JessieEx JessieEx komentáře u knih

Pro sebe jako stvořeni Pro sebe jako stvořeni Sarah Hogle

Vzhledem k nízkému hodnocení zde na DK jsem se knihy trochu bála. Začátek byl opravdu divný - samotný prolog i několik dalších stran ve mě vyvolaly otázku, proč ti dva lidi spolu stále ještě jsou? Proč jsou k sobě tak chladní, jak se to mohlo stát? Neměla jsem z toho dobrý pocit.

Stačilo však pár stran a do příběhu se vložily emoce. Sice negativní, ale jakmile se ve vztahu objeví nějaké city, začne to mít grády a začne to vřít - takže je tam šance, že se ten negativní žár přemění v něco pěkného. A příběh Naomi a Nicholase vřel naprosto perfektně a téměř do konce. Jakmile si totiž Naomi uvědomila, že Nicholas chce ze sňatku vycouvat stejně jako ona, ale taky nechce být tím, kdo udělá první krok zpět, rozhodla se mu společný život natolik znepříjemnit, aby vzal nohy na ramena a ani se neohlížel.

Vyplynuly z toho natolik komické scény, že jsem se smála nahlas i v MHD. Na komedie moc nejsem, ale tohle se mi trefilo do vkusu a já jsem nadšená. Když vzájemná vášnivá nevraživost přešla ve vášnivou přitažlivost, bylo to navzdory očekávání tak "ách", až mě to dojalo k slzám.

MILUJU, miluju tuhle knihu, je to pro mě nejlepší romatická komedie tohoto roku! A moc doporučuju, byť chápu, že nesedne každému. Když se vám ale trefí do vkusu stejně jako mně, jistě budete rádi/y, že vám neunikla!

29.11.2021 5 z 5

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

Asi jsem od knihy čekala víc a hlavně něco jiného. Místy jsem měla pocit, že to nedočtu, bylo to opravdu zdlouhavé, i přesto jsem se u čtení bavila, smála se někdy i nahlas a jindy zase dojala, protože tu byla i vážnější témata. No a ta romantika byla mooc pěkná, sexy a žhavá, byť pomalá.
Vice v recenzi v záložkách :)

15.11.2021 4 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Tahle kniha staví především na výborné atmoféře - skvěle vykresluje dům, okolí, počasí, podivné chování obyvatel domu. Ve čtenáři mrazí už jen z toho. Dlouho se tam sice nic nedělo, ale to mi vůbec nevadilo, já si opravdu moc užívala tu atmosféru.

Vysvětlení, které se dostavilo asi v poslední třetine rozhodně nebylo nečekané, zato ale pořádně bizarní. Přesto musím říct, že se to k příběhu tak nějak hodilo. Bylo to nechutné, ujeté a přitom skvělé.

Co mi na knize vadilo? Pár chyb, za některé mohl překlad - zastřelit je něco jiného, než postřelit, paní překladatelka měla raději použít jen pojem "střelit". Co mě moc nebavilo byly scény z "příšeří", naštěstí, těch tam bylo jen pár.

Celkově mě knížka moc bavila a na to, jaký jsem strašpytel, jsem se bála jen asi jednou :)

P. S. Jsem jediná, komu to čímsi připomnělo Sto roků samoty??

08.11.2021 4 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

3,5*
Od Tchyně jsem měla obrovská očekávání, protože jsem četla samé nadšené recenze. A i když kniha nebyla vůbec špatná, mým očekáváním bohužel nedostála.
Pozvolný děj bez napětí mi většinou nevadí, ale já se i na těch 300 stranách místy nudila. Občas jsem se mi pletlo, kdo je vypravěčem, přece jen těch pohledů a časových rovin bylo více. Děj (ani konec) nebyl nijak šokující, nedostavil se žádný velký zvrat, ale jako psychologické rodinné drama to špatné nebylo.

