kapllu kapllu komentáře u knih

Tři šálky čaje Tři šálky čaje Greg Mortenson

Knížka, která vás donutí přemýšlet. Dalo mi to trochu jiný pohled na muslimy všeobecně. Normální lidé, co chtějí normální věci a normálně žít.

15.04.2011 5 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Úžasná knížka a bohužel její námět není ani tak nereálný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejsmutnější na tom je, že i po revoluci se ti lidé chtěli (byť i nevědomky) vrátit zpět do zajetých kolejí pohodlí. Od začátku se mi nelíbila Paulova manželka, která se ukázala v pravém světle po jeho odjezdu z ostrova. Šáhova přítomnost v ději představovala spojení s reálným světem. I když tedy v Americe vládla diktatura pod zástěrkou pokroku a zabezpečení lidí, v jiných částech světa se tomu dovedli ubránit. A tak mi zbývá jen doufat, že se masy lidí nenechají zmanipulovat a zachovají si zdravý rozum a lásku k naší přírodě. Protože ať si říká kdo chce co chce, bez naší matičky Země jsme úplné nuly.

15.04.2011 5 z 5

Koukol v pšenici Koukol v pšenici Vlasta Javořická

Vlasta Javořická píše moc krásné a hlavně lidské příběhy. Pokusila jsem se vybrat, která povídka z této knihy je nejlepší, ale pokaždé jsem skončila s několika kandidáty. Zkrátka, dobré jsou všechny :)

15.04.2011 3 z 5

Úžasssná dovolená aneb Cizí neštěstí potěší! Úžasssná dovolená aneb Cizí neštěstí potěší! Katarína Gillerová

Jediné, co se mi na tomhle kousku líbilo, byly pohádky důchodkyně Bartoňové. Jinak mě ty hádky lezly i ušima.

15.04.2011 1 z 5

Tajemství strýce Josefa Tajemství strýce Josefa František Herites

Myslím, že autor hezky popsal charaktery jednotlivých postav se bšemi jejich přednostmi i zápory. Nejsympatičtější mi asi připadala babička a Josef, který se i přes svou lásku ke Švédsku rozhodl zůstat.

15.04.2011 3 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

I když to je pěkná hra, tak mě osobně za srdce nevzala, není z mých oblíbených. Nicméně k povinné četbě to je vděčná knížka, nic složitého tam není.

28.03.2011 3 z 5

Naši furianti Naši furianti Ladislav Stroupežnický

Lepší než Strakonický dudák, mnohem realističtější a zábavnější.

28.03.2011 5 z 5

Foukni do pampelišky Foukni do pampelišky Helena Dvořáková

Ničím mě neurazila, ničím mě nenadchla. I když některé pasáže v sobě skrývají hlubokou myšlenku... Několik citátů z této knížečky by se určitě ve světě neztratilo. :)

21.03.2011 3 z 5

Mně se to četlo krásně. Moc se mi zamlouvalo, když Huck byl schopný poznat, jak se věci opravdu mají (že i černoch je člověk s city) a že to okolí také dokázal. Jeho selský rozum mi byl mnohem sympatičtější než ten Toma Sawyera. Huck také projevil nesmírnou odvahu, když zinscenoval svoji sebevraždu a vydal se do neznáma.

Milpardon, madam Milpardon, madam Vasilij Makarovič Šukšin

Všechny povídky mají dobrou úroveň, ovšem nejlepší nakonec, že? Chuť do života u mě vede na plné čáře, hlavně za ten konec..

21.03.2011 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

I když básně v oblibě až zas tak nemám, tak toto se mi docela líbilo. Ono nad poezií se člověk musí více zamyslet, zatímco v próze autor myšlenky spíše servíruje. Tato sbírka z povinné četby vůbec není špatná. Všechny ty básně jsou takové živé, naléhavé, čtenář si to dokáže živě představit. Hodně mě zaujaly básně Kantor Halfar a Bernard Žár.

Jak na věc Jak na věc Nick Hornby

Na téhle knize se mi líbí, že není jako vystřižená podle šablony, ale dokáže překvapit dějem i chováním jednotlivých postav. A i když podruhé už jí asi číst nebudu, tak ztráta času to rozhodně není.

Hlava nehlava Hlava nehlava Augusten Burroughs

Čteno v originále. Running with Scissors je krátce a jednoduše neuvěřitelné. Ale v určitém bodě se má nevíra zlomila a už jsem jen poulila oči. Asi nejzábavnější (ale i k hlubokému zamyšlení) biografie vůbec.

Kouzelné soboty Kouzelné soboty Miloš Kratochvíl

Četba nejen na soboty. Dospělí umějí být občas tak sobečtí! A právě proto jsou tu děti a také děda z Ouvozu.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

V jednoduchosti je krása. I když Malý princ byl vydán za druhé světové války, neztrácí na půvabu a naléhavosti. Vždyť i dnes máme krále, domýšlivce, pijany, zeměpisce a další... Každý si určitě v princovi najde to své.
Já jen doufám, že vždycky budu mít svou květinu, tu jedinou v celém vesmíru.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Super pobavení. Moc se mi líbí Adamsova představa vesmíru, protože já sama si to představuji velmi podobně; nekonečný koloběh, časová smyčka... Úžasné! Přesto jsem místy už nevnímala části vět, občas tam prostě bylo moc "nesmyslných" výrazů. I když to je přece tak trochu cíl té knihy - překvapit, pobavit a nenudit. A to se jí povedlo!

21.03.2011

Přelétavé známosti Přelétavé známosti Emlyn Rees

Ztráta času. Knižní vydání telenovely..

21.03.2011 odpad!

Modrý dům Modrý dům Táňa Keleová-Vasilková

Nádherná odpočinková četba. Jako bych opravdu trávila krásné Vánoce u babičky :)

21.03.2011 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Nečetlo se mi to zdaleka tak dobře jako Huck Finn. Zápletka je sice zajímavá, ale je podaná tak nějak zdlouhavě.

21.03.2011 2 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Moc se mi líbilo, že Shakespeare s ničím neotálel, děj se ničím nezdržoval a všechno spělo k nešťastnému konci... Love story jako hadr a přece mě bavila.