Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Fosilie Fosilie kolektiv autorů

Úplně nahodou jsem tento fascinující atlas fosilií objevila v krajské knihovně v regálu geologie. Útlá knížečka malého formátu Fosilie- praktický průvodce světem zkamenělin je 13. titulem z řady Obrazový průvodce. Vydalo nakladatelství Svojtka &Co. roku 1998. Z anglického originálu " Fosils" přeložil náš známý paleontolog a pracovník NM RNDr. Vojtěch Turek.
V úvodních kapitolách se čtenář dozví (zopakuje si) :
- jak vznikají fosilie
- jak hledat fosilie
- o metodice sběru fosilií
- co je to geologický kalendář ( přehledně éry, periody, epochy)
Pro osvěžení paměti- nyní žijeme v kenozoické éře, čtvrthorní periodě, holocenní epoše.
Ve speciální části jsou řazeny fosilie těchto organismů postupně:
Prvoci
Rostliny
Bezobratlí
Obratlovci
vždy s příslušnou ikonou
U každé položky vždy název, průvodní text s charakteristikou, barevná fotografie fosilie, skupina organismů, perioda, výskyt, ikonka pro organismus a v žlutém obdélníčku 3 až 4 písmenková zkratka periody ( viz geologický kalendář na str.15.
Doporučuji, sama bych si přála knížečku vlastnit. Takže knihovnice mě budou opakovaně připomínat, že tuhle knihu už jsem si dříve půjčila.
Závěrem bych ráda doporučila DVD "Cesta ke kameni", kde se můžete blíže seznámit s RNDr. V.Turkem a dalšími úžasnými osobnostmi.

31.05.2021 5 z 5

Tajemství kosmetiky Tajemství kosmetiky Vít Syrový

Velmi užitečná příručka pro zákazníka, který chce vědět, jak působí kosmetické prostředky na zdraví a životní prostředí.
Pomáhá při orientaci o vlastnostech kosmetických ingrediencií. Přínosná je zejména 4.kapitola Soupisy látek používané v kosmetice- konkrétně tabulky ingrediencií a jejich hodnocení . Z celkového počtu 2100 uvedených složek více než 350 může mít na lidský organismus nepříznivé dopady !!!
Systém hodnocení je 5 stupňový , kde 1 označuje nejlepší a 5 nejhorší možné působení. Pro lepší orientaci je použito v tabulkách barevné rozlišení systémem rozšířeného semaforu.
Rozhodně doporučuji, kromě kosmetiky pomáhá příručka i při orientaci v údajích na obalu mycích a čisticích prostředků.

26.05.2021 5 z 5

Virus Virus Leonard S. Goldberg

Moje první kniha od autora.
Napínavé čtení, i po 20 letech je téma bioterorismu aktuální.
Hlavní hrdinka soudní patoložka Joanna je sympatická žena , ohromuje čtenáře svými znalostmi a analytickými schopnostmi.
Autorův styl mě zaujal, prolínání několika dějových rovin nijak nerušilo postupnou gradaci příběhu. Ráda si přečtu další autorova díla.

23.05.2021 5 z 5

Vyprávění o rostlinách Vyprávění o rostlinách Jaroslav Pazourek

Velice poutavě napsaná kniha našeho předního rostlinného anatoma profesora Jaroslava Pazourka.
Autor se snaží populární formou poskytnout zájemcům informace o životě rostlin od klíčení po připravu na zimní spánek. V úvodu se čtenář poučí ( zopakuje si vědomosti) o stavbě rostlin, rostlinné buňce, pletivech ,základních orgánech , fyziologických procesech.
Dalších 8 kapitol se zabývá jednotlivými fázemi zivota rostliny, to vše doprovázeno spoustou schémat a mikroforografií. K těm se já opakovaně vracím.
Na rozdíl od čistě odborných publikací je tato doprovázena příjemným čtením, ze kterého cítíme autorovu lásku k přírodě , jeho životní moudrost a zkušenosti. Škoda, že autor již není mezi námi.
Rozhodně doporučuji všem, kteří se rostlinami obklopují nebo je pěstují ať již jen pro radost či pro užitek. Neuškodila by ani těm, kteří se doposud nenaučii rostliny vážit , respektovat je a chránit.
Recenzentem je prof. RNDr.Lubomir Nátr, DrSc. , autor knihy Země jako skleník ( (viz komentář)

