JelloBiafra JelloBiafra komentáře u knih

Kontraktor Kontraktor Peter Kijaba

Pôsobivá výpoveď bývalého príslušníka cudzineckej légie, ktorý počas služby v légii prešiel krajinami ako Gabon, Pobrežie Slonoviny či Nová Kaledónia a po skončení turnusu sa rozhodol pre prácu kontraktora - ozbrojeného ochrankára pre VIP osoby. Následne slúžil na Haiti a neskôr v Afghanistane. Práve na Haiti ho v januári 2010 zastihlo zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo vyše sto tisíc obetí. Dozvieme sa aj o náročných podmienkach v cudzineckej légii, ako skostnatele je légia dodnes vedená a nezabúda sa ani detailný opis tvrdého výcviku. Veľmi vydarená kniha, ktorá si rozhodne zaslúži pozornosť.

13.01.2020 4 z 5

Bílá smrt Bílá smrt Petri Sarjanen

Kniha pojednáva z veľkej časti skorej o Zimnej vojne a bojoch v oblasti Kollaa než o Simo Häyhäovi. Samotnej postave je tu venovaných asi 40% knihy, inak tu autor venoval veľkú časť priestoru Simovým veliteľom a v poslednej štvrtine sa tu dokonca rozoberá história odstrelovačov ako takých a ich "neľahký" údel. Vzhľadom k tomu, že je kniha prezentovaná ako biografia jedného človeka, to pôsobí mierne zavádzajúco. Ale inak je to čítanie pútavé a dozvieme sa veľa o bojových podmienkach v krutých mrazoch i o kritickom nedostatku výzbroje, s ktorým museli Fíni fungovať.

07.01.2020 3 z 5

Novoveké Slovensko Novoveké Slovensko Matúš Kučera

Pán profesor Kučera v diele Novoveké Slovensko nadväzuje na svoju predchádzajúcu publikáciu "Stredoveké Slovensko". Tentoraz sa zameral na naše dejiny od tragickej bitky pri Moháči v roku 1526 až po národné obrodenie vedené Štúrovcami v druhej polovici 19. storočia. Dozvieme sa tu ako sa vlastne z vtedajšej Hornej Zeme stala argárna uhorská provincia, rovnako tak sú tu popísané nekonečné boje proti Tureckým okupantom, Kurucké vojny, ale v neposlednom rade tu autor venoval veľkú pozornosť nevoľníctvu a ako som sa z knihy dozvedel, bola to veľmi tragická éra našich dejín. Poddaní museli už od stredoveku až do 18. storočia otročiť na "pánskom" a nemohli sa odsťahovať ani rozhodnúť o budúcnosti svojich detí. Rovnako tak museli vyznávať takú vieru, akú vyznával ich pán. Práve tým sa dostávam k ďalšej, pomerne obsiahlej téme, ktorú tu autor rozoberá a síce dlhé zápolenie Katolíkov a Protestantov na našom území i to ako Protestanti podporovali vzdelanosť a šírili knižné publikácie. Zaujala ma aj kapitola o tradícii baníctva na našom území, i to ako baníci viedli niekoľko neúspešných vzbúr proti pánom a bili sa za svoje sociálne práva a vyššie mzdy. Veľmi hodnotná publikácia od nášho popredného historika.

