linearni vypraveneni o tom, co vsechno ten kluk vyhral. Coz neni vytka nebo zavist, bez debaty vyhrava po zasluze a je to ohromnej sympatak, to je videt na kazdych zavodech. Jen to neni az tak zajimavy namet do knihy. Vsechno ostatni, coz je takova osobnejsi rovina, se naopak cte moc hezky, zvlast pokud vas lezeni bavi.

11.03.2020 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Po uspechu serialu jsem si rikal, ze musim doplnit tu letitou mezeru, kdyz to vsichni kamaradi davno cetli. Pravda, davno, tudiz jako kluci. A bude to asi jedna z tech, ktere jsem mel cist taky v tom veku. Dneska uz mi to pripada jako hodne prumerna fantasy. Asi bych to pripodobnil k Riftwar saze, asi by mi taky prisla slaba, kdybych ji cetl dnes, ale tehda jsem to bastil.

11.03.2020 3 z 5

Boj o Jeruzalém Boj o Jeruzalém Dore Gold

Hutná fakta, čísla, (i nedavna) historie, poctivě ozdrojovano. Je to samozřejmě chtě nechtě psané ze "západního" pohledu, nicméně i s vedomim toho to poměrně jasně formuje názor na problém a zúčastněné strany. Me osobně kniha leccos osvětlila i připomněla. (Precijen malou cast te historie jsem jako puboš zažil.) A hlavně ukázala, ze věci jsou komplikovanější než běžně ukazují média a než si to běžný středoevropan představuje.

21.05.2019 4 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Knizka ma dve roviny, jednou je zajimavy vhled do praxe americkeho pohrebnictvi, clovek se leccos dovi o vecech, o kterych se tak nejak mlci. Druha rovina je autorcina osobni, tez zajimava, i kdyz podle nazvu knihy necekana. Ale nijak celku neprekazi. Takze za me sumasumarum dobry cteni. Zadna pecka, ale ani odpad.

20.05.2019 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Takové jednoduche příběhové a přímočaré čtení, tak na 3 hvezdičky. Přínos vidím pro fanoušky marvelovského univerza, leccos jim to osvětlí a hodně doplní, pakliže se o tohle téma doteď nezajímali.

08.03.2019 3 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Můj oblíbený cestopis, a zároveň už trošku dějepis, obsahující spoustu zajímavých reálií ze světa před těmi +-70 lety. Velmi poutavě napsáno, rozhodně stojí za přečtení, už proto, že tenhle příběh patří k obecnému přehledu.
PS: s filmem nesrovnávat a samozřejmě knížku přečíst první!

25.04.2018