Henderson, král deště

Henderson, král deště https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3156/bmid_henderson-kral-deste-Xpl-3156.jpg 4 48 7

Americký milionář Henderson prodělává v tomto ironicky laděném románu hlubokou životní krizi. Hlas v jeho srdci, který se neustále dožaduje já chci, já chci a nikdy není spokojen, nakonec Hendersona dožene až mezi primitivní kmeny do nitra rovníkové Afriky, kde hrdina dospěje k poznání sebe sama a znovu najde chuť žít.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Volvox Globator

Henderson the Rain King , 1959

Jodys.63
17.07.2021 5 z 5

* Wow, od prvních řádků jsem pochopil, že tenhle skvostný kousek je ryze dovolenkový, …chajda, les, samota! Jen já , Bellow a “ztracený” Eugen Henderson…a neodbytný pocit, že na každé druhé stránce “spatřujete” PRAVDU a s hladem po každé další se současně přibližujete té poslední. Jak tragikomicko-realisticky příznačné pro život. Je mi skoro trapné se přiznat, že mě jméno autora bylo až dosud neznámé. Snad o to více mne téma zasáhlo ….“grun tu molani” - ano, to je věcný boj člověka

5tužka
18.04.2021 4 z 5

Tak z Hendersona jsem hotová, odpornej chlap, fakt mě nenechal v klidu a štval mě těma svejma "chytrejma" kecama americkýho vševědoucího milionáře :)

freejazz
04.01.2020 4 z 5

neverending story... ani si nepamätám, kedy som tak dlho čítal takú krátku knihu:) a celý čas som počítal strany do konca. a na konci bol smutný z toho, že už ďalej nie je čo čítať...
výborný opis, ale namáhavé čítanie. premýšľať o grun-tu-molani asi nikdy nebolo jednoduché.

Denny45
15.06.2018 5 z 5

Gymnázium. Riaditeľské testy. Sloh z anglického jazyka. Téma: Poraďte kamarátke vynikajúcu knihu, ktorú ste nedávno čítali. Vybral som Hendersona.
Ľudia postupne zabúdajú na duchovno, na podstatu, ktorá je v nás. Jedným z nich je podnikateľ, alkoholik, milionár a chovateľ svíň Henderson. Hnaný vnútorným hlasom hovoriacim "Ja chcem", sa vyberie do Afriky. Za poznaním. Spozná vládkyňu kmeňa, ktorá môže zodpovedať jeho otázky. Ale okolnosti ho prinútia putovať ďalej. Spozná mladého kráľa iného kmeňa, s ktorým sa spriatelí. Zvedavý Henderson sa priblíži k svojmu cieľu, ale...
Na konci knihy som sa mal smiať, alebo som mal byť smutný? Úprimne, bol som smutný. V tej knihe bolo tak veľa paródií, výsmechov ale aj životných právd, až nie som schopný vysloviť svoj názor. Vždy, keď počujete v spojení s nejakou knihou motív putovania, už by ste mali vedieť, že vás čaká jazda plná irónie. A že po prečítaní budete mať ešte viac otázok, ako pred ním

Makropulos
07.10.2017 5 z 5

Saul Bellow je mistr slova a mistr charakterů. Henderson, který nám vypráví svůj příběh o hledání smyslu svého bytí, hledání cesty ze svého zpackaného života, je tak úžasně vystavěnou postavou, že v průběhu čtení, přestože to vážně není žádný sympaťák, se mu čtenář přibližuje a začíná ho mít i rád.
„Když pomyslím, v jaké jsem byl stavu, když jsem si v pětapadesáti kupoval letenku, padá na mě smutek. Fakta se na mě hrnou ze všech stran a za chvíli cítím tlak na prsou. Valí se to na mě jedno přes druhé – moji rodiče, moje manželky, moje holky, moje děti, moje farma, moje zvířata, moje zvyky, moje peníze, moje hodiny hudby, moje opilství, moje předsudky, moje brutalita, moje zuby, moje tvář, moje duše!“ Takhle začíná Hendersonovo vyprávění a skoro ke konci říká:
„Vypadneme odsud. Připadá mi, že si na někoho hraju. A je mi z toho nanic. Pár lidí jsem v životě miloval, to je jediná slušná věc, kterou jsem dokázal.“
Saul Bellow nám ve svém románu, mimochodem skvěle přeloženém panem Jiřím Hanušem, ironicky až sarkasticky představuje typického amerického milionáře, který prochází svým životem jako slon v porcelánu, a přestože je velmi vzdělaný, nedokáže se srovnat s normálním životem mezi lidmi. Ukazuje ho i tak nějak lidsky, když např. na své cestě za osvícením je naprosto zničen zlomeným zubním můstkem, řeší „potřísněné spodky“ a za celou dobu svého pobytu v Africe si nestihl vyměnit ponožky.
Zajímavé je, že po přečtení knihy opravdu věřím, že Hendersonova cesta nebyla zbytečná.

Smiragl
09.05.2017 4 z 5

Kniha, ke které mě nenapadá žádný krátký a přitom smysluplný komentář. Ač má jen pár stránek, četla jsem ji měsíc a docela jsem si tu jízdu užívala a zároveň jsem se ale těšila, až skončí. A také jsem byla zvědavá, jak to všechno nakonec dopadne. Grun-tu-molani.

edysy
11.04.2013 5 z 5

„Být člověkem není žádná legrace.“ říká Eugen Henderson domorodé africké královně. Královna zakončuje rozhovor: „Člověk chce žít.“
Eugen Henderson je americký milionář, který se jednoho dne rozhodne vydat se na cestu do Afriky. Toto rozhodnutí je iracionální, snaží se jakoby utišit hlas svého srdce, které mu říká jen neurčité: já chci. Během putování po Africe se snažíme nalézt odpověď právě na otázku, co se vydává Henderson hledat? Otázku: „Proč jste tady?“ mu kladou Afričané, se kterými se setkává, ale hrdina ji musí zodpovědět především sám sobě, musí pochopit hlas svého srdce. .. A naplnit touhu po skutečném životě.

„Každý člověk má svou Afriku.“

Knížka mi ovšem nevyznívá tak idylicky, vrtá mi hlavou, jestli není na začátek života po padesátce (Hendersonovi je přes 50) dost pozdě, Henderson si po svém zmoudření dělá plány do života, jako kdyby mu bylo dvacet, splnit si své dávné sny o medicíně apod. Takže, vlastně ano, knížka je ironicky laděná. Cesta do Afriky je dlouhá a život krátký?

Největší ironií ale je, že autor vlastně nechává nezodpovězenou otázku, co je vlastně hlas srdce?

Afrika americká literatura hledání smyslu života

Saul Bellow
americká, 1915 - 2005
1968  78%Herzog
1999  87%Henderson, král deště
2009  83%Dobrodružství Augieho Marche
1992  78%Humboldtův dar
1966  71%Ani den!

Kniha Henderson, král deště je v