Architektura českých zemí – Secese

Architektura českých zemí – Secese https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51983/architektura-ceskych-zemi-secese-51983.jpg 4 9 2

Secese měla na počátku 20. století nahradit tvarosloví historické architektury. Současně však byla posledním stylem, který architekturu skrýval za dekorativní průčelí. Stala se módou, která za několik let odezněla. Kvalita secesních staveb je velmi kolísavá. Některé užívají jen líbivý módní dekor, jiné jsou naopak průkopníckými díly. Výběr v této publikaci zahrnuje ukázky obou poloh. V prvém případě prezentuje charakteristické dekorativní prvky, ve druhém poukazuje na architektonické kvality.... celý text

Přidat komentář

Jordanka9
05.02.2024 4 z 5

Pěkná, líbivá publikace poskytující základní informace o módním slohu začátku 20. století - secesi .
Zaujmou kvalitní fotografie autora, zaměřené jak na vnější pohled na jednotlivé stavby, interiéry, včetně detailů. Nadchly mě především fotografie barevných vitráží, tak typické pro tento sloh. Většina objektů se nachází v Praze, najdeme ale i stavby z Prostějova, Luhačovic, Poděbrad a dalších míst.
Nebyly opomenuty ani příklady české lidové architektury s prvky secese.
Publikaci bych vytkla chybějící popisy u jednotlivých fotografií, což znesnaďňuje orientaci, chybí rejstřík základních pojmů případně terminologický slovník.
I tak doporučuji pro doplnění znalostí o tomto zajímavém slohu nejen v architektuře.

Booky84
05.02.2022 5 z 5

Velice pěkná publikace, u které se mi nejvíce líbí mnoho obrazových příkladů daného slohu - ať už typické stavební části a pak příklady staveb a hlavně krátké popisky. Doplním, že mezi moje oblíbené stavby patří Pustevny na Radhošti, Bublovy domy v Plzni a Mohyla míru u Slavkova.