Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Průvodce odbornými názvy rostlin - latinsko-český slovník Průvodce odbornými názvy rostlin - latinsko-český slovník Miloslav Šmíd

Užitečná publikace i v době, kdy je k dispozici řada aplikací - např. Biolib.cz.
Poslouží pro rychlé vyhledání českého názvu rostliny s jejímž latinským názvem se v odborném textu setkáme. Bonusem je vysvětlení původu názvů rostlin , řada je totiž převzata z řečtiny i místních názvů prvotních nálezů, dále naznačení výslovnosti i gramatiky. Publikace je vhodná jako doporučená literatura k výuce botaniky na středních, vyšších i vysokých školách přírodovědných zaměření.
Časem kniha neztrácí na výpovědi, jelikož jsou latina i statořečtina zakonzervované jazyky. Tedy zatím...

22.07.2021 4 z 5

Pekelný šéfkuchař Gordon Ramsay Pekelný šéfkuchař Gordon Ramsay Neil Simpson

Knihu o světoznámém kuchaři, jehož popularitu zvýšila TV show
Pekelná kuchyně jsem již před časem četla a nyní si na přeskáčku pročítám jednotlivé kapitoly znovu. Gordon je svérázná osobnost známá svým nevybíravým slovníkem. Podstatné jsou však jeho talent pro kulinářství, nezdolatelná umanutost a pracovitost bez nároků na odpočinek při cestě za vysněným cílem. A ano, nesmíme zapomenout na pár přátel, kteří mu pomohli v začátcích ať jíž finančně či předáním svých zkušeností. Měl v plánu slavnou fotbalovou kariéru, po úrazu však se jeho sen rozplynul. Tak je nahradil jiným.
Doporučuji nejen sběratelům kuchařek a příběhů kulinářských mágů. Bolestíni naříkající nad rozlitým mlékem by se mohli inspirovat tímhle chlapíkem ze Skotska ....

20.06.2021 4 z 5

Pražské drobnosti aneb Kouzelné maličkosti Pražské drobnosti aneb Kouzelné maličkosti Stanislav Srnský

Jak pravi autor Stanislav Srnský v úvodu své knihy Prahou je nutno chodit s očima otevřenýma. Obdiv si nezaslouží pouze monumentální památky vychvalované a doporučované průvodci tištěnými i živými.
Dávám autorovi za pravdu a nechávám se inspirovat při plánování procházek naší matičkou. Je to chůze ( a sem tam jizda MHD ) na dlouhou trať.
Jako první téma jsem zvolila to v páté kapitole- Lvi v pražských ulicích - je jich téměř 30 - různých velikostí a materiálů, samotáři i ve dvojicích. Než se vydám na "foto-lov", přečtu si znovu informace o autorech soch a plastik i historickém kontextu jejich umístění a začlenění do větších celků. Snad jsou i po 3 letech všechny Pražské drobnosti na svých místech a nepotkal je osud Kostela sv.Michala v zahradě Kinských. Publikaci doporučuji jako průvodce nejen Pražákūm - třeba jako program na výlet spojený s detektivním pátráním pro rodiny se zvídavými potomky.....

23.05.2021 5 z 5

Šumava - Fotografie z let 1959 - 2009 Šumava - Fotografie z let 1959 - 2009 Josef Erhart

50 let Šumavy v uceleném monografickém obrazovém zpracování představitelů krajinářské fotografie manželů Josefa a Marie Erhartovych.
Celkem 202 černobílých i barevných přesně datovaných fotografií s průvodními texty v českém i německém jazyce nás provede krásami tohoto pohoří ( rozděleném státní hranicí) tvořeného rakouským Mūhlviertelem, Bavorským lesem a Královským hvozdem.
Krásné fotografie šumavské přírody ve všech ročních obdobích , jezer, luk, skalních útvarů, potoků a říček, zřícenin hradů, zajímavé záběry z měst a obcí v podhůří, ukázky lidové architektury. I pár méně povznášejících záběrů např. na uschlé stromy z let 1995-98.
Tento poklad jsem nedávno nalezla v knihobudce v cela neporušeném stavu. Doporučuji pro pastvu oka i ducha...

