KejmlP KejmlP komentáře u knih

Dějiny světa Dějiny světa * antologie

Hezký encyklopedický přehled dějin pro mládež, seznamující se všemi důležitými tématy. Možná by jí jen slušel větší formát.

11.04.2017 4 z 5

Sto bitev Sto bitev Michael Lee Lanning

Těžko hodnotit. Jako příběhy bitev pro laiky je kniha celkem pěkná. Komu ji určit dál je těžké. U každé bitvy je velmi stručný úvod do situace, popis bitvy, a odstavec s dalším vývojem. Jenže každý dobrý historik ví, že samotné bitvy jsou jen většinou jen špičkou ledovce a viditelným vyvrcholením mnohem většího zákulisního, politického, diplomatického a společenského dění. A aby člověk mohl význam bitvy chápat a mít z popisu jejího průběhu užitek, měl by prvně chápat tyto pro leckoho nudné a zdlouhavé procesy. A těm se kniha nevěnuje. Pro odborníky je kniha příliš stručná, úplným laikům zas dost možná unikne veškerý kontext, a zůstane jen popis přesunů jednotek. Doporučuji tedy snad veřejnosti, která se zajímá o historii bitevních střetnutí, a má přiměřené znalosti dějepisného minima.

11.04.2017 3 z 5

Historie světa - Atlas světových dějin Historie světa - Atlas světových dějin John Haywood

Skvělá kniha. Přízvisko "encyklopedie" mně v tomto případě připadá trochu matoucí, jelikož encyklopedickému formátu kniha příliš neodpovídá, což já ovšem vnímám jako plus. Tento historický atlas obsahuje velké množství i méně známých témat, přičemž podrobné mapy doplňuje přiměřeně dlouhý text, seznamující čtenáře s podstatou zobrazovaného dění. Mohu říci, že knihu jsme využíval prakticky od mládí, kdy perfektně sloužila už na ZŠ, často jsem ji otevíral jako dospívající zájemce o dějiny, a byla mi pomocníkem i při studiu historie na vysoké škole. I vzhledem k tomu ji tedy mohu doporučit každému, kdo má rád spojení dějin a map.

11.04.2017 5 z 5

Povídky Povídky Miloslav Šimek

Ten nejlepší druh humoru, který si dokážu představit. Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna pokládám za jedny z našich největších géniů zábavy, kterým dnešní tzv. "baviči" nemohou dosáhnout ani po malíček u nohy. Sbírka povídek dokáže pobavit při každé příležitosti, a neustále se v nich dají nacházet nové humorné situace. V kombinaci s vyprávěcím stylem Miloslava Šimka na zvukových nahrávkách povídek nepřekonatelné.

10.04.2017 5 z 5

Audience Audience Václav Havel

No musím uznat, že vtipné to je, hlavně tedy v divadelním zpracování s Abrahámem a Landovským. Nejsem nějaký obdivovatel politické činnosti Václava Havla, filosofické poselství hry sice vnímám, ale nepřijde mi nijak fascinující či objevné. Mně se hra líbí jako gradující pivní dialog opilého sládka s disidentem, který nabývá stále větší absurdnosti, a obsahuje řadu vtipných hlášek. Určitě jsem se pobavil.

10.04.2017 4 z 5

Příběh johanitského komtura řečeného Dalimil Příběh johanitského komtura řečeného Dalimil Tomáš Edel

Kniha je výborná jako doplnění znalostí po přečtení slavného díla. Autor rozvíjí teorii o původu kroniky a jejího autora, rozebírá smysl jejího vzniku a v ní obsažené myšlenky. Jestli se chcete dozvědět, jak vznikal první český mobilizační pamflet, a jak se ve středověku dělala propaganda, je tohle kniha pro vás.

09.04.2017 4 z 5

Dalimilova kronika: Pařížský zlomek latinského překladu (faksimile) Dalimilova kronika: Pařížský zlomek latinského překladu (faksimile) Dalimil

S nadsázkou bych poznamenal, že jde o první nacionalistické dílo našich dějin. "Tak řečený Dalimil" by byl dnešní společností asi posouzen (a možná i odsouzen) jako nenávistný xenofob, jelikož jeho hodnocení českých dějin a panovníků se nachází striktně na jednoduché linii "bavíš se s Němci: jsi nepřítel a zrádce, ignoruješ Němce: nic moc, řežeš Němcům nosy a další údy: jsi dobrý Čech a vzor panovníka". Nicméně jde o velmi zajímavý historický dokument, krásná rýmovaná čeština dodává knize své kouzlo, a za sebe mohu říct, že mě její čtení bavilo asi nejvíce ze všech našich dávných kronik. Doporučuji si k ní přečíst i některou z publikací, která se kronikou zabývá z odborného hlediska, například knihu Tomáše Edela.