Hlavní postavy si u mě získaly mnoho sympatií, jejich vzájemný vztah a celkově vztahy tu byly vykreslené moc dobře a bavily mě. Nejednou jsem zaslzela. Stejně tak psychologii postav autorka vykreslila moc dobře.
Taky jsem se dozvěděla spoustu nových a zajímavých informací. Takže jsem nakonec ráda, že jsem si knihu přečetla a přečtu si i Rodinu odvedle. Tajemství porodních bab se mi ale asi líbilo o špetku víc :)

25.10.2021 4 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

3,5*
Už je to sice pár dní od dočtení, ale já musím říct, že si z knihy pamatuji už jen ten celkem povedený mindfuck. Na druhou stranu, kdo by u Fitzka něco takového nečekal? Po Dárku už mu nevěřím ani nos mezi očima, takže já jsem zase tolik překvapená nebyla.
Nebo takhle, byl by to povedený zvrat, kdyby i po něm dávalo všechno, co nám do té doby nabulíkoval, smysl. Ale já tam viděla pár mezer, věcí, které nedávaly smysl a to mě vždy a ve všech knihách rozčiluje.

Co se týče samotného příběhu, asi jsem na základě anotace čekala něco jiného. Na můj vkus to bylo až moc brutální, sexuální násilí mi v knihách hodně vadí. V tomhle byl Dárek umírněnější a i přesto šokující a plný zvratů. Cesta domů takovou jízdou nebyla, napětí se místy vytratilo.

Co se autorovi rozhodně nedá upřít jsou perfektní nápady a styl psaní. Psát Fitzek opravdu umí, za sebe ale doporučuji spíš Dárek.

25.10.2021 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Po roce jsem si knihu přečetla znovu a znovu se přesvědčila, že tohle je moje nejoblíbenější kniha od autorky!
Letos se mi líbila o to víc, že místa, která popisuje, jsme před dvěma měsíci navštívili během výletu lodí.
No a romantická linka je v této knize obzvláště povedená, chemie mezi hlavními hrdiny zafungovala na jedničku a já s radostí autorce odpouštím to množství klišé :)
Moc doporučuji!

25.10.2021 5 z 5

Manželky Manželky Tarryn Fisher

3,25*
Eh...
Tři dny po dočtení a já si stále nejsem jistá, zda se mi to líbilo.
Chyběly mi tam souvislosti, to každopádně. Otázkou je, zda tam autorka ty chyby a nesrovnalosti nasekala záměrně. Od poloviny se totiž ukázalo, že možné je všechno.
Zvrat tam byl, docela se mi líbil, ale žádné wow to teda nebylo. Od půlky jsem navíc měla pocit, že už jsem něco podobného četla. Místy mi připadalo, že ani sama autorka neví, jak knihu ukončí.
Chtěla si s námi pohrát? Chtěla nás zmást? Nebo je ještě nevypsaná a není tak zběhlá?Těžko říct, tahle kniha má spoustu mínusů ale i plusů, hodnotím tedy průměrně.

18.10.2021 3 z 5

V lese plném zvuků V lese plném zvuků Irena Trevisan

Hezká, milá knížka.
Zvuky pěkně dokreslují atmosféru.
Textu není příliš mnoho, přečtete za pár minut před spaním :)

11.10.2021 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Po dlouhé době jsem se vrhla na fantasy a to vlastně jen proto, že slibovala i romantiku. A můj ty světe! To bylo ááách!

Rozhodla jsem se, že se v tom nebudu nimrat a hledat chyby a prostě si to jen užiju a to se na 100% povedlo. Tentokrát jsem si užila nejen tu romantiku ale i fantasy část. Autorka rozhodně psát umí, ten fiktivní svět mi sednul a dokonce jsem žrala i akční scény, což se mi moc nestává, byla jsem napnutá až do samého konce.

Co se týče té romantiky, která byla mimochodem pěkně žhavá a je důležitou součástí knihy, tak ta se teda rozhodně povedla, chemie mezi hrdiny byla téměř hmatatelná. Postavy jsem si taky moc oblíbila, skvěle byly vykreslené jak ty hlavní, tak vedlejší.