05.05.2021 5 z 5

Medicína šamanů Medicína šamanů Thomas David

Velmi zajímavá kniha rakouského autora Dr. Thomase Davida.
Ten na svých výzkumných cestách v pralesích Jižní Ameriky a Číny narazil na řadu léčivých rostlin s výrazným imunostimulačním účinkem.
Jistým šamanem byl zasvěcen do tajemství přírodní medicíny a seznámen s řadou rostlin výrazně posilujících imunitní systém a pomáhat při prevenci a léčbě těžkých nemocí - i rakoviny.
Tým Dr. Davida aplikoval klinicky otestovaný čaj tzv. CoD systému pacientům s onkologickým onemocněním, u kterých již klasická medicína selhala.
Jsou uvedeny příklady výrazného zlepšení zdravotního stavu včetně výpovědí pacientů. Kniha sice vyšla v originále již r. 1996 a přeložena do českého jazyka o rok později , to však na její hodnotě nic nemění. Dozvíte se v ní spoustu zajímavostí, např. to, že Amazonka původně tekla na západ, podíváte se mezi Indiány kmene Yanomami, nahlédnete do lekárničky šamanú. Kromě poutavého textu je v publikaci spousta černobílých i barevných fotografií a vyobrazení.
Mne osobně především zaujal přehled imunostimulačních rodtlin v systému CoD s jejich vyobrazením a uvedením místních (španělských) a latinských názvů včetně čeledí.
U každé rostliny je uvedeno misto výskytu, tradiční, tisíce let domorodcům známé léčebné využití , používané části rostlin, způsoby pripravy čaje. Další údaje si, např. obsahové látky si můžeme dohledat v odborných zdrojích, neboť většina těchto rostlin je již dnes díky fytoterapeutickému boomu a honbě farmaceutických korporací za exotickými léčivkami a vidinou nemalých zisků podrobně popsaná a prozkoumaná.
Knihu si považuji mimo jiné i za silný ekologický náboj - viz text předmluvy.
Cituji:
( v souvislosti se sbírkou miliónových částek na obnovu vyhořelého divadla La Fenice)
,Tato zpráva ve mně upevňuje víru, že lidstvo je ochotno přinést za uchování svých hodnot i oběti.
Proto si nedovedu představit, že bude ještě dlouho nečinně přihlížet, jak se z pouhé krátkozraké touhy po zisku spalují cenné poķlady. Tyto poklady jsou skryty v deštních pralesích podél rovníku, které nejsou jen strojem na podnebí světa, nýbrž i knihovnou s jedinečným obsahem...." A dál si již přečtěte sami. Jak si lidstvo za uplynulé čtvrtstoletí od vydání knihy počínalo, se můžeme každým dnem přesvědčovat, stačí se podívat na časosběrné srovnávací satelitní snimky dané lokality.

10.09.2022 5 z 5

Politické vzpomínky I Politické vzpomínky I Ladislav Karel Feierabend

Poslouchám radioknihu na Českém rozhlasu plus vždy půl hodinu před půlnocí. Je to velice originální vyprávění, spousta informací se jeví v cela jiném světle, než se nám ve většině historických zdrojů doposud prezentovalo.
Třeba pohled na prezidenta Beneše. Lví podíl na poutavosti má krásný přednes pana Jana Kačera.

