kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Prodloužený víkend Prodloužený víkend Gilly Macmillan

Četla jsem většinu autorčiných knih, moje nejoblíbenější je Spálená obloha a Chůva, bohužel Prodloužený víkend nenaplnil má očekávání.
Příběh mi přišel překombinovaný, nemohu ani napsat, že by byl čtivý a napínavý. Přistihla jsem se, že týden po přečtení nevím, co bylo obsahem, takže za sebe thriller hodnotím jako naprostý průměr, který mne absolutně ničím nezaujal.

19.10.2023 3 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Pro někoho možná trochu utahanější romance bez pořádné akce, ale mně se to moc líbilo! Je to takový něžný příběh odehrávající se v krásném prostředí na březích jezera, které odráží vnitřní naladění hrdinů. Stále jsem čekala, co se stalo a i když mně to mohlo v průběhu čtení napadnout (indicie tam byly:-)), byla jsem napjatá až do konce a strašně jsem se bála, aby to dopadlo, jak má a nebyla jsem zklamaná.

05.10.2023 4 z 5

Klub monster Klub monster Jennifer McMahon

Poměrně dlouhou dobu jsem se nedokázala do příběhu začíst. Knížku jsem dokonce na několik týdnů odložila stranou, že se k ní vrátím, až budu mít tu správnou náladu v četbě pokračovat. Autorka mě totiž ještě nikdy nezklamala a nelituji ani v tomto případě, při četbě některých pasáží mi opravdu běhal mráz po zádech a čím více jsem se blížila konci, tím čtivější mi knížka připadala. Pointa mne překvapila a to hned několikrát. Bez té druhé bych se obešla, protože v mých očích příběhu zbytečně ubrala. Přesto si myslím, že tento příběh patří mezi to nejlepší, co autorka dosud napsala. Má originální námět a působí velmi osobním dojmem. Čtenář prožívá příběh s hrdiny a tak to má být.

22.09.2023 4 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

V detektivním příběhu ve stylu Agathy Christie sází autorka na ponurou atmosféru romantického ostrova a pokřivené vztahy mezi hrdiny. Již v první kapitole se čtenář dozví, že došlo ke zločinu - o jaký zločin se jedná a co k němu vedlo, to je předmětem dalších 300 stran. Knížku mne bavilo číst, ale necítila jsem takové napětí jako při četbě jiných podobných příběhů. Překombinované vztahy mezi hrdiny stěžovali orientaci a ubrali i pointě, která aspoň pro mne byla příliš vykonstruovaná. Štvanici dám přesto ještě šanci:-)

19.09.2023 3 z 5

Obětiny Obětiny Robert Marasco

Perfektní hororový příběh s překrásnou obálkou! Přečetla jsem ho za víkend a konec mne skutečně překvapil. Film jsem neznala, a tak jsem neměla žádnou bližší představu. Na vlně Darcy Coates a jí podobných jsem už už očekávala nějaká monstra, mumie apod. a všechno bylo jinak. Rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi strašidelné příběhy, aby si tuto knížku přečetli. Po dlouhé době zjistí, že o strašidlech se dá psát i jinak - s přesahem.

11.09.2023 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Skvělý thriller s překvapivým zvratem (aspoň pro mne, neboť jsem nenačetla dostatečné množství tematicky podobných titulů, abych měla srovnání). Nemohla jsem se odtrhnout od čtení - v první polovině více než v té druhé, kdy už jsem držela autorce pěsti, aby to nepokazila koncem. Pointa ve stylu "perpeta mobile" byla rozhodně vydařená, ale náhodné setkání v závěru na mne nepůsobilo příliš důvěryhodně. Zpochybnit by se dala i míra sledování Niny, takže proto dávám o hvězdičku méně.

11.09.2023 4 z 5

Ještě jsme se nepotkali Ještě jsme se nepotkali Sophie Cousens

Tomuto románu musím rozhodně zvednout hodnocení. Pěkně se mi četl a ačkoli se jednalo o romantický žánr s předvídatelnou zápletkou, děj nebyl banální a místy jsem se i dobře bavila (například situace na trhu:-)) Kdyby autorka v závěru netlačila tolik na pilu a upustila od potřeby vypointovat vše do nejmenších detailů, dala bych příběhu klidně i plný počet hvězdiček. Jako nenáročná četba bez problému obstojí.

06.09.2023 4 z 5

Dcery panství Foxcote Dcery panství Foxcote Eve Chase

Osudy dvou rodin, které se s odstupem času protnou a spojí se v jednu. Příběh měl svoji atmosféru, na závadu nebylo ani střídání časových rovin, přesto bych ocenila trochu hlubší propracování a méně "sluníčkový" závěr. Na můj vkus vše až příliš zapadalo do sebe.
Závěrečný zvrat týkající se vyšetřování dávné střelby ovšem překvapil a kladně hodnotím i obálku knížky.

