jendoslav jendoslav komentáře u knih

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Druhý díl série "ročních období" drží vysoko nasazenou laťkou, jen mrazivou severskou atmosféru vystřídá vlna veder, která z knihy přímo dýchají. Jinak opět stejné postavy, stejně nesebevědomá a v osobním životě tápající Malin, a opět znepokojující zápletka se skvělým rozuzlením. Opět plný počet.

06.02.2014 5 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Kallentoft je bezesporu jedním z největších poetů mezi severskými detektivkáři. Na detektivku nezvykle barvitý styl psaní dělá z četby požitek, postavy - a především hlavní z nich komisařka Malin - jsou perfektně vykresleny. A i když Malinino nízké sebevědomí s kořeny v neradostném dětství občas otravuje, ve výsledku je to sympatická hrdinka. A abych nezapomněl - detektivní linie je pěkně zvrhlá a vyústění překvapivé. Suma sumárum plný počet.

06.02.2014 5 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Z knihy je cítit, že jde o prvotinu a autor se trochu ještě hledá - a po přečtení pár desítek stran Elementárních částit je to cítit ještě více. Zpočátku jsem s bezejmenným asociálním a kousavě sarkastickým hrdinou sympatizoval a souzněl, ovšem od jistého okamžiku se to tedy pěkně zvrtlo a sympatie se začaly vytrácet... Bezesporu ale stojí za přečtení.

06.02.2014 3 z 5

Návrat kapitána Johna Emmetta Návrat kapitána Johna Emmetta Elizabeth Speller

Lákala mě detektivka zasazená do období po WWI a právě to na knížce bylo nejlepší - perfektně vykreslená atmosféra tehdejší doby. Jinak příběh plyne velmi pozvolna, není nijak zvlášť napínavý, "jen" vzbuzuje čím dál větší zvědavost. Závěr nepřinese žádný šok, ale přesto spokojenost, byť to není možná taková "pecka", jakou jsem očekával.

22.11.2013 4 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Vynikající a strhující kniha s ďábelským tempem vyprávění - vyvolává těžkou závislost. Výborně psychologicky propracované postavy, pochopitelně především hlavní hrdina Sebastian, který ač je svině první třídy, nakonec stejně přiroste k srdci. Zápletka nápaditá a originální, vyústění taktéž. Nicméně přece jsou v ději poněkud nepravděpodobné momenty, které bez prozrazení pointy nelze popisovat. Nechám si případnou pátou hvězdu pro jejich další dílo, které doufám vyjde česky co nejdříve.

18.07.2013 4 z 5

A bylo jitro A bylo jitro Sajjid Kašua

Pohled izraelského Araba na život v židovském státě v roli "méněcenného" občana poukazuje na dilema a vykořeněnost této menšiny - kam vlastně patří? Mezi Palestince ne, mezi Židy také ne, oba národy jí pohrdají kvůli údajné kolaboraci s druhou stranou... Popis totální blokády arabské vesnice izraelskou armádou vykresluje dusnou atmosféru tísnivé nejistoty a strachu, kdy se z blízkých sousedů kvůli nedostatku jídla a vody stávají necivilizovaní predátoři. Depresivní, ovšem zároveň nesmírně poučná novela.

11.07.2017 5 z 5

Honicí psi Honicí psi Jørn Lier Horst

Začátek poněkud pomalejší, pak se ale příběh rozjede a spíš zvědavost než napětí vám nedá, než poslední třetinu přečíst na jeden zátah. Pozitiva: civilní vyšetřovatel bez problémů s alkoholem a nadpřirozených schopností, kvalitně popsaná policejní práce, uvěřitelný příběh a překvapivé, byť ne šokující odhalení. Negativa: především nesnesitelně nadužívaný trpný rod - působí to občas jako vyprávění policejního mluvčího.

28.06.2017 4 z 5

Pivařka - Tajemství domácího pivovarství Pivařka - Tajemství domácího pivovarství Petr Novotný

Kam se hrabe Pivní bible, tohle je opravdu vynikající! Česká odpověď na zahraniční pivní "kuchařky" pro domovarníky je důkladná, jde do hloubky, popisuje vaření od A do Z... Pro každého domovarníka povinná četba.