Dějiny zemí Koruny české II. Dějiny zemí Koruny české II. Petr Čornej

Ačkoliv jinak tvoří celá čtyřdílná série "malých dějiny" od Paseky (Koruna česká, Evropská civilizace) skvělý základový přehled pro naši i evropskou historii, tento druhý díl v závěru strašně trpí dobou svého vzniku. Chápu, že řada autorů nebyla spokojená s omezeními komunistického režimu, ale jako profesionální historici si měli zachovat nadhled, a nikoliv své názory promítat do odborné práce. Závěrečné kapitoly jsou tudíž velmi jednostranné, v podstatě jen otáčí znaménka předlistopadového hodnocení, a prezentují čtenáři argumenty, které v dnešní odborné debatě nemohou obstát.
Mimo tento nedostatek je ale kniha velmi kvalitní syntézou, a mohu ji doporučit.

09.04.2017 4 z 5

Rozdělení Československa - Dvacet let poté Rozdělení Československa - Dvacet let poté Roman Lukáš

Když to vyjádřím kulantně, řekl bych, že práce má "značné rezervy". Jsem nucen říct, že jedinou její přínosnou částí jsou poslední kapitoly s kvalitativním mikro-výzkumem mezi obyvatelstvem Česko-Slovenského pohraničí, které ukazují některé důsledky rozdělení společného státu pro tamní obyvatelstvo. Zbytek knihy tvoří velmi stručné, a poměrně jednostranné shrnutí dějin rozpadu Československa, které mimo unáhlených soudů o vinících obsahuje i řadu faktografických a citačních chyb. Závěrečný výzkum se jeví zajímavý, nicméně ani ten nepřichází s žádným významně obohacujícím sdělením, a spíše jen personifikuje důsledky nové hranice, které si přemýšlivý čtenář mohl vyvodit i bez něj. Nicméně kdyby obsáhl větší množství respondentů a jeho analýze bylo věnováno více prostoru, mohlo by jít o zajímavou studii. Takto bohužel celá kniha působí dojmem průměrné studentské práce, a pokud čtenář očekává cokoliv více než jen nejstručnější shrnutí, měl by radši sáhnout po kvalitnějších pracích, například po vyčerpávajících studiích dějin Česko-Slovenských vztahů od J. Rychlíka.

09.04.2017 1 z 5

Dejiny česko-slovenska po roku 1945 Dejiny česko-slovenska po roku 1945 Ivo Samson

Poměrně kvalitní zpracování našich poválečných dějin, kterých bohužel není mnoho. Vzhledem k turbulentní době vydání oceňuji snahu o objektivní výklad a vyvarování se hodnotících soudů. Nicméně platí, že od doby jejího vydání uplynulo již mnoho času, a pro dnešní účely je vhodné knihu doplnit ještě vhodnou literaturou doplňující nové poznatky a přístupy. Kniha určitě může posloužit jako základ pro zájemce o novodobou historii přičemž krásná slovenština rozhodně není na překážku.

Modernita a holocaust Modernita a holocaust Zygmunt Bauman

Výsměch všem naivním, "moderním a pokrokovým" lidem, kteří považují holocaust za nějaký temný výplod hrubého, středověkého a dávno překonaného myšlení, dílo zlostných fanatiků a násilníků. Autor ukazuje, že opak je pravdou. Holocaust je spíše vyvrcholením modernity a triumfem osvícenství, realizovaný pečlivými a maximálně racionálně uvažujícími hlavami. Není svázán s nacismem či jinou ideologií, ale s modernitou. A může se opakovat tím více, čím dále společnost kráčí ke glorifikaci rozumu, výkonu, efektivity, k boření tradičních struktur a hodnot.
Že má autor odvahu je patrné i závěrečných kapitolách, kde ukazuje, že spíše než k poučení je odkaz masového vyvražďování často využíván státem Izrael k legitimizaci cílů, které se leckdy nemusí od cílů pachatelů holocaustu zas tak příliš lišit.
Opravdu doporučuji, kniha jde napříč mnoha obory, a může tak uspokojit široké spektrum zájemců, kteří se nebojí problematizujícího pohledu na naše dějiny a společnost.

