Gottwaldovi muži

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historik Karel Kaplan a spisovatel Pavel Kosatík spojili síly při práci na publikaci, jež přináší biografické portréty významných komunistických pohlavárů, kteří řídili stát po únoru 1948. Jména Klementa Gottwalda, Antonína Zápotockého, Antonína Novotného, Václava Kopeckého, Alexeje Čepičky, Rudolfa Slánského, Viliama Širokého a dalších máme v povědomí všichni. Co o nich však víme skutečně – mimo toho mála, jež kdysi oni sami váhavě svěřili veřejnosti? Byli to zločinci svým založením, nebo naopak „géniové průměrnosti“, kteří zůstávali u moci, neboť se nechávali nést svým osudem? Kniha přinese množství dosud neznámých faktů o pozadí fungování komunistické moci v padesátých a šedesátých letech. Pokouší se zároveň odpovědět na otázku, jaký byl osobní podíl komunistických představitelů na konkrétní podobě režimu.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47462/gottwaldovi-muzi-QYc-47462.jpg 4.822
Žánr
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno · Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Gottwaldovi muži

Přidat komentář
Hyaenodon
23.11.2018

Poutavě napsaná kniha. Možná by neškodilo jít víc pod povrch, ale to by pak spíš vznikla celá řada , jak již píše KejmlP.

KejmlP
08.04.2017

Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem, už proto, že se u nás jedná o zcela průkopnickou práci. Je nanejvýš smutné, že od změny režimu uběhlo už 27 let, a my stále postrádáme kvalitní životopisy komunistických funkcionářů, kteří určovali přes 40 let směřování této země. Tato kniha se snaží mezeru alespoň trochu zaplnit, a nutno říci, že to dělá zdařile. K tématu přistupuje objektivně, na základě ověřených faktů a nikoli novinářských senzací, a vykresluje tak uvěřitelné a střízlivé portréty první vládnoucí generace našich komunistů. Vzhledem k rozsahu knihy od ní samozřejmě nelze očekávat splnění nároků, které by měly být kladeny na skutečně zevrubné biografie jednotlivých představitelů, ale i tak se autoři nemají zač stydět. Kniha je tak dnes pro moderní historiky nutnou pomůckou k dějinám zakladatelského období komunistického režimu.
Pouze se domnívám, že pokud by bylo plně vyhověno názvu "Gottwaldovi muži", měla by kniha obsáhnout ještě některé další důležité postavy kolem prvního dělnického prezidenta (např. V. Široký nebo V. Nosek), a naopak Novotný (jakkoliv byl jeho portrét rovněž poutavý) by se do ní pravděpodobně nedostal, jelikož původní Gottwaldovu generaci už značně přesahuje.

OldaB
13.05.2014

Děsivá doba, která by neměla být zapomenuta. Nejhorší je na tom to, že lidem vládli omezení sobci, kteří se neštítili prakticky ničeho. Výborné a poutavé čtivo.

Kakho-Oto
10.02.2013

Odborná kniha o závažném tématu psaná čtivě. Co více si přát? Řada faktů zveřejněna vůbec poprvé. Autoři splnili povinnost historiků: neopisovat stará fakta, ale především jít k pramenům - archiváliím.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Podpořte ji svým hlasem v Ceně českého internetu (nominována je v každé druhé kategorii)

Štítky

Klement Gottwald prezidenti komunisté

Autoři knihy

Pavel Kosatík
česká, 1962
Karel Kaplan
česká, 1928

Kniha Gottwaldovi muži je v

Právě čtených1x
Přečtených29x
Doporučených3x
Knihotéce8x
Chystám se číst22x
Chci si koupit9x