Možná jednu výtku bych si dovolila: v druzích záporných postav jsem měla zmatek už někdy v půlce příběhu, vzhledem k tomu, že další až do konce přibývaly, neměla jsem mnohdy jasno, občas jsem přemýšlela, zda ten či onen je jen jiný název pro jednu postavu, no většinou se jednalo o někoho nového :)

Knížku moc doporučuji, asi to nebude úplně pro fantasy fajnšmekry, ale ženám, které mají rády jemnější a lehčí fantasy, nebo s ní teprve začínají a mají rády romantické až erotické knihy, těm knihu doporučuji na 1000%!

Za RC moc děkuji Humbooku.

06.10.2021 5 z 5

Kdo je bez hříchu Kdo je bez hříchu Bo Svernström

3,75*
Poslední dobou (několik týdnů možná i měsíců) nemám moc chuť na detektivky a thrillery. Snad je to jen ročním obdobím. Nicméně jsem se nechala zlákat ke čtení této bichličky a teď si to trochu vyčítám. Být v lepším rozpoložení, asi by se mi kniha líbila víc. Takhle moc nadšená nejsem, ale opravdu raději zdůrazňuji, že to bude asi mým momentálním rozpoložením, protože všem okolo mě se kniha líbila :)

Pro mě tohle byla taková klasická severská detektivka. Skvěle napsaná, krátké kapitoly nutily číst dál a dál, příběh byl dobře vystavěný. Ale...

Děj se trošku vlekl, byl předvídatelný a já jsem stále doufala, čekala víc překvapivé odhalení, tady bylo celou dobu jasné, kam příběh směřuje a já jsem stále doufala ve zvrat, který se nedostavil. Ano, pár drobných zvratů ve stylu "hodná postava--zlá postava" tu bylo. Ale žádné wow se nekonalo. :/

Knihu jsem četla "nadvakrát", poprvé jsem po první třetině musela odložit, nebavilo mě to. Pokračovala jsem ve čtení asi po měsíci. To už mě to bavilo více ale i tak má ta pauza vliv na můj celkový dojem. Knize ani moc nepomohlo, že tu obětmi byly děti, jakožto matka takové příběhy zkrátka moc nemusím :/

Pokud ale máte rádi kvalitní severské detektivky, tak s knihou Kdo je bez hříchu určitě nešlápnete vedle a můžu vám ji doporučit. Celkové hodnocení knihy zde na DK myslím mluví samo za sebe :)

30.09.2021 4 z 5

Čerň a stříbro Čerň a stříbro Paolo Giordano

Moje první kniha od autora a jsem poměrně spokojená. Anotace mě dokonale zmátla, čekala jsem teda něco mnohem horšího :) - Co se týče hlavního hrdiny, který věří na různé druhy mízy, která koluje tělem - je to jen myšlenka, teorie, na kterou narazí v jedné knize a která ho zaujme. Není na tom vystavěn celý příběh a on rozhodně není žádný magor :)

Vypráví příběh paní A., chůvy a hospodyně, kterou jim vzala nesmlouvavá nemoc a která na jejich životech zanechala nesmazatelné stopy. Kniha není ale jen o osmi letech prožitých s paní A. a následně bez ní. Vypravěč v novelce dokumentuje i svůj rodinný život, manželství s Norou a vztah se synem.

Autorův jazykový projev je velmi formální, používá ale složité větné vazby a proto si vyžádá čtenářovu plnou pozornost. Na pouhých 100 stranách vypráví milý ale i dojemný příběh o relativně krátkém období života jedné rodiny a i když to nebylo žádné wow, mně se kniha líbila :)

P.S. Mám pocit, že autor anotace skutečně popustil uzdu své fantazii nebo viděl v tom příběhu něco, co já jsem tam neviděla. Co tam možná ani není. Milostné téma v knize nenajdete.

