KarolinaFifth KarolinaFifth komentáře u knih

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Je to bulvárek, ale bavil mě.

14.07.2023 5 z 5

Bouřlivé ticho Bouřlivé ticho Raynor Winn

Je to krásné. Forma je v tomto případě silnější než děj, ale není to na škodu.

11.07.2023 5 z 5

Země těch druhých: Válka, válka, válka Země těch druhých: Válka, válka, válka Leïla Slimani

Skvěle napsané, velmi citlivě. Považuji tuto knihu za jednu z nejdůležitějších ve svém žánru.

22.06.2023 5 z 5

Můj grónský rok Můj grónský rok Eva Kollerová–Střihavková

Kniha mě bavila i proto, že je jiná, tematicky odvážná. Myšlenkové pochody mužského hrdiny jsou uvěřitelné, mikrosvět tetřevny zábavný. Víc takových knih.

05.06.2023 5 z 5

Vždycky v menšině Vždycky v menšině Martin C. Putna

Nepíšu negativní recenze a když dávám jednu hvězdu, tak to už musí být.
Jenže arogance tohoto pána čiší z téměř každé jeho myšlenky. Vzdělanost ho odkrojila od empatie, proto je tato kniha nepříjemná.

01.05.2023 1 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Je to takové "troškovské" a infantilní a dost to předznamenalo to, co se bude dít v naší literatuře dnes. Infantilnosti, jednoduchost až urážející a neliterárnost.

27.04.2023 1 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Nevěděla jsem, že jde o povídky, když jsem to zjistila, nechtěla jsem do knihy pouštět, protože mám ráda košaté příběhy, ráda sleudju osudy lidí na větší ploše. Nakonec jsem ale neměla co číst, tak jsem knize dala šanci a NELITUJU toho.
Každá povídka na konci tne jako přitva ne svou tvrdostí či ostrostí, ale tím, jak chytrá je. Ale zároveň si autor na nic nehraje, nechytračí, jen překvapuje dějem i myšlenkami. Jednoznačně mohu tuto knihu doporučit.
Akorát ta obálka je velmi, ale opravdu velmi škaredá.

03.12.2023 5 z 5

Ascona. Erich Maria Remarque v emigraci Ascona. Erich Maria Remarque v emigraci Edgar Rai

Nic jsem o spisovateli nevěděla, tak jsem ráda, že jsem to napravila. Jeho žvot byl poměrně strhující, kniha čtivá. Doporučuju - dostane to knihy autora do kontextu dějin.

14.11.2023 5 z 5

Vina Vina Ferdinand Von Schirach

Nejdřív se mi to zdálo dot upachtěné, nakonec jsem ale naskočila do spisovatelova rytmu, do povídek se "položila" a užila si je. Pak jsem se vrátila na začátek, první čtyři si přečetla znovu a užila si je právě až napodruhé. Těžko říct, která mi připadala nejlepší. Svým poselstvím nejspíše ta osmá. Ale nechci nikoho ovlivnit, tak si nechám pro sebe proč. :-)

14.07.2023 5 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Nevím, proč si to dělám. Už z názvu a obálky lze vytušit, že mě text bude týrat. Snažila jsem se. Opravdu jsem se hodně snažila, ale před koncem jsem knihu znechuceně odhodila.

14.07.2023

Poezie není žvýkačka Poezie není žvýkačka * antologie

Skvělý výbor!

21.06.2023 5 z 5

Rybářská chata Rybářská chata Stein Torleif Bjella

Originální příběh. Děkuji.

05.06.2023 5 z 5

Nezvěstný Nezvěstný Egon Hostovský

Výborně popsané pocity, ta tíseň, kterou znají jen nedobrovolní vyděděnci. Příběh také skvělý.

01.05.2023 5 z 5

Ruční práce Ruční práce Leïla Slimani

Téma zajímavé, ale asi by mi stačilo přečíst si o tom ve faktografickém článku na internetu. Jako kniha to moc nefungovala, a to nejspíš proto, jak to bylo napsané. Trochu mě to nudilo a zklamalo.

26.07.2022 1 z 5

Zdenin světový rekord Zdenin světový rekord Ludmila Pecháčková

Je to starý text, ale obecné věci o důležitosti sportu jsou platné dodnes. Čtení jsem si užila. Poklad z knihobudky.

22.03.2024 5 z 5

Noční služba v kamenolomu Noční služba v kamenolomu Václav Vomáčka

Skvělá sbírka s tísnivou a lehkou atmosférou zároveň, užila jsem si každou báseň. Autora doporučuju, rovněž jeho poslední sbírka je vynikající.

Stravitelná ekonomie Stravitelná ekonomie Ha-Joon Chang

Pěkně vysvětlená ekonomická problematika, v níž se příliš neorientuju.

V lásce a válce V lásce a válce Maggie Brookes

Další super jízda, sáhla jsem po této knize hned po vězňově ženě a nelituju toho. Rádoby dramatické situace, předvídatelnost. Výborné! Přečteno za den a noc!

03.12.2023 2 z 5

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

U čtení jsem se small a bavilo, přestože nejde o primárně humoristickou knihu. Je to hloupoučké, ale zábavné.

03.12.2023 2 z 5

88 věcí, které byste měli stihnout se svým dítětem, než vyletí z hnízda 88 věcí, které byste měli stihnout se svým dítětem, než vyletí z hnízda Hans Rath

Každý by toto měl stihnout, na co právě v ten okamžik má energie, kniha nastavuje nereálně hranice, navíc by se dala smrsknout do pěti stran, protože se v ní pořád všechno dokola opakuje. Tři myšlenka nafouknuté do obřího balónu. Tohle nečtěte.

03.12.2023 odpad!