22.05.2021 5 z 5

Kniha o čase Kniha o čase Adam Hart-Davis

Úžasná kniha Adama Harta- Davise - vědce (chemika) a autora populárně-naučných knih, fotografa a televizního moderátora se zajmem o historii .Popularitu si získal zejména uváděním seriálů televize BBC.
Knihu jsem si pořídila asi před rokem a hned jsem si ji celou prošla- samozřejmě jsem nejprve vyhledala informace o Albertu Einsteinovi a jeho teorii relativity..
V této knize najdete odpovědi na otázky:
Proč má rok 365 dní a hodina 60 minut.Co je to vlastně rok nebo hodina ?
Je možné cestovat časem?
K čemu je dobré měřit triliontinu sekundy?
V čem vlastně spočívá teorie relativity?
Kniha je velice výpravná
( nakladatelství REBO je vždy zárukou nejen libivosti, sle i kvality) se spoustou barevných fotografií a srozumitelných doprovodných textů. Vše uspořádáno do přehledných kapitol.
Namátkou vybírám jako upotávku:
Stáří Země
Metody datování
Kdy začal život
Biologické hodiny
Biorytmy zvířat, rostlin
Stanovení času- slunovrat a jeho oslavy, dělení roku, lunovraty
Juliánský , gregoriánský a další druhy kalendářů
Měření času - podle slunce, hvězd, vodní , presýpací a další typy hodin - samozřejmě zde nechybi informace o Pražském orloji i dalších např.v Benátkách. Přes první přenosné mechanické hodinky po atomové ( definice sekundy po roce 1955 )
Velmi zajímavá kapitola ČAS A VĚDA vás poučí o tom , co jste nepochytili a nepochopili při hodinách fyziky, i když se vaši učitelé dost snažili...

13.05.2021 5 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Nevidim, důvod, proč bez rozmýšlení a bez přečtení ani jediné strany napsat rovnou odpad, pouze pro alergii na tvář na titulní straně.
Ať to psal Babiš sám či s pomocí pana Prchala ( v knize bohužel "spoluautorství" neuvedeno), musím konstatovat, že jsem si v režimu bleskočtení knihu prošla.
Dozvěděla jsem se řadu statistických údajů, některé vize mne zaujaly - např. úvaha o tom, kam by mělo spět vzdělávání našich dětí , aby v roce 2035 byly tam, kam míří puk. Inspirováno známým výrokem krále hokejistů Waynem Gretzkym (Že ho neznáte, nejsa fandou hokeje? Tak si tento odpad přečtěte...) O principu 3K , jací lidé se v budoucnu mají šanci uplatnit, poté, co vymizí jednoduchá rutinni a manuální práce jsem se dozvěděla v teto "?propagační "?brožuře. Atd..., atd....
Vskutku jsem se pobavila hned v úvodní kapitole, kde autor( zde skutečně Babiš) kritizuje bláboly Vaclava Klause při jednom z rozhovorů v TV a poukazuje na jeho OBŘÍ EGO ( udeřila kosa na kámen! ). A to byla inspirace ke konečné vendetě - psal se totiž podzim roku 2011! A základní kámen nejmenovaného hnutí byl položen...
Odepsat knihu (či člověka) je otázkou minuty, co takhle se zamyslet?

