Malé dějiny československé (1867-1939)

Malé dějiny československé (1867-1939) https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49631/bmid_male-dejiny-ceskoslovenske-1867-193-yfx-49631.png 5 7 2

Rozvrat habsburské monarchie a vznik společného státu Čechů a Slováků. Politický, hospodářský, sociální a kulturní vývoj Československa. Slovenské autonomistické hnutí. Hospodářská krize 30. let. Československo v době evropské politické krize v předvečer války, příprava na obranu republiky. Tlak hitlerovského Německa a Henleinovy strany v 2. půli 30. let. Mnichovská dohoda a územní okleštění Československé republiky. Druhá republika - politický a hospodářský vývoj. Zánik společného státu v březnu 1938 - vytvoření protektorátu a vznik Slovenského štátu. V závěru připojen přehled československých vlád 1918-1939, soupis pramenů a literatury, jmenný rejstřík.... celý text

PavelT
22.03.2020 5 z 5

Děkuji paní profesorce Musilové z HÚ FF UHK, že mě vyhodila od zkoušky z dějin První republiky a tím mě donutila si tuto knihu přečíst. Měli by si ji přečíst všichni, kdo První republiku nekriticky obdivují, i ti, kdo ji zatracují (těch je však výzamně méně). Obě skupiny (hlavně však ta první) získají realistický obraz o tom, jaká opravdu byla.

KejmlP
08.04.2017 5 z 5

Tyto "Malé dějiny" vám poskytnou takové množství informací, že je můžete pokládat za velmi suverénní základ pro jakékoliv další bádání. První republiku neidealizují, ale představují ji v její složitosti - přes ohromné molochy politických stran a korupci, přes krize a národnostní problémy, po naše diplomatické kontakty se světem. Mohu říci, že po přečtení ztratíte o První republice veškeré iluze, zato ale získáte skutečné znalosti, a budete moci lépe pochopit i její pozdější vývoj. Mně se kdysi výborně osvědčila jako základní podkladová literatura pro zkoušky z dějin První republiky. Doporučuji nejen studentům!