13.11.2019 4 z 5

Stalingrad Stalingrad Guido Knopp

Mrazivá a maximálne pôsobivá kniha o trpkých bojoch o mesto na Volge, ktoré sa stalo masovým hrobom 6. armády Wehrmachtu a v konečnom dôsledku aj obratom v 2. svetovej vojne. Zo strategického hľadiska mal Stalingrad neveľký význam. Niesol však meno sovietskeho diktátora a Hitler ho chcel ako svoju osobnú korisť. Bohužiaľ tak v tvrdých bojoch padli zbytočne desaťtisíce vojakov. Nemecký historik Guido Knopp tu s jeho povestnou precíznosťou popisuje ako sa v nemeckom generálnom štábe zrodili plány na dobytie mesta, ako sa Wehrmacht prebíjal cez donskú step až po kruté boje v meste. Zároveň tu autor ostro kritizuje najvyššie velenie na čele s Hitlerom, Keitelom a Jodlom a ostatnými diletantmi. Osud 6. armády bol veľmi trpký a poznačený hladom, krutými mrazmi a infekčnými chorobami. V konečnom dôsledku boli nakoniec vojaci tejto armádnej skupiny obetovaní, aby Hitler neprišiel o svoju pomyselnú prestíž. Vojnové útrapy tu autor popisuje tak naturálne, že mi chvíľami behal mráz po chrbte. Napriek tomu že som toho o Stalingrade čítal a videl veľa, táto kniha moje poznatky zasa o niečo rozšírila, pretože sa opiera o výpovede tých, čo toto peklo prežili a po dlhých rokoch sa vrátili do vlasti. Hladovejúci vojaci mnohokrát siahali aj po kanibalizme či sa dopovali potravinami vyrobenými z chemikálií, aby zahnali hlad, ale nakoniec zomreli otravou. Po knihe "Zajatci", ktorú som od tohto autora čítal pred 3 rokmi, si k vydareným knihám pána Knoppa pridávam ďalší kus a vzhľadom k tomu, že toho o nacizme, holokauste či bojoch Wehrmachtu napísal viac než dosť, môžem sa tešiť na ďalšie tituly.

07.11.2019 5 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Viac než obstojné pokračovanie knihy "Venuša zo zátoky" sa tentoraz venuje vyšetrovaniu jednoho podozrivého úmrtia seniora v domove dôchodcov - a tento prípad je inšpirovaný skutočnosťou. Pátrania sa ujímajú Krauz a Hanzel a ich vyšetrovanie nakoniec ukáže, že "podozrivých" úmrtí bolo viacej. Druhá dejová línia sleduje Chosého ako s týmom popradských kriminalistov pátra po strelcovi z predchádzajúceho dielu. Práve táto časť je z celej knihy najslabšia, pretože pôsobí príliš ukvapene a narýchlo napísaná. Po napínavom pátraní v Tatrách zrazu príde mierne odfláknutý a urýchlený záver. Mohol to autor trochu viacej rozviesť. Ústredné pátranie však má spád aj atmosféru a banda grázlov, ktorá má na starosti vedenie starobinca je tu opísaná skutočne bravúrne. Práve prácu s psychológiou postáv na Dánovi oceňujem asi najviac. Špinavcov vie vykresliť skutočne majstrovsky, až vám je z takých ľudí zle, pretože viete, že takí v našej spoločnosti bežne fungujú. Je obdivuhodné že autor aj po toľkých knihách stále dokáže udržať vysoko nastavenú laťku a aj napriek tomu že už séria začína mierne zaváňať komerciou, stále je to dobrá zábava a pre fanúšika povinnosť. Moja 22. prečítaná Dánovka.

25.10.2019 3 z 5

Kelti Kelti Gerhard Herm

Nemecký historik Gerhard Herm v tejto knihe mapuje históriu keltských kmeňov od starovekých časov kedy sa vojvodcovi Brennusovi podarilo dobyť Rím, až po ich násilné vytlačenie do Británie a Írska v rannom stredoveku. Autor nezabúda na dôležité medzníky v histórii Keltov a detailne tu popisuje dôležité kultúrne epochy ako Halštatská a Laténska kultúra, ale niektoré kapitoly mi tu predsa len prišli až príliš špekulatívne. Nachádza sa tu jedna kapitola, kde sa autor zamýšľa odkiaľ prišla pôvodná civilizácia a nakoniec ju situuje do oblasti medzi Volgou a Donom. Vzhľadom k tomu že kniha je o Keltoch, tak mi to pripadalo nemiestne. Je tu aj mnoho iných kapitol, ktoré som len tak narýchlo prelistoval, pretože boli skutočne nezáživné. Zato kapitola o boji Julia Caesara proti Galom stojí za to a je precízne zavŕšená opisom zúfalého boja Vercingetorixa pri Alesii, kde boli Gali na hlavu porazení a ich kultúra dostala v Európe mat. Následne bola Európa "romanizovaná" do takej podoby, ako ju poznáme dnes. V poslednej časti sa dozvedáme ako rímske légie bojovali s keltskými kmeňami na britských ostrovoch a ako dodnes starobylá keltská kultúra a čiastočne aj ich jazyk prežívajú hlavne v Írsku, Škótsku, Walese a v Bretónsku. Aj napriek niektorým nudnejším častiam kniha stojí za pozornosť.

