Jirka73

Úzká cesta na daleký severÚzká cesta na daleký severR. Flanagan

Vynikající román, možná nejlepší, co jsem v posledních letech četl. Věrohodnější a syrovější než Most přes řeku Kwai. Trochu jsem se o knize rozepsal v místím blogu.

11.02.2016

Kronika Pickwickova klubu IKronika Pickwickova klubu IC. Dickens

Klasika všech klasik. Kdo nečetl, čtenářem není...

28.01.2016

Největší tajemství Adolfa HitleraNejvětší tajemství Adolfa HitleraV. Liška

Další z řady knih o Hitlerovi, která bohužel nic nového nepřináší, pouze konstatuje, že v životě Adolfa Hitlera existuje řada nejasností. Ona "Největší tajemství" jsou v této knize pouze po ixté opakované spekulace a nepodložené teorie. Na druhou stranu je kniha čtivá a jako krátké shrnutí jeho života mohu určitě doporučit.

24.01.2016

SpodekSpodekJ. Wray

Konečně jsem našel mezi regály něco jiného, než otravné severské detektivky psané podle kopíráku. Spodek je originální detektivní dílo, které přes jednoduchý děj nenechá čtenáře v klidu. Tomu pomáhá i povedený překlad – a tedy se můžete velmi pohodlně podívat do nitra schizofrenika. Osvěžující kniha!

31.08.2015

DechDechS. Crossan

Často mám problém u knih podobné tématiky napsané ženou, že se mužští hrdinové chovají jako idioti, nebo při nejmenším jako, s prominutím, buzeranti. I u této knihy jsem se z počátku docela ošíval, nicméně s přibývající akcí jsem tento problém už tolik nevnímal. Autorka jistě vládne schopností vyprávět, příběh pěkně plyne, nicméně předvídavost některých situací je někdy až úsměvná. Přesto je kniha povedená, rád ji doporučím, ale kvůli naivitě a "nemužům" do prostě za pět hvězd být nemůže. Ale už se těším na pokračování!

26.08.2015

KrakenKrakenC. Miéville

Pro autory typu China Miéville mám prostě slabost: miluji na nich především jejich originalitu a tedy logicky i jejich nezařaditelnost do škatulky. China Miéville prostě jako vždy jde svou vlastní cestou: vytváří svět, který funguje trochu jinak, který je sice vlastně normální, ale zároveň naprosto jiný, plný hned několika dalších rozměrů. China Miéville má úžasnou fantazii: v Krakenovi rozvíjí další šílený svět plný imaginace a jinakosti. Bohužel, ač jeho velký fanoušek, musím přiznat, že to tentokrát drobet přehnal. Kraken je totiž příliš komplikovaný, těžko pochopitelný a ač je plný nádherných a ztřeštěných nápadů, dohromady příliš nefunguje. Pokud se vám nakonec podaří ho opravdu pochopit, oceníte sice nápad a vlastně i zpracování, ale nakonec si řeknete stejně jako já: autor to tentokrát prostě přehnal...

09.07.2012

KočkaKočkaG. Simenon

Ač nemám příliš v lásce prvoplánovitá psychologická dramata, sáhl jsem po této rozsahem nevelké knize s velkou zvědavostí: přeci jenom Simenon je Simenon a tak se dala očekávat zajímavá kniha. Mám rád knihy o podivných lidech a Simenon dva takové předložil a tedy chtě nechtě jsem se nakonec dobře bavil. "Kočka" není nijak výrazná kniha, přesto jsem rád, že jsem si ji přečetl. Pokud víte, jak těžké je žít s manželem/manželkou v jedné domácnosti, tahle kniha vás nezklame. A co především oceňuji, stejně jako u každé jiné povedené knihy: po přečtení je o čem přemýšlet...

