Jodys.63 Jodys.63 komentáře u knih

Lidé u moře Lidé u moře Johan Bojer

poklidně plynoucí četba o tom, kde má domov místo v našem srdci a co pro člověka tento pojem představuje , v podstatě Bojerova autobiografie vykreslující krásy norské přírody , nelehký život prosté rybářské rodiny, ale i sociální odlišnosti obyčejných lidí a venkovských statkářů. součaně jsem si uvědomil, že ani po více než století bohužel platí pořekadlo "člověk člověku vlkem" a připomenul si že " hloupý člověk touží po úspěchu, naproti tomu moudrý člověk hledá úctu" , a připomenul jsem si , že naše doba přináší totální rozklad tradičních rodinných hodnot a vazeb

27.01.2022 4 z 5

Góra Góra Rabíndranáth Thákur

Pokud budu vnímat knihu jako dějovou linii, řekl bych nuda na 500 stránek prolezlá žabomyšími rozpory mezi vírou a pravdou vnímanou rozdílně hinduisty, brahmány, muslimy "opepřená infantilní lovestory". Z pohledu faktů něco nového o lidských duších, indick kultuře a nesmyslnosti úzkoprsé teologie...

18.01.2022 3 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Je na výsost jasné, že kámen úrazu mého dojmu z této knihy tkví v bezkonkurenční kvalitě četby předcházející a současně ve srovnání s Ishigurovým “Pohřbeným obrem”. Takže shrnu asi takto: katarze hlavního hrdiny, typická japonská úcta, etiketa a distingovanost, a vnitřní boj svědomí a pošetilosti s prvky generační výměny

31.12.2021 4 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Přátelé, přátelé, přátelé… zpravidla se snažím v knihách najít to pozitivní, přínosné, inspirativní, kontemplativní. Ale tentokrát jsem jiného názoru než většina. Zaprvé se knížka nedá přečíst na jeden zátah….zadruhé si M.A. sám sobě během 150 stran několikrát sám sobě odporuje a protiřečí …za třetí se mu podařilo mě totálně zprotivit výrazy přírodní a vesmír…za čtvrté mi doslova žralo nepřetržité omílání filosofického tématu pomíjivosti života a akceptace konečnosti…možná přemýšlím přízemně, ale tak to v této chvíli cítím

25.12.2021 3 z 5

Milovat se Milovat se Jean-Philippe Toussaint

Láska stojí vždy a všude na prvním místě, a tak lze chápat autorovo sdělení . A je úplně jedno, jestli má minimalistickou nebo jinou servírovanou podobu. Myslím, že v tom každý najde kousek vlastního citového prožitku. Upoutal mě i styl psaní …

19.12.2021 5 z 5

Prorok / Zahrada prorokova Prorok / Zahrada prorokova Chalíl Džibrán

Krásné poetické čtivo o tom že víra nemusí být nutně božská, že krása nemusí být vždy viděna jako krása, že dobro jednoho může být zlem druhého a současně naopak, kniha o toleranci a lásce a přirozené dobrotě lidského srdce, o nezbytné potřebě samoty uprostřed společenství, o pravé tváři přátelství. a nutně dočíst s doslovem pro pochopení vnitřního života autora samého..,

14.12.2021 5 z 5

Synové Slunce: Sláva a pád největší indiánské říše Synové Slunce: Sláva a pád největší indiánské říše Miloslav Stingl

Unikátní dokument o říši Inků, kultuře, Která neuvěřitelně předběhla svoji dobu. Zároveň ale svědectví, ….nutno přiznat že né zrovna povznášející,… že ani dalších 500 let vývoje lidského druhu nevymítilo touhu po bohatství, velikášství, nerovnoprávnost, ziskuchtivost a další nešvary. Každopádně řada nových info o teritoriu zaniklé říše .

19.11.2021 5 z 5

Sedmistupňová hora Sedmistupňová hora Thomas Merton

Domnívám se, že v případě této neskutečné knihy s tolika skutečnými kontemplacemi můj obvyklý čas k tzv. vnitřnímu "doznění" myšlenek bude nutně delší a obsahově řekl bych nevyzpytatelnější , než jindy - prostě WOW...!!! nikdy bych netušil, nže mě něco takového a takové téma, dokáže zaujmout až pohltit. Ty antagonismy, ten soulad víry a a pochybností jednoho jediného člověka, tak skutečné a lidské...a "božské" současně.

01.11.2021 5 z 5

Jeden den I.D. a maximálně Matrjonina chalupa, zbytek titulu mě doslova nebavil až nudil. ale bylo to symbolické B-) protože shodou náhod jsem se o víkendu dočkal při posledních stránkách po letech chvile, kdy je "bolševik" mimo politický parlamentní vliv...to jsme se načekali , že ??