28.09.2019 4 z 5

Korene zla Korene zla Dominik Dán

Korene zla priamo nadväzujú na dej knihy Smrť na druhom brehu a odohrávajú sa len cca pár dní po konci tejto knihy. V podsvetí to vrie a bossovia si začnú navzájom škodiť. Čoskoro príde doba výbuchov áut, divokých prestreliek a vybavovania si účtov. Je to ale aj doba, kedy si samozvaní vládci podsvetia vyberali výpalné kde sa im zachcelo a podnikatelia sa pred nimi triasli od strachu, pretože vedeli, že fízlovia ich neochránia. Neschopná polícia Mečiarovej éry mala totiž mafiánske praktiky ťažko na háku. Hlavný dej sa však sústreďuje na vraždu mladej predávačky v sexshope, ktorá bola nájdená s dierou v lebke. Rozbieha sa pátranie, na aké sme u Dánových kníh zvyknutí, ale tentoraz to nejako nebolo to "pravé ořechové". Niektoré pasáže korunované podivnými náhodami tu občas pôsobia ako päsť na oko a narúšajú tú miestami veľmi hustú atmosféru "divokého východu" 90. rokov.

07.08.2019 3 z 5

Stredoveké Slovensko Stredoveké Slovensko Matúš Kučera

S precíznosťou ale aj s vtipom napísaná história nášho územia od príchodu slovanských kmeňov v 5. storočí nášho letopočtu, cez vznik Veľkej Moravy, neskoršie začlenenie do Uhorska až po tragickú bitku pri Moháči v roku 1526, ktorá na dlhých 150 rokov poznamenala naše dejiny. Pán Kučera tu do podrobnosti rozoberá ako sa žilo v neľahkých stredovekých časoch, ako sa rozvíjala vzdelanosť či ako vyzeral bežný život v stredovekom meste. Nezabúda ani na opis významných objavov a budovaní dôležitých miest ako napríklad Kremnica, kde sa na okolí dlhé stáročia ťažilo zlato a v meste sa razili zlaté mince. Za vôbec najprecíznejšie články, ktoré mňa najviac zaujali, považujem ten o tatárskom vpáde a druhý o Husitoch. Autor tu pomerne často používa metafory a vtip jemu vlastný. Keď sa povie "slovenský historik", vždy si odteraz spomeniem na meno Matúš Kučera. Teším sa na ďalšie knihy od tohto významného autora.

24.07.2019 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Jedna z mnoha Kingových poviedkových kníh nám predstavuje jeho krátke príbehy, ale aj básne (veľmi prapodivné básne) či historky, ktoré ako mladý študent písal do časopisov. Je to v podstate zbierka jeho dovtedy nevydaných prací z rokov 1968 až 1984. Ústredná Mlha je notoricky známa hlavne vďaka filmu Franka Darabonta z roku 2007, takže ju netreba nejako široko predstavovať. Snáď len to, že jej záver je o hodne iný než ten, ktorý poznáme z filmu. Vo výsledku najdlhší a samozrejme aj navydarenejší príbeh. Druhý, ktorý stál za to je Jaunt - príbeh zo vzdialenej budúcnosti, kde ľudstvo môže vďaka jauntovaciemu teleportu cestovať až na Mars. Jeho čiernohumorná pointa je viac než mrazivá. Ďalší príbeh, ktorý mi utkvel v hlave je historka "Prám", ktorá bola zfilmovaná v roku 1987 vo filme Creepshow 2. Ale za jednu z najlepších poviedok celej knihy považujem historku s názvom "Nona". Jedná sa o mix psycho-hororu a romantiky a v závere vám autor nasadí riadneho chrobáka do hlavy. Nemenej vydarené sú aj príbehy ako "Nezmar" či "Náklaďák strejdy Otta". Bohužiaľ mňa však už nedokázali zaujať dva záverečné príbehy "Balada o pružné kulce" a "Úžina". Tie už mi pripadali ako silná vata. Ale vo výsledku sa jedná o veľmi vydarené dielo.