30.09.2021 4 z 5

Můžete mít všechno, jen ne vše najednou Můžete mít všechno, jen ne vše najednou Romi Neustadt

Tato kniha mě zaujala nejen obálkou, ale hlavně názvem. Nakonec jsem i zjistila, že tahle kniha není tolik o tom čtení (cílem není přečíst ji), jako spíš o tom s ní pracovat, zapisovat si do ní, vracet se k ní třeba pro motivaci. Není to kniha, kterou si jednou půjčite z knihovny nebo od kamarádky, přečtete, vrátíte a konec :)

Autorka v této tenké knížečce nabízí čtenářkám (orientuje se výhradně na ženy a spíše na ty, které už založily nebo plánuji založení rodiny) plán, jak konečně začít pracovat na svých cílech, jak si plnit sny. Jde na to pomocí jakéhosi "střednědobého" plánu, v rámci nějž si určíte pár cílů a priorit, za kterými následně třeba rok půjdete. Je to opravdu o tom, umět si správně zvolit své priority a zjednodušeně řečeno: nedělat nic, co nepomáhá dosažení vašich cílů.

Pravda je, že nemusíte s autorkou ve všem souhlasit, i já jsem měla milion a půl výhrad. Ale ta základní myšlenka i další rady jsou opravdu skvělé a myslím si, že není nic jednoduššího, než přeskočit to, s čím nesouhlasím.

Autorka si žije takový ten svůj americký sen a i když přiznává, že každá žena má jiné cíle a touhy, pořád tam ty své "nabízí", cpe. Ona sama je úspěšná v "byznysu" jak to nazývá, ale ve skutečnosti se jedná o přímý prodej, něco na způsob MLM, z čehož já mám osypky. Autorka je se svým životem spokojená, což je fajn, ale chvílemi jsem měla pocit, že kniha je reklamou na "kariéru" v multi level marketingu :/

Snaží se čtenářkám vnutit myšlenku, že své cíle můžeme dosáhnout jen cestou bohatství - že potřebujeme peníze, abychom si najaly chůvy a uklízečky a měly čas věnovat se svým prioritám...
Samozřejmě a naštěstí, to není jediný autorčin tip do života, náhodou, je toho v knize spousta, čím se chci inspirovat a motivovat. (kromě kapitoly "Naučte se říkat ne" - to opravdu nemusím, zvlášť když autorka nabádá k využívání pomoci od druhých ale zároveň k odmítnutí pomoci druhým)

Jsem ale ten typ, co má milion snů, přání a cílů a ztrácí naději, že se někdy podaří vše splnit. Problém je v tom, že jsem si neuměla vybrat to, co si chci splnit teď. Je opravdu důležité být více konkrétní, pojmenovat nejen to, čeho chceme dosáhnout, ale i cesty, jak toho dosáhneme a kdy. A v tomto mi kniha opravdu pomohla, využila jsem i prostoru na vlastní poznámky a věřím, že se k ní brzy zase vrátím!

Záměna Záměna Sandra Brown

Sandra Brown je moje "guilty pleasure" a myslela jsem si, že přesně vím, co od ní očekávat, že nepřekvapí, ale panečku, Záměna mě pěkně vyvedla z omylu!
Příběh sester, jednovaječných dvojčat, které si na jeden večer vymění role a stane se jim to osudným, byl velmi netradiční.

Autorka se stále drží toho "svého", toho, v čem je dobrá - kombinace thrilleru a romantiky. V tomto žánru je ale bezkonkurenčně nejlepší!
A právě v Záměně ukázala, že to opravdu umí. Umí udržet pozornost čtenáře na 400 stranách, umí čtenáře napnout i překvapit a zároveň zahrát na romantickou i pěkně žhavou notu :)

Předchozí autorčiny knihy mi splývají v jednu, ale tato byla jiná. Hlavně prostředím, tématem. V knize hraje velmi důležitou roli sekta, tohle téma na mě působí až tísnivým dojmem - podobně jako v Rodině z podkroví. Podivnou atmosférou mi ale kniha připomínala i knihy od Anny Ekberg.

