jolana9997 jolana9997 komentáře u knih

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

(SPOILER) O této knize jsem slyšela hodně, hlavně, že je to porno a tomu se vyhýbám. Přesto jsem ji dostala k Vánocům a po asi 300 stránkách z tisíce jsem se začetla. A začetla tak, že jsem nemohla přestat. No, porno. Hlavní hrdinka je nesmírně inteligentní prostitutka, Sugar, která je dcerou bordelmamá a ta ji nešetří - od třinácti let jí našla pány, kteří ji zahřejí. Dovíme se, jak prostitutky řeší problém, jak neotěhotnět - je to nechutné, ale jak si ty holky mohly pomoct. Dovíme se, že za dvacet minut si holka vydělá víc, než za 20 hodin v továrně, která jí zničí zdraví do 25 let. Nicméně Sugar je inteligentní a přimkne se k bohatému blbečkovi, který jí zaručí spokojenější život, dokonce ho se svou inteligencí dotáhne na mnohem bohatší život. Jak to dopadne už nechám na vás.
Skoro každý neo-viktoriánský román má své vzory třeba v Dickensovi, či sestrách Bronteových, ale v té době by si žádný z nich nedovolil slovník, jaký používá autor. Nicméně, je to mnohem autentičtější. 19. století bylo v mnoha ohledech hnusné.
Na databázi knih si lidi stěžují, že má knížka otevřený konec, ale pokud čtete pořádně, víte, jak asi každá postava dopadne. Nakonec, žádný není bez viny.

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Dlouho jsem se Kingovi vyhýbala, ale když jsem si náhodou přečetla Prokletí Salemu a pak Nezbytné věci, stala jsem se závislák. Přečetla jsem všechny známé pecky a teď se pouštím do méně známých věcí. Poslední byl Ostrov Duma Key. Byla to pro mě tak náročná knížka, že jakmile jsem dočetla poslední stránku, otočila jsem na začátek a četla znovu.
O čem to je. Edgar Freemantle, úspěšný majitel stavařské firmy se střetne, lépe řečeno jeho auto se střetne s jeřábem. Auto pochopitelně prohraje, ale Edgar zůstane na životě. Dojde o pravou ruku a má těžce pochroumanou pravou kyčel. Naštěstí je levák. První dny po nehodě a léčení se stává velmi agresívní a to tak, že jeho žena se s ním rozvede. Psychiatr mu poradí, aby změnil prostředí, takže Edgar se přestěhuje z chladné Minnesoty na floridský ostrov Duma Key. Aby měl co dělat, vzpomene si, že v mládí byl docela dobrý kreslíř a tak začne kreslit, což je ještě docela nevinné. Pak se chopí štětce. Jeho obrazy jsou velmi úspěšné, v polovině knihy ale zjistíme, že jeho ruku ovládá někdo jiný. Jeho nejčastější téma je velká loď a dívka na veslici. Proč má ale dívka, vlastně jeho dcera, na sobě šaty, které si koupila nedávno a on je nikdy neviděl? Proč je jedna dívka podobná dávno zemřelé sestře jeho sousedky? Kdo vede jeho ruku a proč jsou obrazy nebezpečné?
Když Edgar přijde o to, co je mu nejmilejší, musí se pustit s pomocí pár kamarádů do boje s tajemnou silou, které ovládá ostrov.
Pozor na panenky z porcelánu.
Asi největší problém mám s Kingovými knihami, kde padouši nejsou ošuňtělí upíři, čerti, čarodějnice, vetřelci z cizích světů, ale nějaké neznámé nebezpečí, které vyplývá z autorovy bezedné fantazie.

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Nemám v úmyslu psát recenzi na Dášeňku, kdo ji nečetl, není Čech. Spíš jsem se zamyslela nad tím, jak jsou děti citlivé a dospělí rozumní. Možná je to naopak. Nemohla jsem přestat brečet v dospělém věku na konci.
KČ: poté, co šla Dášeňka do nového domova. V domě je blahodárné ticho, chválabobohu, teď už se člověk nemusí děsit, jakou škodu či neplechu to zatrápené psisko kde ztropí. Zaplaťpánbůh, že je pryč. _ Ale ono je až mrtvo v domě. Nu, co to? Lidé se sobě vyhýbají, aby se sobě nemuseli dívat do očí, člověk se ohlíží po všech koutech a ono nikde nic, nikde loužičky - .
V psí boudě jen mrkáním pláče oškubaná a utahaná maminka Iris.
Koho to rozplakalo, ať zvedne ruku. Mě jako dítě ne, ale jako bábu hodně.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Šikmý kostel.
Tato kniha je teď na vrcholu všech recenzí, ale já jsem ji četla, protože mi ji dala dcera, aniž bych věděla, že je či bude bestseller, takže jsem nevěděla, že se stane něčím jako Morštajnové Hana.
Znáte město Karwiná? Myslíte si, že jo, ale dnešní Karviná tehdy byla Fryštát. Karwiná už neexistuje, protože horníci vlezli do ďury a rubali a rubali, až se Karwiná propadla a dnes už neexistuje. Zůstal jenom šikmý kostel.
Kniha začíná koncem 19. století, kdy ženy, aby ušetřily peníze za sůl, dělaly solné poutě, z Karwiné do Wieliczky. Těhotné, se čtyřletýma děckama šlapaly šest dnů, aby ušetřily za sůl. Pak si čtrnáct dnů léčily zpocená nasolená záda.
Jejich život? Chlapi vstávali ve čtyři, aby se pěšky dostali do šesti do ďury, kde rubali 12 hodin, roby robily doma od rána do večera. Barkdy se chlapi nevrátili, když buchl metan. Pak dostaly roby od hraběte Larische jakési odškodné. Nic moc.
Našla se jedna, která unikla z roboty do Darkova-lázní, ale bohužel v roce 1914. Z lázeňské paní se stala sestra.
1918 se ve Vídni a Praze tančilo a zpívalo, hola, máme republiku. Na československých a polských hranicích se bojovalo o Těšín. Tak už byli ti chlapi unavení válkou, že nebrali zajatce.
Není to příjemná knížka, ale takový byl život.
Nejhorší věta přichází od Barbory: "Děti, naše smůla už je pryč, čeká vás celé krásné 20. století´.