19.07.2021 5 z 5

Psí vycházky 1 : Pražský ring Psí vycházky 1 : Pražský ring Zdeněk Lukeš

Velmi zajímavé čtení,
pana Ing. Zdeňka Lukeše jsem si oblíbila v jeho pořadech s Markétou Ševčíkovou vysílaných na ČR plus, zaujal i na přednášce o architektu Adolfu Loosovi v Karlových Varech.
Prahu a její architekturu miluji, díky panu Lukešovi se dívám na fasády domů i ve vyšších patrech než jen v přízemí!
Již mám za sebou Psí vycházky 4 a 6, chystám se na 2. Rozhodně doporučuji i těm, co se nikdy o architekturu nezajímali - v knížečkách formátu do kapsy jsou mapky tras vycházek a bohatý fotografický aparát. Při čtení vás autor nutí zamyslet se nad smutnými osudy některých krásných domů, nad jeho sarkastickými poznámkami (v závorce ) se i zasmějete.

26.02.2024 5 z 5

Architektura českých zemí – Secese Architektura českých zemí – Secese Petr Dvořáček

Pěkná, líbivá publikace poskytující základní informace o módním slohu začátku 20. století - secesi .
Zaujmou kvalitní fotografie autora, zaměřené jak na vnější pohled na jednotlivé stavby, interiéry, včetně detailů. Nadchly mě především fotografie barevných vitráží, tak typické pro tento sloh. Většina objektů se nachází v Praze, najdeme ale i stavby z Prostějova, Luhačovic, Poděbrad a dalších míst.
Nebyly opomenuty ani příklady české lidové architektury s prvky secese.
Publikaci bych vytkla chybějící popisy u jednotlivých fotografií, což znesnaďňuje orientaci, chybí rejstřík základních pojmů případně terminologický slovník.
I tak doporučuji pro doplnění znalostí o tomto zajímavém slohu nejen v architektuře.

05.02.2024 4 z 5

Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Miloš Urban

Plně souhlasím s komentářem nefernefer, přesně vystihuje moje pocity po přečtení této Urbanovy knihy. A připojuji se i ke komentáři Alef.
Ano žádné temno, žádná dekadence, jak jsme u autora zvyklí, přesto to bylo zajímavé čtení, i když nejsem vysloveně cílová skupina.

10.10.2022 4 z 5

Doupovské hory Doupovské hory kolektiv autorů

Opravdový skvost, záslužný počin 40 autorů, mezi nimi řada známých ( tedy mé maličkosti ) jmen botaniků, geo- a hydrologů, zoologů, klimatologů, historiků ad. odborníků. Vydala Česká geologická služba a Muzeum K.Vary r. 2016. Jedná se o první komplexní monografii, která se zabývá nejnovějšími poznatky o přírodě, krajině, ale i historii Doupovských hor. Kolektiv nadšenců na publikaci pracoval několik let a stěží by měla šanci spatřit světlo světa bez štědrých donátorů - několika měst a obcí ( za všechny Ostrov n.Ohří, Šemnice, 2 firem a 1 soukromé osoby. Kniha má velký formát téměř A4 a včetně rejstříků 545 stran !!!
Já jsem knihu před několika léty dostala od své studentky, což pokaždé, když si v ní čtu a prohlížím nádherné fotografie, náležitě oceňuji.
Stačí si přečíst zvučná jména lektorů - PhDr.Stanislav Burachovič (viz můj komentář k autorům- bohužel nás tento vzácný člověk nedávno opustil), doc. RNDr.Karel Kubát, CSc., RNDr. Jiří Sádlo ad., uvedla jsem pouze ty, které jsem měla tu čest osobně poznat.
Nádherné fotografie přírody a rostlin ( zde musím uvést jméno lokál patriota a fotomága především rostlin , mého oblíbence Ing. Stanislava Wiesera)
Doporučuji všem milovníkům naší krásné přírody, myslím, že kniha je stále k dostání.
Kdo se nechce kochat fotografiemi a pročítat zasvěcené texty, určitě ocení přílohy, které zabírají včetně rejstříků 100 stran.
Jako ochutnávku uvádím např. česko - německý seznam a podronosti obcí a sídel této oblasti- bohužel skoro polovina již zaniklých.
Dost chvály, teď je to na vás.

