Kiuska Kiuska komentáře u knih

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Pecka! Už první stránka mě dostala. Úžasný styl psaní, smála jsem se hned od začátku. Gabby je prostě skvělá, chováním a vlastnostmi spíš takový kluk, což jsem částečně i já a tudíž jsem si ji hned oblíbila, a to u mě u holčičích hrdinek moc nestává. A Sašu jsem si zamilovala hned. Pohodový, milý, vtipný... Toho prostě chcete. Bohužel jsem ale narazila na věci, které mi trochu vadily. To věcné mluvení o slinách, vykonávání potřeby, smradlavém dechu už na mě možná bylo trochu moc, i když mi takové věci nevadí, ale myslím, že není potřeba to stále opakovat, jako čtenáři už mi to pak nepřišlo tak úchvatné, i když chápu, že to charakterizovalo jejich osobnosti, že se dokáží bavit o všem a není jim to nechutné. Taková velká rodina prostě, což je ale zase úžasné. Vztah Gabby a bratra jsem jí velmi záviděla. Také jedna z nejlepších věcí v knize. Věčně pošťuchování a dobírání, ale když o něco šlo, stáli vždy při sobě. Prostředek knihy už se za mě trochu táhl, ale pak to zase bylo dobré a četlo se to samo. A bohužel poslední věc, která se mi nelíbila: epilog. Nebudu prozrazovat co, ale obsahuje věci, na které už jsem v knihách trochu háklivá. Každopádně pokud chcete knihu, u které si odpočinete, od srdce zasmějete, tohle je ta pravá volba.

07.09.2020

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Woow. Tohle bylo opravdu úžasné čtení. Příběh je vtipný, napínavý a velmi vzrušující (až velmi sexy), nenajdete v něm žádné pasáže, které byste chtěli přeskočit. Hlášky, které se v knize objevují jsou prostě geniální, před nimi opravdu smekám. A fanoušci Star Wars jako já, si opravdu přijdou na své. Postavy jsou propracované, mají svůj charakter, jsou originální. Prožíváte s nimi všechno a říkám vám, že si je zamilujete. Osobně nemám, co bych příběhu vytkla, čtení jsem si užila od začátku do konce. Opravdu hodně od srdce jsem se smála, nedávala jsem, měla slzy na krajíčku, byla dojatá... Je to prostě neuvěřitelně povedená romance a je v ní vše, co byste si v takové knize přáli. Alex se stal mým novým knižním oblíbencem, protože on je proste úžasný.

10.08.2020 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Opravdu paráda! Příběh je dobře napsaný, vtipný, ale naneštěstí i smutný. Takových knížek jsem za život moc nepřečetla, nerada totiž pláču, když to není smíchy, ale tohle se opravdu povedlo. Krásný srdceryvný příběh o životě, o lásce, podpoře a o tom, co se s člověkem stane, když ho potká opravdu velké neštěstí. Co se týče postav, tak Louisu jsem si okamžitě zamilovala, je úžasně bláznivá, vtipná. Will se může zezačátku zdát jako nepříjemná postava, ale věřte mi, že se to změní a oblíbíte si ho jako já. Navzájem se naučili spoustu věcí. Sice jsem nejdříve viděla film a asi tak přišla o určitá překvapení, ale to mi nezabránilo příběh si pořádně užít a hltat ho plnými doušky. V knize je toho přeci jen víc. Takže pokud máte chuť se zasmát, culit se a zároveň si zaplakat, jděte určitě do toho.

23.07.2020 5 z 5

Dědictví Dědictví E. E. Holmes

Taková oddechovka asi spíše pro mladší a méně náročné čtenáře. Náročnějšího čtenáře kniha asi tolik neuspokojí. Styl psaní je jednodušší a strohý, žádné větší detaily, autorka se u ničeho příliš dlouho nepozastaví. Občas jsem postrádala nějaké větší pocity. I když je to psané v ich-formě, nějak ke mně ne vždy dolehlo, co postava prožívá a především jak, je to spíše takové popisné. Co se týče hlavní postavy Jess, tak mi byla poměrně sympatická. Super je, že se s ničím moc nepárá, má odvahu, takže tu nenajdete žádnou fňuknu a hlavně má smysl pro humor. Někdy mi ale přišlo, že se postavy chovají trochu unáhleně a nereálně. Například Jess prozradí kamarádce dost bláznivou věc a tu to nijak moc nepřekvapí a bere to jako hotovou věc. Častěji mi v knize přijde, že to není úplně domyšlené a stalo se to, protože se to tak hodilo. Třeba poměrně důležitý a náročný úkol na konci knihy nebyl vůbec promyšlený, pořád jste četli jen: nějak to uděláme. Rozhodně ale nemohu říct, že by kniha byla špatná. Nabízí nám poměrně zajímavý děj a zvraty. Jen chvilku trvá, než se k nim člověk dostane. Něco bylo opravdu překvapující a zajímavé.

Takže ano, nedostatky tam jsou, ale celkově to není špatná kniha. Dokáže vás pobavit, zaujmout a překvapit. Oddechovější čtení, které neurazí, je fajn, ale nebudete z něj úplně paf.