25.08.2023 3 z 5

U jezera U jezera David James Poissant

Jeden víkend na rodinné chatě a tragédie, která se odehraje opodál a která zamíchá kartami všech zúčastněných. Ten, kdo má rád psychologická dramata si rozhodně přijde na své. Dříve či později totiž vyplují na povrch tajemství jednotlivých osob, o nichž ostatní nevědí, a nebo se je snaží delší dobu ignorovat. Po víkendové "terapii" dojde k pořádnému vztahovému restartu a já bych za něj dala autorovi plný počet hvězdiček, ale závěr mne trochu zklamal, měla jsem bohužel jiné očekávání.

25.08.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Romantické čtení, od kterého jsem nic převratného nečekala, a proto mne asi příjemně překvapilo. Určitě bych knížku přidala k těm lepším a uvěřitelným romancím, ač jsou eskapády hlavních hrdinů trochu uměle vykonstruované, jako celek drží pohromadě a najde se v nich místo i na vážnější téma. A nakonec to nejdůležitější, co nesmí v knize tohoto typu chybět - sex tam byl a dobrý :-) a bylo ho tam tak akorát. A obešla bych se i bez bonusové kapitoly:-)

26.07.2023 5 z 5

Všechny tvoje lži Všechny tvoje lži Harriet Tyce

Trochu zdlouhavý příběh, který se pěkně čte a brzy zapomene, ačkoli závěr je velmi vydařený a nečekaný.

26.07.2023 3 z 5

Dobří sousedé Dobří sousedé Adam Nevill

(SPOILER) Nevillův Rituál mne zaujal o poznání více, i když ten závěr byl stejně nevydařený jako v Dobrých sousedech. Autor opět slibně začal, ale směřování příběhu mne zklamalo. Nadpřirozené schopnosti nehodných sousedů na mne byly příliš stejně jako dvojitá vražda, která prošla hlavnímu hrdinovi. Obálka knížky je pěkná, ale moc nekoresponduje s příběhem - kde je ta společná zeď se sousedy a temné lesy v pozadí?

26.07.2023 3 z 5

Škvíra Škvíra C. J. Tudor

Velmi čtivá sbírka povídek s originálními strach nahánějícími či apokalyptickými náměty. Zaujala mne hned první z nich Konec plavby, ale pamatovat si budu i Věžák nebo Kopírku. Ocenila jsem také krátké úvodníky před každou povídkou, které vůbec nenudily a čtení bylo díky nim zajímavější. Pokud paní Tudor vydá další sbírku povídek, rozhodně si ji nenechám ujít!

12.06.2023 4 z 5

Devět křížů Devět křížů Roman Kulich

Pověst o Devíti křížích patří k vůbec nejslavnějším svého druhu, a proto není divu, že i po tolika letech přitahuje pozornost. Pana Kulicha inspirovala k příběhu s velmi originální pointou, za níž bych mu klidně dala pět hvězdiček, bohužel způsob zpracování a styl psaní je tohoto nápadu zcela nehodný. Je zřejmé, že autor není literátem z povolání a v mnohých ohledech selhává, nicméně tehdy by měl nastoupit editor a situaci v rámci možností zachránit. Výsledek je v tomto případě rozpačitý a soudný čtenář má chuť knihu opakovaně odložit. Vyprávění o rodince cestující autem do Brna je vyloženě tragické - slabé dialogy, opakování informací, vata, kterou se musí čtenář prokousat. O trochu živěji působí převyprávění legendy, ale i v tomto případě se zdlouhavě opakuje již řečené, postavy jsou oproštěné od emocí, motivace nejsou uvěřitelné a čtenář textem prolétá, aby odhalil aspoň tu zápletku, o níž si zde přečetl pochvalné komentáře. Pravdou je, že je skutečně nečekaná a originální. Málokdy se stane, aby čtenář po přečtení cca 243 stran z 246 nevěděl, jaká bude pointa. Otázkou je, zda to za to martyrium stálo. Dokáži si totiž mnohem lépe představit nápad pana Kulicha zfilmovaný a našla bych pro něj i pěkné místo v televizním programu - nedělní večer na ČT1:-) Nabízelo by se navíc i srovnání s filmem Shoky a Morthy: Poslední velká akce - kdo film viděl, tak ví, že poslední vteřina filmu je podobně nečekaná jako pointa Kulichova románu.