25.07.2022 5 z 5

Balady Balady Johann Wolfgang Goethe

33 balad nesmrtelného "krasoducha" J.W.Goetheho, každá jiná, každý si najde tu svou podle momentálni nálady a rozpoložení. Smutná Fialka, ale především nezapomenutelná Růžička - tu všichni známe ze školních let v originále: " Sah ein Knab' ein Röslein stehn, Röslein auf der Heiden ......už si vzpomínáte? Ta jindy krkolomná a hranatá němčina zní z Goethova pera tak libozvučně a zpěvně ( byla i zhudebněna, to si vyhledejte, můžete si dát karaoke). To , že byla inspirací skupině Ramstein , jsem se dozvěděla až tady na DK!
Překlad Otokara Fischera je jistě brilantní, ale dávám u Růžičky přednost originálu..

06.07.2022

Ve stínu královny Ve stínu královny Ben Lotfí Chrouda

Na knihu jsem náhodou natrefila v LK a jsem docela ráda.
Trochu jsem sice zápasila s nepřehledností jmen jednotlivých postav, což se projevilo na čtivosti, ale i tak stála kniha za přečtení. Inspirovala mě k vyhledání si více informací o tzv. arabském jaru v Tunisku i dalších zemích severni Afriky i osudu hlavni postavy. Šokovalo mě, že tak nevzdélaná žena dokázala ovládnout a ožebračovat celou zemi svou chtivostí a prahnutím po majetku a nikdo ji v tom nedokázal celé roky zabránit. A to se dělo v tomto tisíciletí!

12.10.2021 3 z 5

Bokovka Bokovka Rex Pickett

Svého času jsem shlédla film na DVD - docela jsem se pobavila.
Zaujaly mě nejen příhody vykutálené dvojky při cestování za víny slunné Kalifornie, ale právě ty informace o vínech. To jsem ještě netušila, že předlohou filmu je stejnojmenná kniha a že film ziskal Oskara za nejlepší adaptovaný scénář. Co se člověk všechno nedozví tady na DK!
Na knihu jsem nedávno narazila v regálu krajské knihovny mezi vyřazenými z fondu jedné z lokálních knihoven. Také se u vás houfně ruší městské pobočky knihoven? Je to smutná vizitka dnešní doby. Takže knihu mám a namátkově si ji vždy otevřu na nějaké straně a znovu se bavím třeskutými dialogy a hltám informace o vínech- s takovou láskou a barvitostí to dokáže popsat jen skutečný milovník a znalec vín.