26.04.2021 3 z 5

Děti lesa Děti lesa Giuseppe Festa

Úžasná kniha!
Autorem je Giuseppe Festa, zpěvák a zakladatel skupiny Lingalad, environmentalní pedagog, scénárista , napsal 4 romány o zvířatech a přírodě přeložené do mnoha jazyků, tvůrce reportáží z přírody pro televizi Rai.
Kniha je dokumentárním příběhem o dvou opuštěných vlčích mládětech, o které pečuje Elisa a další dobrovolníci
záchranné stanice Monte Adone. Je velice poutavě psaná, čte se jako román, uchvátí nás kouzlo prirody Apenin. Chvílemi máme při čtení pocit, že jsme to my, ti vlci v příběhu a vnímáme svět kolem sebe vlčíma očima.
V Itálii je velice propracovaný systém záchrany divoce žijících zvířat a snahy o zpětný návrat do
přírody , což je možné pouze tehdy , když nedojde k tzv. imprintingu.
V ČR se problematikou vlků a ostatních velkých šelem zabývá řadu let především Hnutí DUHA, mimo jiné organizuje Vlčí a rysí hlídky jejichž pomocí monituruje výskyt těchto šelem na našem území. K této knize jsem se dostala díky nabídce v "Šelmím obchodu"
Kniha je obohacena o barevnou fotografickou reportáž .
Oceňuji krátký popis v projektu
zainteresovaných subjektů a uvedení kontaktů na ně.

01.03.2021 5 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

Poslední díl série s Li Jenem a Margaret. Strhující, plné nečekaných zvratů. Čínský policista- vedoucí oddělení a patoložka , tč. doma s jednoročním synkem to opravdu nemají lehké, mají zřejmě "neznámého nepřítele" a vše se jim v životě hroutí. Brutální vrah napodobuje svůj londýnský vzor, ale najednou je vše jinak...
Motiv neznámý - snad se dozvíme více v dodatkové povídce...

30.03.2024 5 z 5

Bečov nad Teplou očima Jana Boreckého Bečov nad Teplou očima Jana Boreckého Jan Borecký

Výpravná kniha plná fotografií vynikajícího fotografa Jana Boreckého a neméně působivých ilustrací Vladimira Cabalky.Cílem publikace bylo zaznamenat současnou podobu všech 3 katastrálních území Bečova nad Teplou, Vodné a Krásného Jezu.
Fotografie dokumentují nejvýznamnější budovy města, přírodní útvary, společenské akce, které vrací do současného života zdejších obyvatel nové i starší tradice.V roce 1996 byla veřejnosti zpřístupněna jedina národní kulturní památka v okrese K.Vary a to Statni hrad a zámek Bečov. Město proslavilo vystaveni relikviáře sv.Maura- ten skvost , pokud jste jej ještě nevidéli , si můžete prohlédnout na několika fotografiích, které dokumentují i historii nálezu i původní stav před restaurací.
To , že město žije bohatým kulturním a společenským životem je nemalou zásluhou bývalé starostky Olgy Halákové a dalších úžasných lidi, kteří ji obklopují. Mezi ně bezpochyby patří i Ing. jiří Šindelář ředitel znovuzrozené ( po 60 letech totálního zmaru) Bečovské botanicke zahrady. Té je věnovaná celá samostatná kapitola s více než 20 stranami a spoustou fotografií květin, nezaměnitelného rázu areálu s Korunním rybníkem, bioferatou , záběry z mnoha kulturních i poznávacích akcí pro děti i dospělé.
Na tvorbě publikace se podílela řada lokál patriotů - pomáhali zejména při výběru fotografii a dotváření koncepce díla. Autorem popisných informačních textů je Jiří Klsák.
Doporučuji tuto úžasnou knihu všem milovníkům krás naší vlasti. Snad už to brzy půjde - tak buďte vítáni. Nejlépe z Karlových Varů vlakem do Mariánských lázní - je to na půl cesty...