Jistě i k této knize mám pár výhrad, ale všechny je téměř smetl nečekaný zvrat. Tohle se autorce moc povedlo.
Pokud chcete zkusit od Sandry Brown něco "jiného" a zajímavého, pak Záměnu moc doporučuji!

27.09.2021 5 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Tahle kniha je plná YA (young adult) klišé, která už dle mého názoru byla v YA překonaná. To mi na knize vadilo nejvíc. Vadily mi takové ty pasáže, kdy postava vymyslí pro jinou postavu velké překvapení, do jehož realizace se zapojí rodiče a kamarádi... Asi teď vůbec nechápete, o čem mluvím :) ale věřím a doufám, že se najdou čtenáři, kterým tohle v knihách (zvlášť v YA) taky vadí :)

Jinak je to knížka samozřejmě velmi dojemná. Emocionální. Přišlo mi, že tady byla spousta situací možná až moc vyhrocená. Dost mě ale překvapil konec - leccos už se ke mně před čtením knihy doneslo a myslela jsem, že vím jak to skončí, ale dopadlo to úplně jinak...

Romantická linka byla moc fajn a perfektně se to četlo! Taky jsem ráda, kolik jsem se toho dozvěděla o CF. Jen tedy nechápu, co na tak tenké knize psali tři lidé :) Hodnotím jako lehký nadprůměr a těším se na další knihu od autorů!

Drbny z předměstí Drbny z předměstí Abbi Waxman

3,5*
U této knihy jsem první polovinu fakt protrpěla. Štvalo mě, že pro autorku je důležitější politická korektnost, než zajímavá a zábavná zápletka, bylo to o ničem, byť snaha o podobu se Sedmilhářkami nebo knihou Jeden z nás tu byla.

Ona se sice potenciálně zajímavá zápletka dostavila hned na začátku, ale pak se od ní autorka odklonila a řešila blbosti... Hlavní hrdinka Frances na začátku knihy přistihne svou vdanou sousedku Annu s milencem. Narozdíl od Anny si Frances uvědomuje vážnost a riziko celé té aférky, ale tak nějak nemá chuť ani čas to řešit a do Annina života se plést. Je matkou v domácnosti a má "spoustu" povinností jako je vození a vyzvedávání děti do a ze školy, podílení se na školních i mimoškolních aktivitách, nákupy a péči o domácnost - zkrátka takový ten vyčerpávající život bohaté paničky z losangeleského předměstí :)

V první půlce knihy bylo opravdu až moc tady těch každodenních úkonů jinak sympatické Frances. Bylo to ubíjející. Naštěstí někde za polovinou se dostavil... obrat (zvrat je moc silné slovo). Děj se začal ubírat zajímavějším směrem.

Ke slovu se dostalo téma nevěry a to je pro mě nejvíc nenáviděné a zároveň nejlepší téma - záleží, jak jej autor uchopí, pokud ale dobře, pak mi způsobí slušnou depku (což hodnotím na knize kladně). Abbi Waxman se to podařilo, i když mohla tomuto tématu věnovat více prostoru třeba už v první polovině knihy.

Takže nakonec jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, byť mě hlavně zpočátku nebavila, postupně se to zlepšilo. Abbi Waxman je tak pro mě po Drbnách a Nině Hill autorkou, kterou beru, sice s výhradami (hlavně vůči její přehnané politické korektnosti - kolikrát tam padla slova jako patriarchát, feminismus, nebo že si malé děti mají zvolit vlastní gender, podle kterého budou rozřazeny do skupin na holčičky a chlapečky:D), ale nakonec jsem s ní opět vlastně spokojená a přemýšlím, že si přečtu i další její knihu, Zahradu nových začátků.

27.09.2021 3 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Jsem ráda, že jsem si tuhle krátkou knížku přečetla. Rozhodně jsem nečekala, že bude takhle přímočará a odvážná, ale spíš mě to příjemně překvapilo.
Místy bavila, místy nudila, ale čtení nelituju :)

27.09.2021 3 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

Na tuhle knihu jsem se moc těšila hlavně kvůli krásné obálce a tématu čarodějnic. Jsem moc ráda, že se jedná o poměrně originální příběh a hlavně konečně pro dospělé.
Že je fantasy zasazeno do našeho světa jsem tentokrát opravdu ocenila. Atmosféra byla naprosto úžasná a psané to bylo taky skvěle.