09.07.2012

Komu zvoní hranaKomu zvoní hranaE. Hemingway

Když jsem knihu četl jako teenager, bavilo mě, jaké jsou hlavní postavy úchylné a jací magoři tehdy ve Španělsku žili. Teď, po dvaceti letech, jako bych četl úplně jinou knihu: neuvěřitelný lidský příběh, u které ho mě už reakce lidí tolik nepřekvapují, naopak, tolik jim rozumím. Ta kniha stojí za čtení, ať je vám libovolně let. Nejpozději za deset let se k ní určitě vrátím.

30.09.2011

Čas je ta nejjednodušší věcČas je ta nejjednodušší věcC. D. Simak

Jestli by se mělo o nějaké knize mluvit jako o klasice, v případě sci-fi mezi klasiku tato kniha rozhodně patří. Má všechno, co by sci-fi kniha měla mít: tajemno, akci, dějové zvraty... Jediné, co snad lze knize vyčítat je nevelký rozsah a tak vám nebude dělat problémy ji za jeden večer přečíst. A to je škoda...

25.09.2011

SpektrumSpektrumS. Lukjaněnko

Pokud bych měl knihu srovnávat vzhledem ke standardní produkci sci-fi dnešní doby, asi bych se klonil k pěti hvězdičkám. Bohužel kniha má slabší místa, někdy se zbytečně táhne, někdy naopak autor zbytečně spěchá, takže ve srovnání s ostatními mistry žánru to na více než čtyři hvězdičky není. Nakonec, srovnám-li to s tím nejlepším, co jsem kdy četl, je Spektrum lehce nadprůměrná kniha zralá tak na tři hvězdičky. Takže pokud vše zprůměruji, jsou z toho pěkné čtyři hvězdičky, které vám prozradí to podstatné: i když jste náročnější čtenáři, touto knihou chybu neuděláte.

19.09.2011

Makom. Kniha místMakom. Kniha místV. Cílek

Kniha je pro mě velkým zklamáním. Vzhledem k tomu, co jsem slyšel od pana Cílka, očekával jsem od této knihy mnohem více. Když pan Cílek mluví o krajině, dává to smysl a je to pro mě velkým přínosem. Bohužel mám pocit, že se pan Cílek dostává do pozice odborníka na všechno a tak se mi především ke konci knihy zdálo, že přibývá efektních, ale bohužel velmi povrchních, závěrů. Až komicky působí páně Cílkovi pokusy o umění a lyriku. Autor je špičkový pozorovatel a analytik: právě proto by měl u toho zůstat a nesnažit se stát novodobou renesanční osobností, protože jí evidentně není. Přesto si pana Cílka velmi vážím a nadále si stojím za tím, že je dobré jeho publikační činnost i nadále sledovat.

06.09.2011

Povídky otce Browna (8 povídek)Povídky otce Browna (8 povídek)G. K. Chesterton

Brilantní povídky z časů, kdy se ještě psaly originální detektivky a kdy se počítalo se čtenářem jako s inteligentní osobou. Tato útlá knížka je mistrovským dílem plným záhad a samozřejmě humoru. Chesterton je prostě Chesterton...

05.08.2011

Jednou jako tragédie, podruhé jako fraškaJednou jako tragédie, podruhé jako fraškaS. Žižek

Jste-li zapřisáhlí pravičáci či antikomunisté, knihu do ruky radši neberte: velmi často se totiž v knize objevují slova jako Marx, třídní boj, utopie kapitalismu, komunismus a další, které způsobují pravičákům nervový kolaps. Pro ostatní se jedná o zásadní filosofické dílo, které od začátku do konce provokuje, přesto vám nezbývá, než přikyvovat. Slavoj Žižek není jednoduchý autor a bez elementárních znalostí filosofie se budete u knihy trochu trápit, přesto si dovolím tvrdit, že kniha je jedním z nejzásadnějších filosofických pojednání dnešní doby zabalený to velmi atraktivního vyprávění a i proto není možné dát knize jiné hodnocení než pět hvězdiček.

