jirijanovotny jirijanovotny komentáře u knih

Drákula Drákula Roy Thomas

Z kresby jsem nebyl ani nadšený, ani zklamaný. To samé platí i o ději. Prostě to ani neurazilo, ani nějak zvlášť nenadchlo. Ale ani se mi na to nechce psát pořádný komentář.

18.12.2023 3 z 5

R.U.R. (komiks) R.U.R. (komiks) Kateřina Čupová

Velice vydařené komiksové zpracování klasického díla.
Potěší jak zpracování kresby, tak děj a náboj celé knihy, který je z originálu velice dobře přenesený.

18.12.2023 5 z 5

odkládám ji stranou
ať si jinde žije.

17.12.2023 2 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Asimov bez Robotů a bez Nadace je taky velice čitelný.

Na druhé části knihy se autor doslova vyřádil. Děj se odehrává v paralelním vesmíru, který má jiné zákonitosti, než ten náš. Je to taková sci-fi verze Platóna. Asimov tam vlastně popisuje tři složky duše podobně, jako to dělá Platón v dialogu Faidros. Způsob, jakým to prezentuje čtenáři je ale čtivější, než u velkého řeckého myslitele.

16.12.2023 5 z 5

Nepřátelé státu: Přátelé svobody Nepřátelé státu: Přátelé svobody Josef Tětek

Poutavé počtení o různých osobnostech napříč časem. Tyto osobnosti spojuje jedno ústřední téma - svoboda.
Autor se zaměřuje na osobnosti, které se zabývaly tématy jako boj za svobodu, vztah člověka a státu, ústavnost a kolektivní smlouva.

11.12.2023 4 z 5

BRSRKR: Kniha druhá BRSRKR: Kniha druhá Matt Kindt

Opět líbivá kresba. Je to fajn odpočinek odběhnout na chvíli od japonské kresby k něčemu, co se více blíží realitě. Svým způsobem.

Jen ten děj je fakt nic moc. Keanu, toto se ti moc nepovedlo. Zůstaň u akčních filmů (jen ne prosím u Džona Vika, toho už bylo až trapně moc).

09.12.2023 3 z 5

BRSRKR: Kniha první BRSRKR: Kniha první Matt Kindt

Nádherná kresba, to je u komiksů a mangy na prvním místě.
Přeci jen, člověk čte obrázky a ty se musí líbit.

Dějově je to tak průměr, ale co bychom pro Keanu nevytrpěli, že jo :)

Jediné, co mu nemůžu odpustit je papírová mapa a velké město z kamene před 80 tisíci lety

09.12.2023 4 z 5

Berserk 14 Berserk 14 Kentaró Miura

Je po Zatmění, Zlatý věk je za námi a dále pokračuje ten temný a brutální Berserk, který všichni milujeme.

Gutse teď každou noc obtěžují démoni a on je díky neustálému boji na život a na smrt stále silnější a silnější.
Přidalo se dalších pár ikonických propriet, jako gigantický meč, který nikdo jiný neuzvedne, kanón místo ruky a automatická kuše.
Na kompletního Gutse (Beast in black) si ale ještě počkáme hezkých pár dílů.

V knize potěšil přidaný závěr, kde je povídka z roku 1988, ze které se stal později základ pro Berserka. Guts je z velké části takový, jakého ho známe, ale rozdíly tam jsou.

09.12.2023 5 z 5

Snadná cesta z prokrastinace - Jak přestat odkládat úkoly Snadná cesta z prokrastinace - Jak přestat odkládat úkoly Neil Fiore

Kniha není jen o prokrastinaci, ale také o tom, jak si užívat zábavu bez obav.
Pokud přečtení knihy nebudete neustále odkládat, tak vám i nějakou tu radu do života dá.

21.11.2023 3 z 5

Roboti a impérium Roboti a impérium Isaac Asimov

Pokud jste čekali vesmírné bitvy a akční scény, budete zklamaní. Tato kniha spíše zkoumá složité otázky týkající se etiky a technologie v souvislosti s roboty a lidmi. Pokud jste fanouškem hlubších myšlenek a nemáte problém s tím, že příběh (čti nekonečné povídání a hloubání na 10 stran) převládá nad akcí, pak je toto skvělá kniha ke čtení.

Když si odmyslíme děj ve vesmíru a roboty, tak se společnost v knize přiblíží k něčemu, co dobře známe. V knize jsou to rozvinuté Vnější světy, které mají bohatství, pohodlí a skvělou zdravotní péči. Dále pak země a její kolonie, kde o těžkou práci není nouze a ztráty na životech jsou na denním pořádku.
Nelze v tom nevidět kritiku pohodlnosti západního světa a jak nás tato pohodlnost jednoho dne zničí.

08.11.2023 5 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Napíšu hodnocení ve stylu hodnocení produktu zakoupeného na Heuréce, ať tu máme nějakou změnu :)

Výhody:
Další nádherné zamyšlení se nad třemi zákony robotiky, které jsou zde rozpracovány do ještě větší hloubky.
Příběh nás zavede do dalšího světa, a tedy úplně jiného kulturního prostředí. Ve srovnání se Solarií to není až takový extrém. Dalo by se říct, že zlatý střed mezi tím, co je na Solarii a Zemi (jak je popsaná v knize). Asimov nastiňuje, jak by se kolonizace Galaxie mohla ubírat a do jakých odlišných podob by se jednotlivé světy mohly vyvinout.
Kromě robotiky a sociologie tady Asimov načíná i téma sexuologie, vesmírného pohonu (hyperpohon), samořiditelných aut a vznášedel. Zajímavé je taky téma dlouhověkosti.