08.07.2019 4 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Najnovšia Dánovka sa odohráva v auguste 2009 a je teda dejovo chronologicky najbližšie. V rameni Dunaja je nájedné torzo ženského tela bez hlavy a rúk. Lenže kúsok odtiaľ sa nájde hlava, ktorá patrí zasa inej obeti. Vraždári sa teda púšťajú do nového prípadu dvoch vrážd, ktoré spolu na prvý pohľad nesúvisia, avšak indentifikácia oboch pozostatkov ich zavedie na stopu ilegálnym aktivitám rôznych pochybných skupín. Kniha sa už odohráva v dobe, ktorú veľmi dobre poznám, pretože v tých časoch som začal chodiť na strednú a dobové reálie sú mi známe. Autor tu raz opäť ponúka pohľad medzi zazobanú elitu a na druhú stranu aj k sociálne slabým deťom ulice, ktoré si privyrábajú načierno. Rovnako tak autor odhaľuje stále kvitnúci obchod s drogami. V priebehu knihy sa stanú dve nečakané udalosti, ktoré poznamenajú ďalšie pokračovania, ale o tom sa rozpisovať nebudem. Každopádne sa jedná o veľmi vydarený kus do dánovej zbierky a pre mňa osobne o moju jubilejnú 20. prečítanú Dánovku.

13.06.2019 4 z 5

Šakal Šakal Frederick Forsyth

Kultový politický thriller o prípravách atentátu na francúzského prezidenta Charlesa de Gaullea. Túto neľahkú úlohu dostane na starosť nájomný zabiják, ktorý si dobrovoľne zvolí krycie meno "Šakal". Jemu sa vydávajú na stopu špičkoví agenti francúzskej rozviedky a rovnako tak jeden vyslúžilý kriminalista Claude Lebel. Lenže Šakal je vo svojom krvavom remesle skutočný génius a vie šmahom meniť identitu a prispôsobiť sa prostrediu. Autor tu uplatňuje svoj klasický rukopis, takže príbeh je postavený na skutočných udalostiach, rozoberá sa tu vtedajšia geopolitcká situácia a nezabúda ani na chytré dialogy a technické podrobnosti zbraní. Veľmi precízne a s citom génia napísané literárne dielo.

17.05.2019 5 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Do najmenšieho detailu a s ohľadom na skutočné udalosti v afrických občianských vojnách napísaný román od majstra politického thrilleru, pána Fredericka Forsytha. CAT Shannon a jeho žoldnierskí kumpáni sú banda vypečených "badass" týpkov, ktorí majú svoje zavedené kontakty a vedia profesionálne zorganizovať prevrat podľa predstáv britskej ťažobnej spoločnosti. Dogs of War sú mojou prvou knihou od tohto famózneho autora a som s ním spokojný na maximálnu možnú mieru. Neskutočne som sa bavil pri tom, ako tu naši hlavní hrdinovia naprieč Európou nakupujú zbrane (staré dobré MP-40) a výstroj, či ako ich zamestnávatelia skúšajú čachry s fiktívnými firmami a rozdeľovaním svojch budúcich podielov. Narozdiel od mnohých tu sklamaných čitateľov som sa ja naopak bavil královsky a v závere sa dočkal tak nečakanej a odzbrojujúcej pointy, že som sa rozhodol napáliť plný počet.

30.04.2019 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Vizionárský sci-fi román pojednávajúci o náhlom zrútení civilizovanej spoločnosti a o vysoko inteligentom a mimoriadne agresívnom druhu rastlín, ktoré následne začínajú preberať vládu nad svetom. Hlavný hrdina sa prebíja Londýnom kde vládne chaos a kedysi civilizovaná spoločnosť stráca svoju ľudskosť i morálne zábrany. Autor sa tu v mnohých pasážach zamýšla nad správaním ľudí vo vypätých situáciách a objavujú sa tu aj odkazy na bombardovanie Hirošimy a Nagasaki, studenú vojnu i odvekú túžbu jednotlivca mať prevahu nad masami. Najviac pôsobivý je tento román keď ukazuje úpadok a chaos. Mesto sa plní mrtvými, nevidomí páchajú sebevraždy a v metropoli vypukne mor. Ale chaos sa šíri aj ďalej na vidiek a tak sa musí hrstka preživších naučiť fungovať v izolovaných kolóniách. Nečakal by som že sa dočkám tak kvalitne napísaného románu, ktorý by zobrazil post-apokalyptickú budúcnosť ako skutočnú nočnú moru, z ktorej behá mráz po chrbte. Veľmi dobrá práca pán Wyndham. The Day of the Triffids je skutočná sci-fi klasika.