28.07.2011

Neználek ve Slunečním městěNeználek ve Slunečním městěN. N. Nosov

První kniha, kterou jsem jako malý přečetl. I proto si ji dodnes pamatuji a na všechny "Neználky" nedám dopustit. I proto jsem rád, že knihu má u postýlky moje starší dcera a pomalu se jí prokousává, s čímž ji sám velmi rád pomáhám.

27.07.2011

Spolčení hlupcůSpolčení hlupcůJ. K. Toole

Tři udělené hvězdičky mohou vypadat, jako by se mi kniha nelíbila. Původně jsem chtěl dát knize čtyři, protože je čtivá, pobaví vás a dokonce rozumím i tomu, že se do ní někdo zamiluje, ale přiznejme si to: je to prostě jedna z mnoha těch knih, které končí naprosto nepravděpodobně a mě nakonec kvůli jakémusi "skororomantickému" happy endu kniha doslova zhořkla na jazyku. Je to velká škoda, protože je to jinak velmi originální a povedené dílo.

27.07.2011

Most přes řeku KwaiMost přes řeku KwaiP. Boulle

Klasický válečný román, který je poněkud ve stínu velmi povedeného stejnojmenného filmu z roku 1957. Knihu jsem četl mnohokrát, přesto ji pět hvězdiček dát nemohu: toho hrdinského patosu je na mě prostě moc...

26.07.2011

Alfréd Radok: Zpráva o jednom osuduAlfréd Radok: Zpráva o jednom osuduZ. Hedvábný

Ačkoliv jsem spíše podprůměrným divadelním fanouškem, tuto knihu jsem díky strhujícímu životu Alfreda Radoka zhltnul během ani ne snad dvou dnů. Osobnost Alfreda Radoka je natolik výrazná, že musí zaujmout snad každého člověka. Kniha je navíc perfektním řemeslným dílem, takže už samotné listování v knize podtrhuje bezchybný dojem z knihy.

26.07.2011

Železná radaŽelezná radaC. Miéville

Musím konstatovat, že jsem pravděpodobně četl jinou knihu, než "s-reader" a "nmkcz". Železná rada je strhující román, který vám nedovolí ani na chvíli vydechnout. Šílený svět Nového Krobuzonu se vám hned od začátku dostane pod kůži a vám nezbude nic jiného, než na to přistoupit. Železná rada není pro povrchní čtenáře a tedy očekává, že u čtení přemýšlíte. Knize se daří provést během děje několik zajímavých obratů, které ale nejsou nepřirozené a tak ještě znásobí požitek ze čtení. Železná rada je rozhodně vrcholné dílo fantastiky.

Kniha je plná ideologie, která ale do příběhu patří. Naopak, bez oné levicové ideologie by kniha snad ani nemohla vzniknout, takže jí něco takového vyčítat není zrovna dobrý nápad. Kniha je nacpaná ideologií, stejně jako vším ostatním a to dělá knihu dokonalou. A že homosexuální scény nepůsobí věrohodně? To neumím posoudit, v každém případě je to pevnou součástí příběhu a nijak jí to nepoškozuje, spíše naopak.

Železná rada není román na dovolenou. Železná rada očekává od svého čtenáře, stejně jako jakákoliv jiná kniha Chiny Miéville, že bude pozorně číst a hlavně u toho přemýšlet. Na konci pak proto nemůže čtenář psát, jestli byl nebo nebyl v knize happyend, protože tato informace nemá v případě tohoto románu naprosto žádnou hodnotu. Happyendy patří do červených knihoven, ne do Knih.

21.07.2011

Ve stínu EverestuVe stínu EverestuO. Bubák

Ačkoliv jsem knize dal pouhé tři hvězdičky, věřím, že je mnohem lepší a že řadě čtenářů se bude líbit více. Bohužel, autorova poezie mi připadá poněkud naivní, leckdy až uměle dotvářená. Věřím tomu, že taková není, ale nepřirozeného pocitu jsem se během čtení knihy nemohl zbavit. Na druhou stranu je kniha doplněna velmi zdařilými fotografiemi a ta k celkový pocit z knihy není špatný.

