jiri0728 jiri0728 komentáře u knih

Deti z Bullerbynu Deti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Dětská kniha, která mou fantazii rozvíjela i při nedávném znovupřečtení v dospělosti. Vtipně vypointované příběhy a hřejivá atmosféra. Srdeční záležitost i po letech :)

14.04.2016 5 z 5

Jak tohle vůbec můžete otisknout! Jak tohle vůbec můžete otisknout! Jan Rejžek

Sebrané Rejžkovy hudební, filmové, divadelní i literární kritiky jsou obrazem nelehké doby pro českou kulturu. Vyhlášený "rozhněvaný muž" české publicistiky, ale není takovým katem, jak se o něm traduje. Dokáže dílo posoudit věcně a díky svým rozsáhlým znalostem (faktografickým i tím, co má naposloucháno / nakoukáno / načteno) jde o opravdu o sofistikovanou kritiku. Určitě doporučuju nezaleknout se 900stránkového rozsahu knihy a minimálně do ní nahlédnout. S náhodným výběrem pomůže i rejstřík intepretů a další osob.
P. S. V knize nechybí pro dokreslení ani "rozhněvané" dopisy čtenářů, obzvláště fanoušků Katapultu a Petra Nagyho :)

08.02.2016 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Čtenář najde v knize pravděpodobně to, co od Zdeňka Svěráka očekává (hřejivý humor a nostalgii). Já byl poněkud zaskočen krátkostí jednotlivých historek i faktem, že je řada z nich napsána naprosto průměrně. A to u autora s tak bohatou slovní zásobou a literárním talentem, jakým je Zdeněk Svěrák, zamrzí. Přesto lepší než filmová adaptace.

25.08.2017 3 z 5

Čeští filmaři, něžní barbaři Čeští filmaři, něžní barbaři Pavel Melounek

Melounkovi se občas daří vystihnout podstatu rukopisu daného režiséra, bohužel svým elitářským přístupem mi občas lezl na nervy. Přišlo mi, jako by medailonky některých autorů vznikly jen kvůli tomu, aby mohl pochválit jeden film z jejich filmografie a zbytek nemilosrdně pohanit.

17.08.2017 3 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

Grafická novela romantického charakteru, která sice navazuje na faustovskou tradici, ale přidává k známému příběhu další příběhové vrstvy a zajímavé postavy. Monochromatické zpracování (modrá, černá a bílá) perfektně ladí s celkovou náladou díla. Pokud se vám líbilo Nikdykde od Neila Gaimana, je pravděpodobné, že se vám bude líbit i tato novela.

17.06.2017 5 z 5

Filmová propaganda - Sovětské Rusko a nacistické Německo Filmová propaganda - Sovětské Rusko a nacistické Německo Richard Taylor

Richard Taylor ve své knize přesvědčivě ilustruje odlišnost dvou zemí, kde kult osobnosti pronikl i do filmu a byly vynaloženy nemalé (finanční i lidské) prostředky na to, aby byly jednotlivé snímky co nejvelkolepější a zároveň masově srozumitelné svým propagandistickým sdělením. Paradoxní je, že citované německé snímky jsou v nevýhodě - vznikaly v kratším časovém rozpětí a ujímaly se jich druhořadí řemeslníci (především Veit Harlan), protože opravdové talenty (Josef von Sternberg, Billy Wilder, Ernst Lubitsch, Fritz Lang) utekli před nacismem do USA. S výjimkou filmů Leni Riefenstahlové jsou nacistické propagandistické snímky umělecky slabé a dnes nekoukatelné.
Oproti tomu sovětské snímky v režii Pudovkina, Dovženka a především Ejzenštejna jsou po přehlédnutí účelových zkreslení (či vyloženě lží) kvalitními kousky, které jsou neustále ctěné pro přístup k filmovému vyprávění. Tento rozdíl kupodivu Taylor neposuzuje a zabývá se pouze podrobným rozborem dějů jednotlivých snímků s přihlédnutím k režisérským technikám užitých pro vyvolání potřebných emocí u diváka.
Kniha je to čtivá, ale právě příliš popisné rozbory děje, kde navíc občas chybí dovysvětlení záměrů nacistické propagandy jsou obzvláště u nacistických snímků spíše na škodu. Přesto doporučuji všem, které zajímá toto období a prolínání politiky a filmu.

