Khamul1 Khamul1 komentáře u knih

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

No, moc mě to nechytlo. Zdálo se mi to spíš jako nepovedená parodie na Tolkiena.

22.07.2020 2 z 5

Kvadratura času aneb Jak jsem doklopýtal do srpna 1968 Kvadratura času aneb Jak jsem doklopýtal do srpna 1968 Sláva Volný

Skvělě popsaný vývoj člověka od nadšeného svazáka po disidenta.

Destine, s.r.o. Destine, s.r.o. Tomáš Hokeš

Moc hezké, bohužel však úplně neznámé.

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Geniální dílo.

Mor Mor Albert Camus

Na pozadí skvělého románu jde de facto o esej nad chováním jednotlivce v krizové situaci, smyslem lidské existence, hrdinstvím, zlem a podobně. Nemám co vytknout.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Mé nejoblíbenější dílo vůbec. Jde o smršť naprostých ujetostí s filosofickým podtextem, která vás zcela pohltí. Mistr a Markétka dokáže být vtipná, děsivá a moudrá kniha zároveň. Za mě 120%! Jedině román v románu o Pilátovi mi přišel lehce slabší. Woland a jeho poskoci jsou neskuteční sympaťáci. Dílo je zároveň jakousi variací na Fausta, jak dokládají hlavní postavy Woland, Mistr a Markétka, což se mi taky líbilo.

Morfium Morfium Michail Bulgakov

Mrazivé, ale velmi čtivé a poučné.

Osudná vejce Osudná vejce Michail Bulgakov

Parádní knížečka.

22.07.2020 4 z 5

Můj soukromý nepřítel Můj soukromý nepřítel Amélie Nothomb

Ukrutně děsivé, ale mimořádně vydařené.

Soudce a jeho kat / Malér Soudce a jeho kat / Malér Friedrich Dürrenmatt

Soudce a jeho kat mě tolik nezaujal, ale špatné to nebylo. Malér naopak považuju za velmi vydařenou povídku.

22.07.2020 4 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Karel Čapek byl geniální spisovatel. Tahle kniha je naprosto úžasná. Je vtipná a čtivá, ale má i dokonalej jazykovej styl a filosofickou hloubku.

Tři sestry Tři sestry Anton Pavlovič Čechov

Tři sestry mě docela zklamaly, přijdou mi moc fádní. I přesto však kniha má něco do sebe, za což dávám dvě hvězdičky. Vypovídá totiž o životě ruských aristokratů i důstojníků.

22.07.2020 2 z 5

Král umírá Král umírá Eugène Ionesco

Povedená hra, moc se mi líbila. Neschází jí vtip, čtivost, zajímavost ani hloubka

Antikódy Antikódy Václav Havel

Hezké typogramy, mnohde jsou vtipné a důmyslné.

22.07.2020 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

V podobných knihách si sice moc nelibuju, avšak tahle mě bavila, protože Salinger má velmi čtivý způsob vyprávění a hlavní postava byla prostě sympaťák.

Švábenicové Švábenicové David Papajík

Jedná se o velmi kvalitní monografii. Autor čtenáře však bohužel přehlcuje nepříliš poutavými výstupy jednotlivých členů rodu Švábeniců v dobových pramenech, a to bez výjimky, čímž se kniha pro laické čtenáře stává skoro nečitelnou.

16.07.2020 4 z 5

Mnich z hory Kója Mnich z hory Kója Kjóka Izumi

Dokonalá knížka.

16.07.2020 5 z 5

Lakomec / Misantrop / Tartuffe Lakomec / Misantrop / Tartuffe Molière (p)

Lakomec je senzační, moc vtipnej a čtivej. Misantrop mi sice připadal trochu slabší, ale zase se mi u něj, stejně jako u Tartuffa, líbilo, že je rýmovaný. Myslím, že by se téma pokrytectví aristokracie z Misantropa dalo zpracovat i lépe. Tartuffe mě taky bavil.

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

Velmi rozporuplné dílo, jež čtenáře donutí zamyslet se nad tím, kam spěje naše civilizace. Ačkoli je kniha prezentována jako populárně vědecká, leckde pro laika ztrácí na srozumitelnosti.

U kapitoly Přelidnění jsem očekával uvedení problému životního prostoru a zdrojů obživy, k mému překvapení zde Lorenz však probírá spíše problematiku odlidštění velkých měst, což ale určitě není na škodu. Zaujaly mě především kapitoly Běh o závod se sebou samým, Vyhasnutí citů a Genetický úpadek, v nichž autor často využívá vynikající přirovnání a má výborné postřehy. Jinde byl bohužel značně ovlivněn soudobým hnutím Hippies, které mu zjevně hodně lezlo na nervy, takže tyto pasáže dnes nejsou příliš aktuální. Zdálo se mi, že Lorenz některé otázky zjednodušuje nebo přehání. Řešení řady jím uvedených hříchů civilizace je dnes naneštěstí mnohem naléhavější než v době, kdy knihu psal. Domnívám se, že těch hrozeb pro dnešní civilizaci navíc dost přibylo.

Ač se s mnoha Lorenzovými stanovisky neztotožňuji, kniha je to bezesporu úžasná. Jistě se k ní ještě vrátím a znovu nad ní popřemýšlím. Dávám 85 %

12.07.2020 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Na začátku to sice byla zábava, pak mě kniha ale omrzela.

12.07.2020 3 z 5