20.07.2011

Cesta na MarsCesta na MarsE. Idle

Na tento „bonbónek pro všechny fanoušky nesmrtelných Monty Pythonů, Stopařových průvodců vesmírem, Červených trpaslíků a podobných intergalaktických konin“ (viz zadní přebal knihy) jsem narazil zcela náhodou (jak jinak) při delším čekání na mou milovanou ženu. Hned na první pohled vás upoutá nepřehlédnutelný obal se stříbrnou metalízou a na dnešní poměry velmi kvalitní řemeslné zpracovaní knihy. Pak stačilo jenom lehce zalistovat knihou a bylo jasné, že Cesta na Mars od Erica Idlea (ano, velmi správně si toto jméno spojujete s Monty Pythonovým létajícím cirkusem) se pro mě stane velmi vítaných společníkem aspoň na jeden večer.

Nejprve načrtněme děj: Robot jménem Carlton doprovází dva průměrné komiky po jejich intergalaktické cestě za prací a snaží se během této šňůry najít pravidla humoru a jednou provždy vyřešit otázku, jestli robot může pochopit humor a ironii. Přitom se pochopitelně stane svědkem mnoha neuvěřitelných situací, velkou láskou počínaje, tajným spiknutí konče. Prostě taková akční klasika, avšak v přeci jenom v poněkud odlišném provedení. Děj nemá cenu příliš rozebírat, protože opravdu není originální ani extra dynamický. Předpokládám, že snad ani autor nic takového nezamýšlel, vždyť se nejedná o spisovatele akčních scén, ale o originálního komika.

A právě v tomto vidím základní problém knihy. Ano, je vtipná, dokonce si myslím, že některé hlášky mohou zlidovět, ale přeci jenom jsem od Pythona čekal toho humoru poněkud více. Dokonce bych řekl, že tam občas ani žádný humor není, protože mě často zahlcoval skrytý smutek této knihy. Já vím, i humor může být smutný, ale přeci jenom…

Vydavatelé této knihy mě nutí srovnávat se Stopařovým průvodcem po galaxii a já tvrdím, že je to naprosto nemožné. Tato kniha určitě není pro teenagery, kteří chodí do školy s ručníkem přes tašku. Od čtenářů této knihy se přeci jenom očekává určitá vyzrálost, protože humor tohoto díla je komplikovanější, hlubší, prostě hůře stravitelný. Při čtení mě několikrát napadlo, proč vydavatelé, proč vlastně vydavatelé dali do vínku tohoto románu podtitul „postmodemový román“. Rád bych věřil, že to nebylo z komerčních důvodů, ale jiný důvod mě nenapadl (jenom doufám, že to nebyl pokus o humor, který jsem nepochopil…

Pokud teď máte pocit, že se mi kniha nelíbila, jste na omylu. Pouze jsem byl připraven na něco naprosto jiného, na hromadu úžasného humoru, drsných narážek, skopičin… a čekal na mě nakonec lehce humorný román plný krásných a vtipných myšlenek. A to není málo.

Listy NikodemovyListy NikodemovyJ. Dobraczyński

Literární zpracování křesťanského Nového zákona mi připadalo jako hodně odvážný pokus, který se nakonec vydařil. Kniha je čtivá a dokonce bych si dovolil ji doporučit komukoliv, koho zajímá osobnost Ježíše Krista a nemá odvahu vzít do rukou Bibli.

Rozvětvený paroháčRozvětvený paroháčM. Aymé

Knihu jsem objevil v knihově rodičů a pokud mám být upřímný, nijak mě nenadchla: sice jsou jednotlivé povídky velmi originální, ale již za týden na knihu zapomenete. Tedy: číst se to dá, ale na světě je tolik krásných knih, že nemá smysl trávit čas takovouto.