26.04.2021 5 z 5

Významné jedovaté rostliny v našem okolí Významné jedovaté rostliny v našem okolí Hana Hrstková

Kniha autorů Hany Hrstkové a Jiřího Šebánka (ano , je to ten Šebánek cimermanolog) vydaná roku 2002 Institutem pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví v Brně
(nyní NCO NZO) je i po téměř dvou desetiletích ojedinělou publikací zabývající se problematikou otrav rostlinami. V knize najdeme všechny potřebné informace, související s otravami rostlinnými jedy.
V obecné části jsou vysvětleny základní pojmy, např. létální dávka, individuální citlivost vůči rostlinným jedům , zvýšená tolerance vzniklá návykem.
Otravy vznikají většinou nešťastnou náhodou , zejména u dětí ( nejčastěji záměnou s jedlými plody - rulík x borůvky ad.) Podle stupně jedovatosti a četnosti otrav jsou rostliny rozděleny do několika kategorií "A" - vyšší jedovatost, časté otravy, "B - střední, otravy vzácně, "C"- otravy u zvířat, "D" - otravy pří předávkování drogou, "E" - otravy při kontaktu s pokožkou.
Příklady významných rostlinných jedů podle druhu obsahových látek ( silice, alkaloidy, glykosidy a další ..) a k nim přiřazené latinské názvy rostlin. V kapitole Základní pojmy z popisné morfologie rostlin si čtenář zopakuje podle názorných obrázků obecnou botaniku-tvary a stavbu listů, květů, typy květenstvi a plodů .
Ve 4. kapitole jsou abecedně uvedeny čeledi (české i latinské názvy) s přehledem jedovatých zástupců-tučně zvýšeně jedovaté. Další důležitá kapitola se zabývá otravami u dětí rostlinami, jejich průběhem a léčbou.
Speciální část je uvedena vysvětlivkami týkajícími se označení jedovatosti ( 4 stupně označené sestupně třemi křížky až po 1 křížek v závorce, charakteru nebezpečnosti (A. - E.), čísly odkazujícími na 1.pomoc a nemocniční péči.
Hlavní část pak tvoří alfabeticky řazené jedovaté rostliny a jejich botanická a toxikologická charakreristika, vždy v přesném schématu: čeleď, výskyt, popis, doba květu, jedovaté části,hlavní účinné látky, jedovatost( křížky, písmeno), příznaky otravy,terapie. Doprovázeno zdařilými barevnými perokresbami celých rostlin a charakteristických detailů květů, plodů aj. částí. Ilustrace: Míla Šebánková( některé obrázky zhotoveny podle perokreseb F.Polívky (1900) - byly mi nějak povědomé ...
Důležitou informační výpověď mají části:
D.Přehled rostlin podle stupně jejich jedovatosti ,
E. Jedovaté rostliny dle výskytu
F. Přehled jedovatých rostlin podle jejich nebezpečnosti pro člověka
G. Informace o jedovatých plodech - členění podle tvaru a barvy plodů- kapitola, která zaujme i laickou veřejnost
H. Seznam nejčastějších dotazů na jedovatost rostlin - celkem 63 taxonů řazeno sestupně podle četnosti dotazů ( Pramen : Německý ústav pro lékařskou dokumentaci, Kolín)- vede jeřáb obecný před tisem červeným..
A samozřejmě jak se sluší a patří v každé odborné publikaci :
CH. Index latinsko-českých jmen rostlin
Rejstřík českých názvů rostlin
Seznam použité
literatury
Kniha vyšla v nákladu 1000 výtisků - text je určen pro lékaře-pediatry, pohotovostní lékařské služby, lékaře RZP, praktické lékaře pro děti a dorost.
Určitě poslouží i rodičům a prarodičům malých dětí, pokud budou mít to štěstí a ještě ji seženou.