27.01.2017 4 z 5

Úsměv Úsměv Raina Telgemeier

Dvojnásobná držitelka Eisnerovy ceny? Tomu jsem nemohl uvěřit, když jsem to na přebalu četl. Na majstrštyk takových velikánů jako Alan Moore nebo Neil Gaiman to nevypadalo, jenže... pod zdánlivě prostou kresbou se skrývá výborný autobiografický příběh, který oplývá filmovými střihy a smyslem pro ironii. Autorka se nesnaží ze své postavy dělat správňáka a dokáže s odstupem pobaveně komentovat své tehdejší chování puberťačky. Kniha je opravdu od začátku do konce vtipná a hranice nostalgie a sentimentality se pohybuje na snesitelné úrovni. Přečetl jsem na jeden zátah a určitě ne naposled.

18.11.2016 5 z 5

Dopisy Johna Lennona Dopisy Johna Lennona John Lennon

Lennonův význam pro dějiny hudby nelze přecenit. Sbírka dopisů by měla jeho charakter dotvářet, ale kvůli snaze předvést toho, co nejvíce (včetně desítky nákupních seznamů), se v té kvantitě zajímavé (a velmi vtipné!) osobní zprávy ztrácí. A je to pochopitelně škoda - méně by bylo více.

14.04.2016 3 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Myslím, že v této knize Terry opět natahoval více než musel na úkor zábavnosti. Je to škoda, protože jeho smysl pro humor, používání running jokeů a pomrkávání na fanoušky paralel Zeměplochy se skutečnými dějinami je prostě famózní. Jen té vaty je tentokrát trochu více a já nepatřím mezi nekritické příznivce Terryho. Ti ať si přečtu minimálně hvězdu navíc ;)

18.11.2015 3 z 5

Město na skále Město na skále Radovan Krtička

Kniha je k zakoupení pouze v Městském informačním centru Nové Město nad Metují (www.infocentrum-nmnm.cz) a Městské knihovně Nové Město nad Metují (www.knihovnanm.cz). Je možné zaslat nechat si je zasalt i poštou.

21.01.2022

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Kniha u mě zůstala kdesi na půli cesty. Výborný a nápaditý jazyk autorův, kde vulgarity nejsou samoúčelné, ale dotváří skvělou atmosféru vzájemné nevraživosti na život a na smrt mezi dvěma klukovskými partami. Problém vidím v opravdu velké repetitivnosti, která mi kazila celkový zážitek z některých "epických" momentů. Proto nemohu hodnotit výše, i když bych hrozně rád.

16.07.2017 3 z 5

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Vždy jsem měl rád minimalismus v kresbě a schopnost zachytit běžné radosti života. Proto mi dokonale sedl Slaďák, který mi připomínal spoustu situací prožitých s manželkou. Komiks by se kvůli své barevné stylizaci mohl líbit nejen romantikům, ale také fanouškům kapely The White Stripes.

07.04.2017 5 z 5

The Tap Tap. Řiditel autobusu The Tap Tap. Řiditel autobusu Lucie Fialová

"Dejte mu někdo třetí stupeň invalidity!"

Fenomén The Tap Tap rozebraný z několika hledisek tak, že neurazí příležitostného ani vášnivého čtenáře. Lucie Fialová perfektně kombinuje své dojmy z kapely s vlastními myšlenkami členů a prostor dostává v knize opravdu vše od Jedličkova ústavu přes hudbu až po nahlédnutí do běžného života člověka s handicapem. Poselstvím knihy přitom není dojímáním se nad smutnými osudy, ale spíše snaha o akceptování dané věci a spojení se "zdravými" prostřednictvím hudby a echt černého humoru.