Děti ArbatuDěti ArbatuA. N. Rybakov

Dnes se už asi podobné knihy asi nečtou a je to škoda. Kniha popisující 30 léta v tehdejším Sovětském svazu z pohledu mladého zapáleného komunisty, který postupně ztrácí ideály, je skvělým literárním dílem umožňující zajímavý pohled do kuchyně budování socialismu. Ačkoliv patřím mezi ty, co "bolševika" pamatují, přesto byla kniha pro mě objevná a odpověděla na řadu otázek, které každého člověka o socialistickém Rusku musí napadat. Rozhodně doporučuji přečíst!

Zatímco plyne nocZatímco plyne nocF. Á. Sigurðardóttir

Intimní zpověď zralé ženy plné vzpomínek, nádherných islandských reálií a zajímavých obyvatel neobyčejného Islandu. Měl jsem trochu potíže udržet při čtení pozornost a tak jsem knihu četl na dvakrát. Nakonec jsem rád, že jsem se ke knize vrátil, stála za to!

18.07.2011

Proč mapy lžouProč mapy lžouM. Monmonier

Máte-li rádi mapy, je to povinná četba. Sice nebudou informace uvedené v knize pro vás vždy novinkou, přesto kniha stojí za přečtení. Kniha je povedeným shrnutím toho, co je dobré o mapách vědět. A protože knihu psal americký profesor, očekával poněkud jednodušší čtenáře: tedy si to neberte osobně...

CestaCestaC. McCarthy

Není snad postkatastrofický román, který bych nečetl. Je-li dokonce s nádechem sci-fi, nemůže se stát ani náhodou, že by mi unikl. Má to jednu velkou nevýhodu: jsem na tyto romány velmi náročný. I proto jsem nucen dát této knize pouze průměrné hodnocení. Je sice dokonale zvládnutá po stránce řemesla (výborná atmosféra, proměnlivá dynamika), bohužel co se týče originality, je to dost zlé. Kniha de facto nepřichází s žádným novým nápadem a možná proto, že se dobře čte, plave na povrchu a působí dojmem knihy napsané na základě pitomého amerického filmu. Autor má rozhodně na víc, bohužel přes již zmiňovanou povrchnost vyprávění a efektní příběh, zůstává kniha průměrným postkatastrofickým příběhem, který možná zamrazí, ale to je asi všechno.

Z deníků / AnekdotyZ deníků / AnekdotyD. Charms

Věřím tomu, že Charms má řadu nadšených obdivovatelů, ale po přečtení této knihy mohu říci, že mezi ně nepatřím. Tři hvězdičky dávám jenom za několik povedených anekdot. Zmatenost zbytku mi nedovoluje dáti více.

18.07.2011

Intimní schránka Sabriny BlackIntimní schránka Sabriny BlackE. Hakl (pseudonym)

Emil Hakl je jistě dobrý vypravěč, bohužel tato kniha mě o to nepřesvědčila. Občas jsem se slušně bavil: snad i proto, že příběh je z prostředí reklamních agentur, ale většinou tomu tak nebylo. Román to není úplně špatný, ale vzhledem k recenzím jsem od něj čekal trochu více.

17.07.2011

Pirátova plavba kolem světaPirátova plavba kolem světaD. Wilson (pseudonym)

Knihu jsem četl před pětadvaceti lety jako puberťák, přesto na ní dodnes vzpomínám: dostal jsem ji k vánocům a ještě ten večer jsem jí začal číst. Četl jsem a četl... a najednou jsem knihu dočetl a venku zrovna začínalo svítat: bylo 25. prosince... Moc mě bavila a dodnes si z ní hodně pamatuji.

Caritas in VeritateCaritas in VeritateJ. A. Ratzinger

Jedná se o encykliku aktuálního Svatého otce, takže smysl má kniha především pro katolíky, kteří ocení - stejně jako u všech děl Benedikta XVI. - hlubokou znalost teologie, schopnost syntézy a především však dostatečně srozumitelné psaní. Ačkoliv se jedná o ryze katolické dílo, jsem přesvědčený, že pokud netrpíte nenávistí k Církvi, může být kniha přínosná pro kohokoliv.