Železná rada

Je doba válek a revolucí, konfliktů a intrik. Nový Krobuzon je trhán na kusy zvenčí i zevnitř. Válka s Tešem, přízračným městem Líně tekoucí tekutiny, a povstání na ulicích a v domech strhává město k propasti. Mystická maskovaná postava podněcuje podivnou rebélii, zatímco se zrada a násilí líhnou na nečekaných místech. Ze zoufalství opouští malá skupina renegátů město a vydává se napříč podivným a cizím kontinentem, hledajíc poslední naději - Železnou radu. V krvi a násilí nejnebezpečnějšího času Nového Krobuzonu se stává legendou. Nadchází čas Železné rady......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1153/big_zelezna-rada-jCz-1153.jpg 3.8139

Svět Bas-lagu 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Iron Council, 2004

Kniha Železná rada

declen

Asi tuším o co se Miéville snažil, ale podle mě se mu to moc nepovedlo a to jsem chtěl, opravdu chtěl, si vychutnat další jeho industriální konstrukci. Chvílemi to byla ale až nuda. Rozhodně horší než minulé díly.

iridius9373

Můj oblíbený autor mě tentokrát moc nepřesvědčil. Homosexuální erotické scény jsem víceméně přetrpěl, aby se na konci příběhu ukázalo, že žádnou zásadní roli v něm neměly. Samotného by mne zajímalo, jestli se homosexuálové úplně stejně s nevolí prokousávají heterosexuálními scénami a nebo to bylo autorovou neobratností v líčení těchto scén. Autorovu politickou orientaci znám a v příběhu mi to nevadí, ale tady to bylo tak okaté, až toho bylo moc.

Kaik
28.10.2020

Tentokrát si přijdou na své milovníci mašinek, ideálně volnější sexuální orientace. Líbilo se mi Judovo putování, vznik a epická dobrodružství Železné rady, naopak Oriho krobuzonskou linii jsem lehce protrpěl. Knihu hodnotím čtyřmi ozubenými koly, zejména proto, že jako spisovatel má China Miéville ohromný potenciál a já se těším na jeho další díla.

archandelka
08.04.2018

I když je Miéville můj oblíbený autor, tohle je jednoznačně zatím to nejslabší, co jsem od něho četla. I když se mi velmi líbil Juda Low a jeho Golemové, to bylo dost nečekané, dějově to jinak bylo o ničem.

B4LU
05.01.2018

Doposud nejslabší dílo, které jsem od Miévilla četl.
Dokud se děj dotýká Krobuzonu, je to paráda. Ta kouzelná fascinace daným místem přetrvává bez nesnází dál, v tomhle Miéville jiskru neztratil. Problém ale je, že asi na polovinu knihy se přesuneme do divočiny za město, kde už to tak dobře modelovat nelze - a zatímco třeba Jizva se s tím vypořádala tak, že nasadila velice dobře zpracovaný příběh, zde se dočkáme pouze stávek a dělnických revolucí proti systému (pokud jde o autorovo politické smýšlení, různé náznaky se daly najít i v dalších knihách, ale tady to vyloženě bije do očí a je to navýsost otravné).
Doufal jsem, že mi to alespoň konec vynahradí... což se stalo, konec je parádní, zejména tajemství spirál mi učarovalo. Ale znova to už rozhodně číst nebudu.

LadyKet
04.01.2018

Tato kniha byla také zajímavá a rozhodně zas čtenáři rozšířila informace o fantaskním světě Nového Krobuzonu a okolí. Musím ale přiznat, že ze začátku mě úplně kniha nechytla. Pořádně jsem se do ní začetla až před půlkou. Je to možná také tím, že je to inspirované westernem a tento žánr já úplně nevyhledávám. Ale jinak opět hodně dobře napsané.

andrej0867
04.01.2016

marxisticka steampunk gay cervena kniznica

parxel
12.07.2015

Poslední výpotek ze světa Bas-lagu mi dal pořádně zabrat. Za celou dobu se mi v podstatě nepodařilo do knihy začíst. Po jejím dočtení ve mne zůstal jenom takový nejasný pocit zmaru a chaosu, což bych řekl, že je pro tuto knihu více než charakteristické.

Časově se děj odehrává cca půl století po 1. dílu - Nádraží Perdidu. Nový krobuzon je ve válce s Těšem a do toho všeho sílí protivládní aktivity v podobě různých ilegálních organizací. Skupina "přátel" se vydává po stopách golemika Judy hledat legendární Železnou radu.

Z mého pohledu je asi největším problémem celé knihy, že nemá jasně vymezený děj. Toto mi u knih obecně nevadí, ale u Miévilleho se z toho pak stává chaotická všehochuť, která v porovnání s předchozími dvěma knihami postrádá napětí. Další problém vidím v tom, že autor na začátku vylíčí Železnou jako nějakou legendu či mýtus a vzápětí tento obraz úplně rozbije, čímž celá Železná rada ztrácí své kouzlo.

Na knize se mi naopak líbilo, že se autor nechal inspirovat pověstí o golemovi. Juda Low a jeho Golemové se tak stávají jedním z ústřeních prvků celé knihy. Dále oceňuji drobná ohlédnutí do historie ve kterých se dozvíte, jak to nakonec dopadlo s Radou konstruktů nebo s Jackem Půlmotlitbičkou. Nicméně to jsou spíš takové drobnosti, které knihu jako celke nezachrání.