01.04.2021 5 z 5

Rostlinné omamné drogy Rostlinné omamné drogy Pavel Valíček

Kniha profesora Pavla Valíčka a spoluautorů J.Arcimovičové, V.Horáka a M. Vaněčka neztrácí ani po 20 létech od vydání na atraktivitě. Osloví laika, studenta i pokročilého botanika, chemika, farmakognosta a etnobotanika. Zárukou odborné kvality jsou i jména recenzentů Miloše Potužáka a Václava Zeleného.
Černobílé ilustrace autora a prof. Ladislava Kokošky, který se podobně jako Pavel Valíček intenzívně věnuje výzkumu léčivých rostlin ( působí na Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze ) mají vynikající výpověď a rukopis ( malbopis) každého je zcela odlišný a rozpoznatelný ( obrázků autorů, kreseb ze starých herbářů, mapek rozšíření rostlin a vyobrazení chemických vzorců obsahových látek je celkem 105 ).
V příloze nechybí ani barevné fotografie rostlin, zajištěných drog, klasických poživačů drog. Zaujala mě světová mapa produkce a distribuce rostlinných drog ( kokain, heroin,konopí) s uvedením 8 center praní špinavých peněz ( těch je v dnes určitě mnohem více?!)
Kniha má 6 kapitol :
1. Historie omamných drog
2. Droga a toxikomanie ( kromě autora policejní rada Vaněček )
3. Problematika rostlinných drog
( Vaněček )
4. Hlavni rostlinné drogy - zde uvedeno 12 drog - vždy ve schématu: historie, popis a rozšíření, chemická část, farmakologická část, způsoby užití.
5. Měně známé rostlinné drogy ( Arcimovičová, Valíček ) - uvedeno 60 rostlin- latinské názvy druhů, latinské a české nazvy čeledí, zajímavé informace, někdy ilustrace.
6.kapitolu Boj proti drogové závislosti opět zpracoval pan policejní rada.
V závěru uvedený seznam drogových koordinátorů samozřejmě vyžaduje aktualizaci.
Samozřejmě nechybí seznam použité literatury, věcný (abecedně),jmenný ( alfabeticky) uspořádané rejstříky, jak je dobrým zvykem klasiků odborné literatury (žádná na koleni z originálu- často též nevalné úrovně- přeložená rychlokvaška !)
Doporučuji, tak jako i další knihy vsech uvedených autorů.
A dovětek- předmluvu nenapsal nikdo jiný než Ing. Vratislav Grégr, zástupce ředitele Národní ústředny
Interpolu Praha..

27.03.2021 5 z 5

Les a zdraví Les a zdraví Erich Václav

Kniha- poklad.
Autor Prof. Ing. Erich Václav, DrSc. , absolvent lesnické fakulty ČVUT,kde donedávna působil, lesnictví se věnuje celý profesní život.
Pracoval na spoustě lesnických projektů ve světě, z cest napsal řadu knih. Ale to vše se dočtete, až si tuto krásnou knihu přečtěte nebo zařadíte do své knihotéky. Dá se číst na přeskáčku nebo si jen prohlížet krásné ( některé opravdu dechberoucí )
fotografie autora , Václava Bažanta ( ten přidal k černobílým i 20 barevných- pozor je tam 1 chyba v označení fotografie tisu), a dalších. To, že les máme rádi asi všichni , o tom se nedá pochybovat , povídání oslovených přátel autora - např. Zdeňka Mahlera, Jiřího Grygara či Václava Větvičky o lásce k lesu nás v tom jedině utvrdí.
V každé kapitole se něco nového dozvíme - o vůni a hudbě lesa, o tom jak rozlišovat různé druhy dřeva, o stromech rekordmanech, o významu lesních darů pro zdraví. Sběratelé citátů si přijdou také na své....

17.03.2021 5 z 5

Divoká příroda Prahy a blízkého okolí Divoká příroda Prahy a blízkého okolí Radek Mikuláš

Velmi zajímavá a poutavá kniha autorské dvojice Radek Mikuláš a Jan Albert Šturma. Projdeme zapomenutá místa Prahy a okolí , kde si příroda zařádila po svém, nemusíme se prodírat kopřivami a pletenci lian břečťanu a posedu překrývajícími původní stromy a keře - to vše za nás udělali autoři. Vtipný text a dokumentující fotografie nás vtáhnou do těch míst, která nás příliš nelákají , přesto mají své kouzlo. Škoda, že je kniha beznadějně vyprodaná, takže mi nezbývá, něž si ji opakovaně půjčovat v knihovně.
Jak jsem ji vlastně objevila? Přivedly mě k ní aktivity geo a etnobotanika Jana Alberta Šturmy jak v terénu ( vegetace výsypek Ostrava, Kladno, Antonín u Sokolova ( dendroexperiment ), práce na (sudeto)etnobotanické zahradě při Bečovské BZ, akce tzv.prošlapávačů, tak přednášky , publikace v odborných časopisech, vystoupení v TV.
Snad se chystá další kniha ?

