Jirka73 Jirka73 komentáře u knih

Příroda a kultura Příroda a kultura Stanislav Komárek

Tato kniha mě v knihkupectví oslovila svým názvem: knih o vztahu přírody a kultury je jako šafránu. Očekával jsem poněkud jinou (jednodušší) knihu, spíše populárně naučnou. Čtení knihy se proto více podobalo studiu script (musel jsem neustále doplňovat své znalosti hledáním na internetu a ve slovnících. Rozhodně ale toho nelituji: Stanislav Komárek je autor, který svojí schopnosti syntézy a přesahu mimo botaniku posune myšlení a znalosti čtenářovi o notný kus kupředu. A i proto nelze jeho knihu Příroda a kultura než doporučit.

Vysoká cena za lásku Vysoká cena za lásku Bohdan Dlouhý

Vysoká cena za lásku je příjemné letní čtení plné napětí. Kniha není žádné umění a ani si na to nehraje. Je však skvělou relaxací, v které si každý najde to svoje. Mé doporučení směřuje spíše dívkám a ženám, pro nás muže tam bude asi moc romantiky...

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Miluji takové knihy, které očekávají od čtenáře, že není třeba vše polopatisticky předžvýkávat, ale naopak očekávají aktivního čtenáře, který se nebojí vzít si do ruky slovník a chybějící souvislosti si dohledat. Ačkoliv sám sebe považuji za relativně vzdělaného a sečtělého člověka, nejednou jsem tak musel, především v první části knihy, udělat. Díky tomu se kniha pro mě stala nejen báječnou zábavou s velmi povedenou zápletkou, ale též mě donutila si doplnit vzdělání a opět trochu více pochopit svět (zní to vzletně, ale je to tak).

Patříte-li mezi čtenáře, kteří mají rádi akci a lehčí čtení, vrhněte se raději na knihy Dana Browna. Umberto Eco je přeci jenom profesor a tedy akční film v tištěné podobě těžko někdy napíše. A pro nás ostatní je Jméno růže skvělou volbou.

Příběhy pilota Pirxe Příběhy pilota Pirxe Stanisław Lem

Jestli bych měl nějakou knihu označit jako tu, která mě přivedla do náruče sci-fi a fantastiky, budou to rozhodně povídky o pilotovi Pirxovi. Stanislaw Lem v nich naprosto bravurně pracoval s psychologií člověka a ačkoliv do jeho knih prolíná jeho komunistický světonázor, knihám to paradoxně velmi prospělo. Každá z povídek by mohla být klidně použita jako námět pro skvělý román nebo film. Příběhy pilota Pirxe tedy patří rozhodně do zlatého fondu Sci-fi a fantasy literatury.

12.07.2011 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Máte-li elementární znalosti dějin umění a obecně historie, budete se při čtení této knihy asi bavit jinak, než autor očekával: manipulace s fakty je často opravdu úsměvná, někdy dokonce smutná. Akční nářez odpovídající poptávce dnešní doby je asi jediným důvodem, proč tuto knihu číst. Plochost a zapomenutelnost je zase důvod, proč se této knize vyhnout.

12.07.2011 2 z 5

Mé svědectví o Otokaru Březinovi Mé svědectví o Otokaru Březinovi Jakub Deml

Knihu jsem četl poprvé v době jejího obnoveného vydání (1994), kdy jsem si plně užíval objevu skvělého českého básníka Otokara Březiny. Dodnes mám oba autory rád, oba jsou to originální postavy naší kultury. I proto se mi toto svérázné Demlovo dílo líbí. Sice s ním často nesouhlasím, vadí mi jeho skrytý antisemitismus, přesto má jeho psaní pro mě kouzlo: dokáže skvěle navodit iluzi zapomenutého místa kdesi na konci světa. Máte-li Demla rádi, kniha se vám bude líbit. Pokud Demla nechápete a jeho psaní už vůbec, určitě knihu do ruky neberte.

12.07.2011 4 z 5

Odysseus Odysseus James Joyce

Odysseus je pro mě naprostý vrchol literatury a to i díky kongeniálnímu překladu Aloyse Skoumala. Má tolik poloh, úrovní, že co člověk, to naprosto jiný názor. Typickým příkladem budiž níže "pistalka": mám pocit, jako bych četl naprosto jinou knihu. Odysseus je pro mě knihou naprosto srozumitelnou, která sice využívá pro čtenáře náročných postupů a originálního způsobu stavění příběhu a vyprávění, přesto zůstává naprosto pochopitelným dílem pro čtenáře, který musí splňovat alespoň některé vlastnosti či schopnosti.

