jprst jprst komentáře u knih

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Po Báječných letech pod psa pro mne byla tato kniha velkým zklamáním a tentokrát jí nepomohlo ani filmové zpracování. K jejímu přečtení mě vedla zvědavost, v čem spočívá oblíbenost autorových knih. Nepřišel jsem na to, ale k téhle knize se rozhodně nevrátím.

04.11.2011 3 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Tato kniha z Vieweghovy tvorby výrazně vyčnívá, hodně jí pomohlo i filmové zpracování. Pokud si tuto knihu přečtete jako první knihu od tohoto autora, budete z dalších jeho knih asi dost zklamaní.

04.11.2011 5 z 5

Dekameron 2000 aneb Láska v Praze Dekameron 2000 aneb Láska v Praze Vladimír Páral

Ve srovnání s většinou ostatních autorových knih je to poměrně slabý odvar, ale i ten se dá přečíst. Ovšem na rozdíl od ostatních Páralových knih se k této už určitě nevrátím.

03.11.2011 3 z 5

Generální zázrak Generální zázrak Vladimír Páral

Je to kniha ze života i když s trochou nadsázky a kdo tu dobu zažil, tak to pozná.

02.11.2011 4 z 5

Polda a jeho soudce Polda a jeho soudce Zdena Frýbová

Pokračování osudů hrdinů románu Polda potvrzuje, že systém "nastavované kaše" nemusí být vždy úspěšný. Co nelze autorce upřít, je zdařilé zpracování partnerského vztahu, který se vlivem žárlivosti dokáže změnit až v nenávist vedoucí k pomstě. Poněkud jednoduše však posuzuje otázku, zda je správné, že člověk vezme právo do svých rukou, když zákonná moc selhává, což ji vede k závěru románu hodně vzdálenému realitě.

02.11.2011 1 z 5

Polda Polda Zdena Frýbová

Řemeslně dobře napsaný a čtivý kriminální román. Příběh ale spíše připomíná dost naivní pohádku pro dospělé o tom, jak dobré a bohaté zlo zvítězilo nad zlým a ještě bohatším zlem. Ale kdo je oprávněn rozhodnout, co je ještě dobré a co už zlé? A navíc téměř celou knihou se táhne myšlenka, že ten, kdo má hodně peněz, je určitě nezískal poctivým způsobem a s jeho morálními kvalitami to také nebude žádná sláva. Z toho je patrné, komu je román určen, což ještě více objasní obsah doslovu autorky v prvním vydání.

02.11.2011

Připravte operační sál Připravte operační sál Zdena Frýbová

Dobrý tzv. profesní román z lékařského prostředí, místy sice trochu rozvleklý, ale čtenáře majícího v oblibě romány tohoto druhu rozhodně nezklame.

30.10.2011 3 z 5

Otcem i matkou proti své vůli Otcem i matkou proti své vůli Zdena Frýbová

Jako rodič a vychovatel jsem se po jejím prvním přečtení považoval docela za "borce". S odstupem času jsem si už tak moc nepřipadal, ale o to víc jsem se při opakovaném čtení bavil. A budu se bavit znovu, až tuhle knihu za pár let vnutím těm svým "darebákům".

Falešní hráči Falešní hráči Zdena Frýbová

Takovéhle příběhy autorka skutečně umí, znalost lidských povah je její silnou stránkou a to čtenář ocení.

30.10.2011 4 z 5

Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Zdena Frýbová

Když byla úspěšná kniha Mafie po česku, proč nenapsat její volné pokračování? Příběh je dobře řemeslně zpracován, ale komu je skutečně určen, to dostatečně vysvětlí doslov autorky a Judr. Jana Pinze v závěru této knihy.

30.10.2011 2 z 5

Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Zdena Frýbová

S ohledem na dobu, kdy autorka tuto knihu psala (v letech 1986-88), je obsah odvážný a zcela realistický. Tu odvahu trochu snižuje skutečnost, že byl vydán až v roce 1990, kdy už té odvahy zase tolik potřeba nebylo. Nicméně, postavy v románu vystupující, nám starším připadají známé,a s jim podobnými jsme se určitě setkávali. A setkáváme ještě dnes a zase drží veslo pevně v ruce.

30.10.2011 4 z 5

Den jako stvořený pro vážnou známost Den jako stvořený pro vážnou známost Zdena Frýbová

Psychologické romány, novely a povídky autorka vždy uměla. Její postřehy, že manželství neovlivňuje jen láska ale i spousta mnohdy zdánlivě nevýznamných skutečností, nesou punc reality a pravdivosti.

30.10.2011 5 z 5

Hrůzy lásky a nenávisti Hrůzy lásky a nenávisti Zdena Frýbová

Domnívám se, že téměř každý z nás setkal s nějakým tím Mlčochem nebo Ostrčilem, i když se jmenovali jinak. Ale těch, kteří by se mohli pochlubit tím, že nad nimi beze ztrát zvítězili, asi moc nebude. Co do vykreslení lidských charakterů to nemá chybu.

28.10.2011 5 z 5

Vyjednávač Vyjednávač Pavel Frýbort

Nový příběh Bebeho z celkem úspěšného Frýbortova románu Agentura, dobře řemeslně napsaný, nicméně napsal i jiné a hlavně lepší.

26.10.2011 2 z 5

Městečko jako malované Městečko jako malované Pavel Frýbort

Román volně navazuje na předchozí (Reportér, r. vydání 2001) a ukazuje, že ani regionální žurnalistika nemusí být bez napětí, zvláště když se všichni v městečku dobře znají a spoustu toho o sobě vědí. To bývá někdy i nebezpečné.

26.10.2011

Reportér Reportér Pavel Frýbort

Pavel Frýbort opět nezklamal, témata jeho knih jsou si sice podobná, nicméně dokáže do nich vložit tolik dějě a napětí, že dokáže čtenáře dostatečně zaujmout.

26.10.2011 4 z 5

Přesilová hra Přesilová hra Pavel Frýbort

Dost výrazná změna v českých detektivních románech, změny atmosféry v galerce a také proměny právního citění a forem boje proti zločinu.

26.10.2011 3 z 5

Vekslák 2 aneb malý český bordel Vekslák 2 aneb malý český bordel Pavel Frýbort

Příběh je napínavý, čtivý, ale kvalit Veksláka 1 nedosahuje.

25.10.2011 3 z 5

Jen jednou dostat šanci Jen jednou dostat šanci Pavel Frýbort

Příběh o tom,že touhy a ideály mládí mohou mít k realitě dost daleko, ale jen o peníze zde nejde.

25.10.2011 2 z 5

Vekslák Vekslák Pavel Frýbort

Hlavní hrdina při své cestě " nahoru" mezi veksláky a lidmi bohatnoucími nezákonným obchodem nakonec skončil jako jeden z mála ve vězení. Spousta dalších z té doby je dnes mezi naší elitou. Jinak s ohledem na dobu vzniku románu docela odvážné téma a román nepostrádá napětí.

23.10.2011