Já jsem si nemohla pomoct a srovnávala s knihami Holubice a had a Čas čarodějnic, i když se jedná opět o něco úplně jiného, jen ty čarodějnice a Francie zůstávají :)
Trochu mě zklamalo, že autorka více nerozvinula romantickou zápletku - přece jen je to kniha pro dospělé a budou ji číst hlavně ženy, klidně bych uvítala i něco lehce "žhavějšího". Například v porovnání právě s knihou Holubice a had, která je pro dospívající "young adult" čtenáře a obsahuje velmi barvitou a žhavou sexuální scénu, bylo Víno a čáry trošku suchopárné.

Na další díly se moc těším i když se trošku bojím příběhů o postavách, které jsem si nijak zvlášť neoblíbila - Sidře a Yvette. Pokud to ale bude mít opět takhle skvělou atmosféru, tak asi není čeho se bát.

Pokud bych si měla vybrat jednu fantasy postavu, která by měla žít v našem světě, pak by to rozhodně byly čarodějnice!

Slečny Slečny Anne-Gaëlle Huon

4,5*
Úžasně čtivá kniha, které jsem se trochu bála. Já totiž tento žánr moc nečtu, ale právě skvělá čtivost a krátké kapitolky mě hned vtáhly do děje a už nepustily.
Téma, které mi není zrovna blízké (historie, móda, luxusní prostitutky, bohémský život) dokázala autorka podat tak skvěle, že jsem musela všem postavám fandit a prožívala jsem ten příběh s nimi. A nakonec jsem si i hezky pobrečela.
Rosa to opravdu neměla lehké a takový konec jsem vůbec nečekala.

Mám i pár drobných výtek a tou největší je plytkost příběhu - což je asi daň za tu čtivost a plynulost. Na 300 stránkách autorka obsáhne téměř celý život hlavní hrdinky, tady bohužel nebyl prostor jít do hloubky. Stylem psaní mi Slečny připomněly knihy od Aleny Mornštajnové, atmosférou Velkého Gatsbyho :D

Trochu mě zklamalo, že autorka k reálným historickým postavám přiřadila i fiktivní. Podle mě se měla držet jen fiktivních, případně celý příběh založit na skutečných postavách. Tenhle mix mi moc nesedí.

Musím tuhle knížku opravdu doporučit, jsem moc ráda, že se mi díky kamarádce dostala do ruky, i když jsem ji původně číst vůbec nechtěla.

27.09.2021 5 z 5

Malý hrdina Malý hrdina Nicola Kinnear

Kniha nádherná na pohled i příběhem. Byl by to opravdu skvost dětské knihovničky, kdyby to nebyl paperback. Nevím, co nakladatele vedlo k tomu, udělat dětskou knihu v paperbacku, mě tohle zklamalo natolik, že strhávám jednu hvězdičku. Obrovská škoda, kniha je krásná pro velké i malé a skrývá v sobě milé poselství!

23.09.2021 4 z 5

Tlapková patrola - 5 minutové pohádky Tlapková patrola - 5 minutové pohádky kolektiv autorů

Fajn knížka před spaním, syn byl poměrně nadšený, já trochu méně. Jedná se o převyprávěné příběhy ze seriálu, nic nového. Kniha je plná ilustrací, což je fajn a taky je fajn, že pohádky jsou svou délkou opravdu ideální na čtení před spaním (krátké).
Trochu mi vadilo, jak byla zápletka většinou hloupá, stejně tak rozuzlení. Co se týče samotného textu, často jsem měla potřebu zaměňovat některá slova za lepší a vhodnější výrazy. Po jazykové stránce opravdu nic moc.

23.09.2021 3 z 5