Nevýhody:
Detektiv Eliáš tahá své domněnky úplně odnikud a na základě téměř neexistujících spojitostí tvoří nějaké závěry.
Rádoby nezaujatý detektiv všem podsouvá svá tvrzení a místo směřování případu k vyřešení neustále odbíhá otázkami, které nemají s případem co dělat. Je to samozřejmě pro uvedení myšlenek autora a obsah těch rozhovorů je zajímavý, jen to nějak nesedí k tomu vyšetřování.
Nikde tam není vysvětleno, proč se Země dostala do aktuální situace, tedy proč najednou nemá technologie k osidlování dalších světů. To je jako kdyby Evropané osídlili Ameriku a pak spálili lodě a zapomněli, jak je postavit a nechali plavbu už jen na Američanech. Takto to Asimov prezentuje.
Znovu Země a její problémy. Zmiňovaných 8 miliard je katastrofální přelidnění? Podle Asimova a jeho propočtu je nejspíše optimální počet obyvatel takové planety 200 miliónu, jak ostatně uvádí u Aurory. Tedy samozřejmě do toho nepočítá otroky (roboty).
A ještě jednou Země. Proč se tady v této daleké budoucnosti lidé dožívají pořád stejně, ale na vnějších světech se délka života skoro zečtyřnásobila? Toto vysvětlení mi dost chybí.

Shrnutí:
Příjemné a místy velice napínavé počtení. Ve výsledku mi ani nevadil velký počet stran, i přesto by drobné zkrácení o 10 - 20 % knize jen prospělo.
Na závěr přišel zajímavý plot twist, který jsem neviděl přicházet. To mě příjemně potěšilo.

31.10.2023 4 z 5

O značkách O značkách Wally Olins

Neurazí, ani nijak zvlášť nenadchne.
Má to sice jen něco málo přes 200 stran, ale prokousat se tím dá v některých místech celkem zabrat.

08.10.2023 3 z 5

Berserk 13 Berserk 13 Kentaró Miura

Femto did nothing wrong! aneb 30 stran cenzurovaného porna uvnitř krvavé mangy.

Co že je ten bůh ve světě Berserka? Doporučím vygooglit "Berserk lost chapter". Je to část kapitoly Božstvo propasti, která je vynechaná v novějším vydání, tj. v této knize těchto celkem 58 obrázků nenajdete.

Doporučení pro poslech: The fifth angel - Beast in black.

06.10.2023 5 z 5

Berserk 12 Berserk 12 Kentaró Miura

Jeden z nejlepších (a nejhlubších) dílů Berserku. Samozřejmě, pro plné ocenění musí mít člověk načtené díly předtím... a nejlépe i ty díly potom.
Obětování se (a hlavně ostatních) velkému snu není jen věc fantasy. Stačí se podívat kolem. Třeba takový Bezos by mohl působit jako Gryffith, i když není tak krásný.
Doporučeno k poslechu pro tento díl:
Hell for all eternity - Beast in black.

06.10.2023 5 z 5

Berserk 11 Berserk 11 Kentaró Miura

Na konci 10. dílu se nám představil nový záporák. Kolem něj se točí celý děj 11. dílu.
Je to docela vtipný "chlapík" a nudit se s ním určitě nebudeme.

Konec dějin a poslední člověk Konec dějin a poslední člověk Francis Fukuyama

Konec dějin a poslední člověk" od Francise Fukuyamy není jenom kniha je to myšlenková bomba, která explodovala ve světě politiky a filozofie. Fukuyama v ní hájí tezi, že s pádem Berlínské zdi a rozpadem Sovětského svazu dosáhla demokracie a tržní ekonomika svého vítězství.
To zní jako happy end, že?

09.08.2023 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Zábava jako na zahrádce zvráceného botanika!
Květiny nemusí být tví nejlepší přátele.
A ne, nemusíš se začít bát každého trávníku... zatím.

Berserk 10 Berserk 10 Kentaró Miura

Občas se pozastavím nad některým z přeložených slov, ale jinak musím uznat, že překladatelé odvedli dobrou práci.
Skvělý příběh si takto mohou vychutnat i čtenáři, kteří neumí japonsky nebo anglicky (v dnešní době divné, ale i to se stává).
K poslechu pro 9 a 10 díl doporučuji BEAST IN BLACK - Broken Survivors.

08.08.2023 5 z 5

Berserk 9 Berserk 9 Kentaró Miura

Hrdinové si jdou vlastní cestou boje a utrpení. Cestou, která z nich udělá to, co budou po zbytek příběhu.
A taky si pořádně zaje*ou.

Překlad super, ale jedno slovo mě dost pobavilo. Vzpurník! V angličtině The Struggler - bojovník / zápasník. V japonštině bohužel nevím, ale ten Struggler tam pasuje dokonale. Vzpurník zní spíše komicky.

08.08.2023 5 z 5

Ukaž, co děláš! Ukaž, co děláš! Austin Kleon

Nějak zvlášť nepotěší, ale ani nezklame. Nenadchne ani neurazí.
Po úspěchu "Kraď jako umělec" je toto jen slabý dojezd.

31.07.2023 3 z 5