17.07.2021 4 z 5

Tajuplný život vody Tajuplný život vody Masaru Emoto

Fascinujici kniha !
Pořídila jsem si ji v knihkupectví Academia na Václavském náměstí při jedné ze svých častých návštěv Literární kavárny v 1.poschodí .
Léta tam chodím a pokaždé objevím nějaký poklad mezi vystavenými knihami různých zaměření. Při prvním průzkumu si naberu tak 6 - 8 knih, odnesu ke stolku, kde už na mne čeká šálek výtečné kávy a nějaký další nápoj dle nálady toho dne a pustim se do hlubšího průzkumu. Můj zájmový záběr je dost široký- knihy o rostlinách léčivých i jedovatých, různé Květeny, etnobotanika ( těch je jako šafránu) , nové přírůstky od Václava Cílka, knihy o kamenech, horách - těch našich ( miluji Krkonoše, ale i moje Krušné hory) i těch světových. K neživé přírodě je často řazena i voda, ale to opak je pravdou. A o tom je ta kniha
japonského vědce a filozofa Masaru Emoto, která mě na první pohled upoutala mikrofotografiemi krystalů vody. Prošla i jemnějším výběrem a knihu vydanou r. 2005 nakladatelstvím Pragma jsem si zakoupila. Pokračování mého komentáře bude ještě dnes následovat- musím to vše ještě vstřebat .
Pokračuji po 2 hodinách...
Znáte to: koupíte si nebo půjčíte v knihovně ( ach, jo, také vám tak chybí? ...) svůj vyhlédnutý úlovek a ješte v metru nebo jiném dopravnim MHD prostředku se do knihy
pustíte, skoro zapomenete vystoupit. A doma, když je detektivka nebo poutavý román
pokračujete ..Ale jsou knihy, které snesou odklad,úžasné ilustrace
a fotografie i hluboké myšlenky neutečou. A to je případ téhle knihy
, na kterou jsem při pátrání ve své knihovně po zcela jiné, narazila.p
Znovu jsem si prošla fotografie krystalů zamrzlé vody pod mikroskopem, které od svého zrodu , po roztátí vydrží pouhé 2
minuty a nestačila se divit, jak autora vůbec nepadlo, snímat vodu
vystavenou různým pocitům, náladám, náboženstvím,
pojmům válka x mír, květovým esencím / na té Bachově květové terapii asi něco bude/ , fotkám zvířat a přírody a dalším fantastickým nápadům....Rozdíl mezi vodou čistou pramenitou a v usti řek se také projeví na tvaru krystalů..
Myslela jsem, že o vodě, její struktuře a neobvyklých vlastnostech vzhledem k paralele např.s molekulou H2S vím vše. Že je nositelem bioinformací nelze pochybovat. Ale vědec duchem i srdcem nám předkládá důkaz- věřte, nevěřte...
A co tedy konečně ten text, dozvím te se konečně? A to je právě ono, můžete knihu ( knížku ) otevřit namátkou na kterékoliv straně a prší na vás moudra a originální myšlenky- vlastně možná vaše, které jste dosud nezformulovali..
Uvedu pár příkladů a zbytek je na
vás...
"Uvnitř lidské duše přebývá podivuhodná síla. Neustále slýcháme, že naše činy jsou
výsledkem našich myšlenek a tento princip je přesným projevem
toho, jak voda vytváří krystaly v závislosti na vlivu, jemuž je vystavena".
Nebo: " Lidské bytosti jsou v podstatě krystaly stvořené na této Zemi. A proto je naší povinností chránit Zemi tím, že chráníme naši vodu. A závěrem báseň: " Jsi vodou a moudrost vody znáš. Jen volně plynout, tu možnost také máš, a potom zázrak děje se....pokračování
v knize..

22.03.2021 5 z 5

Svatby v domě Svatby v domě Bohumil Hrabal

Poslouchala jsem jako radioknihu na pokračování
v ČRo plus. Skvělý přednes paní Zdeny Hadrbolcové podtrhl nostalgické vzpomínky autora
na toulky starou, dnes již neexistující Libní . Vyprávěno ústy jeho budoucí ženy Pipsi.
Knihu - trilogii jsem nečetla, určitě to brzy napravím.

05.08.2022 5 z 5

Hypnotizér - Hypnóza, její moc a síla Hypnotizér - Hypnóza, její moc a síla Marta Fenclová

Abych se přiznala, téma hypnózy mě nikdy nezajímalo natolik, abych vyhledávala záměrně publikace s tímto zaměřením. Ale stalo se: můj známý mistr republiky v magii mi tuto knihu půjčil hlavně proto, že mu jí osobně věnoval sám mistr hypnotizér Jakub Kroulík. Mistr mistrovi- chtěl se pochlubit. Původně jsem vůbec neměla v úmyslu knihu číst, vždyť v pořadí čeká několik desítek jiných na přečtení ! Ale charismatický mentalista, který z obálky knihy na mne hleděl svým pronikavým a všeznalým pohledem svých ocelových očí mě nabádal- jen to otevři a koukej si alespoň něco přečíst. Tak jsem si našla kapitolu o prvních hypnotizérech, tedy dějinách hypnózy a ta mě zaujala.
Takže slušnosti učiněno zadost a knihu mohu s čistým svědomím vrátit. Doufám, že jsem nikoho neodradila, publikace si určitě našla i najde svůj okruh fanoušků.