16.03.2021 5 z 5

Kdo má pod čepicí a jiné povídky Kdo má pod čepicí a jiné povídky Marie Rejfová

Konečně se mi dostala do rukou poslední kniha Marie Rejfové - tedy kniha povídek Kdo má pod čepici a jiné povídky. Moc jsem se těšila na další všetečné řáděni učitelky Josefíny Divíškové alias paní Marplové a nebyla jsem zklamaná. Každá povídka byla z jiného prostředí, dokonce si na detektiva zahrála i sestra Miroslava. Napínavé a humorné čtení - krásné vykreslené postavičky maloměsta. Doporučuji všechny příběhy s "Pepíkem" jak oslovuje Josefínu přítel komisař Tvrdík, který to s ní opravdu nemá lehké...

14.04.2024 5 z 5

Psí vycházky 2 : Od Čechova mostu k Muzeu Psí vycházky 2 : Od Čechova mostu k Muzeu Zdeněk Lukeš

2.díl Psích vycházek za moderní architekturou Prahy .
Tentokrát se společně s historikem architektury Ing. Zdeňkem Lukešem projdeme od Čechova mostu k Muzeu. Opět celková mapka tras, před každou částí pak podrobnější mapky. Krásné fotografie Pavla Hrocha a Oto Palána. Nechybí ani slovníček moderních architektonických stylů počínaje Historismem a konče High-techem a samozřejmě jmenný rejstřík s odkazy na zmiňované architekty, stavitele. ale i významné osobnosti ,pro které byly stavby projektované (např. vila pro bratry Karla a Josefa Čapkovy)
Nádherná knížka, musím ji mít, tak, jako celou sérii!
Zatím půjčené z Krajské knihovny v K.V.
Rozhodně doporučuji, je to skvost.

27.03.2024 5 z 5

Kde si? Kde si? Josef Strauss

První kniha, kterou jsem nedočetla, neměla jsem sil zvládnout to chmurno čišící z každé stránky...

10.09.2022 3 z 5

Stromy a keře Stromy a keře Ulrich Hecker

Výbornou publikaci v praktickém formátu s plastovým přebalem ocení nejen studenti při vycházce do přírody. Osvědčená edice
" Průvodce přírodou " (vyšlo již Hmyz, Houby, Ptáci) je zárukou úspěchu při určování neznámé dřeviny podle 3 základních znaků ( např. borovice lesni - šiška , jehličí , kůra). Krásné a výstižné fotografie uvedených znaků , v úvodu trochu teorie, nechybí terminologický slovníček, rejstříky. Jako bonus fotografie květů některých dřevin, kterých si ne každý všimne, neboť kvetou krátce. A také informace o ohrožených druzích, jejich ochraně a seznam další literatury o dřevinách.

27.06.2022 5 z 5

Tajemství výrobců potravin Tajemství výrobců potravin Vít Syrový

Užitečná příručka pro zákazníka, kterému není lhostejné, co všechno přijímá společně se svou stravou ( jak uvádí nadtitul útlé knížečky ). K původnímu povídání o přídavných látkách v potravinářství jsou v dalších 3 vydáních postupně přidáváné další kapitoly. V tomto, 4. tedy doplněk o dusitanech, o bio produktech, o kosmetice. Na předsádce - barevný semafor "éček". V 7.kapitole tabulky E tříděných abecedně i podle vzestupneho číslování s uvedením známky ( viz semafor).
Jelikož se jedná o seriózní publikaci , je v 6. kapitole uvedena základní použitá literatura i odkaz na internetové stránky.