27.03.2019 5 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

(SPOILER) Január 1990. V Československu nastávajú po páde komunizmu nové pomery a policajti, ktorí boli dovtedy straníci KSČ sa obávajú o svoje stoličky. Lenže prezident "humanista" Václav Havel vyhlásil totálnu amnestiu s ktorou sa dostali na slobodu tisíce ťažkých kriminálníkov, medzi nimi aj mnoho vrahov. Bolo teda viac než isté že skúsené policajné kádre budú predsa len potrebné. Trojica Krauz-Burger-Hanzel bude mať tentoraz plné ruky práce pri riešení dvoch závažných prípadov vraždy a odstraňovaní následkov amnestie, ktoré rezonovali v spoločnosti ešte mnoho rokov. Opäť sa jedná o zručne napísanú detektívku s precízne zachytenou dobovou atmosférou a znovu tu funguje opis vtedajších spoločenských nálad. Dočkal som sa tu aj jednej veľmi odpornej scény vraždy, kedy aj mne (mladému cynikovi) dokonalo padla sánka a ešte stále je mi z toho zle. Rozhodne si tento List zo Záhrobia prečítajte, nebudete ľutovať.

28.02.2019 5 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Jeden z ďalších víťazných zárezov Dominika Dána. Autor sa znovu vydáva späť do bahna divokých 90. rokov a naturalisticky zobrazuje vtedajší drogový boom, ktorý mal pre stovky ľudí v Bratislave (ale aj inde na Slovensku), tragické následky. Rišo Krauz a Chosé Fischer dostanú od príslušníka SIS za úlohu vypátrať zasielku prvotriedneho heroínu, ktorý niekto ukradol priamo z policajného skladu. Lenže okolnosti krádeže sú viac než podozrivé a vôbec celá úloha tajnej služby sa zdá byť veľmi nekalá. Našu nerozlučnú dvojicu detektívov kontaktujú kolegovci z protidrogového a spoločne sa vydávajú do boja proti dílerom a prekupníkom, ktorí majú protekciu na najvyšších miestach. Je to však boj proti veterným mlynom. Jeden z ďalších Dánových románov jasne poukazujúcich na svinstvá Mečiarizmu.

27.01.2019 5 z 5

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

Za posledné 2 roky som toho od Dominika Dána prečítal veľa a dobre viem čo od jeho kníh môžem očakávať. Ale to, že mňa zrovna u tejto tak emočne rozloží, to som nečakal. Vraždári tentoraz vyšetrujú prípad 13 ročného chlapca, ktorého niekto utýral na smrť. Autor tu už od samotného prológu buduje veľmi tiesnivú atmosféru a približuje hneď niekoľko sociálnych vrstiev. Od zazobanej čvargy, ktorá sa považuje za bohorovnú, cez kriminalitu mladistvých, až po prostredie katolíckej cirkvi. Zasa sa ale raz ukáže, že pravda je niekde inde. Kniha je v niektorých momentoch odľahčená vtípkami našich "vraždárov", ale celkovo z príbehu behá mráz po chrbáte a to, jak sa autor pohral so záverečným epilógom, na mňa zapôsobilo ako obliatie vedrom ľadovej vody. Cítim, že "Hriech náš každodenný" vo mne bude rezonovať ešte veľmi dlho.