Pro koho tedy tato kniha je? Pro velmi zkušené, sečtělé a zralé čtenáře: ve vší úctě k ostatním si neumím představit, jak by Odysseovi mohl rozumět dvacetiletý kluk. Odysseus je dílo pro člověka, který už nějakou dobu bloudí životem, který si už trochu natloukl nos a který vyrostl z ideálu, že pokoří svět. Čtenář tohoto díla by měl mít ohromnou fantazii, protože James Joyce jaksi očekává, že nemusí vše nutně popisovat doslovně a že si čtenář omáčku doplní sám. A nakonec, čtenář musí být schopen do knihy vstoupit: pouhé plavání na hladině nestačí. Musíte se potopit a nechat se nést proudem autorových slov a doufat, že se v nich neutopíte.

Odysseus je kniha, kterou musíte odložit, pokud ještě nenastal její čas. Nemá smysl ji číst, když vám z ní šediví vlasy. Odložte ji, pokud ji plně nerozumíte a vraťte se k ní za pár let, nebo za desítky let. To čekání za to stojí, proto Odesseus je naprosto geniální kniha: druhou takovou budete totiž těžko hledat.

P.S.: Pokud někde v antikvariátu narazíte na vydání z roku 1976, určitě si ho pořiďte, i když bude stát určitě přes tisíc korun. Je to nádherný kus knihy!

12.07.2011 5 z 5

Ostrov Ostrov Robert Merle

Fascinuje mě, že jsem teprve první, kdo píše k této fantasticky čtivé knize první komentář. :-) Stejně jako u každé knihy od Roberta Merleho, i u této jsem nebyl při čtení naprosto schopen vnímat okolí. Patří mezi to nejlepší (nebo aspoň v sedmnácti letech jsem si to myslel), co jsem kdy četl. Od té doby jsem sice přečetl určitě stovky knih, ale na tuhle nikdy nezapomenu. I kvůli originální sexualitě, která je snad v každé knize Roberta Merleho. I když nejste zrovna jeho fanoušky, je kniha nejméně skvělým čtením na dovolenou. A to není málo!

Malevil Malevil Robert Merle

Tato kniha ve mě na počátku devadesátých let probudila lásku k postkatastrofickým knihám. Kdykoliv ji vezmu do ruky, dochází mi, proč je tak výjimečná: dokonale vykreslená atmosféra, důvěryhodné postavy a především plynoucí děj tou správnou rychlostí. Malevil je výjimečný stejně jako jeho nesmrtelný autor.

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Příběh jako takový mě velmi zaujal: velmi originální fantasy, bohužel ale s předvídatelným koncem. Ani samotná filosofie nebyla dávkována tak, aby jsi pubertální dívka byla podle mě schopna přijmout. Přesto si myslím, že je to velmi zdařilá kniha a až moje holky dorostou do správného věku, určitě ji jim doporučím.

11.07.2011 4 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Dívka s pomeranči je snad jediná kniha, u které jsem brečel jako malý kluk. A to mám čtyřicítku a dvě děti s manželkou na krku. Naprosto skvělá kniha, u které jsem litoval jediné: že je tak krátká...

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Pro mě jedna z nejzásadnějších knih. Četl jsem ji jako hodně mladý, v nějakých 17-ti letech, takže mě hodně rozhodila. Kniha je to naprosto výjimečná, syrová, a bohužel další Clavellovy knihy nedosahují tomuto dílu ani po kotníky. V každém případě: tato kniha by měla být povinnou četbou.

K mrakům Magellanovým K mrakům Magellanovým Stanisław Lem

Bude hodně těch, kteří budou mít problém s ideologickým vyzněním knihy: Stanislev Lem totiž knihu na psal v padesátých letech a tak je kniha prošpikována komunistickou vizí. Ve své době to jistě musela být lákavá budoucnost, s naší zkušeností už budeme opatrnější. Přesto je to ona ideologie, která dělá i dneska tuto knihu zajímavou. Navíc se snaží "vědecky" řešit, jak by vypadala mnoholetá cesta za hranici sluneční soustavy a takových knih mnoho není. Stanislav Lem píše velmi originálně, takže pokud vám jeho styl vyhovuje, rozhodně vás tato kniha nezklame.

11.07.2011 4 z 5