11.10.2021 3 z 5

Slepota Slepota José Saramago

Saramagův styl psaného textu formou tzv.plynoucí vody nebyl asi úplně můj šálek kávy . Stejně tak poněkud místy infantilní způsob popisu děje , kde bych od “Nobelkáře” očekával více. Nicméně pro mne téma knihy mělo 2 odlišné rozměry - první osobní , vymezovaný vlastním zdravotním handicapem …a druný společenský, obsažený v textu knihy : “Máme v sobě málo citu, nebo máme dost, ale přesali jsme užívat slova, Která ho vyjadřují” popř. že “”Svět byl už slepý ještě předtím než definitivně oslepl” nebo “ vzájemné odcizení dosahuje už takové hloubky, že hraničí s pomateností”.

28.09.2021 4 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Víkendová odpočinkovka…”Buki” prostě nezklame, je to týpek

15.08.2021 4 z 5

Henderson, král deště Henderson, král deště Saul Bellow

* Wow, od prvních řádků jsem pochopil, že tenhle skvostný kousek je ryze dovolenkový, …chajda, les, samota! Jen já , Bellow a “ztracený” Eugen Henderson…a neodbytný pocit, že na každé druhé stránce “spatřujete” PRAVDU a s hladem po každé další se současně přibližujete té poslední. Jak tragikomicko-realisticky příznačné pro život. Je mi skoro trapné se přiznat, že mě jméno autora bylo až dosud neznámé. Snad o to více mne téma zasáhlo ….“grun tu molani” - ano, to je věcný boj člověka

17.07.2021 5 z 5

Můj život aneb O mých experimentech s pravdou Můj život aneb O mých experimentech s pravdou Mahátma Gándhí

...k některým knihám je zbytečné cokoliv dodávat ...F E N O M E N Á L N Í člověk i četba

26.01.2021 5 z 5

Salambo Salambo Gustave Flaubert

asi jsem od Flauberta očekával více, za mě snad jen poměrně slušná znalost lokality (Tunis) díky mnoha letním dovoleným spojená s vůlí dočíst vždy rozečtené dílo nakonec zvítězila ! A nutno dodat, že jsem /co se týče historie punských válek/ byl už léty značně neznalý..

13.01.2021 3 z 5

Odysseus Odysseus James Joyce

Opravdu kniha, kterou nelze vnímat jako celek...ale slovy kritika “ příběh”, kterým jste unášeni na jeho vlnách ....totální mistrovství jazyka . Popravdě nejtěžší četba z mé knihovny...paradoxně nejstravitelnější byla 140 - stránková “ fantasmagorická” kapitola. Jsem pyšný , že jsem to dotáhl až na poslední 600. stránku a sklíčený z toho, že se mi i tak nepodařilo najít onen skrytý kryptogram J.Joyce

11.12.2020 3 z 5

Utíkat Utíkat Jean-Philippe Toussaint

stejně jako u titulu" Milovat se" mistrná volba formy, škoda že nevyšly v češtině zbývajíci dva volná pokračování Pravda o Marii a Nahá, určitě bych o ně stál. Co jsem také nepobral, byl přesun děje ve III.části z "akčního" Tokia na "melancholickou Elbu, ale naproti tomu jsem touto částí knížky ještě více identifikoval typického Toussainta a bylo to současně pár stránek s velkou obrazotvorností, emocemi nabitých a naturalistických

21.12.2021 4 z 5

Neřestníci Neřestníci Evelyn Waugh

Wow, první komentář ke knize…velmi čtivé , ale nijak náročné a občas úsměvné čtení o britské “ zlaté “ mládeži a jejích radovánkách v kontrastu k upjaté konzervativní starší generaci , jehož děj končí vypuknutím 1. Světové války v Evropě. Každopádně těžko dostupná kniha, kterou jsem našel až v antikvariátu. Pro mnohé určitě málo známý autor.

11.12.2021 4 z 5

Mýtus o Sisyfovi Mýtus o Sisyfovi Albert Camus

Opravdu velmi hutné čtení.

09.12.2021 3 z 5

Postel u okna Postel u okna M. Scott Peck

Příjemná změna v rámci detektivního žánru díky autorovým praktickým zkušenostem, dějově tak 3-hvězdičkové, ale díky prostředí dávám o hvězdičku víc

16.11.2021 4 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

....jediné , co mě zaujalo, je slovník, který autor používá

30.01.2021 3 z 5