09.01.2019 5 z 5

Štyri po polnoci 2 Štyri po polnoci 2 Stephen King

Druhá časť zbierky Four past Midnight je o poznanie slabšia aj keď prvý príbeh stojí za to. Prvý príbeh s názvom Sun Dog, pojednáva o chlapcovi, ktorý zistí že zbrusu nový polaroid značky Sun pri každej fotke vyhodí stále tú istú fotku - hrozivo vyzerajúceho psa, ktorý niekam smeruje. A každou ďalšou fotkou sa hrozivý hafan približuje bližšie a bližšie. Rozhodne sa teda celej záhade prísť na koreň, ale je tu aj jeden chamtivý zberateľ, ktorý by si rád polaroid nechal pre seba a predal ho ako senzáciu. Následne sa roztáča mrazivý príbeh s veľmi strašidelným záverom. Druhý príbeh s názvom "Policajt z knižnice" je suverénne najslabší príbeh aký som kedy od Kinga čítal. Autor tu až príliš používa deus ex machina momenty a záver príbehu pôsobí ako z nejakej rozprávky pre deti. Hlavne z tohto dôvodu si myslím že druhá časť zbierky je len ľahký nadpriemer.

08.12.2018 3 z 5

Štyri po polnoci 1 Štyri po polnoci 1 Stephen King

Four past midnight je zbierka štyroch poviedok rozdelená do dvoch kníh. Prvá časť knihy sa skladá z poviedok "Langolieri" a "Tajné okno, tajná záhrada". Oba príbehy sú zvláštne tým, že sa dočkali filmových adapátcií. Tá prvá ako televízny film v roku 1995 a tá druhá sa dostala do kín v roku 2004 s Johnnym Deppom v hlavnej roli. Zatiaľ čo prvý príbeh si pohráva s cestovaním v čase a je to mysteriózne sci-fi, druhý rozpráva príbeh o spisovateľovi, ktorý je neznámym mužom obvinený z plagiátorstva. Knihu som čítal pred tromi rokmi, ale stále si ju dobre pamätám. Tá hustá atmosféra akú tu autor u oboch príbehov vytvoril sa zabudnúť nedá.

08.12.2018 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Natural horror, ktorý začína na prvý pohľad nevinne, ale postupne autor pritvrdzuje a v závere budí emócie, kde jedno oko nezostane suché. Ďalšia ukážka, že King dokáže aj s banálnym námetom a v menšom rozsahu (255 strán) urobiť z románu ultra-napínavú záležitosť - stačí mu na to len jeden Bernardýn, ktorý sa nakazil besnotou. Prepracovaná psychológia postáv, pohľad do zmýšľania človeka v krízovej situácii a celková civilnosť pridávajú knihe na pôsobivosti. Ale svoje dielo odvádza aj depresívna atmosféra a držanie čitateľa v napätí ako to celé dopadne. No priznám sa, vedel som ako to skončí a že kniha má odlišný záver než filmová adaptácia z roku 1983, ktorú som videl pred mnohými rokmi. Ale aj tak mňa tým smutným a cynickým záverom King dostal a tak dávam plný počet.

06.12.2018 5 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

(SPOILER) Dominik Dán sa v románe Smrť na Druhom brehu opäť vracia do divokých 90. rokov poznamenaných mafiánskými vojnami, korupciou a gaunerskými privatizáciami všetkého, čo mohlo vyniesť nejaký zisk. Naša stará známa parta vraždárov v priebehu knihy zisťuje, že časy sa radikálne zmenili a spáchany zločin nemusí gaunerovi automaticky priniesť trest, pokiaľ za ním stojí niekto mocný. Že pripravovaná policajná razia môže opakovane skončiť hanebným fiaskom, pretože mafiáni majú medzi policajtami dobre plateného informátora. Ona titulná "smrť na druhom" brehu, čiže nález mŕtvoly neznámeho muža na brehu rieky Moravy je tu len akási kulisa, ktorá v konečnom dôsledku nie je meritom celej veci. Hlavný motív knihy je ukážka oných divokých rokov a hlavne zobrazenie epochálneho prevratu doby, kedy vlci určovali pravidlá, zákon sa stal hračkou v rukách mocných a poctiví policajti (nebolo ich veľa) sa len prizerali so zviazanými rukami. Myslel som že sa bude jednať o štandartnú "Dánovku" s prípadom vraždy, ale autor sa v druhej polovici rozpísal a priniesol pohľad do zákulisia rozbiehajúcej sa mafie. A tento pohľad je v konečnom dôsledku veľmi naturalistický a mrazivý. Zaraďujem medzi TOP Dánovky, aké sa mi kedy dostali do rúk.

27.10.2018 5 z 5