Ledová obluda Ledová obluda David Walliams

David Walliams, Ledová obluda.
Kam se poděla dětská literatura? Pojďme to napravit. Jako majitelku dvou vnuků (4,6), procházejíc v knihkupectví sekci dětská literatura, oslovila mě tato kniha. Hodně obrázků, spousta citoslovcí.
Typická anglická sirotkiáda. Ale Elsie, ve srovnání s Harry Potterem, to má horší. Harryho Dursleyovi jsou přímo andělé seslaní z nebe proti ředitelce sirotčince Červotočivého hnízdo, která děti nenávidí, krmí je šváby, umývá v červí lázni a když děti moc mluví, zacpe jim pusu ponožkou naplněnou hnisem ze svých boláků. Fuj.
Hrdinové ale nejsou jen tak lehce k rozpoznání a Elsie je jednou z nich, a tak jednoho dne uteče díky svým opičím nohám, a stane se z ní profesionální uličnice-zlodějka.
Mezitím vědci v Arktidě najdu mládě matuma, teda mamuta, zamrzlého v ledu a přivezou ho do Anglie. Elsie zjistí, že má s matumem, teda mamutem hodně společného a rozhodne se......se s ním skamarádit.
David Walliams je trochu podobný Roaldu Dahlovi, ale Dahl je mistr pointy. Walliams je tvrdší a dokonalý konec nečekejte.
A rozmohl se nám na škole nepěkný zvyk. Primáni si pod lavicí čtou Davida Walliamse.

Malá Malá Edward Carey

Přečtěte si recenzi jiných lidí, já nemám, co dodat, jen, že jak jsem knihu dočetla, obrátila jsem ji a začala číst znovu.

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Nebudu hodnotit, pokud si nepřečtu Temnou věž. Snad se to dá číst i bez toho (a líbí se mi to), ale přesto jsou tam hluchá místa, která potřebuji dovysvětlit.

21.01.2023

Království Dutců Království Dutců Kira Jane Buxton

Kira Jane Buxton - Království dutců
V každé anotaci se dočtete, že román začíná idylickou rodinkou. Velký Jim - krásný zástupce lidského rodu. Pije pivo, chodí na fotbal, na soutěže ve žraní párků, na přehlídky velkých aut, seznamuje se s ženami přes Tinder, z kterých se většinou vyklube nějaký šmejd, prostě typická karikatura Američana. Jeho společníci jsou Dennis, bloodhound, který devadesát procent svého života tráví válením se na gauči olizováním si kulek a jeho IQ se rovná mrtvé vačici a vraní samec jménem ST (SračkoTrus), rodinný komik a vypravěč příběhu. Když jsem četla, že jednoho dne vypadne Velkému Jimovi oko, myslela jsem si, že se jedná o oko umělé a vše se bude točit okolo něj. Nikoli. To oko bylo pravé.
Kdyby šlo jen o oko. Po ulicích se začínají trousit mamlasi, jak ST nazývá lidi (které mimochodem miluje a cítí se být jedním z nich), kteří mutují v podivné bytosti podobné zombiům a škrabou rukama po všem skleněném, až si ty ruky uškrábou. Asi nějaký virus. Kromě Jimova oka odpadávají lidem i jiné různorodé části těla, ale dutcům (jakože těm lidem) to nevadí, hlavně najít skleněnou tabulku, která se rozsvítí a do které se dá ťukat. Čtenář očekává, že podobně jako v Kingově Svědectví, se objeví pár zdravých jedinců, kteří zachrání svět.
Bohužel. Nadvládu nad Těmi, kteří berou, ale nesplácejí, bere Příroda. A jaká je Příroda, taková je i kniha. Krásná i krutá, bezohledná i odpouštějící, pokud jde o teritoria rozdělující i spojující. Dost se tam umírá, ale tak to v Přírodě chodí, ale o to víc se zachraňuje. Víc neprozradím. Zpět na začátek. Jediný, kdo si z rodiny zachová zdravý rozum je vraňák ST, který se smíří s Dennisem (víte, tím neustále si kulkoolizujícím psím povalečem), a oba vyrazí zachránit svět. Pro oba je to vývojový román - ST se musí vyrovnat s krizí identity, i bloodhound dokáže, že psiska stojí za to.
Musím pochválit jazyk - ST si teda do huby nevidí, překlad (Milan Žáček), chytlavou obálku a zejména neotřelé téma.
V Kiře Jane Buxton jsem našla Kinga v sukni. ????

05.01.2021 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Tak já bych chtěla jít spát a kdo mě probudí, toho zabiju.

04.11.2019 5 z 5