09.04.2017 5 z 5

Bývali Čechové... : české historické mýty a stereotypy Bývali Čechové... : české historické mýty a stereotypy Jiří Rak

Tato poměrně útlá kniha patří mezi jednu z těch, které by měl každý vážný zájemce o naši historii znát. Jiří Rak v ní výborně popisuje původ a vývoj idejí, kterými se náš národ nejpozději od dob svého obrození sám definuje. Plebejství a nedůvěra ke kosmopolitismu, venkovská moudrost, odpor k výsadám a šlechtě, sounáležitost se slovanskými příbuznými, tyto a mnohé další české národní rysy mají svůj dávný původ, a procházely za poslední staletí určitým vývojem, přičemž zůstávají v různé míře stále zakotveny v našich hlavách, a jejich působení ovlivňuje i naši současnost. Schopnost politické práce s těmito vzorci dokázala už mnohokrát zásadně pohnout kormidlem našich dějin, a seznámení se s nimi umožní přemýšlivému čtenáři mnohem lépe pochopit řadu dějů jak vzdálené minulosti, tak i dnešních dnů. Je snad jen škoda, že kniha nemá větší rozsah, aby mohla téma postihnout do ještě větší šířky i hloubky.

Vzdělání a extremismus Vzdělání a extremismus Nikolaj Demjančuk

Poměrně zklamání, čekal jsem něco jiného. Po objevení titulu jsme se těšil na rozbor vztahu mezi mládeží a extremismem, a jelikož je kniha určena učitelům, předpokládal jsem, že se bude věnovat i práci a komunikaci se studenty a žáky s extrémními názory. Nic z toho jsem nenašel. Kniha ve větší části jen opakuje známé úvahy a fráze, co že to vlastně extremismus je, a jediným pedagogickým přesahem je tak vlastně jen několik doporučených aktivit pro podpoření tolerance v závěrečné části knihy, které navíc ani nejsou nijak zvlášť zdařilé. Moc tedy nechápu smysl této knihy.

09.04.2017 1 z 5

Gottwaldovi muži Gottwaldovi muži Pavel Kosatík

Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem, už proto, že se u nás jedná o zcela průkopnickou práci. Je nanejvýš smutné, že od změny režimu uběhlo už 27 let, a my stále postrádáme kvalitní životopisy komunistických funkcionářů, kteří určovali přes 40 let směřování této země. Tato kniha se snaží mezeru alespoň trochu zaplnit, a nutno říci, že to dělá zdařile. K tématu přistupuje objektivně, na základě ověřených faktů a nikoli novinářských senzací, a vykresluje tak uvěřitelné a střízlivé portréty první vládnoucí generace našich komunistů. Vzhledem k rozsahu knihy od ní samozřejmě nelze očekávat splnění nároků, které by měly být kladeny na skutečně zevrubné biografie jednotlivých představitelů, ale i tak se autoři nemají zač stydět. Kniha je tak dnes pro moderní historiky nutnou pomůckou k dějinám zakladatelského období komunistického režimu.
Pouze se domnívám, že pokud by bylo plně vyhověno názvu "Gottwaldovi muži", měla by kniha obsáhnout ještě některé další důležité postavy kolem prvního dělnického prezidenta (např. V. Široký nebo V. Nosek), a naopak Novotný (jakkoliv byl jeho portrét rovněž poutavý) by se do ní pravděpodobně nedostal, jelikož původní Gottwaldovu generaci už značně přesahuje.

08.04.2017 5 z 5

Odsouzeni k manuální práci - Vzdělanostní reprodukce v dělnické rodině Odsouzeni k manuální práci - Vzdělanostní reprodukce v dělnické rodině Tomáš Katrňák

Jeden z klenotů našich sociologických studií. Kniha ukazuje, jakým mýtem je často tradovaná rovnost šancí v naší společnosti. Právně sice ano, ale na základě výzkumu je krásně vidět, jak nás na každém kroku ovlivňují determinanty a postoje prostředí ze kterého jsme vzešli, a jak je téměř nemožné je překonat a vymanit se z okovů předurčujících naši životní dráhu. V druhé části knihy pak autor přechází ke kvalitativními výzkumu, kde na výpovědích respondentů ukazuje rozdíly v přístupech jednotlivých tříd. Velmi mě bavilo tyto výpovědi porovnávat s mými praktickými zkušenostmi.

