R.U.R. (komiks)

Oslavou stého výročí slavné divadelní hry Karla Čapka R. U. R. je nový autorský komiks. Kateřina Čupová je kreslířka a animátorka, která se úkolu zhostila s bravurou a představuje Čapkův text ve svěžím pojetí určeném o sto let mladšímu publiku. R. U. R. je tedy zpět v jasných barvách a podání, kterým může po sto letech opět dobýt svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452860/big_r-u-r-komiks-ijm-452860.jpg 4.344

Kniha R.U.R. (komiks)

Štěpinambura

Jako fanda klasického R.U.R jsem se rozhodla, že využiji příležitosti a přečtu si ho i v komixu - nádherné ilustrace (zvláště se mi líbila Helena)! Nachlo mě to!

Lejčís
02.11.2021

Čapek je známý tím, že jeho díla obecně oplývají nesmírnou nadčasovostí. Nejinak je tomu i v případě R.U.R., které mě však doteď v původní verzi míjelo, byť mám další Čapkova dramata velmi ráda. Dílo zrovna nedisponuje nějakou výraznou propracovaností, jedná se spíše o velmi jednoduché ztvárnění konkrétní myšlenky týkající se nebezpečí nadvlády strojů nad lidmi, ale obsahuje velmi zajímavé až děsivé věty, které v člověku dnešní doby patrně rezonují mnohem déle než v lidech, kteří tohle drama četli v Čapkově době. A bude hůř, přátelé, takže se mějte a pozoru! :D

Grafická část obsahu mě však nijak významně nenadchla. Ta kniha je nesmírně objemná co se týče tloušťky, tak i výšky/šířky, proto jsem čekala, že budou kresby skutečně úchvatné, když jim bylo dáno tolik prostoru, ale nic mistrného to není. Místy mi kresby přišly zbytečně zmatené, takže jsem se hůře orientovala, což bylo patrně způsobeno také tím, že množství obrázků skutečně velmi výrazně převyšuje množství textu, takže i když je kniha velká a tlustá, máte ji přelouskanou za půl hoďky.

Denny456
11.10.2021

Takže můj oblíbený spisovatel opět převeden do komiksu a... tentokrát za mě jen lepší průměr. Kresba v komiksu je vždy ošidná a občas nesedne. A tohle je ten případ.

čika
23.09.2021

Komiksové pochutnáníčko nesmrteľnej klasiky. Mňam!

Arkagas
11.09.2021

Spojení klasického díla a moderního zpracování mě vždy potěší a R.U.R. se sakra povedlo. Kresba Kateřiny Čupové je sice barevná, ale skvěle vystihla zvolením barev naléhavost a těžkost příběhu.
Klasické dystopické dílo Karla Čapka, které předčilo svou dobu tak získává znovu na hodnotě a doufám, že se dostane zase k více čtenářům, protože je to kniha nyní mnohem děsivější, než v době, kdy vznikla.
Roboti jsou stvořeni na práci, jelikož jsou přesnější než lidé, nejí, nespí a všechno je s nimi lepší. Když doslouží, jsou zničeni. Helena bojuje za jejich práva a chce dokázat, že i roboti mají duši. Tajně jsou tak některým instalovány city a z robotů se stávají živoucí válečníci bojující proti lidstvu. Lidstvo vymírá, nerodí se děti a roboti se tak stávají pány světa.. jak tohle dopadne už si přečtěte - buď v tomhle super komiksu, nebo originále :)

Anett48
23.08.2021

Krásné zpracování mojí oblíbené klasiky. Autorčin styl kresby mi dokonale sedl.

pakoshka
14.05.2021

K oslavě 100 let nesmrtelného dramatu R.U.R vzniklo jeho komixové zpracování.

Mám ráda, když se klasika obleče do moderního hávu a přiblíží se mladším.

A že Kateřina Čupová odvedla výbornou práci!

blackoutzuzi
13.04.2021

Musím uznat, že jsem mile překvapena, jak skvěle se autorce podařilo tuto nesmrtelnou klasiku zpracovat. A navíc jako komiks - paráda. Je to zase jeden ze způsobů, jak ji přiblížit mladému čtenáři :) A to grafické zpracování je fakt pecka, to jsem si užívala s každou stránkou víc a víc :) Skvělá kresba, barvy, detaily, vše jednoduše na jedničku s hvězdičkou.