22.07.2021 4 z 5

Jan Masaryk - Tajemství života a smrti Jan Masaryk - Tajemství života a smrti Vladimír Liška

Srozumitelně a poctivě napsaná kniha s využitím informací z doposud přístupných literárních zdrojů. Tragická smrt Jana Masaryka, k níž došlo z 9. na 10.března roku 1948 zůstává přes řadu opakovaných rekonstrukcí dodnes jednou z nejzáhadnějších kauz našich novodobých dějin. Byla to sebevražda nebo vražda ?
To už se nejspíš nikdy nedozvíme.
Škoda tohoto posledního vlivného reprezentanta zanikající československé demokracie po komunistickém puči 25.2.1948.
Doporučuji k přečtení a zamyšlení....

05.07.2021 5 z 5

Botanický klíč Botanický klíč František Polívka

Další ze sbirky mých klíčů. Botanický klíč autorů Luďka Faustuse a Františka Polívky vydaný Statním pedagogickým nakladatelstvim v roce 1975 jako školní pomůcka pro žáky základních a středních škol.
V úvodní části je uveden srozumitelně návod k určování rostlin v klíči. Je použit klasický dichotomický princip, Pro zkušenější botaniky je uvedený pomocný klíč s 10 skupinami.
Samotnému klíči předchází terminologický slovníček a seznam značek a zkratek. Za klíčem následuje přehled systematického zařazení rostlin a rejstříky ( česky, slovensky, latinsky) .
K samotnému klíči - vždy za názvem taxonu je v hranaté zavorce uvedeno číslo odkazující na obrázek- velice zdařilé a věrné černobílé perokresby ( převzato z německého originálu- 907 položek ) .Na dalších 37 obrázcích (autor Milan Škoch) jsou uvedeny doplňující charakteristické znaky - např. typy plodů, květenství, detaily květů ad.
S tímto klíčem se dá spolehlivě pracovat i v dnešní době, pokud nemáme k dispozici novější verzi.

24.05.2021 5 z 5

Bylinář Bylinář Lesley Bremness

Podnětná a praktická příručka o pěstování bylin a dřevin a o jejich
využití v domácnosti.
Krásně ilustrovaná kniha Lesley Bremnessové v překladu Václava Větvičky a kol. podává spoustu zajímavých informací o více než 100 bylinách.Vyobrazení rostlin a jejich částí je inspirováno více než 300 let starými herbáři Johna Gerarda a Nicholase Culpepera.
Byliny jsou uvedeny alfabeticky podle latinských botanických názvů , jsou uvedena i případná synonyma, české pojmenování a latinský název čeledi. U každé jsou uvedeny pěstitelsķé rady.
Kapitola Využití bylin poučí čtenáře o bylinách pro ozdobu( aranžování, voničky , věnce a závěsy, girlandy, koše s bylinami, výzdoba stolu), o využití v kuchyni ( recepty polévek, úprava ryb, masa, bezmasé pokrmy, zeleninové přílohy, saláty, konzervování , bylinné nápoje).
A spousta dalších zajímavostí, např. o rostlinách k barvení, vše doprovázeno vice než 300 barevnými fotografiemi.

16.05.2021 5 z 5

Celej Franz! Celej Franz! Marta Davouze

Úžasná kniha, zatím to nejlepší od Marty Davouze, co jsem četla.
Poutavě vypráví o neobyčejné ženě Věře Saudkové, ne jenom jako o neteři Franze Kafky a manželky významného překladatele E.A. Saudka.
Lidský příběh této pozoruhodné ženy nás provází temnými obdobími naší země- nacismu i komunismu, přes srpnovou invazi i sametovou revoluci a pozdější léta.
Jako členka výboru společnosti FK (sama autorka byla léta předsedkyní výboru) se setkávala s pražskými intelektuály v průběhu svého dlouhého života a postupně přehodnotila své postoje jako bývalé komunistky.
Vyprávěčský talent autorky a krásný jazyk nám nenásilnou formou přiblíží řadu známých osobností, které formovaly naší společnost 20.stoleti.
Škoda, že autorka již další knihu nenapíše.

11.03.2024 5 z 5