08.04.2017 5 z 5

Monology ve Vůdcově hlavním stanu 1941-1944 Monology ve Vůdcově hlavním stanu 1941-1944 Adolf Hitler

Další ze série knih "obyčejný Adolf Hitler". Jelikož Hitler měl ve zvyku dlouho ponocovat a vést až do rána dlouhé debaty se svými přáteli, hosty a spolupracovníky, napadlo Hitlerova tajemníka Bormanna dát debaty zapisovat. Jelikož ale "debaty" vypadaly spíše tak, že Hitler vedl jeden dlouhý monolog, vznikla z nich tato kniha, na níž nenuceně hovoří odpočívající německý diktátor. Jedná se o úvahy na témata ze všech lidských oborů, někdy ideologizované plány či náměty na uspořádání společnosti a světa, někdy vcelku zajímavé postřehy a komentáře. Musím konstatovat, že jde o mnohem čtivější dílo než Mein Kampf, a tím se opět potvrzuje, že Hitler byl lepší řečník než spisovatel. Další z nezbytných doplňků ke studiu osobnosti německého Vůdce.

Nahá žena Nahá žena Desmond Morris

Zájemcům mohu sdělit, že kniha není zdaleka tak pikantní, jak by se podle názvu mohlo zdát. Jde o poměrně suché srovnání jednotlivých částí ženského těla tak, jak ho vnímají (či vnímaly) různé kultury světa. Pro zajímavost dobré, velice vhodné i pro demonstraci kulturního relativismu, ale jinak se nekonají žádná velká překvapení.

08.04.2017 3 z 5

Sex a třetí říše Sex a třetí říše Zbyněk Válka

Pod bulvárním názvem slibujícím jistě velkou prodejnost se bohužel neskrývá nic než jen syntéza drbů, blábolů,polopravd a rádoby senzací, které jsou většině hlubších zájemců o téma Třetí říše dávno známé, a často také seriózními odborníky dávno vyvrácené, jako například periodicky se vracející tvrzení o Hitlerově sexuální zvrhlosti a fyzických abnormalitách. Jde o shrnutí velké části toho, co může být v Třetí říši nějak spojováno se sexualitou. Od mnohdy vzájemně si protiřečících tvrzení o téměř všech existujících *filiích jimiž měl trpět Adolf Hitler, přes komentování nahých antických soch, úlohu ženy v nacionálně socialistické společnosti, prapodivné teorie o skrytých sexuálních poselstvích Hitlerjugend, až po eugeniku.
Pro seriózního badatele to má stejný smysl, jako brát informace z deníku Blesk. Doporučuji tak leda zájemcům o bulvár, prosím je ale, aby si získané informace nechali pro sebe a nikde je nešířili, a šetřili tak nervy seriózním historikům.

08.04.2017 odpad!

Hitlerland Hitlerland Andrew Nagorski

Velmi originální kniha, umožňující nahlédnout na Hitlera a nacismus pohledem zvenčí. Ač je to někdy dvousečné, jelikož člověk mimo komunitu může jen těžko plně pochopit dění mezi zúčastněnými, zatím má ale zase možnost vidět věci tak, jak toho samotní Němci nebyli schopni. Rozhodně lze konstatovat, že kniha je nabitá řadou originálních citátů a myšlenek, se kterými se zatím nebylo možné v jiné literatuře setkat. Rozhodně potřebný doplněk k dějinám nacismu.

08.04.2017 4 z 5

Malé dějiny československé (1867-1939) Malé dějiny československé (1867-1939) Zdeněk Kárník

Tyto "Malé dějiny" vám poskytnou takové množství informací, že je můžete pokládat za velmi suverénní základ pro jakékoliv další bádání. První republiku neidealizují, ale představují ji v její složitosti - přes ohromné molochy politických stran a korupci, přes krize a národnostní problémy, po naše diplomatické kontakty se světem. Mohu říci, že po přečtení ztratíte o První republice veškeré iluze, zato ale získáte skutečné znalosti, a budete moci lépe pochopit i její pozdější vývoj. Mně se kdysi výborně osvědčila jako základní podkladová literatura pro zkoušky z dějin První republiky. Doporučuji nejen studentům!