30.05.2020 3 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Skvělé! Hooverová prostě umí psát. Je to záživné, napínavé, vtipné. Z postav je zajímavý zvlášť Miles, který je zahalen mlhou tajemna a vy prostě musíte zjistit, co se v ní skrývá. To nám odhalují pomalu části knihy psané z jeho pohledu, pozorujeme tak část jeho minulosti. Pravda, měla jsem trochu problém přecházet z vyprávění v minulém čase do přítomného a pak zase zpět, z jeho pohledu je to psané i poměrně stroze, což mi zezačátku moc nevyhovovalo, ale zvykla jsem si. Nebyla to primární dějová linka, takže jsem to i chápala. Milesovi bych jen vytkla jeho naivitu. Tate je velmi sympatická, vtipná. Hlavně jsem obdivovala její vytrvalost. Na knize je ale nejlepší to, že autorka skvěle umí popsat jejich společné chvíle (zvlášť v první polovině knihy, která díky tomu byla opravdu parádní), pocity, přitažlivost, vášeň. Zkrátka jsem někdy nedýchala společně s Tate, vzduch by se dal krájet i u mě jako čtenáře. Opravdu jsem měla pocit, jako bych to prožívala také a to je nejvíc, co si čtenář může přát. Bohužel to nevydrželo úplně až do druhé poloviny knihy. Co se týče děje, tak od něj jsem v takovém typu příběhu moc neočekávala, opravdu něco dramatičtějšího se děje až na konci (příběhů tohoto typu je mnoho, není to nic extra originálního, až na Milesovu minulost), ale o ději tato knížka není, ale spíš o pocitech, lásce, přitažlivosti a jak se poprat s minulostí. Takže první polovina knihy byla opravdu super, poslední kapitoly jsem také hltala, ale jedna věc mi to zkazila a to, že se jde zase na vše moc hrrr, a to já nemám ráda. Jinak to ale byla velká pecka.

20.05.2020 4 z 5

Boss Boss Alexander Stainforth (p)

(SPOILER) Na knihu jsem se hodně těšila, lgbt romantický a erotický příběh s dospělými muži a v Česku... Řekla jsem si, že to musím zkusit. Bohužel mne kniha zklamala. Téma i příběh by mohly být dobré, kdyby to bohužel nebylo napsané, jak je. Příběh měl potenciál, ale rychlým tempem byl pohřbíván. Jednoduše to za mě nebylo dotažené. Všechno drama a zápletky by mohly být opravdu zajímavé, ale ne v tomto podání. Vše bylo hrozně honem, postavy se často chovaly dost nesmyslně. Jejich povahy jsem moc nepochopila. Teo jako hlavní postava byl nezajímavý a opravdu takový "puťka" a spíš mi šel na nervy. Erik byl zase druhý extrém. Jeho chování bylo občas opravdu podivné až nelogické. Jejich vztah byl hrozně rychlý. Nemám ráda, když se lidi znají přes týden a už na všechno spěchají a dělají, že je to naprosto v pořádku a že se znají jak své boty (tady to nakonec bylo trochu komplikovanější, ale i tak). Tak silná láska po pár dnech, jak byla ukázána tady, mi také přišla zvláštní. Prostě jsem si k nim vůbec nevybudovala vztah. Styl psaní a vyprávění mi také není moc blízký, je velice jednoduchý a téměř ničím mne nezaujal. Strohé a nudné popisy až na stránku o tom, co Teo dělá (uklízení, čištění zubů apod.) bych klidně vynechala.
Když to tedy shrnu... Téma a příběh s takovými životními problémy mohl být dobrý, nápad se mi líbil, ale nebyl využit tak, jak by mohl. Od půlky jsem to četla už silou vůle. Víckrát jsem si řekla, že to vzdám... Druhý díl se dle ostatních jeví jako trochu lepší, ale já už po něm asi nesáhnu.

16.05.2020 1 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Koláčky a spiklenci se mi samozřejmě líbili, styl vyprávění je stále příjemný, oba chlapce jsem si oblíbila a to už nelze smazat, ráda s nimi strávím tolik času, kolik to jen půjde, ale už to nějak není ono. Ta velká jemnost a občasná naivita už mi možná trochu vadila. Je to ale asi způsobené tím, že příběh je opravdu young adult a pro náctileté. Také jsem se asi hodně upnula k symbolu muffinu a čaje a nějak mi tu chybí. Příběh ale hezky plyne, vyvolává ve vás opět smutek i radost, strach a obavy, a to když autor dokáže, je to vždy velké plus. Nejde pouze o roztomilý příběh o ničem, jak někteří mohou tvrdit, ale opět se setkáváme s životními problémy, které jsem já osobně s chlapci prožívala, jako by se mě přímo týkaly (což asi není tak daleko od pravdy, když vás kniha pohltí) V příběhu jsou hodnoty lásky a přátelství tak silné, až mě to opravdu hřálo u srdce. Když to shrnu, tak i přes ty malé věci, které mi stoprocentní zážitek z knihy malinko kazí, jedná se stále o krásný a čtivý příběh s několika zvraty, které byste možná úplně nečekali.

16.05.2020 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Muffin a čaj je skvělý příběh o sbližování a o vzájemném budování důvěry. Oba chlapci jsou velmi sympatičtí a rozhodně mi přirostli k srdci. Na příběhu nejvíc obdivuji ten úžasný symbol muffina a čaje a co společně dokážou. Pro někoho je to pouze snídaně, ale pro naše hrdiny je to mnohem víc. Styl vyprávění je sice jednodušší, ale je to vyprávění z jejich pohledu a skvěle se k těmto roztomilým chlapcům hodí. Příběh je psán z obou pohledů, což já mám nejraději: mít tu možnost podívat se, jak stejnou věc prožívá každý jinak. Příběh je takový nevinný, roztomilý... pravda, že někdy až moc naivní, ale rozhodně čtivý a hodně podněcuje k přemýšlení. Aspoň u mě. Dobrá ukázka toho, že knihy nejsou jen o ději. V knize je krásně ukázáno, že v jakémkoli vztahu každý potřebuje někdy oporu v druhém.

16.05.2020 5 z 5