Poslušnost vůči autoritě: Experiment, který zpochybnil lidskou přirozenost

Poslušnost vůči autoritě: Experiment, který zpochybnil lidskou přirozenost https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348888/mid_poslusnost-vuci-autorite-GIh-348888.png 4 27 3

Je člověk ve své podstatě dobrý či zlý? Rozhodne se v souladu se svou morálkou i v zátěžové situaci? Mohli bychom opět podlehnout propagandě podobně, jak se to stalo téměř před sto lety v hitlerovském Německu? V šedesátých letech provedl Milgram sérii experimentů, které změnily způsob, jímž vnímáme morálku a svobodnou vůli. O významu těchto experimentů svědčí i mnoho navazujících výzkumných studií, textů, replikací experimentu. Zájem nejširší veřejnosti o toto téma se zvýšil zejména po událostech ve věznici v Abu Ghraíbu. Jak píše Philip Zimbardo v předmluvě, filmoví tvůrci, které toto téma láká, často v zájmu dramatičnosti zkreslují skutečnou podobu a průběh experimentů, mnozí odborníci i laici se pak domnívají, že Milgramovy experimenty znají, ale opak je pravdou. I proto je třeba se ke zdroji, k popisu experimentů, jejich analýze a dovozeným poznatkům vracet.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Portál
Originální název:

Obedience to Authority , 1974


více info...

Přidat komentář

kktnk
21.10.2022 3 z 5

Tenhle experiment známe asi všichni. Teda dokud se nezeptáte na podrobnosti. A o těch je právě tahle kniha. Dozvíte se, že experiment měl mnoho variant (a proč), jaké závěry z něj Milgram vyvozuje, jaká kritika experimentu byla a spoustu dalšího. Zkrátka kdo chce jít do trochu větší hloubky, než je obvyklá jedna kapitolka v pop-science knížce o psychologii, tady může začít.

Azmodan
27.10.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, nutící k zamyšlený. Část popisující průběh a strukturu experimentů mě trochu nudila, nicméně k pochopení celého mechanismu poslušnosti je naprosto nezbytná! Zbytek je zajímavý výklad popisující mechanismy, struktury a jednotlivé složky poslušnosti. Jednoduchý a nenásilný (z hlediska nucení člověka mačkat tlačítka s elektrošoky) laboratorní experiment ukáže, co lidé dokáží udělat v situaci, kdy v podstatě o nic nejde, kdy mohou bez trestu kdykoliv přerušit svou činnost a kdy jim nic nehrozí. Přesto dokáží jiného člověka trápit a týrat a to podotýkám ne proto, že to jsou od přírody rodilí sadisté! Člověk je pak nucen přemýšlet, jaké je jednání člověka v situacích, kdy luxus "kdykoliv odejití bez následků" nemá. V knize se občas mihne zmínka o druhé světové válce, Nacistech a Stalinovi. Když se k této poslušnosti z autorit přidají i další hlediska jako je například válka, strach o svůj vlastní život, víra v to, že děláte dobrou věc, kdy se jisté lidské etnikum systematicky odlidští a kdy se maximálně oddělí od násili emoční složka člověk se pak nemůže divit, že se děje co se děje...spíš se musí děsit toho, co v nás všech dřímá a čeho jsme schopni...a bohužel, není to o etice, morálce a lidskosti, ale o evoluci a vývoji nutícího nás všechny zejména přežít... Samostatnou složkou k přemýšlení je potom odpovědnost. V experimentu se lidé, kteří došli až na konec stažili své odpovědnosti zbavit, necítili ji, vnímali, že odpovědnost je na vedoucím experimentu nebo univerzitě. Přitom to byli oni, kdo mačkali tlačítka a nevyužili možnosti skončit... Posaďte si tohle hledisko do koncentračních táborů na lidi v sondercommandech nebo na lékaře nucené ke spolupráci se svými vězniteli. Otázka opravdu nelehká!


Mimir
20.10.2018 4 z 5

Stanley Milgram sa so svojím experimentom zaradil medzi tri najznámejšie psychologické experimenty druhej polovice 20. storočia. Podobne ako Asch či Zimbardo, aj Milgram zisťuje, že človek nie je taký nezávislý jedinec ako o sebe tvrdí, či sa mylne domnieva. Hrdinské činy plné odvahy a heroických ideálov už nájdeme len v literatúre. Milgram píše: "Týrania pokračujú vďaka ostýchavým ľuďom, ktorým chýba odvaha konať podľa svojich presvedčení." Milgram učinil znamenitý objav práve v tom, že človek, ktorý priamo nie je svedkom dopadu svojho rozhodnutia, prípadne je zaň zbavený zodpovednosti, prekračuje svoje morálne zásady. Opäť autor:..."človek, ktorý v tábore zhadzoval cyklón-B do plynovej komory, dokázal svoje konanie ospravedlniť tým, že len plnil rozkazy zhora." Na záver ešte alarmujúca myšlienka autora: "Človek, ktorý nesie plnú zodpovednosť za čin, sa vyparil."

Štítky knihy

autorita

Autorovy knížky

Stanley Milgram
americká, 1933 - 1984
2014  89%Poslušnosť voči autorite

Kniha Poslušnost vůči autoritě: Experiment, který zpochybnil lidskou přirozenost je v

Právě čtených1x
Přečtených37x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených3x
Knihotéce12x
Chystám se číst46x
Chci si koupit12x
dalších seznamech1x