06.06.2023 2 z 5

Děsy Leigh Harkerové Děsy Leigh Harkerové Darcy Coates

Souhlasím se všemi, kterým zprvu přišel příběh nudný (bohužel se jednalo o přibližně 120 stran). Měla jsem problém se začíst a vůbec jsem nevěděla, co si o počínání hrdinky myslet. Už už jsem se chystala knihu strhat a označit ji za nejhorší z řady strašidelných domů, ale pak se vše obrátilo a to doslova. Z převrácené perspektivy to zase tak špatné nebylo. Pohled z druhé strany totiž dost překvapil, a tak knížku hodnotím čtyřmi hvězdičkami a řadím ji k těm lepším, ne-li nejlepším dílům série. Autorka dle mého i zapracovala na líčení atmosféry a napsala poprvé psychologický horor se vším všudy (vyjma úplného závěru, za který ubírám onu jednu hvězdičku):-)

24.05.2023 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Zprvu jsem měla trochu problém s orientací, kdo je kdo a i po hlubším začtení mi nevyhovovalo přeskakování mezi mluvčími a místy děje. Příběh se mne nedotýkal, protože jsem naštěstí nikdy nemusela řešit problémy hlavních hrdinů a mnohé jejich myšlenkové pochody mi byly velmi vzdálené. Překvapilo mne však, že kniha je napsána velmi citlivě a s velkým porozuměním. Autor mne zaujal už svými filmy a kniha rozhodně potvrzuje jeho talent pro psaní.

15.05.2023 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Příběh s mysteriózní zápletkou a grafickým ozvláštněním není vůbec tím, čím se zdá být. Pointa mne určitě mile překvapila, ale přesto se nemůžu zbavit dojmu, že to celé mohlo být mnohem lepší respektive propracovanější. U takového typu literatury bych čekala pečlivé líčení atmosféry a pomalu vytvářené napětí. Škoda, že mi v souvislosti s Anyou neběhal mráz po zádech a všechny tajuplné momenty proběhly jen tak mimochodem a tím pádem se mne vůbec nedotkly.

26.04.2023 3 z 5

Dvě klikaté cesty Dvě klikaté cesty Tom Franklin

Na základě kladných recenzí jsem měla velká očekávání a ta se mi z velké části splnila. Příběh zakázaného přátelství, kterému na dlouhá léta zasadí ránu tragická událost a série nespravedlivých obvinění, dokáže čtenáře vtáhnout svou lehce syrovou atmosférou i krásnými popisy mississippské přírody.

28.03.2023 5 z 5

Smrková Tišina Smrková Tišina Kristýna Sládečková

Detektivní příběh z prostředí centrální Šumavy potěší ty, kteří mají pochopení pro mysteriózní prvky a alespoň základně se orientují v šumavských reáliích. Šumavu navštěvuji pravidelně a popisovaná místa mám mnohokrát prochozená. Ačkoli chápu, že jde o fikci, osobně mi vadila řada nesrovnalostí - nereálné vzdálenosti mezi jednotlivými místy i smyšlená Smrková tišina nebo Lišejníkov. Šumava má specifickou atmosféru, která zaujme sama o sobě a v této knížce jsem ji bohužel necítila. Příběh by se mohl klidně odehrávat v Krkonoších nebo Krušných horách a vyšlo by to na stejno:-) Z blízkého okolí Prášil mám i já svůj děsivý zážitek - při sbírání hub jsem se probořila do bažiny a dodnes si pamatuji ten děsivý pocit poměrně rychlého propadání se a paniky, která ve mně ještě s odstupem času doznívala. Kdo zná Hůrku a její okolí, také se jistě nespokojí se zredukovanou historkou o drancování hrobky Ábelů. Autorka měla zajímavý nápad spojit několik příběhových linek, ale ten se jí bohužel nepodařilo plně realizovat. Navíc v závěru jsem postrádala kapitolu věnovanou Rudolfovi. Možná to byl záměr, ale na mne knížka působila jako dílo dlouhých covidových večerů, kdy autorka s nostalgií vzpomínala na výlet k rozhledně Poledník.

21.03.2023 2 z 5

Víkend plný viny Víkend plný viny Sandie Jones

Myslím, že autorka měla v tomto případě opustit svůj oblíbený žánr, přiznat, že zkusí vztahový román a zcela vypustit posledních cca 30 stran, tak by nikdo nebyl zklamán. Například mně by vůbec nevadilo, kdyby v příběhu chyběl zločin, protože ublížením všeho druhu to v něm přetéká i bez něj:-) Ačkoli se všechno točí stále dokola, nemohu říct, že bych se nudila, naopak jsem byla zvědavá, jak se věci vyvinou, jen si myslím, že ta "velká pointa" tam už vůbec nemusela být. Trošku škrtů a myslím, že by to byla báječná konverzační hra pro divadelní publikum!

13.03.2023 3 z 5