12.03.2017 5 z 5

Genesis: Legenda rockové scény Genesis: Legenda rockové scény Dave Bowler

Patřím mezi fanoušky rané éry Genesis a těšil jsem se, že si přečtu zajímavou knihu o jejich historii. Bohužel kniha je kompilátem rozhovorů a i když se zaštiťuje spoluprací se současnými členy kapely, z výsledku to moc nepůsobí. Dalším mínusem je až přílišná opatrnost a snaha nevylíčit nikoho ze členů a jeho chování v negativním světle - všechny úlety jsou tu různým způsobem omlouvány okolnostmi. Éra Genesis po odchodu Gabriela a Hacketta je navíc líčena strašně mdlým způsobem, kdy se rozebírají pouze přípravy jednotlivých (i sólových) alb. Přesto informační hodnotu kniha má a minimálně zkraje v ní najdete i klíč k pochopení toho, co dělá hudbu Genesis výjimečnou (alespoň tedy v období prvních alb) .

18.02.2017 3 z 5

Hudební retro aneb Pustíte si to ještě mockrát... Hudební retro aneb Pustíte si to ještě mockrát... Jaroslav Císař

Docela pestrý výběr zajímavých hudebních příběhů pojatých zábavnou a přitom literárně silnou formou. Kniha působí jako hudební mapa od počátků rokenrolu až po současnost a i když autor zřetelně preferuje své oblíbence, přesto se jedná o zajímavou selekci. Ideální je čtení doprovázet poslechem.

03.02.2017 4 z 5

Kiss Kiss Gene Simmons

Gene má neotřelý styl spojený s jeho upřímností zkušeného obchodníka. Nicméně se často opakuje a celý ten životní příběh prostě není tak vzrušující, už kvůli tomu, že hudba Kiss nezasáhla tak výrazně do dějin rock and rollu a vznikala často ve spolupráci s profesionálními skladateli jako klasické popové hity. Někoho možná nadchne přímočarost s jakou Gene fakta prezentuje, ale mně osobně to neustále moralizování a vymezování se vůči všem přišlo až nechtěně komické.

28.11.2016 3 z 5

Devět povídek Devět povídek J. D. Salinger (p)

Většina povídek je absolutní špičkou co do atmosféry, jazyka i nápaditosti. Je samozřejmé, že každému sedne více ta či ona. Mně paradoxně nejméně zaujal Teddy. Co si ale odnášením z čtení především je množství myšlenek jedné generace, z nichž mnohé jsou stále aktuální.

02.11.2016 4 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Satirický román, který bohužel občas pálí slepými náboji. Toho staromilství je až příliš a výborné momenty (obživnutí Franciny) střídají pocity trapnosti (některé dialogy s Hmotou a hlavně závěr). Co ale opravdu nelze Falletovi upřít je vypravěčský talent a nápadité slovní obraty.

13.10.2016 3 z 5

Literární pondělí: Texty z Lidových novin 1936–1938 Literární pondělí: Texty z Lidových novin 1936–1938 Václav Černý

Chcete-li nahlédnout do literárního myšlení doby meziválečné, je tato sbírka Černého recenzí a dalších textů dostatečně reprezentativní. Nechybí občas ani Šaldovská údernost a velká erudovanost zejména v oblasti poezie a francouzské literatury.

25.09.2016 4 z 5

Tvé překrásné já Tvé překrásné já Chuck Palahniuk

Chuck je výborný v dovedení parodie ad absurdum a nejinak je tomu v případě tohoto románu. Hlavní hrdinka Penny je pod vlivem svých rodičů a vlastních nenaplněných ambicí jen snílkem, pro kterého je vysněným cílem, aby se její život co nejvíce podobal příběhům z bulvárních plátků či Cosmopolitanu. A to se jí splní za poměrně hořkou cenu, kterou nezaplatí sama...
Berte všechny ty detailní popisy sexuálních aktivit jako podobenství k neustálému podřizování se vlivu reklamy, marketingu či společenských konvencí, nebo jako velkou grotesku, každopádně pokud máte Palahniukův styl rádi, neignorujte tento jeho román. Nepatří mezi jeho nejlepší, ale je velice zábavný a i když mu chybí ta na branku jako v případě Neviditelných nestvůr, Klubu rváčů nebo Snuffu, pořád je to dost vtipný zážitek, zvlášť pokud jste muž nebo žena uvažující o koupi erotické pomůcky či pracujete v obří nadnárodní korporaci a sníte o životě horních deseti tisíc... objevte své překrásné já ;)

22.05.2016 3 z 5