27.06.2022 5 z 5

Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky Vít Grulich

Když jsem na název teto publikace narazila při vyhledáváni biblografie botanika Lubomíra Hroudy ( kvůli překladu knížky Rostliny Alp - a přípravě na napsání komentáře k ní),
dost mě zarazilo , že tato publikace, ve které si velmi často listuji ,nemá žádné hodnocení ani komentář. Ale znáte to: pod svicnem je tma..
Takže Alpy počkají a vrhám se na komentář!
Publikace vyšla v roce 2001 ve sborníku PŘÍRODA vydávaném AOPK
ČR . Mezi 23 autory, kde samozřejmě nechybi zvučná jména botaniků ( viz můj nedávný komentář ke Klíči ke Květeně ČR ) je i pan docent Lubomir Hrouda.
Tak o čem ta publikace je:
Úvodní povídání, které je zajistě zajímavé a poučné vynechám, abych neodradila případné zájemce dočíst komentář do konce.A abych se neztratila v uličkách...
Co je to černý seznam ? Vyhynulé taxony A1, nezvěstné taxony A2, nejasné případy A3. Ty první už nikdy nespatříme ( dovolte citát ze str. 4 :
"Naši vnuci budou žít ve světě, který bude 50 % dnešních druhů rostlin znát už jenom jako neživé preparáty "Jane
Lubchenko srpen 1999 na
16. světovém botanickém kongresu v Saint Louis. )
Co je to Červený seznam ?
Kriticky ohrožené taxony C1, silně ohrožené C2, ohrožené C3, vzácnější taxony vyžadující další pozornost C4 / dále členěné na C4a, C4 b)
Ve starší verzi Klíče najdete A1,A2, C1,
C2, v novém vydání ( na komentář se chystám) i ostatní.
Podrobněji o jednotlivých kategoriích se dočtete na str.13-16 publikace, včetně použitých zkratek. Krome českých názvů kategorii jsou zde uvedeny i zkratky IUCN např. C1 = CR ( critically endangered)
Počínaje str. 18 jsou postupně uvedeny alfabeticky latinské názvy a příslušné české názvy taxonů v pořadí A1, A2, A3 Černého seznamu.
Od str.25 pak podobně následuje Červený seznam ( C1, C2,... ) však už to znáte, pokud jste došli až sem ..
Str. 65 počínaje je uveden Český abecední černý a červený seznam cévnatých rostlin vždy s uvedením příslušných zkratek ( str. 15, 16 ! ).
Např. můj oblíbený Cyclamen purpurascens C3, paragraf 3,CITES
Závěr v češtině a angličtině, použita literatura, pár barevných fotografií
(48) s uvedenim lat. názvu taxonu, lokality, jména autoru.
Uf! Snad vám to něco dá ....

03.04.2021 5 z 5

Zeleninové zázraky z jednoho plechu Zeleninové zázraky z jednoho plechu Liz Franklin

Zcela souhlasím s předešlým komentářem Chesterton.
Knihu jsem zakoupila dceři k narozeninám a setkala se s velkým úspěchem. Krásné fotografie pečených zeleninových jídel a jednoduché popisy přípravy. Chuťově buňky dostaly zabrat a fantazie pracuje naplno -
co všechno postupně vyzkoušíme, až začne sezona čerstvé zeleniny na trhu. Praktické tématické členění pokrmů a jako bonus i pár sladkostí z pekáče !
Zjistila jsem si na netu více informací o britské autorce
Liz Franklin ( publikuje v řadě prestižních časopisech o jídle) i o populárním fotografovi a designerovi R. Parkerovi, o městech, kde žijí .
A zopakovala jsem si trochu i dějepis ( bitva u Hastingsu r. 1066 - Vilém Dobyvatel - co vám to říká? )

23.03.2024 5 z 5