13.06.2017 5 z 5

Zeměbouře Zeměbouře Mons Kallentoft

Nevím, jestli jsem se už Kallentoftových detektivek "přejedl", nebo mi jen vadila někdy až nesnesitelně útlocitná politická korektnost, ale tentokrát jsem trochu zklamaný... Čtyři hvězdy dávám spíš z nostalgie, protože asi stejně nakonec neodolám ani příštímu dílu...

05.06.2017 4 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

V porovnání s Mlýnem na mumie o poznání slabší, byť i tady Stančík hýří nápady, které by jiným vystačily na několik knih. Celkově to ale působí nedotaženě...

02.05.2017 3 z 5

Pivní bible Pivní bible Brian Kunath

Užitečná pomůcka pro domovarníky, probírá všechno - od základních surovin, vybavení "varny", přes postupy vaření z extraktů i základních surovin, až po několik receptur pro inspiraci.

25.01.2017 4 z 5

Zapletení Zapletení Zygmunt Miłoszewski

Zajímavá prvotina s vyšetřovatelem, kterého není snadné si oblíbit, a zápletkou vrcholící scénou jak vystřiženou z klasických anglických "whodunnit" detektivek. Zpětným pohledem po přečtení celé série stojí za pozornost hlavně vývoj samotného autora od prvotiny k propracovanějšímu Zrnku pravdy až k poslednímu dílu Hněv, který jako by vypadl ze severské detektivní školy.

24.01.2017 4 z 5

Zlá žena Zlá žena Marc Pastor

Nesedlo mi to, čekal jsem asi něco jiného... Třetí hvězdu dávám za scénu s hrncem, ta byla opravdu výživná.

24.01.2017 3 z 5

Union Atlantic Union Atlantic Adam Haslett

Neskutečná slátanina o chamtivých bankéřích, navíc s nepochopitelně násilně naroubovanou homosexuální zápletkou... Toto rádobykritické nastavení zrcadla moderní společnosti mě málem unudilo k smrti. Nebrat.

24.01.2017 1 z 5

Mezi touhou léta a chladem zimy Mezi touhou léta a chladem zimy Leif G. W. Persson

Nadějný začátek, ovšem pak se kniha čím dál víc zamotává a sklouzává od detektivky ke politicko-špionážnímu románu. Navíc je neskutečně ukecaná, a to i na poměry grafomana Perssona. Dočíst do konce byla výzva - série Příběh zločinu je jednoznačně mnohem přístupnější (hlavně díky dominující postavě komisaře Bäckströma).

Kamenný déšť Kamenný déšť Thomas Enger

V rámci seveřanů nudný podprůměr, další díly série rozhodně ne.

Zápach odlivu Zápach odlivu Håkan Östlundh

Asi jediné pozitivum je nezvykle "civilní" a nerozháraný vyšetřovatel, obzvláště na severské poměry. Jinak je to příšerně ukecané, doslovně popisné, navíc s rozuzlením, které vyloženě zklamalo.

Zatracení Zatracení Chuck Palahniuk

Nepamatuju, kdy jsem se naposledy u ani ne 300stránkové knížky trápil přes tři týdny... Zatím jasně nejslabší Palahniuk: téměř žádný děj, nuda, šeď, nechybí čuňárny, zato nosnější myšlenky tentokrát téměř úplně ano. Jestli bude série pokračovat s touto sestupnou tendencí, tak snad třetí díl raději vynechám.

13.07.2015 2 z 5

Následky Následky Koethi Zan

Dobře se to čte, autorka umí překvapit, napětí taky nechybí... Ale celkově je to vlastně průměrný thriller s x-krát obehranou zápletkou o unesených týraných ženách. Přečteno rychle, stejně rychle ale příběh vyšuměl z paměti.

06.03.2015 3 z 5

Zulu Zulu Caryl Férey

Hořká, syrová, místy až brutálně šokující kniha, která na půdorysu detektivního vyšetřování bez přiklášlování popisuje život v JAR před nedávným MS ve fotbale, silně ovlivněný následky apartheidu. Plasticky popsané postavy moc životního optimismu nepobraly, ovšem s tím, jak se pomalu odhaluje jejich minulost, se vlastně není čemu divit. Zulu není milé ani hřejivé čtení.

19.12.2014 4 z 5